Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Reparacyjny przekładaniec

(32)
Rozpatrując reparacyjny przekładaniec, trudno oprzeć się wrażeniu, iż dobra zmiana tak naprawdę nie liczy na kasę, ale stara się tak wymodelować świadomość suwerena, aby ten miał pretensje do całego świata.
 • 2017-09-19 11:43 | cyklista77

  ortografia

  Zgadzam się ze wszystkim oprócz: "nie mało Niemców". Powinno być "niemało Niemców".
 • 2017-09-19 12:12 | mickor

  Re:Reparacyjny przekładaniec

  Tu nie chodzi o żadne modelowanie, bo suweren już dawno jest urobiony - przynajmniej ten który się liczy, bo głosuje. Zagrywka z reparacjami to po prostu odpowiedź na groźbę sankcji za nie przyjmowanie uchodźców. I spróbujcie teraz wytłumaczyć urobionemu suwerenowi, że jedno jest nieuniknione, a drugie nierealne.
 • 2017-09-19 12:18 | snakeinweb

  Re:Reparacyjny przekładaniec

  Zacznijmy od tego, że "reparacje wojenne od Niemców" to wielokrotnie już odkurzany temat zastępczy, który ma wypełnić trochę czasu w przestrzeni medialnej snuciem tematów zbędnych w celu odwracania uwagi od realnych problemów. Podobny temat jak "Bolek", "Powstanie Warszawskie", "Zamach Smoleński" i tym podobny stokroć międlony jałowy szajs.

  I na tym też można skończyć. Nie ma co się zbyt mocno wciągać w te prowokacje.
 • 2017-09-19 12:19 | adstr

  Re:Reparacyjny przekładaniec

  Panie Profesorze! Zawsze cenię Pana artykuły i z niecierpliwością czekam na nie. Jednak uważam, że wtrącenie "p. (nie byle) Jaki" obniża klasę.
 • 2017-09-19 12:55 | żyga

  Re:Reparacyjny przekładaniec

  Nic nie musi modelować.Prezes ,geniusz na geniuszami ,wykorzystuje tylko zakamarki duszy Polaka.Niewola i zależność od innych zrobiły swoje.Ciekawi mnie jedno ,czy prawosławni Bułgarzy ,600 lat niewoli też tak myślą.?No i jak to jest u innych katolików.Np Hiszpanie nie byli zniewoleni a sami zniewalali.i mają inaczej poukładane w czachach?
 • 2017-09-19 13:00 | Jacek, NH

  Re:Reparacyjny przekładaniec

  Bzdury. Polska ma realne podstawy prawne, by domagać się odszkodowania od Niemiec za drugą wojnę światową. W grę wchodzą nie tylko miliardy euro, lecz także możliwy transfer technologii lub przynajmniej zwrot zagrabionych dzieł sztuki. Dlatego kwestia odszkodowania od Niemiec powinna stać się priorytetem polskiej polityki zagranicznej
 • 2017-09-19 13:18 | 60vito

  Re:Reparacyjny przekładaniec

  Szanowny Panie, zgadzam się z pańską wypowiedzią w 99%. Ten jeden % , to za znęcanie się nad byle jakim ministrem Jakim. Spuścimy zasłonę milczenia nad tym dresiarzem robiącym karierę w drugim PRL. Tak jak Albin Siwak, niejaki Jaki może być jedynie bohaterem kabaretu.
 • 2017-09-19 13:34 | żyga

  Re:Reparacyjny przekładaniec

  Dodam jeszcze sprawę beznadziejną.Zabory i zniewolenie ,opanowały geny rodaków ,w postaci bezsilności.Taką jaką ma dziś opozycja.Frustracja i rozpacz .KK pozwolił na osłabienie tego otępienia w postaci próśb o pomoc do Boga. ,.Dziś to mamy.u Pana Tadeusza.Katolicyzm ,to módl się i pracuj ,protestantyzm odwrotnie.Pińcet pogłębia to ,w postaci ucieczki od pracy.I to co najważniejsze .Wszystko można wytłumaczyć-gdy mordują dzieci w Allepo ,to należy się tym zgodzić ,bo Bóg tak chce.Wola Boska jest ponad wszystkim a suweren ponad prawem ,przyzwoitością , i paranoją
 • 2017-09-19 13:59 | Manifest

