Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Pracownicy IPN zakłamują Zagładę Żydów. To kompromitacja

(15)
Historyk IPN w „Gazecie Polskiej”: Po agresji Niemiec na Polskę sytuacja Żydów nie wyglądała bardzo źle.
 • 2017-09-30 10:04 | lubat

  Pracownicy IPN zakłamują Zagładę Żydów. To kompromitacja

  Pełna zgoda co do tego, że sprawa dr. Panfila jest kompromitacją, ale ja mam poważne wątpliwości, czy jego artykuł wykazuje brak podstawowej wiedzy o historii i mechanizmach Zagłady, czy też jest to świadome kłamstwo. Wszak rzeczony "naukowiec" nie działa w próżni i ma od dawna dobrze przygotowany grunt w postaci fałszowania historii, gloryfikacji, a w najlepszym razie przemilczaniu zbrodni, a z drugiej strony całkowitym spychaniu w niepamięć ludzi i formacji z wielkimi zasługami dla kraju.
 • 2017-09-30 11:00 | Henryk

  Re:Pracownicy IPN zakłamują Zagładę Żydów. To kompromitacja

  Tylko czekać kiedy ,,naukowiec,, Panfil napisze ,że Żydom pod okupacją hitlerowską powodziło się świetnie .A czy ten historyk z bożej łaski był na wycieczce w hitlerowskim obozie zagłady w Oświęcimiu,może by go tam umieścić za pomocą wehikułu czasu w latach 1940-1945 ,żeby się przekonał jak było w Oświęcimiu ,i może wtedy nie wypisywałby głupot!! Ciekawe czy widział ten historyk niemiecki, hitlerowski obóz zagłady w Majdaku koło Lublina!!
 • 2017-09-30 12:22 | Saraswati

  Re:Pracownicy IPN zakłamują Zagładę Żydów. To kompromitacja

  Potępiam taką działalność IPN. Jak najbardziej. Ale przy okazji pozwolę sobie wykorzystać Pana słowa do mojej opinii o rzeczach, które mnie - Polkę - bolą. "Uczestnictwo niektórych" Polaków w nazistowskich operacjach" można różnie oceniać, ale nie wolno zapominać o kontekście przerażenia, przymusu i przemocy, w jakich działali". Przed wojną moja babcia przyjaźniła się z Żydówką (zaczęło się od podgrzewania potraw w szabas (użycie zapałek), w czasie wojny sama się nie naraziła (ledwo dawała radę chroniąc swoje dzieci), ale zorganizowała dla niej pomoc. Szanowała Żydów opowiadając nam o sąsiadach: "- Żyd nie dojadł, nie dopił, a dzieci kształcił". ( Podobnie moja babcia po wojnie:). Dziadek, kolejarz, narażał życie, dziurawiąc wagony, informując Żydów, że jadą na śmierć oraz namawiając ich do ucieczki. Inna sprawa, że większość nie wierzyła i uważała, że Polacy czyhają na ich złoto w walizkach. To były dla dziadka tragiczne przeżycia. Żył w ciągłym stresie, czy otrzyma od partyzantów na czas ostrzeżenie o planowanym wysadzeniu pociągu z bronią i amunicją, czy zdąży wyskoczyć w odpowiednim czasie. W końcu trafił do obozu. Gdy Amerykanie oswobodzili obóz, ważył 30 kg. Prawie cała nasza rodzina zginęła w czasie wojny. Również w Oświęcimiu, również w powstaniu. Z całkiem sporych gałęzi drzewa genealogicznego ostali się moi dziadkowie, jedna ciotka oraz wujek, który przysiągł, że jeśli przeżyje Powstanie Warszawskie, wstąpi do zakonu. To śp. ks. prof. Jerzy Cygan. Holocaust unicestwił miliony Żydów. To wstrząsające ludobójstwo jest niezaprzeczalnym faktem. Ubolewam nad tym. Ale to nie Polacy to zorganizowali. Tylko naziści. Oprócz 3 mln polskich Żydów - mieszkańców Polski - zginęło ok. 3 mln Polaków. W sumie 6 mln osób. Pod względem procentowym, Polska poniosła największe straty ludnościowe i materialne. I nie potrafimy dbać o godną, niezakłamaną historię naszych doświadczeń wojennych. To nie tylko "polskie obozy śmierci", to nie tylko "Polak! Hans Frank", to notoryczne pomijanie lub umniejszanie polskich strat lub naszej desperackiej walki. Oby za parę lat moje prawnuki nie przeczytały, że II WŚ rozpętali Polacy i są odpowiedzialni za Holocaust. W każdym narodzie zdarzają się ludzie szlachetni, są i kanalie. Ilość kanalii w polskim społeczeństwie nie odbiega zanadto od średniej europejskiej. Jeśli ma Pan znajomych wśród urzędników innych krajów, to proszę popytać o skalę donosów. Przewaga szlachetnych Polaków nad kanaliami w czasie wojny jest nie do podważania. Zwłaszcza Polakom, narażającym życie swoje i rodziny dla żydowskich sąsiadów bez jakiejkolwiek gratyfikacji, należy się cześć i szacunek. Wątpię, czy inni byliby do tego zdolni w obliczu wyroku śmierci za pomoc.
 • 2017-09-30 13:22 | otwieracz puszek

