Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Futurolog Kai Goerlich o roli człowieka w świecie maszyn

(3)
Rozmowa z Kaiem Goerlichem, głównym futurologiem w niemieckim koncernie informatycznym SAP, o tym, jak pracować ma człowiek w świecie opanowanym przez maszyny.
 • 2017-10-25 03:13 | KTD

  Re: Oswoić robota

  Interesujący wywiad, który porusza bardzo ważny temat: Jaka przyszłość sobie szykujemy? Szkoda, ze brakuje w nim rozważań dlaczego tak wielki nacisk jest kładziony na robotyzację.
  Z krótkowzrocznego, ekonomicznego punktu widzenia jest to oczywiste, ze chodzi o obniżenie kosztów produkcji i maksymalizację dochodów. Ale czy na dłuższa metę nie jest to podcinanie gałęzi, na której się siedzi? Światowa ekonomia w znacznej mierze jest ekonomia oparta na konsumpcji. Jeśli większość ludzi, którzy pracują zostanie zastąpiona przez roboty i oprogramowanie, to kto i za co będzie kupował te towary wyprodukowane przez roboty?
  Pan Kai Gorlich wspomina o tym, ze firmy powinny zmienić filozofię myślenia o biznesie i maksmalizacja zysków powinna przestać być ich głównym celem (co samo w sobie brzmi rewolucyjnie). Jaki inny cel mógłby przyświecać obecnym oligopolistom czy monopolistom? Czy my chcemy, aby właściciele tych firm decydowali co dla nas i świata (a przede wszystkim dla nich) jest dobre i korzystne?
  Myśle, ze ten wywiad jest dobrym początkiem szerszej dyskusji na temat naszej przyszłością i jaka role w niej powinny spełniać roboty i oprogramowanie. Nie powinn w niej rownież zabraknąć najważniejszego pytania: Dlaczego?
 • 2017-10-25 21:19 | jakowalski

  Re:Futurolog Kai Goerlich o roli człowieka w świecie maszyn

  Czeka nas taka przyszłość jak Indiotów w opisanej przez Lema w historyjce z morałem o Dobrowolnym Upowszechniaczu Porządku Absolutnego.
 • 2017-11-09 15:54 | abchaz

  Re:Futurolog Kai Goerlich o roli człowieka w świecie maszyn

  Imperatywem np Google,FB,Amazona itp jest ciągle maksymalizacja zysku z kreatywnym unikaniem opodatkowania vide Paradise Papers.
  Cel strategiczny ...?
  Indywidualizm grajka w koncercie big bandu to bzdura.
  Zaimprowizuje wg wskazań dyrygenta.
  SAP to solidna fma ale wywiad to ściema.