  Re:Reparacyjny przekładaniec

  A tak po prawdzie powinniśmy dziękować bogu i Stalinowi, że w ogóle istniejemy jako państwo. W piastowsko stalinowskich granicach.
 • 2017-09-19 14:07 | Jacek, NH

  Re:Reparacyjny przekładaniec

  Roszczenia nie tracą aktualności, ponieważ wynikają ze zbrodni ludobójstwa, które nigdy się nie przedawniają. Za rządów Jerzego Buzka (AWS), Niemcy wypłaciły odszkodowania dla przymusowych robotników Trzeciej Rzeszy - Polek i Polaków, w wysokości 5 mld euro
 • 2017-09-19 15:00 | kalder

  Re:Reparacyjny przekładaniec

  Swoją drogą nalezy sie ludziom i może nawet rządzącym w czasach PRL uznanie za odbudowę kraju z tak gigantycznych zniszczeń, bez właściwie żadnej pomocy z zewnątrz.

  A sprawa reparacji skutecznie odwodzi was od "reformy" edukacji. To nie hakatumba, to apokalipsa • 2017-09-19 15:57 | wolenski

  Re:Reparacyjny przekładaniec

  Jacek, NH
  "Bzdury. Polska ma realne podstawy prawne, by domagać się odszkodowania od Niemiec za drugą wojnę światową. W grę wchodzą nie tylko miliardy euro, lecz także możliwy transfer technologii lub przynajmniej zwrot zagrabionych dzieł sztuki. Dlatego kwestia odszkodowania od Niemiec powinna stać się priorytetem polskiej polityki zagranicznej."
  "Roszczenia nie tracą aktualności, ponieważ wynikają ze zbrodni ludobójstwa, które nigdy się nie przedawniają. Za rządów Jerzego Buzka (AWS), Niemcy wypłaciły odszkodowania dla przymusowych robotników Trzeciej Rzeszy - Polek i Polaków, w wysokości 5 mld euro "
  Nie ma to jak polonijni mędrcy zza oceanu. Ot, np. Jerzy Buzek był premierem do 2001 r. a euro wprowadzono w 2002 r. Pan Jacunio cosik pomieszał. Nadto wypłacenie odszkodowań za przymusowe roboty odbywa si ę w wyniku indywidualnych roszczeń i nie jest objęte reparacjami, bo te należą się (lub nie) państwo. Reparacje nie są ani za ludobójstwo ani za wojnę, tylko za zniszczenia wojenne. Panie Jacuniu, nie Pan przestanie pleść głupstwa.
  JW
 • 2017-09-19 15:59 | wolenski

  Re:Reparacyjny przekładaniec

  adstr, 60vito
  Dobrze, pomine tego jegomościa, aczkolwiek nie mogę obiecać, że bezwyjątkowo.
  JW
 • 2017-09-19 16:14 | Lubicz56

  Re:Reparacyjny przekładaniec

  2017-09-19 13:00 | Jacek, NH
  Re:Reparacyjny przekładaniec

  ... Polska ma realne podstawy prawne ...

  Skoro ma i to na dodatek realne, to proszę je podać.

  Sprawa odszkodowania dla przymusowych robotników Trzeciej Rzeszy była przedmiotem międzyrządowej umowy polsko-niemieckiej z dnia 16.10.1991 r. dotyczacej roszczeń osób indywidualnych wobec Niemiec i niemieckich podmiotów gospodarczych. I to jest jedyna podstawa prawna niemająca z reparacjami a tym bardziej odpowiedzialnością za zbrodnię ludobójstwa, nic wspólnego.

  Jak zwykle bredzi Pan dla samej przyjemności bredzenia.
 • 2017-09-19 18:25 | Withold

  Re:Reparacyjny przekładaniec

  Ciekawy jest ten wątek z trzema milionami Żydów, za których Polska chce kasę. Czy ci w Jedwabnym też mają być wliczeni?
  Leszek Kołakowski pisał, że uciekając w czasie wojny z Łodzi słyszał chłopów, którzy chwalili Hitlera, że zrobi z Żydami porządek. Do końca jednak nie zrobił, ale to naprawiono za niego podczas pogromu kieleckiego czy też w '68. Jak mówiło się przed wojną "nasze kamienice (Żydów), wasze ulice (Polaków)" To kto zamieszkał w tych kamienicach po wojnie chociaż i w czasie wojny księża przy pomocy figurki Matki Boskiej masowo " odżydzali" domy po Żydach wywiezionych do obozów koncentracyjnych.
 • 2017-09-19 18:30 | mr.off

  Jesli 40% Polakow chce glosowac w 2017 r na PiS Kaczynskiego i ok 40% wierzy w 'maskirowke smolenska' to ….

  oznacza, ze Kaczynskiemu udalo sie juz stworzyc 'nowego Polaka'.