  6 mln

  Niezależnie od kompletnych bzdur w stylu "Żydom w Polsce pod okupacją hitlerowską nie było tak źle", to kwestia 6 mln ofiar Holokastu jest akurat otwartą kwestią, nad którą ciągle dyskutują naukowcy i ta liczba jest prawdopodobnie nieco zawyżona.
  Np. Raul Hilberg w "Zagładzie Żydów Euroejskich" ocenia liczbę ofiar na 5,1 mln, Timothy Snyder w "Bloodlands" na jakieś 5,75 mln itp.
  Co jak co, ale takiego Hilberga, który jest żydem i jednym z największych historyków Holokaustu trudno uznać za antysemitę i negacjonistę, więc "zaprzeczanie" może oznaczać zupełnie rózne rzeczy...
 • 2017-09-30 13:38 | Laclos

  Re:Pracownicy IPN zakłamują Zagładę Żydów. To kompromitacja

  Gdzie studiował ten "historyk" i kto dał mu dyplom?
 • 2017-09-30 14:02 | Mad Marx

  Re:Pracownicy IPN zakłamują Zagładę Żydów. To kompromitacja

  Zawsze uważałem, że jednym z kardynalnych błędów tzw środowisk demokratycznych w Polsce było niezlikwidowanie IPN, a przynajmniej nieprzekształcenie go w instytucję o charakterze czysto archiwalnym, bez uprawnień śledczych a zwłaszcza bez tzw pionu edukacyjnego. Historia powinna być domeną uniwersytetów a dochodzenie sprawiedliwości- wymiaru sprawiedliwości.
 • 2017-09-30 16:35 | drugar

  Re:Pracownicy IPN zakłamują Zagładę Żydów. To kompromitacja

  Nie zdziwię się się jak kolejny historyk IPN napisze: W obozach koncentracyjnych nie było tak źle więźniowie mieli zapewnioną pracę, mieszkanie, jedzenie i opiekę medyczną.
 • 2017-09-30 19:47 | ajh

  Re:Pracownicy IPN zakłamują Zagładę Żydów. To kompromitacja

  Czego oczekiwać od pospolitych klamcow na usługach faszystowskiego rezymu.
  P. Mirosław Tryczyk, Miasta śmierci 2015.
 • 2017-09-30 20:29 | steve118

  Re:Pracownicy IPN zakłamują Zagładę Żydów. To kompromitacja

  "Pracownicy IPN zakłamują Zagładę Żydów. To kompromitacja".Mało odkrywczy ten tytuł. A czy jest coś czego nie zakłamują? A jakaś okropna mitologia bandytów wyklętych, a jednostronna i tylko krytyczna ocena PRL i ludzi w niej uczciwie pracujących. A z historii Solidarności , dokopanie wszystkim którzy nie z PIS-em. Tak to jest wszędzie i zawsze gdy małe mściwe ludziki zdobywają władzę. No to masz "etosie" swój upragniony IPN. Wiedziały gały co zakładały i na co głosowały?
 • 2017-10-01 03:32 | k1harper

  prosze zdefiniowac "roznie oceniac" i dac przyklady

  Uczestnictwo niektórych Żydów w tej nazistowskiej operacji można różnie oceniać, ale nie wolno zapominać o kontekście przerażenia, przymusu i przemocy, w jakich działali.
 • 2017-10-02 10:45 | Jacek, NH

