Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Mężczyzna podpalił się pod Pałacem Kultury. „PiS ma moją krew na swoich rękach”

(24)
Według świadków zdarzenia mężczyzna protestował w obronie wolności.
  • 2017-10-19 19:35 | snakeinweb

Fakebook

Link do Fakebooka jest zablokowany, a zatem bezużyteczny.

Przykro, że tak tragiczne zdarzenia używa się do reklamy potentata internetowego.
  • 2017-10-19 20:22 | jakowalski

Re:Mężczyzna podpalił się pod Pałacem Kultury. „PiS ma moją krew na swoich rękach”

Nie dorabiajcie polityki do tragedii ciężko chorego psychicznie człowieka.
    Poza tym, to mowa nienawiści używana ostatnio tak często przeciwko PiS na łamach m. in. „Polityki” i „Wyborczej” mogła skłonić tego nieszczęśliwego, ciężko chorego człowieka do takiego wręcz samobójczego kroku, ale być może to jest po prostu dążenie do tego, aby stać się sławnym, nawet za cenę narażenia swojego własnego życia i zdrowia.
  • 2017-10-19 22:32 | jakowalski

Re:Mężczyzna podpalił się pod Pałacem Kultury. „PiS ma moją krew na swoich rękach”

1. Proszę nie dorabiać polityki do tragedii człowieka, który wyraźnie jest ciężko chory psychicznie.
    2. Poza tym, to mowa nienawiści, używana ostatnio tak często przeciwko PiS i generalnie opozycji wobec obecnych rządów na łamach m. in. „Polityki” i „Wyborczej”, mogła skłonić tego nieszczęśliwego, ciężko chorego człowieka, do takiego wręcz samobójczego kroku, ale być może to jest po prostu dążenie do tego, aby stać się sławnym, nawet za cenę narażenia swojego własnego życia i zdrowia, a więc to może być tylko taki współczesny Herostrates.
    3. Co zaś nam Polakom dało np. samospalenie się Ryszarda Siwca? Dokładnie nic. Redakcja "Polityki" wyznaje tu wyraźnie blankizm (blanquism), czyli doktrynę głoszoną w XIX wieku przez Louisa Blanqui, dająca pierwszeństwo działalności spiskowej, która miałaby doprowadzić do walki zbrojnej i wywalczenia nowego ustroju bez konieczności wcześniejszego mobilizowania mas ludowych. Ale co ona dała światu poza tym, że swoje najlepsze lata (blisko połowę swego życia, czyli prawie 37 lat) Blanqui spędził w więzieniach? Dokładnie nic.
    4. Proszę więc nie żerować na cudzym nieszczęściu i chorobie. To po prostu nie przystoi nikomu, a szczególnie zaś takiemu pismu jak "Polityka".
  • 2017-10-20 00:03 | Andrzej Falicz

Mężczyzna podpalił się pod Pałacem Kultury. „Kto ma moją krew na swoich rękach”

Zobaczymy teraz kto bedzie probowal tragedie biednego czlowieka w ohydny sposob wykorzystywac polityczne i propagandowo... wtedy bedzie wiadomo kto go ..."podpalil".

Pierwsza zglosila GW...to juz wiemy
  • 2017-10-20 00:13 | jakowalski

Nie mylmy bohaterstwa z chorobą psychiczną, blankizmem i kompleksem Herostratesa. Przypominam, że Herostrates albo Herostratos (gr. Ἡρόστρατος) był to szewc żyjący w IV wieku p.n.e. w Efezie, który owładnięty był obsesją zyskania wiecznej sławy. Uznał, że miejsce w historii może mu zapewnić tylko popełnienie zbrodni. Spalił on więc w 356 p.n.e. efeski Artemizjon, uznawany za jeden z siedmiu cudów świata. Został on za ten czyn skazany na śmierć, a jego imię miało być wymazane ze wszystkich pisanych dokumentów (damnatio memoriae). Procedura ta nie została jednak przeprowadzona wystarczająco dokładnie, gdyż historia o tym podpalaczu przetrwała w formie wzmianki, której autorem był Teopomp. Herostratos uznany został także za pierwszego terrorystę w dziejach ludzkości i stał się on synonimem człowieka dążącego za wszelką cenę do osiągnięcia sławy, nawet za cenę dokonania przestępstwa, w tym samookaleczenia się bądź śmierci samobójczej. W psychologii taką postawę określa się terminem „kompleksu Herostratesa” (Wikipedia).
  • 2017-10-20 03:30 | k1harper