  Jak Leninowi/Stalinowi nowego Rosjanina, Hitlerowi nowego Niemca, a ekipie Pol Pot/Iang Sery/Khieu Sapphan nowego Kambodzanczyka.

  Warto jednak miec swiadomosc, ze od Lenina do Kaczynskiego totalner wldzy szlo o wladze.

  Nic wiecej.

  'Reparacje' to bajka dla ciemnego luda IV RP, za ktora nie ida zadne dzialania rzadu Kaczynskiego (Szydlo) bo nie moga, ze wzgledu na brak argumentow politycznych, prawnych. Skierowana na polityczny rynek wewnetrzny. Obietnica kolejnego 500+ za ktore teraz zaplaca Niemcy (a w kojejce do placenia reparacji Kaczynski ustawil juz Rosje).

  Konsekwencja reparacji jest bowiem problem Ziem Odzyskanych. A o tym rezim Kaczynskiego milczy. Wiedzac, ze ciemny lud to kupi, bo nie rozumie problemu.

  * * *

  Kilka dni temu D.Passent opublikowal w POLITYCE tekst pt. 'Kiedy Kaczynski oglosi zwyciestwo'.

  A Kaczynski nie moze ogloscic zwyciestwa, bo to bylby jego koniec. Nie idzie wszak o jego zwyciestwo, a o zwyciestwo ‚przegranych III RP’, ktorzy dali mu wladze.

  I to wladze Genseka/wlasciciela feudalnego folwarku and Wisla pt IV RP. Wiecej nie mogl dostac.

  A ci przegrani III RP sa przegrani i w IV RP.

  Wracajac z pisowskich wiecow, capstrzykow i miesiecznic nie widza tego zwyciestwa w swoich portfelach, domach, wsiach i miasteczkach. Widza zas, ze do wygranych III RP dolaczyly tysiace wygranych IV RP, ktorzy dostaja za miesiac pracy tyle co oni za rok. Co znaczy ze klasa polityczna IV RP doi Polakow tak samo jak klasa polityczne III RP. Albo i lepiej. Czyli, ze jest tak samo jak zawsze.

  Kaczynski musi wiec kazac im - przy pomocy Karnowskich, Sakiewicza, Lisickiego, radiokomitetow Kurskiego i Rydzyka - znow i znow gonic krolika.

  I oni gonia …

  To esencja polityki, niestety.

 • 2017-09-19 18:35 | mr.off

  Jesli 40% Polakow chce glosowac w 2017 r na PiS Kaczynskiego i ok 40% wierzy w 'maskirowke smolenska' to ….

  oznacza, ze Kaczynskiemu udalo sie juz stworzyc 'nowego Polaka'.

  Jak Leninowi/Stalinowi nowego Rosjanina, Hitlerowi nowego Niemca, a ekipie Pol Pot/Iang Sery/Khieu Sapphan nowego Kambodzanczyka.

  Warto jednak miec swiadomosc, ze od Lenina do Kaczynskiego totalner wldzy szlo o wladze.

  Nic wiecej.

  'Reparacje' to bajka dla ciemnego luda IV RP, za ktora nie ida zadne dzialania rzadu Kaczynskiego (Szydlo) bo nie moga, ze wzgledu na brak argumentow politycznych, prawnych. Skierowana na polityczny rynek wewnetrzny. Obietnica kolejnego 500+ za ktore teraz zaplaca Niemcy (a w kojejce do placenia reparacji Kaczynski ustawil juz Rosje).

  Konsekwencja reparacji jest bowiem problem Ziem Odzyskanych. A o tym rezim Kaczynskiego milczy. Wiedzac, ze ciemny lud to kupi, bo nie rozumie problemu.

  * * *

  Kilka dni temu D.Passent opublikowal w POLITYCE tekst pt. 'Kiedy Kaczynski oglosi zwyciestwo'.

