Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Polsko, idź naprzód. Nie graj z Niemcami w ofiarę i kata

(16)
Życzyłabym sobie, żeby żądanie 840 mld euro reparacji było jedynie marnym sposobem na odwrócenie uwagi od reformy sądownictwa.
 • 2017-09-12 19:56 | leniuch102

  "Żadnych roszczeń wobec sąsiada"

  pragnę zauważyć, że sąsiad, któremu "Winiewicz" odpuścił reparacje, czyli DDR zniknął dawno z mapy.
  Poza tym przykro się czyta oczywiste nieprawdy:
  "Niemcy przyjęły odpowiedzialność za II wojnę światową. Także finansową."
  Cała rzecz w tym, że wobec Polski, najbardziej sponiewieranej ofiary nazizmu - nie przyjęły odpowiedzialności finansowej. Prostą konsekwencją tego niezaprzeczalnego faktu jest żądanie reparacji.
  Jeszcze smutniej brzmi otwarta ... no cóż - groźba:
  "Na szali leży zerwanie partnerskiej relacji między nami. Polsce grozi utożsamienie z autorytarnymi reżimami, jak Białoruś."
  Aha, bądźcie z nami w dobrej relacji, bo was "utożsamimy" z Białorusią, czy tak?
  Wstyd.
 • 2017-09-13 00:19 | Andrzej Falicz

  Re:Polsko, idź naprzód. Żądaj odszkodowań

  Nie ma czegoś takiego...jak cicha rezygnacja roszczeń. 1953 jeżeli w ogóle...dotyczyc mógł jedynie NRD. To wszystko potwierdził polski Sejm specjalną uchwałą 2004 roku głosami również PO w tym Tuska i Schetyny.
  Nic od tego czasu się nie zmieniło.
 • 2017-09-13 09:29 | jrcanonia

  Re:Polsko, idź naprzód. Nie graj z Niemcami w ofiarę i kata

  Kaczyński niczego nie wygra swoim histerycznym atakiem na Niemców, za to Polska utraci wielu serdecznych, bezinteresownych przyjaciół. Wspomnę tylko Niklasa Franka, syna gubernatora generalnego Hansa Franka, który całe życie poświęcił dokumentacji zbrodni swojego ojca.
 • 2017-09-13 09:38 | tuciu

  Re:Polsko, idź naprzód. Nie graj z Niemcami w ofiarę i kata

  Leniuch nie mial czasu sprawdzic ile Niemcy zaplacili juz Polsce w ramach reparacji ( https://oko.press/biuro-analiz-sejmowych-pisze-nieprawde-niemcy-wyplacili-juz-polsce-25-miliarda-euro-a-600-milionow-marek/ ).
  Leniuch jest tez leniuchem intelektualnym i nie przyjmuje do wiadomosci stwierdzenia prostego faktu, ze wzniecany przez PiS na wielu frontach konflikt z EU i Niemcami bedzie pogarszal nasze wzajemne relacje. Rosja i Bialorus doswiadczyly na wlasnej skorze ile kosztuje uprawianie XIX-to wiecznej polityki w XXI wieku. Pani Janssen mowi, ze jak zdejmiemy czapke na mrozie, to odmrozimy sobie uszy, a leniuch mysli, ze ona mu grozi.
 • 2017-09-13 10:13 | mwas

  Re:Polsko, idź naprzód. Nie graj z Niemcami w ofiarę i kata

  PIS wypuścił dżina z butelki. Po 70 latach żądania reparacji od Niemiec to bezsens(czemu nie żądać np.od Rosji, albo wcześniej zaborców). Są sprawy drażliwe w dziejach narodów, ale trzeba umieć je zamknąć. Podgrzewanie atmosfery nikomu nie służy- jeśli Polacy myślą,że nie będzie odzewu ze strony np. neofaszystów, czy "ziomkostw" niemieckich to się mylą! Naprawdę, czy zapomnieliście o wojnie, bo taki może być efekt powrotu narodowych nacjonalizmów i braku europejskiej solidarności.
 • 2017-09-13 11:44 | żyga

