Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Polska – Niemcy: zaostrzenie kursu

(12)
Jeśli szukać momentu, kiedy skokowo popsuły się stosunki z Niemcami, to nadszedł on właśnie teraz. To także ważny sygnał dla reszty Unii.
 • 2017-09-06 08:44 | annov7500

  Smutne ale prawdziwe...

  Teraz reforma edukacji wychowa młodych na antyunijnych i religijnych obywateli. Odgrodzony się murem i zmarnujemy nasze członkowskiego w EU... Ludzie szybko zapomnieli jak Polska wyglądała 20lat temu
 • 2017-09-06 09:23 | jakowalski

  Re:Polska – Niemcy: zaostrzenie kursu

  annov7500
  A wiesz jak wyglądały 20 lat temu Chiny a jak wyglądają dziś. A one wcale w UE nie są i nie chcą w niej być.
 • 2017-09-06 13:00 | sewa1

  Re:Polska – Niemcy: zaostrzenie kursu

  Chiny maja troche wiecej ludzi i sa swiatowym mocarstwem. Ot, taka drobna roznica.
 • 2017-09-06 13:55 | trayan

  Re:Polska – Niemcy: zaostrzenie kursu

  no a Hameryka? tez nie jest i nie chce byc w EU....
 • 2017-09-06 15:14 | ThomasZNiemiec

  Re:Polska – Niemcy: zaostrzenie kursu

  Jak zawsze artykule Pana dadza dla Europejczykow orientacje. Bardzo szanuje Pana juz od dawno czytam wszystko co moge znalesz od Pana po niem. czy po polsku.

  "W mediach z dnia na dzień zmieniały się dość marginesowe tematy krajowe: czy pogrzebać diesla;"
  No tez tak zauwazylem, dlatego mam powiedzeic ze niem. polityka jest nudna ale tak powinna byc. Menedrzyry z Niemiec ktorzy zrobili techniczne triki zabili duzo wiecej ludzi niz myslimy. To faktycznie jest wazne temat. Ze mamy sie opiekowac uchodzcom to chyba nie ma watpliwosci. W Niemczech duel miedzy Merkel i Schulz byl skrytykowane bo za dlugo (35 min) gadali na temat uchodzcom. To blokuje wazne tematy (jak np. "diesel").
 • 2017-09-06 17:26 | Aspiryna

  Re:Polska – Niemcy: zaostrzenie kursu

  Pan doktor K. (jakowalski) raczy prezentowac coraz bardziej zabawne wpisy!

  P.S. Czy to przypadek, ze PiSowscy aparatczycy zaczynaja glosno krzyczec na temat
  pieniedzy od Niemcow w okresie tuz przed wyborami w Niemczech?
 • 2017-09-06 17:59 | marilla

  Re:Polska – Niemcy: zaostrzenie kursu

  Zmarnowana legenda i status Polski, ktora obalila komunizm. Niemcy nas za to podziwiali, a teraz w rozmowach, nawet prywatnych, o nas nawet nie wspominaja. Taki tam wschodni kraj, zaborczy i lasy na pieniadze.
 • 2017-09-07 02:18 | Alrus

  Re:Polska – Niemcy: zaostrzenie kursu

  Aspiryna, co jest zabawnego we wpisie Jakowalskiego? To prawda. Chiny większe, ale wystarczy zachować proporcje przy ocenie.
  Polska też była potęgą i europejskim mocarstwem - na pewno nie dzięki unii zmajstrowanej jako niemiecki projekt, gdzie to Niemcy są głównym beneficjentem i hegemonem. Nie przesadzajmy może w wychwalaniu, raczej przyda się chłodna ocena - ile korzyści, jakie straty. Nikt niczego nie daje za darmo, jak to pewien mądry mandaryn powiadał:
  jak ktoś komuś coś, a ten ktoś temu nic, to przypuszczam, że wątpię...
 • 2017-09-07 11:14 | księgowa

  Re:Polska – Niemcy: zaostrzenie kursu

  "Nikt niczego nie daje za darmo, jak to pewien mądry mandaryn powiadał:
  jak ktoś komuś coś, a ten ktoś temu nic, to przypuszczam, że wątpię... "
  Jeżeli Niemcy zyskują będąc w UE to Polska automatycznie traci?
  Czy małżeństwo też tak widzisz? Zadowolony może być tylko jeden małżonek?
 • 2017-09-07 21:45 | Aspiryna

  Re:Polska – Niemcy: zaostrzenie kursu

  "Chiny większe, ale wystarczy zachować proporcje przy ocenie."

  Chiny nie tylko sa kilkadziesiat razy wieksze od Polski, ale
  maja tez zupelnie inne polozenie geopolityczne...
 • 2017-09-08 00:24 | Alrus

  Re:Polska – Niemcy: zaostrzenie kursu

  @Księgowa -
  oczywiście, że nie musi być zadowolona tylko jedna strona, mogą być obie. Wiele tu zależy od statusu małżonków. W warunkach równouprawnienia dość łatwo można osiągnąć zadowalający obie strony kompromis, natomiast przy dużej nierówności stron takie prawdopodobieństwo maleje. Czasem drastycznie. Ale powiedzonko ilustruje pewną prawidłowość, że jeśli ktoś daje, nie czyni tego za darmo, bez żadnej korzyści dla siebie. Skoro ową prawidłowość uznamy, to wynikają z niej następne, na przykład taka, że kraje zachodniej Europy na przystąpieniu Polski do Unii zyskały. Niemcy, jako największa unijna gospodarka najbardziej, co tłumaczy ich zaangażowanie w sprawy polskie.
  Czy jeśli Niemcy zyskują w Unii, Polska automatycznie traci? Oczywiście nie, część interesów jest zbieżna z naszymi, ale warto byłoby wymienić także te, w których taka zależność nie zachodzi, a nawet takie gdzie staje naszym dążeniom na przekór, czyli szkodzi. "Polityka" o nich nie pisze, przynajmniej ja nie zauważyłem, co stawia pod znakiem zapytania jej obiektywizm.
 • 2017-09-08 17:38 | Aspiryna

  Re:Polska – Niemcy: zaostrzenie kursu

  Od pewnego czasu trwaja krzyki PiSowskiej propagandy domagajacej sie od Niemiec pieniedzy... tyle, ze do tej pory nie przedstawiono niczego na pismie. Czy to nie jest nieco dziwne?