  A Kaczynski nie moze ogloscic zwyciestwa, bo to bylby jego koniec. Nie idzie wszak o jego zwyciestwo, a o zwyciestwo ‚przegranych III RP’, ktorzy dali mu wladze.

  I to wladze Genseka/wlasciciela feudalnego folwarku and Wisla pt IV RP. Wiecej nie mogl dostac.

  A ci przegrani III RP sa przegrani i w IV RP.

  Wracajac z pisowskich wiecow, capstrzykow i miesiecznic nie widza tego zwyciestwa w swoich portfelach, domach, wsiach i miasteczkach. Widza zas, ze do wygranych III RP dolaczyly tysiace wygranych IV RP, ktorzy dostaja za miesiac pracy tyle co oni za rok. Co znaczy ze klasa polityczna IV RP doi Polakow tak samo jak klasa polityczne III RP. Albo i lepiej. Czyli, ze jest tak samo jak zawsze.

  Kaczynski musi wiec kazac im - przy pomocy Karnowskich, Sakiewicza, Lisickiego, radiokomitetow Kurskiego i Rydzyka - znow i znow gonic krolika.

  I oni gonia …

  To esencja polityki, niestety.

 • 2017-09-19 20:34 | Jacek, NH

  Re:Reparacyjny przekładaniec

  @wolenski
  Re:Reparacyjny przekładanie

  Dziękuję za cenne uwagi i zwrot "paie Jacuniu". To miłe. Naprawdę. Piszę z Nowej Huty.
  Odszkodowania wynegocjowane przez rząd p. premiera Buzka, wypłacane są w euro
 • 2017-09-19 22:22 | lubat

  Re:Reparacyjny przekładaniec

  @żyga
  "Prezes ,geniusz na geniuszami ,wykorzystuje tylko zakamarki duszy Polaka.Niewola i zależność od innych zrobiły swoje."
  "Zabory i zniewolenie ,opanowały geny rodaków ,w postaci bezsilności."

  Panie żyga, Pan myli przyczynę ze skutkiem. To nie zabory i niewola ukształtowały te złe narowy wśród Polaków, lecz właśnie te złe przywary spowodowały zabory i niewolę. Od tego czasu nic się nie zmieniło.
  Polecam na ten temat książkę L. Stommy "Polskie złudzenia narodowe".
 • 2017-09-19 23:51 | Aspiryna

  Re:Reparacyjny przekładaniec

  "Polska ma realne podstawy prawne, by domagać się odszkodowania od Niemiec za drugą wojnę światową. W grę wchodzą nie tylko miliardy euro, lecz także możliwy transfer technologii lub przynajmniej zwrot zagrabionych dzieł sztuki."

  Czy taki otrzymaliscie dzisiaj przekaz dnia z Komitetu Centralnego PiS?

  P.S. Czy pan sam wierzy w bajeczki, ktore wypisuje na tutejszym forum??
 • 2017-09-20 03:18 | Andrzej Falicz

  Budowanie rzeczywistosci wirtualnej...kolejny rozdzial

  Nie ma to jak to filozof zatrudniony w politycznej propagandzie... czyli budowanie rzeczywistosci wirtualnej.