  Re:Pracownicy IPN zakłamują Zagładę Żydów. To kompromitacja

  Polscy śledczy wystąpili do Izraela o przesłuchanie studentki z tego kraju, która w mediach przyznała się do zabrania kilku przedmiotów z byłego niemieckiego obozu Auschwitz. 27-letnia studentka Rotem Bides z uczelni Beit Berl w połowie lipca przyznała się w izraelskich mediach do zabrania kilku przedmiotów z byłego obozu zagłady Auschwitz. Miała ich potem użyć do realizacji projektu na zakończenie studiów artystycznych. Chodzi o kawałki zbrojonego szkła, zwęgloną puszkę, dwie łyżeczki, metalową śrubę oraz znak muzealny, który uświadamia zwiedzającym, gdzie są i ostrzega, by nie zabierali niczego
 • 2017-10-02 15:51 | jpet

  Re:Pracownicy IPN zakłamują Zagładę Żydów. To kompromitacja

  Jeszcze chwila, a w ramach dobrej zmiany i gospodarnej polonizacji parlament przyjmie ustawę o przejęciu przez skarb państwa znajdujących się na ziemiach RP kirkutów.
  OHYDA.
 • 2017-10-02 16:58 | Aspiryna

  Re:Pracownicy IPN zakłamują Zagładę Żydów. To kompromitacja

  "Polscy śledczy wystąpili do Izraela o przesłuchanie studentki z tego kraju, która w mediach przyznała się do zabrania kilku przedmiotów z byłego niemieckiego obozu Auschwitz. 27-letnia studentka Rotem Bides z uczelni Beit Berl w połowie lipca przyznała się w izraelskich mediach do zabrania kilku przedmiotów z byłego obozu zagłady Auschwitz. Miała ich potem użyć do realizacji projektu na zakończenie studiów artystycznych. Chodzi o kawałki zbrojonego szkła, zwęgloną puszkę, dwie łyżeczki, metalową śrubę oraz znak muzealny, który uświadamia zwiedzającym, gdzie są i ostrzega, by nie zabierali niczego"

  I co pan "Jacek" chcial przez to powiedziec?

  P.S. IPN to nie zaden "instytut" to placowka o charakterze
  propagandowo-ideologicznym... i tylko tyle.
 • 2017-10-09 09:33 | Kazimierz K

  Re:Pracownicy IPN zakłamują Zagładę Żydów. To kompromitacja

  Nie przeczytałem artykułu naukowca z Lublina, jednak przeczytałem krytyczne komentarze na temat.
  Pomiędzy historykami jest prowadzona zażarta dyskusja na w wielu dzedzinach, w tym między innymi na temat polskich żydów. Ta historia jest trudnym tematem, gdyż z okresu okupacji niemieckiej, wiele spraw jest trudnych do wyjaśnienia.
  Nie chcę wchodzić w szczegóły, gdyż nie czuję się na siłach aby te fakty dobrze ocenić. Nie zgodzę się jednak z bardzo nieobiektywną opinią, że IPN należy zlikwidować, gdyż jest instytucją propagandowo-ideologiczną.
  Pragnę jednocześnie zauważyć, że napisanie cytuję "po agresji Niemiec na Polskę sytuacja żydów nie wyglądała tak źle", jeżeli została wyrwana z kontekstu nie koniecznie musi oznaczać, że Żydom było w czasie okupacji dobrze.
  Mam tu na uwadze, że jak wynika z wydarzeń historycznej, Niemcy byli przede wszystkim skoncentrowani na zdławieni polskiego oporu wojskowego, oraz ze strony partyzantów i ludności cywilnej która pomagała partyzantom i likwidacją polskich elit. Na ten temat warto trochę przeczytać, czy rzeczywiście w tym czasie żydzi mieli chwilowy spokój, gdyż może dopiero później(od 1940 r) rozpoczęto z nimi ostateczną rozprawę.
  IPN zajmuję się między innymi sprawą Henryka Sławika pochodzącego z Szerokiej na Śląsku, który według wielu historyków we współpracy z Antalem uratował na Węgrzech, około 5000 dzieci polskich żydowskiego pochodzenia. Ta sprawa została celowo zapomniana w okresie PRL i dopiero determinacja w tej sprawie ze strony historyków węgierskich spowodowała, że od paru lat ta historia została w Polsce pokazana.
  Dlaczego tak się stało, że w okresie PRL ta sprawa została celowo zapomniana, właśnie była sprawą o podłożu propagandowo-ideologicznym. Powyższa opinię, potwierdzają autorzy w tej sprawie wydanych książek.
  Biorąc pod uwagę ten przypadek i zapewne wiele innych celowo zapomnianych historii z okresu II wojny światowej, oraz z okresu PRL, mamy zatem obecnie spełniać testament ludzi, którzy nie chcieli by Polacy dowiedzieli się jak było naprawdę?
  Zabronić pracy historykom i archeologom w tym innym spokrewnionym naukowcom, można jedynie w systemie politycznym bez wolności i demokracji.

