Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Madryt ogranicza autonomię Katalonii i chce usunąć władze regionu

(4)
Zawieszenie przez Madryt samorządności Katalonii raczej kryzysu nie rozładuje.
 • 2017-10-21 20:57 | lubat

  Re:Madryt ogranicza autonomię Katalonii i chce usunąć władze regionu

  Katalońscy nacjonaliści wpędzili swój kraj(?)/autonomię(?) w sytuację, z której są dla niej tylko dwa wyjścia: złe i jeszcze gorsze.
  Katalonia miała dotychczas praktycznie wszystkie cechy państwa niepodległego, z wyłączeniem polityki obronnej i zagranicznej, chociaż tę ostatnią w pewnym stopniu także prowadziła poprzez katalońskie placówki kulturalne w całej Europie. Sądzę też, że większości Katalończyków ten stan odpowiadał, ale gdy znajdzie się grupa bardzo ambitnych ludzi, którym się marzą stanowiska premiera czy prezydenta niepodległego państwa, a stanowiska "prowincjonalnych" urzędników im doskwierają, to rozbudzenie nacjonalistycznych czy wręcz szowinistycznych postaw jest banalnie proste. Jeśli kto pamięta przeddzień wybuchu I Wojny Światowej, to pamięta też, z jaką łatwością przekonano socjalistów francuskich i niemieckich - dotychczas zdecydowanie antywojennych - do szowinizmu narodowego i wrogości do sąsiadów.

  Katalonia liczy ok. 7,5 miliona mieszkańców, za niepodległością opowiedziało się podobno 2 miliony, chociaż to liczba niepewna, bo często nie było list wyborców i każdy mógł zagłosować za pomocą karty wydrukowanej w domu. Załóżmy, że teraz w wyniku oburzenia ta liczba wzrośnie, ale chyba nie na tyle, by uzyskać większość. Gdyby jednak, to co czeka Katalonię? Stanie się wyrzutkiem Europy, bo EU nie uzna jej niepodległości, nie mówiąc o tym, by przyjęła ją do swojego grona. Jej pozycja ekonomiczna pryśnie, bo w dużym stopniu jest oparta o hiszpańskie zaplecze (rynek zbytu). Ponadto już są zapowiedzi wielu banków i firm, że przeniosą się poza Katalonię.

  Podchodząc racjonalnie - wszystko przemawia przeciw secesji, ale wiadomo, że w narodowym zaczadzeniu nie podejmuje się racjonalnych decyzji.

  PS. W tekście brakuje mi opinii, prawdziwej zresztą, że secesja Katalonii jest radością dla Putina. Ale tym razem on nie musiał tam nic robić, tylko czekać, aż dojrzały owoc sam spadnie:)
 • 2017-10-22 11:43 | SŁOWIANIN STANISŁAW

  Re:Madryt ogranicza autonomię Katalonii i chce usunąć władze regionu

  Hiszpania zaczyna przypominać ZSRR.A może też przypominać czasy Maurów.Dać prawo autonomiom zrzeszania się w Unii.Kiedyś wspólnie gonili Maurów teraz gonią Hiszpanów z Katalonii. Tak sobie myślę,że jest to prawo rdzennego suwerena jak Ślązacy w drodze plebiscytu pogonili Niemców. Popieram.
 • 2017-10-22 15:35 | AZ

  ranicza autonomię Katalonii i chce usunąć władze regionu

  " łagodnego ,obywatelskiego nacjonalizmu katalonskiego" czy pan redaktor zna to z autopsji czy z poprawności politycznej.Ja jestem przeciwnego zdania.Juz na Olimpiadzie 92 komunikaty były podawane w języku katalońskim a potem w hiszpańskim.Naklejki na samochodach ,drogowskazy ,informacje wszystko po katalońsku.Katalonia ma długa historie ale nigdy nie była samodzielnym państwem.i
  ""
 • 2017-10-22 15:57 | AZ

  Re:Madryt ogranicza autonomię Katalonii i chce usunąć władze regionu