  Lp. Termin Miejsce Szczegóły spotkania prezydenta Dudy (z PiS...)
  1. 8 września 2015 Kraków Spotkanie z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović.
  2. 8 września 2015 Krynica-Zdrój Udział Prezydenta RP, wraz z prezydentami Chorwacji i Macedonii, w XXV Forum Ekonomicznym w Krynicy oraz spotkanie z prezydentem Macedonii Gorge Iwanowem.
  3. 9 września 2015 Warszawa Spotkanie w Pałacu Prezydenckim z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem.
  4. 17 września 2015 Warszawa Spotkanie w Pałacu Prezydenckim z wiceprezydentem Brazylii Michelem Temerem
  5. 13 października 2015 Warszawa Spotkanie w Pałacu Prezydenckim z królem Belgów Filipem I Koburgiem.
  6. 10 grudnia 2015 Warszawa Spotkanie w Pałacu Prezydenckim z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem.
  7. 28 stycznia 2016 Warszawa Spotkanie w Pałacu Prezydenckim z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović.
  8. 22 kwietnia 2016 Warszawa Spotkanie w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem.
  9. 30 maja 2016 Warszawa Spotkanie w Pałacu Prezydenckim z sekretarz generalnym NATO Jensem Stoltenbergem.
  10. 8 czerwca 2016 Warszawa Spotkanie w Pałacu Prezydenckim z wiceprezydent Wietnamu Đặng Thị Ngọc Thịnh
  11. 17 czerwca 2016 Warszawa Spotkanie w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Niemiec Joachiem Gauckiem.
  12. 19 czerwca 2016 Warszawa Spotkanie w Pałacu Prezydenckim z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingem.
  13. 28 czerwca 2016 Poznań Udział Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wraz z prezydentem Węgier Jánosem Áderem, w 60. rocznicy poznańskiego czerwca.
  14. 7 lipca 2016 Warszawa Spotkanie w Belwederze z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergem
  15. 10 lipca 2016 Warszawa Spotkanie w Belwederze z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem
  16. 27 lipca 2016 Kraków Spotkanie na Wawelu z papieżem Franciszkiem.
  17. 29 lipca 2016 Warszawa Spotkanie w Belwederze z prezydentem Panamy Juanem Carlosem Varela.
  18. 22 sierpnia 2016 Warszawa Spotkanie w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem.
  19. 28 sierpnia 2016 Gdańsk Spotkanie z królem Jordanii Abdullahem II.
  20. 6 września 2016 Warszawa Spotkanie w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Palestyny Mahmoudem Abbasem.
  21. 7 października 2016 Warszawa Spotkanie w Belwederze z prezydentem Słowacji Andrejem Kiską.
  22. 14–15 października 2016 Łańcut
  Rzeszów Udział Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wraz z prezydentami Węgier, Słowacji, Czech i z wiceprezewodniczącym Komisji Europejskiej Marošem Šefčovičem, w szczycie Grypy Wyszehradzkiej.
  23. 27 października 2016 Warszawa Spotkanie w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Senegalu Mackim Sallim.
  24. 3 listopada 2016 Warszawa Spotkanie w Belwederze z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid
  25. 9 listopada 2016 Warszawa Spotkanie w Pałacu Prezydenckim z wiceprezydentem Iranu Alim Akbarem Salehim.
  26. 28 listopada 2016 Szczecin Spotkanie z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem[128].
  27. 2 grudnia 2016 Warszawa Spotkanie w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenko.
  28. 7 lutego 2017 Warszawa Spotkanie w Pałacu Prezydenckim z kanclerz Niemiec Angelą Merkel
  29. 9 marca 2017 Warszawa Spotkanie w Pałacu Prezydenckim z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Valdisem Dombrovskisem.
  30. 22 marca 2017 Warszawa Spotkanie w Belwederze z księciem regentem Lichtensteinu Aloizym .
  31. 24 marca 2017 Piotrków Trybunalski Spotkanie z prezydentem Węgier Jánosem Áderem .
  32. 27 kwietnia 2017 Warszawa Spotkanie w Pałacu Prezydenckim z wiceprezydentem Indii Mohammadem Hamidem Ansarim.
  33. 5 maja 2017 Warszawa Spotkanie w Pałacu Prezydenckim z Emirem Kataru Tamimem ibn Hamadem Al-Sanim .
  34. 15 maja 2017 Warszawa Spotkanie w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Łotwy Raimondsem Vējonisem.
  35. 19 maja 2017 Warszawa Spotkanie w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.
  36. 22 maja 2017 Warszawa Spotkanie w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Singapuru Tony Tan Keng Yam.
  37. 27 czerwca 2017 Warszawa Spotkanie w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem.
  38. 6 lipca 2017 Warszawa Spotkanie w Zamku Królewskim z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem.
  39. 6-7 lipca 2017 Warszawa Spotkanie liderów państw Trójmorza i prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.
  40. 7 lipca 2017 Warszawa Spotkanie w Pałacu Prezydenckim z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarowić.
  41. 17 lipca 2017 Warszawa Spotkanie w Pałacu Prezydenckim z brytyjską parą książęcą Księciem Williamem i Księżną Catherine.
  42. 24 sierpnia 2017 Warszawa Spotkanie w Belwederze z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergem.
 • 2017-09-20 03:24 | Andrzej Falicz

  Reparacyjny przekładaniec filozofa i skleroza - jak sie manipuluje ludzmi w POLITYCE

