Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Rosja ingerowała w niemieckie wybory? Są niepokojące sygnały

(19)
W sukcesie antyimigranckiej i antyeuropejskiej partii AfD ma swój udział polityczna Rosja.
 • 2017-09-27 11:56 | lubat

  Rosja ingerowała w niemieckie wybory? Są niepokojące sygnały

  Jakie są te "niepokojące sygnały"? Informacje „Washington Post” i tygodnika „Time”? Teza jest zupełnie absurdalna i szkodliwa dla samych zainteresowanych - w tym przypadku Niemiec, bo odwraca uwagę od rzeczywistych przyczyn odwrotu niemieckich wyborców od CDU/CSU, ale także od SPD i ich przejścia do AfD, ale także do FDP, czy też - w mniejszym stopniu - do Zielonych. Zakłada także, że przegrani (czy to w USA, czy Niemczech) to wspaniali i wprost idealni politycy i nigdy by nie przegrali, gdyby nie ten zły Putin ze swoimi hakerami. Zwalanie winy za swoje porażki na innych jest śmieszne i dziecinne i nie prowadzi do naprawy własnych błędów.

  "5 procent społeczeństwa niemieckiego stanowią osoby mówiące po rosyjsku, głównie imigranci przybywający z ZSRR już od lat 80. Jak to? – ktoś może się zdziwić – przecież AfD jest przeciwko imigrantom?"
  Wg niemieckiej TV ARD liczba rosyjskojęzycznych wyborców - nie tylko Rosjan, ale także Ukraińców, Gruzinów i innych "sierot" po ZSRR - wynosi ok. 1,5 miliona, a więc tylko tyle, ilu wyborców utraciła CDU na rzecz FDP, a na rzecz AfD utraciła 1,1 mln wyborców. Te liczby wskazują, że nawet gdyby wszyscy rosyjskojęzyczni głosowali na jedną partię, to niewiele by wskórali. AfD faktycznie cieszy się wśród nich dużą popularnością, ale to nie z powodu "zachęty" Kremla. Ta partia najbardziej odpowiada ich mentalności czy politycznym preferencjom. Ale wg tejże ARD "rosyjscy" wyborcy nie są monolitem i głosują także na inne partie.

  Twierdzenie, że "Rosja polityczna coraz częściej i chętniej usiłuje wywierać wpływ na decyzje wyborcze w tych demokracjach" jest - delikatnie mówiąc - mało odkrywcze, jak mało odkrywcze jest stwierdzenie, że koty jedzą mięso. Rosja tylko "usiłuje", podczas gdy inne mocarstwa praktykują to od dawna. Tylko Rosja była zainteresowana w wyniku wyborów w Niemczech? I nikt więcej? Inny przykład wpływu: wybory prezydenckie w Rosji w 1996. Jelcyn z poparciem ok. 8-10%, Ziuganow ok. 30%, ale desant "doradców" amerykańskich, zmasowana propaganda opłacana przez różne "prywatne" fundacje amerykańskie sprawiły, że wygrał "ich" człowiek.
 • 2017-09-27 12:26 | vandermerwe

  Re:Rosja ingerowała w niemieckie wybory? Są niepokojące sygnały

  "...dwa poważne tytuły prasy amerykańskiej o znaczeniu międzynarodowym: dziennik „Washington Post” i tygodnik „Time”. "

  Jak te dwa powazne pisma to pisz to musi byc prawda. Czy w Kenii wybory zostaly uniewaznione z powodu interwencji rosyjskiej i Putina? Podobniez byly manipulacje przy elektronicznym systemie. Pisac mozna co sie komu podoba, warto jednak przedstawic dowody na to, co sie wypisuje. Z doowdami jednak posucha.

  Pozdrawiam
 • 2017-09-27 12:50 | tuciu

  Re:Rosja ingerowała w niemieckie wybory? Są niepokojące sygnały

  Litosci redaktorze, to że prawica ma swoje teorie spiskowe nie oznacza, że trzeba wymyślać własne. AfD urosła na sprzeciwie wobec polityki emigracyjnej, emigracji jako takiejoraz globalizacji i wygrała tam, gdzie ten sprzeciw był najsilniejszy, czyli w części Saksonii z jej aktywną PEGIDĄ, uformowanym przez komunistyczną propagandę postrzeganiem świata i podobnym Polsce rozumieniem obecnej sytuacji politycznej. Nie bez kozery mandat w wyborach bezpośrednich AfD zdobyła w okręgach sąsiadujących z Polską, do których w czasach DDR nie docierał zagłuszany sygnał niemieckozachodnich stacji telewizyjnych. W okolicach Lipska, leżącego poza "doliną ludzi nie mających pojęcia" wsparcie dla AfD było już znacznie mniejsze. Nie trzeba do tego żadnych wpływów rosyjskich, które tak jak Pan pisze, dotarły do małej części elektoratu.
 • 2017-09-27 13:08 | vandermerwe

  Re:Rosja ingerowała w niemieckie wybory? Są niepokojące sygnały

  Jako dodatek do mejwypowiedzi fragment analizy jak przedstawil Joschka Fischer, chyba lepiej znajacy realia niemickie niz dziennikarze amerykanskich pism.