.........Jak donosi „Gazeta Wyborcza”

ZA 1ZL POLITYKE? I Wyborza w pakiecie?
  • 2017-10-20 04:17 | Andrzej Falicz

„POLITYKA i GW, TVN, NEWSWEEK maja krew na swoich rękach”

To wy zescie go podpalili nadmuchujac wirtualny balon zagrozenia faszyzmem, zaszczucia, permanetnego kryzysu i konca swiata.
    Nie bylo dnia bez "fatalnej wiadomosci" - niektorzy mogli uwierzyc w te pokraczna rzeczywistosc nasaczona jadem i obsesyjna nienawiscia do PiS.

Biedny w oczywisty sposob chory czlowiek nie wytrzymal i jest wasza ofiara
    a wy juz odcinacie kupony propagandowe-polityczne od tej tragedii...
    Hartman, Szostkiewicz i teraz ... to.

Obrzydliwosc.
  • 2017-10-20 06:52 | znafca in spe

I tak oglpsza ze byl chory psychicznie i uciekl ze szpitala.
  • 2017-10-20 11:48 | jakowalski

Proszę też poczytać, jakie to nienawistne wpisy na temat PiS i prezesa Kaczyńskiego dopuszczane są na forach „Polityki” i „Wyborczej”, jak to te pisma kreują atmosferę nienawiści do obecnych, legalnie wybranych władz RP. Dodaję tu po raz kolejny, że nie jestem zwolennikiem ani PIS, ani też PO i generalnie nie widzę w parlamencie czy też w liczącej się w sondażach opozycji partii, która moim zdaniem była by zdolna do rządzenia Polską. Niemniej uważam, że nie można prowadzić walki politycznej przy pomocy chorych psychicznie ludzie, namawianych do samospalenia się w celu wywołania fali nienawiści w stosunku do aktualnych władz. To jest po prostu obrzydliwe moralnie. Na przykład taki wpis z blogu profesora etyki UJ: „Morawiecki, ty skończony durniu, ty po pisowski podły gnojku, dlaczego nie wydoroślałeś i dlaczego chwalisz się chęcią spalenia innego człowieka?” (zza kałuży 20 października o godz. 1:20 na blogu prof. Hartmana).
  • 2017-10-20 11:49 | jakowalski