  Co sie zmienilo od 2004? A jedynie aktualnie klikadziesiat procent rynku prasy nalezy do Niemcow/Szwjacarow wiec ...felietonisci nabrali interesownej milosci do "opcji niemieckiej"

  Warto przypomnieć, że dyskusja w Polsce nad zasadnością wystąpienia przez polski rząd w stosunku do Niemiec z żądaniem reparacji wojennych odbyła się dokładnie 13 lat temu. Dyskusja ta zakończyła się podjęciem uchwały sejmowej, w której wszystkie siły polityczne w Polsce w tym PiS, PO, SLD i PSL jednoznacznie zgodziły się do tego, że Polska nie otrzymała reparacji wojennych od Niemiec i że polski rząd powinien w tej sprawie podjąć w stosunku do Niemiec stosowne działania.


  10 września 2004 r. Sejm RP przyjął bez głosu sprzeciwu uchwałę „w sprawie w sprawie praw Polski do niemieckich reparacji wojennych oraz w sprawie bezprawnych roszczeń wobec Polski i obywateli polskich wysuwanych w Niemczech”. Sejm RP „świadomy roli prawdy historycznej i elementarnej sprawiedliwości w stosunkach polsko-niemieckich” stwierdził w swojej uchwale, że „Polska nie otrzymała dotychczas stosownej kompensaty finansowej i reparacji wojennych za olbrzymie zniszczenia oraz straty materialne i niematerialne spowodowane przez niemiecką agresję, okupację, ludobójstwo i utratę niepodległości przez Polskę; Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Rząd Rzeczypospolitej Polskiej do podjęcia stosownych działań w tej materii wobec Rządu Republiki Federalnej Niemiec”.
  Zgodnie z polską racją w tej fundamentalnej sprawie jaką było rozstrzygnięcie zasadności wystąpienia w stosunku do Niemiec z oficjalnymi roszczeniami za wymordowanie milionów Polaków i zniszczenie Polski w trakcie II wojny światowej osiągnięto pełny konsensus polityczny. Za uchwałą sejmową przygotowaną przez środowisko Antoniego Macierewicza zagłosowało 328 posłów w tym m.in. ze strony PiS Jarosław Kaczyński, Marek Kuchciński, Adam Lipiński i Mariusz Kamiński, ze strony PO Donald Tusk, Jan Rokita, Grzegorz Schetyna i Ewa Kopacz, ze strony postkomunistów z SLD i SdPL Leszek Miller, Marek Borowski i Ryszard Kalisz. Tylko jeden poseł Bohdan Kopczyński wstrzymał się od głosu.

  Wtedy nie oplacalo sie pisac o reperacyjnych przekladancach...
 • 2017-09-20 11:22 | smoq

  Re:Reparacyjny przekładaniec

  Proszę, proszę, proszę nie pomijać tego niebyleJakiego jegomościa - tak musi być zapamiętany - "p. (nie byle) Jaki" - to jedyne co po nim powinno pozostać. Dziękuję za felietony i pozdrawiam.
 • 2017-09-20 14:12 | Mad Marx

  Re:Reparacyjny przekładaniec

  @ Jacek NH
  "Bzdury. Polska ma realne podstawy prawne, by domagać się odszkodowania od Niemiec za drugą wojnę światową."
  Bzdury. Jeżeli takie podstawy istnieją, to czemu poprzedni rząd PiS pomimo uchwały Sejmu w tej sprawie żadnych działań nie podjął? I czemu nie podejmuje ich rząd dzisiejszy ? Jak dla mnie stwierdzenie urzędującego ministra, że Polsce należy się bilion $ od Niemiec w momencie, gdy nie ma nawet ekspertyz prawnych w tym względzie (rząd dopiero ma w bliżej nieokreślonej przyszłości powołać komisję ekspertów, która ma zbadać możliwość dochodzenia odszkodowań)jest kuriozalna i świadczy o kompletnym braku profesjonalizmu tegoż ministra. Tym bardziej, że powołuje się on na to, że obecne Państwo Polskie może nie ponosić odpowiedzialności za decyzje PRL. Podobnie Niemcy mogą stwierdzić, na zasadzie wzajemności, że RFN nie musi ponosić odpowiedzialności za Hitlera
 • 2017-09-20 23:01 | wolenski