  Re:Polsko, idź naprzód. Nie graj z Niemcami w ofiarę i kata

  Apeluje do Nczelnika Pa ństwa ,aby zażądał natychmiastowego oddania nam Wilna ,Grodna i Lwowa.Jestem gotowy w zamian opuśin cić teren Dolnego Śląska,i zamieszkać w demokratycznej Białoruśi i,bardzo ciepłym prezydentam.A jak można sądzić uzbrojone po żeby gwardyjskie oddziały Antoniego ,przygotowuje się do zajęcia tych miast.Wszak one są na flance wschodniej.Jeżeli moi potomni przeklną mnie ,to już im wybaczam ,i proszę o wybaczenie.Bo dla spełnienia wizji ,jakie by one nie były ze względów stanu głowy-dla mego ukochanego prezesa ,oddać mogę życie.Najlepiej w celi ,jak zaczną zamykać za krytykę wodza i jego ferajny.
 • 2017-09-13 12:05 | Mad Marx

  Re:Polsko, idź naprzód. Nie graj z Niemcami w ofiarę i kata

  @ leniuch
  Pragnę zauważyć, że traktat graniczny z Niemcami (już zjednoczonymi) podpisał "kontraktowy" premier a ratyfikował Sejm niepochodzący z wolnych wyborów. Wspomniany przez Ciebie Winiewicz w imieniu Polski zrzekł się roszczeń wobec Niemiec, nie wobec NRD. Wcześniej dalszych roszczeń zrzekli się zachodni alianci i ZSRR.
 • 2017-09-13 12:18 | ZdzisiekNowy

  Re:Polsko, idź naprzód. Nie graj z Niemcami w ofiarę i kata

  Niemcy wypłaciły odszkodowania zgodnie z porozumieniami międzynarodowymi. To, że przechwyciła je Rosja to już nie ich sprawa. Polska jak już to powinna się domagać tej kasy od Rosji. A jeśli nie uznajemy prawnych konsekwencji deklaracji dokonywanych przez PRL to robi się trochę dziwnie i niebezpiecznie. Mamy mnóstwo układów i porozumień międzynarodowych zawartych jeszcze przez PRL. Nie możemy sobie teraz wybierać, że te uznajemy a tamte nie. Jest kontynuacja państwa czy nie? Jeśli nie to i porozumienia graniczne z Niemcami przestają obowiązywać. Może wypłacą odszkodowanie za II wojnę ale zabiorą ziemie zachodnie? Bo i czemu nie? W sumie i wojska radzieckie mogłyby wrócić bo ich wyjście zostało wynegocjowane za III RP a teraz jest IV RP, która nie respektuje poprzednich ustaleń.
 • 2017-09-13 18:11 | Aspiryna

  Re:Polsko, idź naprzód. Nie graj z Niemcami w ofiarę i kata

  Polacy po wojnie otrzymali 1/5 ziem niemieckich... uwazajcie, bo moze sie okazac, ze ktos teraz bedzie usilowal wystawic za nie rachunek!
 • 2017-09-13 18:13 | Aspiryna

  Re:Polsko, idź naprzód. Nie graj z Niemcami w ofiarę i kata

  "Aha, bądźcie z nami w dobrej relacji, bo was "utożsamimy" z Białorusią, czy tak?"

  Nikt nie musi nikogo "utozsamiac"... Praktycznie wszyscy w Europie dostrzegaja, ze (obecna) Polska dryfuje w strone takich krajow jak Rosja, Bialorus, czy Moldawia!
 • 2017-09-13 19:55 | Andrzej Falicz

  Re:Polsko, idź naprzód. Nie graj z Niemcami w ofiarę i kata

  Nie domaga sie reparacji od zwyciescow w II WS...w tym sowietow ?
  Ktos tu upadl na glowe.
 • 2017-09-14 00:28 | woytek

  Re:Polsko, idź naprzód. Reparacje to dobry pomysł , chociaż plagiat ...

  Reparacje to dobry pomysł, trochę spóźnionyi plagiat "Przedsiębiorstwa Holocaust". Trzeba czerpać wzory z najlepszych źródeł. W czasie II Polska była krajem szczególnie pokrzywdzonym przez Europejczyków z zachodu.
  Nie znalazła Polska nawet współczucia ze strony Watykanu i ówczesnego Papieża Piusa XII. Czytam w internecie i oczom nie wierzę :
  "W sierpniu 1939 roku Pius XII poprzez swoją nuncjaturę w Warszawie próbuje skłonić polski rząd do przystania na wszelkie żądania Hitlera (Gdańsk, korytarz, Śląsk). Gdy otrzymuje gniewną odmowę, mówi o historycznej bezrozumności Polaków, a l września 1939 roku o godzinie 15.00 Watykan wydaje komunikat zaczynający się od słów: Dwa cywilizowane narody napadły na siebie . W dalszej części nie ma ani słowa potępienia dla agresorów czy cienia poparcia dla napadniętych".