Przypominam też:
    1) 23 września 2011
    Przed kancelarią premiera w Warszawie w akcie protestu podpalił się 49 letni mężczyzna. Powodem samopodpalenia były jego kłopoty finansowe. Mężczyzna w stanie ciężkim trafił do szpitala. Ma poparzone drogi oddechowe i dużą powierzchnię ciała. Ok godziny 11:20 policję i pogotowie zaalarmowali przypadkowi przechodnie. Motywem samospalenia mężczyzny były poważne kłopoty finansowe , miał żonę i dzieci .Przed podjęciem decyzji o popełnieniu samobójstwa , zostawił list pożegnalny skierowany do Donalda Tuska , w którym wyjaśnia czyn samospalenia. Jak napisał w liście był zwolennikiem Platformy Obywatelskiej i głosował na tą partię. Obecnie trwa ustalanie szczegółów zdarzenia i przesłuchiwanie świadków – m.in. kobiety, która powiadomiła policję. Stan poszkodowanego jest na tyle ciężki, że uniemożliwia przesłuchanie. Mężczyzna z poparzonymi drogami oddechowymi i dużą powierzchnią ciała w ciężkim stanie walczy o życie w szpitalu. Pogotowie ratunkowe nie ma wątpliwości, że mężczyzna podpalił się sam. Przy 49-latku nie znaleziono żadnych plakatów, ulotek czy haseł, które wskazałby powód tak desperackiej decyzji.
    Rzeczpospolita (http://freeisoft.pl/2011/09/czlowiek-podpalil-sie-pod-kancelaria-premiera-donalda-tuska)
    2) 13 czerwca 2013
    Mój mąż podpalił się z biedy. Zdesperowany mężczyzna podpalił się pod Kancelarią Premiera. – Płonął jak pochodnia – relacjonują świadkowie. Ugasili go związkowcy pikietujący pod siedzibą Donalda Tuska (56 l.). 56-letni Andrzej Filipiak w stanie ciężkim trafił do szpitala. – Zrobił to z biedy, nie miał pracy! Nie mamy z czego żyć. Mąż mówił, że to wina polskiego rządu – wyznała Faktowi żona desperata Wiesława Filipiak (54 l.). Andrzej Filipiak wyruszył do stolicy z Kielc wczoraj w nocy. – Poprosił mnie o 30 zł na bilet. Powiedział tylko, że jedzie do Warszawy. Ogolił się i wyszedł z domu – opowiada nam jego żona. W stolicy pan Andrzej udał się od razu przed Kancelarię Premiera. Trwała tam pikieta związkowców, którzy od kilku dni protestują przed siedzibą premiera. Mężczyzna nie miał ze sobą żadnych transparentów ani listów. Najpierw spacerował, potem usiadł na ławce od strony Ogrodu Botanicznego. – Przysiadł się, nic nie mówił. Nagle zaczął oblewać się jakimś płynem z butelki – relacjonują związkowcy. Protestujący myśleli najpierw, że oblewa się wodą. Nagle zapłonął. – Palił się jak żywa pochodnia – relacjonują świadkowie. Natychmiast rzucili się na pomoc. Nakryli desperata kocem i ugasili. Mężczyzna trafił do szpitala przy ul. Szaserów. Jest w stanie śpiączki farmakologicznej, ma poparzone 60 proc. ciała. Sprawą zajęła się policja. Ma ustalić, dlaczego mężczyzna zdecydował się na tak desperacki krok. Jego żona mówi wprost: – On to zrobił, bo już był załamany i zrozpaczony naszą sytuacją. Nie miał pracy a MOPR nam odmawia pomocy większej, nie mamy z czego żyć – mówi nam Wiesława Filipiak. – Mąż mówił, że to wszystko co się złego u nas w rodzinie dzieje to wina polskiego rządu, który tak rządzi, że ludzie nie mają pracy i środków do życia – dodaje. Andrzej Filipiak mieszka z żoną w Kielcach. Małżeństwem są od 35 lat. Mają dwoje dorosłych już dzieci. Pan Andrzej był budowlańcem, ale zachorował na kręgosłup i od 5 lat nie może znaleźć innej pracy. Utrzymują się z 570 złotych zasiłku. Dom Filipiaków stoi na peryferiach Kielc. Dopiero od niedawna jest tam woda, ale tylko zimna. Jest schludnie, choć bieda aż piszczy. – Na życie do dziesiątego lipca zostało mi 200 złotych – żali się zrozpaczona żona.
    (http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/podpalil-sie-pod-kancelaria-premiera-maz-popalil-sie-z-biedy)

• 2017-10-20 11:51 | jakowalski

znafca in spe
    Niestety ale ten mężczyzna który podpalił się pod PKiN, jest chory psychicznie i był on poszukiwany przez swoich bliskich: 54-latek pochodzi z okolic Krakowa. Jego rodzina, już po całym zdarzeniu, zgłosiła w swoim miejscu zamieszkania zaginięcie mężczyzny. (Wyborcza)
  • 2017-10-20 12:40 | rebel

@jakowalski @Andrzej Falicz

Eksperci od zdrowia psychicznego czyli zwyczajne hieny partyjnej propagandy. Od głupot które piszecie głupsze jest tylko to że piszecie, w interesie reprezentowanej przez Was władzy lepiej jest milczeć i czekać na przekaz dnia z Nowogrodzkiej.
  • 2017-10-20 13:24 | ziomekp.1

„Z informacji PAP zbliżonych do sprawy wynika, że rodzina pochodzącego z Niepołomic mężczyzny zgłosiła jego zaginięcie policji i przekazała informacje, że może on próbować popełnić samobójstwo”.
    Piszę z Niepołomic które huczą od plotek i jak to w małej dziurze bywa wszyscy się znają — przyjmij redakcjo do wiadomości iż delikatnie mówiąc gość miał niemałe problemy natury psychicznej a ty robisz z niego męczennika „za sprawę”, pragnął bym przypomnieć iż za Tuska mieliśmy dwa samopodpalenia przed Urzędem Rady Ministrów w tym jedno uskutecznił pracownik warszawskiej skarbówki w celu nagłośnienia braku reakcji odpowiednich władz na nieprawidłowości które tenże urzędnik zgłaszał.
  • 2017-10-20 14:40 | jakowalski

rebel 2017-10-20 12:40
    Znów tylko ad personam?
  • 2017-10-20 14:52 | jakowalski

