Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

100 zł grzywny i nagana dla Owsiaka za wulgaryzmy. Czy to żart?

(20)
Jerzy Owsiak użył słów na „p” i „k” podczas Woodstocku. Zajął się nim sąd. Sprawa ma wymiar symboliczny, komiczny i prawny.
 • 2017-10-23 15:03 | AOlsztynski

  Re:100 zł grzywny i nagana dla Owsiaka za wulgaryzmy. Czy to żart?

  To chyba dobrze, iż kto używa publicznie słów wulgarnych, powinien liczyć się z odpowiedzialnością. "
  k", "p", "h" to nie są normalne słowa - tylko przekleństwa.
 • 2017-10-23 16:08 | Withold

  Re:100 zł grzywny i nagana dla Owsiaka za wulgaryzmy. Czy to żart?

  Trzeba być matołem, żeby nie wyczuć kontekstu w jakim Owsiak tych przekleństw użył.
 • 2017-10-23 16:49 | Mad Marx

  Re:100 zł grzywny i nagana dla Owsiaka za wulgaryzmy. Czy to żart?

  Niestety, żadna władza po 1989 roku nie zdobyła się na wprowadzenie w Polsce rzeczywistej wolności słowa. Należało w ogóle znieść ściganie z urzędu za wypowiedzi "obrażające" władzę, religię, poglądy polityczne itd. Jeżeli ktoś poczuje się znieważony czyjąś wypowiedzią to niech sam albo wspólnie z grupą podobnie myślących obywateli zgłasza sprawę bezpośrednio do sądu. I tak Owsiaka potraktowano łagodnie, w porównaniu np do Ryśka Zająca, pierwszego więźnia politycznego styropianowej RP, który poszedł siedzieć za "palantów z Solidarności"
 • 2017-10-23 17:03 | żyga

  Re:100 zł grzywny i nagana dla Owsiaka za wulgaryzmy. Czy to żart?

  No i tak trzymać.Bo nie będą w katolickim kraju przeklinać publicznie wrogowie przewodziciela i dobroczyńcy suwerena.A kto to jest ten Owsiak?Co zabiera kesz KK na jakiś zbiorkach /?Tylko biznesmen z Krakowa wie jak zbierać i jak wydawać na zbożne cele. Historia jest matką życia.Capona nie mogli zamknąć za morderstwa a zamknęli za nie płacenie podatków.Tylko te 100złotych i nagana ,to śmiech w piekle.Jak karać to karać .Jak by posiedział ,to by wiedział co to narodowo socjalistyczna sprawiedliwość .Należy powołać trójki związkowo chłopskie ,do chodzenia po ulicy i bicia po mordzie tych co przeklinają.A Owsiak od razu powinien dostać w łeb.Tylko jak w tym czasie zamkńąć jego miliony zwolenników ,wodzu kochany?
 • 2017-10-23 18:13 | rysszc

  Re:100 zł grzywny i nagana dla Owsiaka za wulgaryzmy. Czy to żart?

  Otwieram szeroko oczy i nie wierzę tekstowi. Jak to możliwe - czwarta władza, dziennikarka, namawia do lekceważenia prawa, zapomina, że jak ktoś publicznie używa słów wulgarnych, powinien być ukarany /jak, nie wnikam/. Przypadek Pana Jurka, słucham go od lat osiemdziesiątych, jest szczególnym i ukaranie Go winno być obowiązkiem władzy. On jest nadal idolem dla młodzieży i jak sam nie chce być wzorcem dobrego wychowania to należy maksymalnie nagłośnić - co i dlaczego robi źle. Niech się uczą na błędach.
  Używanie argumentów, że ktoś tam, gdzieś tam, też się źle zachowuje - to są argumenty ucznia podstawówki. /Psze Pani a Jarek też krzyczał na Ewę./
  Nie wolno "rozmydlać" sprawy bo to nasz celebryta a przecież tamci też są "be".
  Nie wolno traktować sądów /sędziów/ jak usłużnych kundli, służących władzy a nie prawu. Nie wolno niszczyć autorytetu sądów sugerując, że są nieobiektywni i kierują się atmosferą polityczną w Kraju. Publiczne sugerowanie, myślę, że bezpodstawnie, że władza wymusza skutecznie wyrok sądowy podpada pod oskarżenie o pomówienie.
  Mam nadzieję, że Pan Jurek weźmie wyrok na klatę, po męsku, honorowo. Prawo to prawo.
 • 2017-10-23 18:18 | Pożałuj

  Re:100 zł grzywny i nagana dla Owsiaka za wulgaryzmy. Czy to żart?