  "All told, the election was a landslide against Merkel’s grand coalition. And, to a large extent, it can be seen as a protest vote against Merkel herself. Internationally, she is appreciated as an effective stateswoman and the guarantor of stability and moral authority in the West. But at home, that is clearly no longer the case.
  Merkel’s greatest mistake in this election was to rely on the same defensive strategy that she used in the last two elections, when she won resoundingly. She seems to have assumed that avoiding controversy and keeping quiet about the key issues confronting Europe would work once again. This showed poor judgment, given the 2015 refugee crisis and its implications for Germany, to say nothing of the rise of the far-right Alternative for Germany (AfD), which captured around 13% of the vote."

  Pozdrawiam
 • 2017-09-27 14:25 | mad50

  Re:Rosja ingerowała w niemieckie wybory? Są niepokojące sygnały

  Może potrzebna jest znowu "WOLNA EUROPA"... Tylko raczej po rosyjsku.
 • 2017-09-27 15:32 | 60vito

  Re:Rosja ingerowała w niemieckie wybory? Są niepokojące sygnały

  Rosja ingeruje we wszystkie wybory w krajach europejskich i jak już wiadomo w USA. Problem w tym, że to samo zrobili w Polsce. Nagrania z Sowy, i wspieranie nacjonalistów, fake news dały obecnej władzy sporo głosów, lub odebrały głosy obecnej opozycji. Skuteczności Kremlowi nie sposób odmówić.
 • 2017-09-27 15:59 | Jacek, NH

  Re:Rosja ingerowała w niemieckie wybory? Są niepokojące sygnały

  Schizofrenia krytyków PiS: Przed wyborami straszono Polaków, że za PiS będzie wojna z Rosją, teraz słyszymy zarzut zbliżenia z Putinem
 • 2017-09-27 17:14 | SŁOWIANIN STANISŁAW

  Re:Rosja ingerowała w niemieckie wybory? Są niepokojące sygnały

  Czyli Piątek nie picuje o Macierewiczu.Tak sobie myślę na zasadzie popieraj swoich w ujawnianiu faktów.Jankesi wymyślili atom w Iraku.Są wiarygodni.
 • 2017-09-27 17:23 | grzerysz

  Re:Rosja ingerowała w niemieckie wybory? Są niepokojące sygnały

  Czy POLITYKA osiągnie jeszcze kiedyś tak wysoki poziom jaki miała kilka dekad temu?
  Poziom „dziennikarstwa” Adama Szostkiewicza na pewno temu nie służy...
 • 2017-09-27 18:01 | ThomasZNiemiec

  Re:Rosja ingerowała w niemieckie wybory? Są niepokojące sygnały

  To powazne problem w Niemczech. To co pan autor napisal zgodzi sie calkiem z tym co wiemy w Niemczech na temat Putin i AfD.
 • 2017-09-27 18:17 | lubat

  Re:Rosja ingerowała w niemieckie wybory? Są niepokojące sygnały

  @12:50 | tuciu
  "AfD urosła na sprzeciwie wobec polityki emigracyjnej, emigracji jako takiej oraz globalizacji i wygrała tam, gdzie ten sprzeciw był najsilniejszy, czyli w części Saksonii z jej aktywną PEGIDĄ, uformowanym przez komunistyczną propagandę postrzeganiem świata..."

  Ocena trafna, ale źródła sukcesu AfD nie leżą w "uformowanym przez komunistyczną propagandę postrzeganiem świata". Wręcz przeciwnie. Ludzie w byłej NRD, gdzie AfD odniosła największy sukces, zostali dosyć trwale uodpornieni na oficjalną propagandę, podczas gdy na Zachodzie tej "szczepionki" nie było i przeciętny mieszkaniec starych landów ciągle traktuje media jako prawdę i tylko prawdę. Mieszkańcy byłej NRD są nastawieni do mediów sceptycznie i bardziej umieją czytać między wierszami.
  Poza tym, wsparcie dla AfD w wielu dużych miastach zachodnioniemieckich (Hamburg, Dusseldorf i paru innych) było nie mniejsze, niż na wschodzie. Tego nie można uzasadnić postkomunistycznymi złogami.

  PS. Trafiłem dzisiaj na ocenę członków i zwolenników AfD. Przeciwnicy twierdzą, że są to niewykształceni, mający problemy zawodowe czy bezrobotni. W rzeczywistości są wykształceni wyżej niż przeciętna, zarabiają na poziomie średniej krajowej i wyżej i najczęściej są ludźmi klasy średniej. Przyprawia się im gębę wrogów imigracji, podczas gdy oni występują tylko przeciw niekontrolowanemu napływowi imigrantów.
  Więcej tu:
  http://www.freiewelt.net/blog/die-heimliche-gehirnwaesche-wie-uns-die-medien-beeinflussen-ohne-dass-wir-es-bemerken-10072224/
 • 2017-09-27 18:48 | znafca in spe

