Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Dlaczego ostatnia wola Tadeusza Kościuszki nie została wykonana

(5)
Problemy z realizacją ostatniej woli zmarłego przed 200 laty Tadeusza Kościuszki mieli Amerykanie i mają Polacy. Może dlatego właśnie Rok Kościuszki przebiega w RP w tak przejmującej ciszy?
 • 2017-10-11 05:52 | KTD

  Re: Testament Kościuszki

  Szkoda, ze lewica nie widzi potencjału jaki zawiera ten fragment naszej historii. Szkoda, ze młodzież w szkole o tym się nie uczy.
  Proszę o więcej tego typu artykułów.
 • 2017-10-11 11:42 | jakowalski

  Re:Dlaczego ostatnia wola Tadeusza Kościuszki nie została wykonana

  Racja, KTD. Tyle, że lewicy w Polsce od dawna już nie ma.
 • 2017-10-21 08:08 | blackley

  Re:Dlaczego ostatnia wola Tadeusza Kościuszki nie została wykonana

  Nie ma lewicy w Polsce? No popatrz jaka szkoda .....za to lewica z całą pewnością była w RPA w okresie kiedy kraj ten czerpał korzyści z apartheidu czyli semi-niewolnictwa.
 • 2017-10-21 14:10 | jakowalski

  Re:Dlaczego ostatnia wola Tadeusza Kościuszki nie została wykonana

  Blackley
  1. Lewica była w RPA jak najbardziej obecna, choćby w postaci Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej i Umkhonto we Sizwe, zbrojnego skrzydła Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC), a walczyli z nią twoi prawicowi koledzy, np. Janusz Waluś - południowoafrykański antykomunista i zwolennik apartheidu, zabójca Chrisa Haniego, przywódcy Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej. Poza tym, to w RPA nigdy nie było niewolnictwa, szczególnie, że państwo to powstało dopiero w roku 1961, co można sprawdzić np. w Wikipedii.
  2. Apartheid (z języka afrikaans apartheid od „apart” czyli osobno) jest przecież teorią głosząca konieczność osobnego rozwoju społeczności różnych ras, a także bazującym na tej teorii systemem politycznym panujący w Republice Południowej Afryki (RPA) do połowy lat 1990tych, systemem opartym na segregacji rasowej a nie na niewolnictwie. U źródeł apartheidu leżą zaś protestancka a więc chrześcijańska doktryna kalwinizmu, odrzucenie koncepcji społeczeństwa wielorasowego (odrębny rozwój), teza o pierwszeństwie osadniczym Europejczyków przed plemionami Bantu (Murzynami) oraz teza o braku istnienia narodu Bantu a jedynie kilkunastu grup plemiennych takich jak Zulusów, Xosa Soto, Kosa oraz Tswana. W roku 1949 wprowadzona została w poprzedniku RPA, czyli w dominium brytyjskim o nazwie Związek Południowej Afryki (ZPA), ustawa zakazująca mieszanych małżeństw. W roku 1950 wprowadzono tam prawo stawiające pod sąd białą osobę, której udowodniono stosunek seksualny z osobą innej rasy, ale karano tylko białych a nie czarnych.
  Apartheid narzucał też oficjalną klasyfikację wszystkich mieszkańców na „białych”, „czarnych” i „kolorowych” (mieszańców Burów z Buszmenami, Hotentotami i Murzynami Bantu). Kryteria klasyfikacji uwzględniały m.in. pochodzenie, wygląd i zwyczaje. Później dodano jeszcze czwartą kategorię, czyli „Azjatów”, wcześniej klasyfikowanych jako „kolorowi”; jednakże kategoria „Azjatów” odnosiła się prawie wyłącznie do Hindusów i Pakistańczyków, jako że apartheid już w roku 1950 nadał Japończykom status „Honorowej Rasy Białej”, co dawało im takie same prawa jak ludziom rasy białej. W niedługim czasie tytuł „Honorowej Rasy Białej” został rozszerzony na prawie wszystkie azjatyckie narody rasy żółtej (większość Chińczyków i Koreańczyków), co całkowicie zrównało ich prawa z rasą białą. System apartheidu został wzmocniony przez serię praw z lat 1950tych, np. Ustawa o Zbiorowej Przestrzeni z roku 1950 przypisała poszczególnym rasom oddzielne strefy mieszkaniowe i komercyjne a ustawy o Ziemi z lat 1954 i 1955 zabroniły przebywania poszczególnym rasom w określonych strefach, czyli że np. biali nie mogli przebywać bez odpowiedniej przepustki w dzielnicach przeznaczonych dla czarnych, ale czarni mogli pracować w dzielnicach przeznaczonych dla białych i nawet mieszkać tam, jeżeli wymagała to ich praca (np. służby domowej, dozorców budynków etc.) . Ponadto biali nie mogli prowadzić działalności gospodarczej w dzielnicach przeznaczonych dla czarnych, czarni nie mogli podróżować w wagonach kolejowych dla białych, a biali w wagonach kolejowych, autobusach i trolejbusach przeznaczonych dla niebiałych. Wprowadzono segregację rasową w instytucjach publicznych oraz różne systemy edukacyjne dla białych i nie białych etc. Oddzielono też władze polityczne: biali mieli prawo głosu w wyborach do białych władz krajowych (później rozszerzono je również na kolorowych), a czarni do władz bantustanów, czyli regionów zamieszkałych głównie przez czarnych: Transkei, Ciskei, Bophuthatswana, Venda i KwaZulu, gdzie zostały wprowadzone czarne władze i zamierzano docelowo uczynić z nich w pełni niepodległe państwa. Większość czarnych uzyskała obywatelstwo tych krajów. Jak więc widzisz, apartheid działał wyłącznie w sferze praw czysto politycznych i nie miał nic wspólnego z sugerowanym przez ciebie niewolnictwem. Przymus pracy istniał tam tak samo jak wszędzie w kapitalizmie: zarówno dla czarnych jak i białych, czyli wyłącznie ekonomiczny, a nie, jak w niewolnictwie, fizyczny i prawny.
 • 2017-10-21 14:11 | jakowalski

  Re:Dlaczego ostatnia wola Tadeusza Kościuszki nie została wykonana

  Poza tym, to Kościuszko był masonem i ateistą.