  Jeżeli taka była opinia Watykanu / dwa cywilizowane narody napadły na siebie /,
  to nic sie Polsce nie należy, o czym powinien wiedzieć prezes, albo zaprzeczyć, że to kłamstwo, zawarte w opinii Watykanu.
 • 2017-09-14 01:54 | Andrzej Falicz

  Polsko, Nie graj z Niemcami w ofiarę ...bo moga zabrac Wroclaw i Szczecin czyli przyjaciele z UE

  Przypominam:
  Granica zachodnia Polski ustalona została definitywnie na konferencji zwycięskiej wielkiej trójki w Poczdamie, w lipcu 1945 roku.
  Komunistyczna NRD, uznała oficjalnie linię Odry i Nysy w 1950 roku (tzw. układ zgorzelecki), a związana z zachodem RFN uczyniła to w 1970 roku.
  Po zjednoczeniu Niemiec został podpisany w październiku 1990 roku traktat graniczny, wydaje się, definitywnie rozstrzygający kwestie w tym zakresie.

  Natomiast odrebna sprawa odszkodowan wedlug konferencji poczdamskiej nalezna ofiara napasci niemieckiej NIGDY nie zostala ustalona i zamknieta. Praktyka miedzynarodowa np. ostatnie odszkodowania niemeickie dla Rumunii (70 lat po wojnie) dowodza, ze nie ma w tej materii zadnego przedawnienia...a fakt milczenia nie swiadczy o zalatwieniu tej sprawy ale dokladnie na odwrot. Swiadczy, ze sprawa jest otwarte.
 • 2017-09-14 11:41 | jakowalski

  Re:Polsko, idź naprzód. Nie graj z Niemcami w ofiarę i kata

  Andrzej Falicz 2017-09-14 01:54
  Racja. Polska Ludowa (PRL) zrzekła się odszkodowań tylko od NRD - od państwa, które bezwarunkowo uznało polską granicę zachodnią, natomiast Polska nigdy nie zrzekła się odszkodowań od RFN. Poza tym, to Ziemie Odzyskane Polska otrzymała jako odszkodowanie nie za straty wojenne, ale za odebranie Polsce Ziem Utraconych, czyli obszarów na wschód od Buga (dokładnie na wschód od tzw. Linii Curzona).
  Ostateczne uznanie naszej granicy zachodniej uregulować może zaś dopiero traktat pokojowy z legalnie zjednoczonym państwem niemieckim albo państwami niemieckimi będącymi spadkobiercami III Rzeszy, jako że przecież wchłoniecie NRD przez RFN odbyło się w mocno podejrzanych okolicznościach, niemających nic wspólnego z rządami prawa i demokracją, bez zapytania się o zgodę Polaków np. w referendum.
 • 2017-09-15 02:19 | Andrzej Falicz

  To Niemcy igraja z wlasnym zjednoczeniem i porzadkiem europejskim.

  Inaczej mowiac...jezeli Niemcy beda podskakiwac kwestionujac polskie granice (albo jak reprezentujacy ich interesu na Polske medialni volksdeutsche probujacy straszyc...Polakow) to mozna zakwestionowac caly Zjednoczeniowy Traktat Dwa Plus Cztery (RFN, NRD plus USA, ZSRR, Wielka Brytania, Francja), który określił warunki zjednoczenia Niemiec.
  Inaczej mowiac moga utracic...NRD.
 • 2017-09-15 16:57 | jakowalski

  Re:Polsko, idź naprzód. Nie graj z Niemcami w ofiarę i kata

  Andrzej Falicz
  Tak, jeżeli Niemcy będą kwestionować nasze obecne polskie granice to wtedy będzie można zakwestionować cały Zjednoczeniowy Traktat Niemiec czyli „Dwa Plus Cztery” (RFN, NRD plus USA, ZSRR, Wielka Brytania i Francja), który określił warunki najnowszego zjednoczenia Niemiec. Inaczej mówiąc RFN może wtedy utracić NRD i Berlin Zachodni. Jak to już pisałem, ostateczne uznanie naszej granicy zachodniej uregulować może dopiero traktat pokojowy z legalnie zjednoczonym państwem niemieckim albo państwami niemieckimi będącymi legalnymi (prawowitymi) spadkobiercami III Rzeszy, jako że przecież wchłoniecie NRD przez RFN odbyło się w mocno podejrzanych okolicznościach, niemających nic wspólnego z rządami prawa i demokracją oraz bez zapytania się o zgodę Polaków, np. w referendum.