Ziomekp.1
    Otóż to. Widzę tu wyraźnie tzw. moralność Kalego ze strony tzw. opozycji demokratycznej (PO, Nowoczesna i PSL a może nawet i SLD z Razem), jako że rodzina tego pochodzącego z Niepołomic mężczyzny zgłosiła jego zaginięcie policji i przekazała informacje, że może on próbować popełnić samobójstwo. Delikatnie mówiąc, to miał on bowiem niemałe problemy natury psychicznej a tu robi się z niego męczennika „za sprawę”. Przypominam więc, że za Tuska mieliśmy co najmniej 2 samopodpalenia przed Urzędem Rady Ministrów, w tym jedno uskutecznił pracownik warszawskiej skarbówki w celu nagłośnienia braku reakcji odpowiednich władz na nieprawidłowości które tenże urzędnik zgłaszał, a o czym już napisałem na tym wątku 2017-10-20 o godz. 11:49. Wtedy to były tylko osobiste porachunki i osoby niestabilne psychicznie, a dziś to jest sprawa polityczna, walka o wolność, demokrację i kapitalizm oraz męczennik boju za jedynie słuszną sprawę.
  • 2017-10-20 18:46 | q602

List czlowieka spod PKiN jest prostym i jasnym podsumowaniem oblakanej polityki PiS.
    Jezeli ktos kwalifikuje sie do psychiatry, to tylko 1. Sekretarz KC PiS i jego rzadzaca swita.
  • 2017-10-20 21:21 | jakowalski

rebel
    Nie stać jest ciebie na nic innego niż chamski atak ad personam?
    Widzę tu wyraźnie tzw. moralność Kalego ze strony tzw. opozycji demokratycznej (PO, Nowoczesna i PSL a może nawet i SLD z Razem), jako że rodzina tego pochodzącego z Niepołomic mężczyzny zgłosiła jego zaginięcie policji i przekazała informacje, że może on próbować popełnić samobójstwo. Delikatnie mówiąc, to miał on bowiem niemałe problemy natury psychicznej a tu robi się z niego męczennika „za sprawę”. Przypominam więc, że za Tuska mieliśmy co najmniej 2 samopodpalenia przed Urzędem Rady Ministrów, w tym jedno uskutecznił pracownik warszawskiej skarbówki w celu nagłośnienia braku reakcji odpowiednich władz na nieprawidłowości które tenże urzędnik zgłaszał, a o czym już napisałem na tym wątku 2017-10-20 o godzinie 11:49. Wtedy, czyli za Tuska, to były tylko osobiste porachunki i osoby niestabilne psychicznie, a dziś to jest sprawa polityczna, walka o wolność, demokrację i kapitalizm oraz męczennik boju za jedynie słuszną sprawę.
  • 2017-10-20 21:22 | jakowalski

rebel
    Proszę też poczytać, jakie to nienawistne wpisy na temat PiS i prezesa Kaczyńskiego dopuszczane są na forach „Polityki” i „Wyborczej”, jak to te pisma kreują atmosferę nienawiści do obecnych, legalnie wybranych władz RP. Dodaję tu po raz kolejny, że nie jestem zwolennikiem ani PIS, ani też PO i generalnie nie widzę w parlamencie czy też w liczącej się w sondażach opozycji partii, która moim zdaniem była by zdolna do rządzenia Polską. Niemniej uważam, że nie można prowadzić walki politycznej przy pomocy chorych psychicznie ludzie, namawianych do samospalenia się w celu wywołania fali nienawiści w stosunku do aktualnych władz. To jest po prostu obrzydliwe moralnie. Na przykład taki wpis z blogu profesora etyki UJ: „Morawiecki, ty skończony durniu, ty po pisowski podły gnojku, dlaczego nie wydoroślałeś i dlaczego chwalisz się chęcią spalenia innego człowieka?” (zza kałuży 20 października o godz. 1:20).
  • 2017-10-21 07:56 | Malgorzata777

Ulotki rzucone przez tego Pana zawierają chłodny, wyważony osąd sytuacji w Polsce. A choroba psychiczna to często po prostu nadwrażliwość. Wielu z nas, obywateli ma dość, ale nie jesteśmy zdolni do tak krańcowego protestu. Przypominam, że Ryszard Siwiec został uhonorowany ulicą w Warszawie.
  • 2017-10-21 14:02 | jakowalski