 • 2017-10-13 13:40 | ThomasZNiemiec

  Re:Pracownicy IPN zakłamują Zagładę Żydów. To kompromitacja

  @Saraswati
  Bardzo wzruszylo mi Pani komentarz. Na pewno tak jest jak Pani pisze:
  "Zwłaszcza Polakom, narażającym życie swoje i rodziny dla żydowskich sąsiadów bez jakiejkolwiek gratyfikacji, należy się cześć i szacunek."


  "...to notoryczne pomijanie lub umniejszanie polskich strat lub naszej desperackiej walki. Oby za parę lat moje prawnuki nie przeczytały, że II WŚ rozpętali Polacy i są odpowiedzialni za Holocaust."

  W krajach starego zachodu tak jak w Niemczech i w Polsce uczniom w szkole a ludziom w telewizji nauczono ze to Niemcy sa winni wojny i Holocaustu, a z drugiej strony Polacy i Zydzi sa ofiarami. Wszyscy wiedza co Niemcy zrobili. Nie ma watpliwosci ze Polacy stoja bardzo pozytywnie a Niemcy bardzo negatywnie przed swiatem. Ja w calym moim zyciu nie poznalem takiego czlowieka ktory o tym nie slyszal albo sie nie zgodzilby. Historia byla po prostu taka jak pisze ta gazeta "Polityka" np. To jest ta sama naracja ktora mozna czytac w ksiazkach historycznych w szkole w Niemczech.

  Sa jednak partii jak np. w Niemczech AfD (troche gorzej niz PiS) ktore sprobuje zmienic poglady na temat historyki. Wazne ze Polacy i Niemcy (i wszyscy) z naszej strony "demokratycznej" pracujemy razem a walczamy z tymi ludzmi ale nie miedzy soba. Tak jak w Polsce nie ma zgody miedzy PiS i opozycji na temat historii, tak samo w Niemczech nie ma zgody miedzy AfD a "normalnimi ludzmi". Ale nie jest dobrym pomyslem myslec ze wszyscy sa "przeciwko Polakom" bo tak decydowane nie jest. PiS chce Wam tlumaczyc ze w Niemczech wszyscy tak mysla negatywnie o Polakach czyli nie wiedza ze Polacy sa niewinni, ale z tym tylko pomaga prawicowymi partiami jak AfD.

  Tez mysle ze jest duza roznica miedzy z jednej strony np. Obama ktory sie pomylil kiedy zrobil ten maly blad a powiedzial "polskie obozy" a z drugiej strony ludzmi w Niemczech (np. AfD) ktorzy sprobuja aktywnie celowo sfalszowac historie wiedzac dobrze ze klamia. To co PiS mowi na temat "polityka historyczna w Niemczech" mozna moim zdaniem tez nazywac czyste klamstwo.

  Ma Pani jednak calkiem racje mowiac ze Niemcy czasem pamietaja wiecej o Holocauscie a nie wystarczajaco pamietaja o Polakom ktorzy tak samo byli zamordowani.