  Żartem jest ten artykuł. W tej chwili przeklinają wszyscy i wszędzie. Tolerujmy to dalej, a będzie jak w wojsku. Pan redaktor rano do swoich dzieci będzie krzyczeć - "k---wa wstawać", jego synek odpowie mu "od----ol się". A Pan redaktor mówi że żartem jest to, że zobowiązane do tego organy Państwa starają się wykonywać swoje obowiązki. Nie powinien być redaktorem skoro propaguje chamstwo i brak kultury. Nie powinien być redaktorem skoro namawia do niszczenia pięknego polskiego języka. Skoro Pan Owsiak nie jest w stanie się wysłowić bez wulgaryzmów to jest zwykłym prymitywem. Inni publicznie używający tego typu zwrotów także.
 • 2017-10-23 18:46 | snakeinweb

  Re:100 zł grzywny i nagana dla Owsiaka za wulgaryzmy. Czy to żart?

  Jeśli bezprawie (nieprzestrzeganie obowiązującego prawa) jest powszechne, to czy bezprawie staje się prawem?

  A jak się zdarzy zastosować zapomniany przez wszystkich przepis prawa, to czy taki wyrok jest bezprawiem?

  To są w zasadzie jedyne moje refleksje i pytania w związku ze sprawą Owsiaka.

  No jeszcze jest pytanie, czy nie chodzi o to, że prawo obowiązuje ONYCH. ale przecież nie NAS.
 • 2017-10-23 22:49 | kaesjot

  Re:100 zł grzywny i nagana dla Owsiaka za wulgaryzmy. Czy to żart?

  Przypomniała mi się anegdota o tym jak pewien policjant przechwalał się jak to obezwładnił bardzo groźnego bandytę :
  "jak mu pałą przywaliłem to aż mu kredki z tornistra się wysypały...."
  To tej skali właśnie jest ten problem.
 • 2017-10-23 22:51 | IwonaR

  Re:100 zł grzywny i nagana dla Owsiaka za wulgaryzmy. Czy to żart?

  To, że wyrok w świetle obowiązującego prawa jest słuszny, nie podlega dyskusji. Sam Owsiak to potwierdził - widziałam w TVN :) A że śmieszy przy okazji, to zupełnie "inna inszość". Przy ogromie sympatii, jaką darzy obecna władza p. Owsiaka, sam wynik rozprawy to już powód do żartów. Musi Zbychu z Naczelnikiem przycisnąć Belweder, bo jak się tych sądów nie przejmie, to takie Owsiaki z naganami po wolności będą łazić zamiast odbębniać dożywocie. I zgorszenie a gender w pobożnym społeczeństwie rozsiewać. Godna uwagi jest też gorliwość, z jaką przystąpiono do ścigania. Miło, że zatroszczono się tak o kulturę języka. Szkoda tylko, że tak wybiórczo - owe słowa na te różne litery słyszy się w miejscach publicznych powszechnie i jakoś władza to k... serdecznie p... Może jednak nie jest, mimo szumnych deklaracji, tak bardzo wsłuchana w głos społeczeństwa. Co do samego artykułu, to uspokoję rysszca. Autorka, przynajmniej ja to tak widzę, nie nawołuje do nieprzestrzegania prawa a raczej delikatnie naigrywa się ze sposobu jego egzekwowania co też nie jest rzeczą zbyt piękną i moralnie słuszną w tak katolickim kraju. Szerzej wytłumaczą jej to agenci CBA przy okazji przeszukania :)
  A, zapomniałabym :) Uwaga do Red Marxa. Przeklinanie w miejscach publicznych i wolność słowa to dwie zupełnie różne sprawy.
 • 2017-10-23 23:00 | mały fizyk

  Re:100 zł grzywny i nagana dla Owsiaka za wulgaryzmy. Czy to żart?

  "Warto, żeby Trybunał ocenił, czy taka sytuacja, gdy władza może wymusić na sądzie ukaranie kogoś tylko za to, że „wypełnił znamiona”, a sąd nie może wziąć pod uwagę okoliczności czynu i „właściwości sprawcy”, nie narusza zasady sądowego wymiaru sprawiedliwości. I – w tym konkretnym przypadku – wolności słowa."

  Tez mnie ciekawi, czy ten paragraf nie jest prawnym bublem. Warto by bylo, zeby tym zajal sie Trybunal w Strassburgu. A wiec najwyzszej klasy specjalisci a nie domorosli blogowicze-prawnicy.
 • 2017-10-23 23:04 | cyganicha

  Re:100 zł grzywny i nagana dla Owsiaka za wulgaryzmy. Czy to żart?

  Tak, wyrok jest bezprawiem, bo ile by nie odwracać kota ogonem, wolność wypowiedzi jest jednym z fundamentów demokracji, a takowa wciąż teoretycznie - czytaj: prawnie - wciąż istnieje w naszym kraju.

  Tak naprawdę sedno sprawy nie w tym, czy coś jest prawne - bezprawne, bo to w ogóle nie obchodzi PiSu, a jedynie, by pokazać przykład z góry, że nikt nie ma prawa krytykować tego, co robią z naszym państwem.