  Re:Reparacyjny przekładaniec

  Jacek z Nowej Huty
  Dziękuję za cenne uwagi i zwrot "paie Jacuniu". To miłe. Naprawdę. Piszę z Nowej Huty.
  "Odszkodowania wynegocjowane przez rząd p. premiera Buzka, wypłacane są w euro".
  Panie Jacuniu, skoro tak się to Panu podoba, sęk w tym, że raczyłeś Pan napisać, że Polacy otrzymywali odszkodowania w euro za czasów premiera Buzka. To, że zaczęli otrzymywać w euro po wprowadzeniu tej waluty, to dość trywialna obserwacja.
  JW
 • 2017-09-20 23:11 | wolenski

  Re:Reparacyjny przekładaniec

  @Jędruś Falicz,
  okrutnie natrudził się i zebrał 42 przykładów świadczących o aktywności p. Dudy. Wszelako przeoczył, że mój felieton był o czymś zgoła innym.
  Swoją wyliczankę poprzedził stosowaną introdukcją:
  "Nie ma to jak to filozof zatrudniony w politycznej propagandzie... czyli budowanie rzeczywistosci wirtualnej."
  Odpowiem, że nie ma to jak ignorant w sprawie rzeczywistości zwyczajnej. A świadczy o tym komentarz p. Jędrusia do kwestii reparacji. Nie rozumie biedak, że uchwała polskiego parlamentu w sprawie prawa Polski do reparacji, nie ma żadnej mocy prawnej w stosunku do Niemiec. Panie Jędrku, jak Pan potrzebuje korepetycji z prawa międzynarodowego, polecę stosowną literaturę. Na pomoc ze strony Pańskich sponsorów mentalnych nie ma Pan co liczyć.
  JW
 • 2017-09-21 00:09 | Andrzej Falicz

  Re:Reparacyjny przekładaniec logiczny filozofa czyli odwracanie kota ogonem.

  @ Mad Marx

  Widze, ze nie mozesz po 30 latach nic nie robienia doczekac sie ...dzialan.
  Najlepiej jutro.

  Czekalismy dziesieciolecia mozemy poczekac kilkanascie miesiecy.
  Dzialania sie zaczely - pisza o tym wszystkie gazety swiata i mowia o tym globalne media.
  To juz jest wielki sukces.
  Niemcy bez moralnego mandatu nie moga stawiac sie na pozycji etycznego dyktatora Unii Europejskiej a ze nigdy nie wyplacili odszkodowan (i nie chca...) swojej najwiekszej ofierze ten autorytet podwaza w sposob dosyc oczywisty.

  Przypominam - koledzy profesora Wolenskiego z SLD podpisali sie wszyscy w 2004 roku pod zadaniem reparacji od Niemiec...
 • 2017-09-21 11:52 | gl1974gl