Niestety, ale to był nieodpowiedzialny wybryk człowieka ciężko chorego psychicznie, a pociągnęły go tego kroku zarówno histeryczne wrzaski obecnej opozycji spod znaku PO i „Nowoczesnej” a także ma tu swój niechlubny udział Konwicki, z ta swoją polityczna, prozachodnią propagandową prozą:
    Syn: Czemu pod Pałacem Kultury? Zaplanował to wcześniej, bo pisał o tym już w liście do mnie. Mnie to się kojarzy z „Małą apokalipsą” [bohater książki Tadeusza Konwickiego, wydanej w II obiegu w 1979 r., dokonał przed Pałacem Kultury aktu samospalenia – red. „Polityki”].
    Żona: Konwickiego czytał.
    Córka: Chciał, żeby to było zauważone. (…)
    Żona: Zmagał się z depresją od ośmiu lat. (…) Leczył się w Krakowie u najlepszych lekarzy, regularnie był na wizytach. Falowało, były okresy remisji, ostatnio się pogorszyło. Ale to nie jest choroba dwubiegunowa, tylko depresja endogenna. (…)
    Żona: Choroba męża ograniczyła dochody, zawiesił nawet działalność firmy.
    http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1724680,1,rodzina-mezczyzny-ktory-sie-podpalil-opowiada-okopress-o-mezu-i-ojcu.read
  • 2017-10-21 19:50 | Martin L

jakowalski
    To wasza propaganda pisowska umie tylko napisać. Człowiek miał dość życia w zakłamanym systemie zmierzającym do totalitaryzmu, to jest powodem załamania i wstydu za to co robicie z Polską. Jedynie co umiecie to siać kłamliwą propagandę i opluwać innych jak w totalitaryzmie. Miliony Polaków ma dość i nie chce wracać do takiego PiSuaru jakim stało się państwo polskie, za który jedynie co można to się wstydzić. Dokonał samozapalenia przeciwko waszej kłamliwej propagandzie, napisał o tym w liście.

Ryszard Siwiec dokonał samozapalenie w proteście przeciwko inwazji na Czechosłowację na stadionie "Dziesięciolecia". Pośmiertnie wielokrotnie odznaczony również orderem Lwa Białego najwyższego czeskiego odznaczenia.
    Walenty Badylak żołnierz AK dokonał aktu samozapalenia na rynku krakowskim w proteście przeciwko zakłamywaniu prawdy o Katyniu. Dziś na rynku mieści się studzienka z upamiętniającą tabliczką. W PRLu też ogłoszono go za psychicznie chorego emeryta.
  • 2017-10-21 22:33 | jakowalski

Martin
    1. Nie jestem członkiem PIS ani też żadnej innej partii politycznej.
    2. To był ciężko chory człowiek, który powinien przebywać pod stałą opieką psychiatryczną. Należy mu się współczucie, ale nie róbmy z niego bohatera.
    3. Samospalenie się Siwca nic nikomu niczego nie dało, a odebrało mu życie. Podobnie było z tym ex-AK-owcem. To był szantaż moralny, a szantaż potępia się zawsze z przyczyn czysto moralnych.
    4. Za Tuska samospaliło się najmniej 2 Polaków, ale ty o nich nie piszesz. Dlaczego?
  • 2017-10-23 15:07 | AOlsztynski

@jakowalski

Popieram. Tylko ludzie o umysłach na wskroś zideologizowanych wszędzie wietrzą politykę.
  • 2017-10-29 02:43 | Martin L

jakowalski

Dobrze pan wie że tamte samopodpalenia miały inny charakter nie politycznym wymiarze dokonano je z problemów finansowych tym osobom zabrakło życzliwych przyjaciół na których mogli by liczyć. Bieda z tego powodu nie zniknęła w Polsce, w przeciwieństwie do tych upamiętnionych czynów reżimy totalitarne upadły. Obudziły wolnych ludzi do działania, że nie można być tylko "skundlonym narodem". Jan Palach dokonał samozapalenia w czasie praskiej wiosny, na jego pogrzeb przyszło 100 tys.
    W żadnym przypadku nie jest to szantaż moralny bo żadnej moralności nie posiadacie. To jest wasza pierwsza ofiara wprowadzania zakłamanego systemu totalitarnego. Pytanie czy Polacy chcą być jeszcze wolnymi obywatelami czy tylko "kundlami szczekającymi" jak im "Ludzki Pan" każe.