  I nie tylko szaraczkowie z Facebooka będą ściągani na policję za dowolne marudzenia na Dudę czy partyjny kolektyw, bo i z osób ze świecznika zrobi się w razie czego przykład.
 • 2017-10-24 13:21 | Jadwis

  Re:100 zł grzywny i nagana dla Owsiaka za wulgaryzmy. Czy to żart?

  Pani Redaktor - art. 1 par. 1 Kodeksu wykroczeń brzmi "Odpowiedzialności za wykroczenie podlega ten tylko, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5000 złotych lub nagany." Oznacza to, że w KW jest jak najbardziej również kryterium "społecznej szkodliwości czynu" - faktem jest, że inne niż w przypadku KK (gdzie czyn musi być nie tylko społecznie szkodliwy, ale do tego społecznie szkodliwy w stopniu większym niż znikomy).
 • 2017-10-24 16:28 | Mad Marx

  Re:100 zł grzywny i nagana dla Owsiaka za wulgaryzmy. Czy to żart?

  @ Iwona R
  Prawdziwa wolność jest związana z odpowiedzialnością , to oczywiste dla mnie. Natomiast Państwo (w tym przypadku w osobie Komendanta Policji) nie powinno wkraczać w nie swoje kompetencje. Używanie wulgaryzmów (które są nieodłącznym składnikiem języka) jest wtedy naganne, gdy razi postronne osoby. Jak napisałem- Jeżeli ktoś poczuł się obrażony czyimiś wypowiedziami to niech prywatnie dochodzi sprawiedliwości a nie angażuje w to służby. Mogła Policja od razu ukarać p. Jurka mandatem.
 • 2017-10-25 00:54 | Andrzej Falicz

  Wulgaryzmy Owsiaka - nie do zaakceptowania przez cenzure POLITYKI - czy to zart?

  Ha ha ha test zafunkcjonowal.

  Otoz cenzura nie przpuscila "niewinnych" wypowiedzi Owsiaka, ktore zacytowalem.

  Ktore wedlug POLIYKI sa OK wobec 200 tysiecznej widowni na imprezie organizowanej ...dla dzieci
  ale
  sa zbyt nieprzyzwoite by je publikowac w POLITYCE
 • 2017-10-25 11:31 | Robert Grześ

  Re:100 zł grzywny i nagana dla Owsiaka za wulgaryzmy. Czy to żart?

  Uwzględniając cała dotychczasowa społeczną działalność Pana Owsiaka, w tym ogromne dokonania na rzecz wychowania młodzieży, można było zastosować Art. 39 kodeksu wykroczeń i odstąpić od wymierzenia kary.
  § 1. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie można - biorąc pod uwagę charakter i okoliczności czynu lub właściwości i warunki osobiste sprawcy - zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary albo odstąpić od wymierzenia kary lub środka karnego.
 • 2017-10-25 17:33 | mały fizyk

  Re:100 zł grzywny i nagana dla Owsiaka za wulgaryzmy. Czy to żart?

  @2017-10-25 00:54 | Andrzej Falicz

  Wybitny inteligent A.F. nie umie wnioskowac ze zrozumieniem. Artykul byl o karalnosci wypowiedzi. A jemu sie wydaje, ze nieprzyzwoite slowa to to samo co karalne. Jak go nazwac, zeby nie bylo nieprzyzwoicie? Moze "inteligentny inaczej" ;-)
 • 2017-10-25 21:10 | rysszc

  Re:100 zł grzywny i nagana dla Owsiaka za wulgaryzmy. Czy to żart?

  Dalej twierdzę, że kara być powinna i jak się okazało Jurek wziął na klatę czym urósł w moich oczach. Prawa nie wolno stosować wybiórczo i smutno, że tak wiele wpisów powyżej tego nie dostrzegło . Oczekuję refleksji od autorki art.
 • 2017-10-26 09:57 | mały fizyk

  Re:100 zł grzywny i nagana dla Owsiaka za wulgaryzmy. Czy to żart?

  @2017-10-25 21:10 | rysszc

  A jezeli ten paragraf to prawny bubel, jak autorka podejrzewa? To buble tez powinny byc stosowane czy zmieniane?

  PS. "Prawa nie wolno stosować wybiórczo..." To dlaczego policja nie doniosla za publiczne zniewazanie przez obywatela Kaczynskiego ("mordy itd)?
 • 2017-10-27 19:26 | Pożałuj

  Re:100 zł grzywny i nagana dla Owsiaka za wulgaryzmy. Czy to żart?

  Prosta sprawa - jest prawo, jest poczucie kultury, jest szacunek - a takie różne poglądy. Szkoda
 • 2017-10-28 11:22 | mały fizyk

  Re:100 zł grzywny i nagana dla Owsiaka za wulgaryzmy. Czy to żart?

  @2017-10-27 19:26 | Pożałuj

  Jak ktos stwierdza "prosta sprawa...", to chyba nie zrozumial atykulu, problemu i wypowiedzi blogowiczow :-(