Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Dlaczego PiS upomina się o reparacje od Niemiec? Odpowiada Zybertowicz

(6)
 • 2017-09-19 07:54 | Andrzej Falicz

  Bolesci Zakowskiego

  Cierpienie Zakowskiego musialo byc ogromne... jak logiczna wypowiedz prof. Zybertowicza
  jakos tak przekabacic ...by wyszlo, ze PiS jest zly. Milo bylo popatrzec na to zmarszczone wysilkiem intelektualnym... czolo i rosnaca furie.

  Z litosci nie przypomne uchwaly Sejmu z 2004 roku gdzie lewica od Kalisza do Borowskiego wraz ze Schetyna i Tuskiem przeglosowala by wznowic zdecydowane starania o reperacje wojenne od Niemcow. Tylko, ze wtedy jeszcze 80% prasy "polskiej" nie nalezala do Berlina wiec redaktorzy nie bronili niemieckich praw do "przyjaznego sasiedztwa" bez odpowiedzialnosci za byle zbrodnie.
 • 2017-09-20 06:14 | woytek

  Re:Dlaczego PiS upomina się o reparacje od Niemiec?

  A co z odszkodowaniami dla Polaków urodzonych w latach 1940- 1945 w tej części Polski, która została bezprawnie włączona do Trzeciej Rzeszy? Miasto Łódź nazwano Litzmannstadt, a ulica Piotrkowska nosiła imię Hitler Str. Czy Polacy mieszkający tam od wieków zostali obywatelami Trzeciej Rzeszy? Czy zostali porzuceni na pożarcie komunistycznego, sowieckiego barbarzyńcy przez cywilizowanych obywateli Trzeciej Rzeszy, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia Litzmannstadt po agresji Armii Czerwonej, znienawidzonej obecnie przez cywilizowane elity IV RP?
  Te problemy formalno - prawne trzeba szybko rozstrzygnąć, póki żyją jeszcze Polacy urodzeni w Litzmannstadt. Od jakiego państwa oni mogą oczekiwać wsparcia, od Niemiec, od Rosji, czy od IV RP?
  Czy doczekamy się odpowiedzi na te pytania w tych orwellowskich czasach?
  To nie są żarty panowie politycy od siedmiu boleści.
 • 2017-09-21 07:57 | M.Wolfram

  Re:Dlaczego PiS upomina się o reparacje od Niemiec? Odpowiada Zybertowicz

  czy Zybertowicz to ten, który w dawnym rządzie PiS w 2008 r. planował reformę ABW poprzez wprowadzenie "w okres drgań" i "skoordynowane posunięcia rozwibrowujące"? Przecież to facet, który jest hołubiony przez PiS z tego powodu, że jest twórcą teorii straszliwego układu tajnych służb i "szarej sieci" oplatającej Polskę. I to powinno wystarczyć za cały komentarz.
 • 2017-09-23 21:49 | stok

  Re:Dlaczego PiS upomina się o reparacje od Niemiec? Odpowiada Zybertowicz

  Moja pierwsza siostra straciła życie w wyniku niemieckiego bombardowania Starówki w sierpniu 1944. Była niemowlęciem.
  Moją Mamę, po upadku Starówki Niemcy wywieźli do Auschwitz. Z Auschwitz Niemcy pędzili ją w marszu śmierci, a następnie wywieźli ją do obozu koncentracyjnego Ravensbrueck na północ od Berlina. Niemcy wyselekcjonowali ją do śmierci w komorze gazowej. Ocalała dzięki oszustwu przeprowadzonemu przez polskie schraiberki [pisarki obozowe]. W kwietniu 1945 r. trafiła do Szwecji, gdzie tamten szlachetny naród zapewnił jej leczenie i bardzo serdeczną opiekę.
  Niemcy odebrali jej zdrowie. Chorowała do śmierci. Nie mogła pracować zawodowo.

  Ojca po powstaniu warszawskim Niemcy wywieźli na roboty. Powrócił po wyzwoleniu przez Amerykanów. Niemcy spowodowali zniszczenie mieszkań i utratę całego mienia przez moich rodziców i dziadków.

  Ani Mama, ani Ojciec, ani Dziadkowie nie dostali od Niemców jakiejkolwiek rekompensaty. Również ani moja druga, żyjąca siostra, ani ja nie otrzymaliśmy żadnej rekompensaty. Przykre, że politycy jak Jerzy Buzek i Jan Parys uznali wraz z Niemcami, że wypłacanie rekompensat za cierpienia i krzywdy mojej Mamy nie jest potrzebne. Smutne, że osoby pokroju Jana Parysa dostały potem możliwość przejmowania pieniędzy.
 • 2017-09-30 22:36 | Mad Marx

  Re:Dlaczego PiS upomina się o reparacje od Niemiec? Odpowiada Zybertowicz

  @ stok
  Tyle, że indywidualne odszkodowania dla obywateli, którzy ucierpieli w wyniku wojny a reparacje to są dwie zupełnie inne sprawy. Reparacje to odszkodowanie na rzecz państwa (Polska w 1953 zrzekła się dalszych roszczeń w ślad za pozostałymi aliantami, którzy zrzekli się ich rok wcześniej) i tu sprawa jest zamknięta, natomiast indywidualne odszkodowania , m in za pracę przymusową były przyznawane i cały czas można ich dochodzić.
 • 2017-10-03 15:04 | stok

  Re:Dlaczego PiS upomina się o reparacje od Niemiec? Odpowiada Zybertowicz

  Dochodzić można tylko teoretycznie. Niemcy wolały płacić generalską emeryturę zbrodniczemu Reinefarthowi, niż jakiekolwiek grosze jego ofiarom.