  Re:Rosja ingerowała w niemieckie wybory? Są niepokojące sygnały

  Rosjanie jak widac to nowoczesna forma nadludzi. Wszedzie ingeruja szpieguja, doprowadzaja rzady do upadku! Wprost wierzyc sie nie chce.
 • 2017-09-27 21:02 | Jacek, NH

  Re:Rosja ingerowała w niemieckie wybory? Są niepokojące sygnały

  Wejście do Bundestagu Alternatywy dla Niemiec (AfD) odzwierciedla też nastroje obecne w innych państwach Europy Zachodniej, gdzie w ostatnich wyborach parlamentarnych i prezydenckich dobre wyniki odnotowywały partie skrajnej prawicy, np. we Francji, Holandii czy Austrii
 • 2017-09-28 00:18 | karol1234

  Re:Rosja ingerowała w niemieckie wybory? Są niepokojące sygnały

  Pan Redaktor już dawno wyłączył krytyczne myślenie i jest chyba w stanie łyknąć każdą brednię, byleby tylko potwierdzała jego wizję świata...
 • 2017-09-28 09:24 | tuciu

  Re:Rosja ingerowała w niemieckie wybory? Są niepokojące sygnały

  @lubat: cytowany przez Ciebie artykuł nie podaja żadnych badań. To że portal bliski ideowo AfD pisze, że jej wyborcy są inteligentni, oczytani, kulturalni i tolerancyjni jest równie wiarygodne jak podobne zapewnienia "Niezależnej" lub "Sieci Prawdy" na temat wyborców PiS. Oczywiście, może być dużo prawdy w stwierdzeniach o dobrze wyedukowanych i dobrze zarabiających wyborcach AfD, niestety nie znam badań na ten temat, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że są to ludzie podobni naszemu Ziemkiewiczowi lub prof. Pawłowicz, czyli kulturalni i tolerancyjni inaczej lub podobnie jak prof. Żaryn wybierający konstruktywną dla idei narodowej propagandę w miejsce naukowo potwierdzonej prawdy historycznej.
 • 2017-09-28 12:08 | ThomasZNiemiec

  Re:Rosja ingerowała w niemieckie wybory? Są niepokojące sygnały

  @lubat
  Pan napisal: "Ludzie w byłej NRD, gdzie AfD odniosła największy sukces, zostali dosyć trwale uodpornieni na oficjalną propagandę, podczas gdy na Zachodzie tej "szczepionki" nie było i przeciętny mieszkaniec starych landów ciągle traktuje media jako prawdę i tylko prawdę."

  Ja jestem ze starego zachodu a ja nie traktuje media jako prawde. Mam przyklad: Czytam Pana (lubata) komentarz, Pan napisal: "Zakłada także, że przegrani (czy to w USA, czy Niemczech) to wspaniali i wprost idealni politycy"...

  Potem czytam znowu co jest w tekscie pana redaktora Polityki napisany, widze ze on w ogole nie powiedzial ze CDU jest wspaniala partia, wiec to co Pan lubat napisal jest nic wiecej niz insynuacja. To co Pan dalej pisze nie jest prawda, ale nawet gdyby bylo wtedy bez wiedzy gdzie lezy prawda, mozna to latwo demaskowac, bo pelen insynuacji ze pan redaktor cos postulowal co w ogole nie postulowal.

  Druga metoda demaskowac pana lubata tekst sa twarde fakty:
  Pan lubat napisal: "Poza tym, wsparcie dla AfD w wielu dużych miastach zachodnioniemieckich (Hamburg, Dusseldorf i paru innych) było nie mniejsze, niż na wschodzie."
  Tu wystarczy czytac wyniki wyborczy a juz widac ze to klamstwo co pan lubat pisze.

 • 2017-09-28 19:43 | steve118

  Re:Rosja ingerowała w niemieckie wybory? Są niepokojące sygnały

  Panie redaktorze z lituj się Pan. To już tak stara śpiewka że normalnych ludzi już dawno przyprawia o mdłości, a tu znowu. Redaktor POLITYKI, o jejku ,jejku.
 • 2017-09-29 05:16 | Andrzej Falicz

  Są niepokojące sygnały z ...Niemiec ( od ponad 100 lat)

  "...Polip, którego całą racją bytu jest wysysanie cudzej krwi, stanowi nieszczęście dla otoczenia.
  I oto dlaczego Niemcy (!)
  dzisiejsze budzą wszędzie i we wszystkich nienawiść. ..."
  Henryk Sienkiewicz
  [1905]

  Odpowiedź na ankietę paryskiego „Le Courrier Européen” po polsku ukazała się w „Gazecie Warszawskiej” 22. XI 1905, nr 395 i w wielu innych dziennikach.
 • 2017-09-29 05:18 | Andrzej Falicz

  Re:Rosja ingerowała w niemieckie wybory? Są niepokojące sygnały

  @ 2017-09-27 11:56 | lubat
  "...śmieszne i dziecinne i nie prowadzi do naprawy własnych błędów..."

  Dotyczy rowniez jak ulal (!)
  POLITYKI bedacej zapleczem medialnym obecnej opozycji