  Re:Reparacyjny przekładaniec

  Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w 2014 roku ogłosiło konkurs na projekty dotyczące: Metody i Sposoby Ochrony i Obrony przed Impulsami HPM, Impulsowe Działa Elektromagnetyczne, Laserowe Systemy Broni Skierowanej Energii, Laserowe Systemy Broni Nieśmiercionośnej, Mikrofalowa Broń Obezwładniająca (MBO), Infrastruktura Badawcza w zakresie nowych technologii związanych z generatorami do wytwarzania wysokomocowych impulsów promieniowania elektromagnetycznego, anten
  nadawczych impulsów HPM, HPRF, RFDF, technologii materiałowych związanych z ochroną i obroną aparatury pomiarowej . Oczywiste jest że systemy broni Nieśmiercionośnej będą testowane na ludziach podobnie jak MBO – Mikrofalowa Broń Obezwładniająca.
  Tak naprawdę eksperymenty są prowadzone o wielu lat. Prowadzący projekt Wojskowa Akademia Techniczna i RADWAR. Projekty są pod datą 2014, pozycje od 143 do 147. Były w pojedynczym pliku PDF, ale po tym jak go ściągnąłem zostały umieszczone w pliku zbiorczym , aby trudniej je było znaleźć. Czy kogoś interesuje na kim będą testowane te bronie energii skierowanej? Muszą być przetestowane przecież na ludziach. Czy istnieje ktoś kogo można prosić o pomoc kiedy jest się ofiarą takiego nielegalnego eksperymentu?
  Ostatnio wyszli ze szpitala psychiatrycznego po wielu latach przetrzymywani pacjenci, i internauci w komentarzach piszą że dziwnie poumierali zanim zdążyli pozwać państwo o odszkodowania 12 i 14 mln zł. Tak jakby ich pozabijano aby zaoszczędzić. Czy w przypadki nielegalnych eksperymentów na ludziach, związanych z testowaniem broni obezwładniających i nieśmiercionośnych też tak będzie? Taniej będzie zabić te wszystkie osoby, niż wypłacić odszkodowania? W USA odszkodowania za nielegalne eksperymenty CIA dostały tylko nieliczne osoby, przez przypadek, bo zostawiono gdzieś w szpiatalch dokumentację medyczną związaną z eksperymentami. Większość śladów zatarto, więc ludzie cierpieli latami i nic im tego zrekompensowało. Setki czy nawet tysiące ofiar zginęło. Niektórzy cierpieli za swoją zgodą np. więźniowie za drobną opłata, ale wiele projektów było całkowicie nielegalnych, nieetycznych i wręcz pseudonaukowych. Dzisiaj w Polsce też prowadzi się podobne eksperymenty na ludziach, ale nie jak napisano na stronie NCBR od roku 2014 ale od wielu lat. Co się musi stać żeby opinia publiczna zaczęła się poważnie tym zajmować? Nie chodzi już o same odszkodowanie, ale o to żeby ofiary mogły przerwać eksperymenty które są na nich prowadzone. Każdy chce normalnie żyć.

  http://www.ncbr.gov.pl/gfx/ncbir/userfiles/_public/bip/programy_i_projekty/obronnosc/glowna_baza_dobr_wszystkie_projekty_01.03.pdf
  https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,byli-pacjenci-psychiatryka-nie-zyja-walczyli-o-wielomilionowe-odszkodowania,wia5-3266-32923.html
 • 2017-09-21 16:58 | wolenski

  Re:Reparacyjny przekładaniec

  @Jędruś Falicz
  "Przypominam - koledzy profesora Wolenskiego z SLD podpisali sie wszyscy w 2004 roku pod zadaniem reparacji od Niemiec.."
  Pan Jędrek, jak zwykle poza rzeczywistością, nigdy nie należałem do SLD, więc nie mogę mieć tam kolegów z tytułu wspólnej przynależności. Pan Jędruś jest więcej niż komiczny. Miech Pan dalej nawija, czas smutny, więc niech Pan rozbawia ludziska.
 • 2017-09-26 05:21 | Andrzej Falicz

  Niedokonczony temat - czyli co mozna zrobic dla ludzi bez medrkowania i udawania lewicy

  Aktualizacja dla "lewicowego" filozofa.

  Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane, z których wynika, że w roku 2016 w porównaniu do roku 2015, wśród rodzin z dziećmi spadło ubóstwo skrajne.

  Największy spadek zanotowano wśród rodzin z co najmniej 3 dzieci w wieku do 17 lat. W tym przypadku wskaźnik ubóstwa skrajnego spadł z 16,7 proc. do 9,9 proc.

  Wiceminister resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk wskazał, że z danych GUS wynika, że w 2016 r. ubóstwo skrajne wśród dzieci obniżyło się o 40%.
 • 2017-09-26 19:37 | wolenski

  Re:Reparacyjny przekładaniec

  @Jędruś Falicz
  Aktualizacja dla "lewicowego" filozofa.
  * Pan Jędrek aktualizuje dane powszechnie znane. Czyżbym je kwestionował?
  Powiedziałbym, ze ubóstwo umysłowe prawicowego Jędrka gwałtownie wzrosło.
  JW
 • 2019-01-12 14:39 | Uważny czytelnik prasy

  Re:Reparacyjny przekładaniec

  Dawnymi czasy podróżnicy i kolonizatorzy kupowali przychylność tubylców, ich ziemię i inne dobra za szklane paciorki. Obecnie wystarczy woleńskim dać kilka niemieckich cukierków, aby ci zrzekli się, w imieniu RP, iluś tam bilionów od Niemców, ba! żeby zapomniał o II wojnie światowej, a może nawet aby Polska zaczęła płacić reparacje Niemcom.

  Smaczne były chociaż te niemieckie cukierki przysłane z łaski?