Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

90 proc. Katalończyków zagłosowało za niepodległością

(7)
Katalońskie referendum odbywało się w cieniu zamieszek. Funkcjonariusze użyli gumowych kul, kilkaset osób jest rannych.
 • 2017-10-02 11:16 | otwieracz puszek

  Re:90 proc. Katalończyków zagłosowało za niepodległością... Gandhi...

  Jak większość separatystów Katalończycy są skazani na działania niezgodne z prawem lub na pograniczu prawa, i jest to w miarę normalne, bo to nie oni te prawa pisali.
  Tj. jakby Polacy działali zgodnie z prawem zaborców, to POlska dalej byłaby w kawałkach.
  Wracając do Katalonii, całej sprawy by prawdopodobnie nie było, gdyby rząd centralny nie wykastrował statutu o rozszerzonej autonomii, Katalończycy w gruncie rzeczy przez lata byli w większości raczej za rozszerzoną autonomią niż za niepodległością (z moją polską "wizją niepodległościową" byłem tym lata temu bardzo zaskoczony, wśród znajomych miałem naprawdę mało radykałów).
  Rząd centralny po prostu nie dość, że tradycyjnie ich wykorzystuje, to wszedł na ich godność i się zaczęło.
  I teraz rząd centralny dał się wpuścić w sytuację trochę analogiczną do marszu po sól Gandhiego, gdy cały świat cywilizowany się dowiedział z prasy, że brytyjska policja wali brutalnie pałami spokojnych ludzi bez broni.
  Gandhi złamał prawo, ale wygrał.
  Miejmy nadzieję, że w Katalonii będzie tak samo.
  Teraz świat się o tym dowiedział natychmiast z Internetu i rząd hszpański naaprawdę nie będzie miał lekko.
  I dobrze.

  Jeszcze jedno.
  Hiszpania od stuleci ma tradycyjnie koszmarnie niską jakość rządów, jeśli w Europie istniało gdziekolwiek podobne dziadostwo, to chyba tylko u nas w Rzeczpospolitej szlacheckiej.
  Od kilku wieków rozpad Hiszpanii to stan permanentny.
  Cytując moje szybkie tłumaczenie "Es pobres no podem viure" takiej nieznanej u nas, ale legendarnej kapeli folkowej "Uc" z Balearów:

  Hiszpania kiepsko się trzyma
  bo ma zawsze marny rząd
  już straciła Filipiny
  potem Kubę, większe zło.
  a teraz straci trzy wyspy
  Majorkę, Eivissę i Maó
  zrobimy tu republikę,
  no bo duże szanse są.
 • 2017-10-02 13:13 | jakowalski

  Re:90 proc. Katalończyków zagłosowało za niepodległością

  Faszyści z post-frankistowskiego rządu w Madrycie biją postępowych Katalończyków, a redaktorzy "Polityki" siedzą cicho.
 • 2017-10-02 13:18 | jwisniew

  Re:90 proc. Katalończyków zagłosowało za niepodległością

  Jak można dać taki tytuł?
  W drugim (dopiero) akapicie jednoznacznie informujecie:
  "Rzecznik Katalonii poinformował, że 90 proc. głosujących (spośród 2,26 mln osób) opowiedziało się za niepodległością. Frekwencja wyniosła 42,4 proc."
  Bądźmy precyzyjni.
 • 2017-10-02 13:27 | Jacek, NH

  Re:90 proc. Katalończyków zagłosowało za niepodległością

  Krwawa niedziela w Barcelonie hańbą dla Europy. Strzelanie kulami gumowymi do ludzi. Bicie przez hiszpańską policję - bezbronnych, mężczyzn, kobiet i dzieci. Tak wygląda demokracja, czy dyktatura? A UE stwierdziła, że nie będzie się wtrącać w wewnętrzne sprawy Hiszpani. Nie to co w wewnętrzne sprawy w Polsce. Demokracja w/g UE
 • 2017-10-02 16:15 | Widoknamorze

  Re:90 proc. Katalończyków zagłosowało za niepodległością

  Polityka sie czasami wrecz zachlystuje, piszac o naruszaniu polskiej Konstytucji przez obecnie rzadzacy oboz, wiec moglaby przestac pisac bzdury o referendum. Po pierwsze, zaden region autonomiczny nie moze zorganizowac sam zaden go referendum, jesli chce pozostac w zgodzie z Konstytucja Hiszpanii. Po drugie, parlament katalonski przeglosowal ustawe o referendum w taki sposob, ze nocne glosowania PiSu to maly pikus. Po trzecie znakomita wiekszosc mieszkancow Katalonii do urn nie poszla, bo nie bylo urn, punktow glosowania, spisow wyborcow itd, itp
 • 2017-10-02 20:40 | Jacek, NH

  Re:90 proc. Katalończyków zagłosowało za niepodległością

  Podwójne standardy KE. Jeżeli w Polsce jest zagrożona jest demokracja, to co z Katalonią? Reakcja Brukseli byłaby znacznie ostrzejsza, gdyby do tych wydarzeń doszło w kraju, który mniej sympatyzuje z Unią Europejską, co ujawnia, że władze UE po raz kolejny wykazują się kompletną hipokryzją. Gdyby do tego doszło w Polsce lub na Węgrzech lub w jakimś innym kraju, odpowiedź byłaby niewątpliwie inna
 • 2017-10-04 08:04 | Laclos

  Re:90 proc. Katalończyków zagłosowało za niepodległością

  To nie tak. Głosowało (zgoda, ze nie dopuszczano ludzi do urn) ok. 42% uprawnionych do glosowania i dopiero z tych, co głosowali, za niepodlegloscia opowiedziało się 90%. Tak wiec nie można twierdzic, że aż tylu Katalończyków popiera secesję. To sa poza tym "ludzie Południa", którzy szybciej działają niż myslą. Usiłowanie opuszczenie państwa o nazwie Hiszpania musi mieć swoje przykre konsekwencje, np. w sferze stosunków z Unia Europejską, która raczej nie pochwala partyzantki sprzecznej z konstytucja. Tak wiec rząd w Madrycie zachował się idiotycznie. Należało zaczekać spokojnie, co zrobił np. rząd w Londynie w sprawie referendum w Szkocji