Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

PKP zmodernizuje dworce w całym kraju. Ale czy zrobi to z głową?

(10)
Dobrze, że dworce się odbudowuje z korzyścią dla pasażerów i mieszkańców. Ale trzeba przestać o nich myśleć w kategoriach kolejowych.
 • 2017-10-30 18:46 | Jacek, NH

  PKP zmodernizuje dworce w całym kraju. Ale czy zrobi to z głową?

  PKP za (nie) rządów PO-PSL doprowadziło do dewacjacji dworce kolejowe. Zrobili to z głową
 • 2017-10-30 19:34 | jakowalski

  Re:PKP zmodernizuje dworce w całym kraju. Ale czy zrobi to z głową?

  Balcerowicz zniszczył polską kolej, gdyż była ona polska i państwowa. Dobrze, że obecne władze ją odbudowują.
 • 2017-10-31 00:19 | Lubicz56

  Re:PKP zmodernizuje dworce w całym kraju. Ale czy zrobi to z głową?

  Tacy Czesi najpierw wybudowali nowoczesna sieć autostrad, nastepnie zmodernizowali kompletnie koleje zupelnie jakoś nie przejmujac sie, ze wiekszość ich regionalnych dworców pamieta czasy wczesnego Husaka lub wrecz cesarza Franciszka Józefa. Dzisiaj dysponuja nowoczesnym taborem, doskonala infrastruktura i z powodzeniem konkuruja z narodowymi kolejami za granica. A dworce czekaja na lepsze czasy. Co kraj, to obyczaj.
 • 2017-10-31 15:37 | kgosc

  Re:PKP zmodernizuje dworce w całym kraju. Ale czy zrobi to z głową?

  NIE da rady!
  Przykład: wiele dworców zostało lub jest właśnie modernizowanych. Na żadnych prawie nie zrobiono podstawowej rzeczy: nie ułatwiono dostępu na peron osobom z dużym bagażem, z rowerem, wózkiem dziecięcym, o wózku inwalidzkim nie wspominając!
  Dworce z pochylnią zamiast jednych schodów można policzyć na palcach jednej ręki.
  W większości miejsc zrobiono tunele pod torami ze stromymi schodami lub kładkę bardzo wysoko nad torami. Bez rynien dla wózków i rowerów, choć zwiększyło by to koszt o 1 tysięczną promila. W wielu miejscach zainstalowano za to coś, co jest nazywane dźwigiem: mała klatka 1m x 1m, wiecznie zepsuta, praktycznie od momentu zainstalowania. A jeśli nie, to nie mieści się w niej rower, większy wózek dziecięcy, wózek inwalidzki samojezdny itp. Bezmyślność, tym bardziej, że w wielu miejscach perony są tak długie, że z powodzeniem zmieściły by pochylnię.
  Z jednej strony PKP zamawia wagony z miejscami do przewozu rowerów, z drugiej stwarza nowe bariery architektoniczne utrudniające dotarcie do pociągu.
  To jest objaw głupoty, braku koordynacji rozwiązań itp., czyli ostateczny dowód na to, że ta instytucja nie poradzi sobie z zadnym ambitniejszym i kompleksowym programem.
 • 2017-10-31 17:44 | abchaz

  Re:PKP zmodernizuje dworce w całym kraju. Ale czy zrobi to z głową?

  SPOKO,
  wiadomo,że tzw inwestycje infrastrukturalne,rządzą się prawami "dostępu" czyli tzw "Programem rozwoju z finansów UE".
  Czas nadszedł na dostęp do program "dworce" i Włoszczowa otrzyma dworzec europejski.
  Bez odwołania.Wykonawca,kosztorys i zysk jest już zdefiniowany.
  Chodzi o zysk a nie o dworce.
  Włoszczowa dworzec przetrzyma.
 • 2017-10-31 23:22 | jakowalski

  Re:PKP zmodernizuje dworce w całym kraju. Ale czy zrobi to z głową?

  K-gość
  Pochylnie czy rynny dla rowerów nie są tu żadnym rozwiązaniem, jako że są one dostępne tylko dla pełnosprawnych osób. Tu są potrzebne działające windy, czyli pieniądze nie tylko na ich zakup, ale też i na ich konserwację i naprawy. A to jest dziś problem nie tylko w Polsce, ale także w USA, Australii, Anglii czy Portugalii.
 • 2017-11-01 08:24 | nikc

  Re:PKP zmodernizuje dworce w całym kraju. Ale czy zrobi to z głową?

  "Program obejmuje przede wszystkim dworce wokół Warszawy (zwłaszcza na liniach do Lublina i Łodzi), na trasie łączącej Poznań z Toruniem i Bydgoszczą, w okolicach Wrocławia, na Półwyspie Helskim oraz między Nowym Sączem a Krynicą. Inwestycje prawie w ogóle nie obejmą zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, opolskiego czy południowej Wielkopolski."

  Wystarczy za komentarz. Coż, tkanka rakowa rozwija się najszybciej!
 • 2017-11-01 14:58 | jakowalski

  Re:PKP zmodernizuje dworce w całym kraju. Ale czy zrobi to z głową?

  nikc
  O co ci chodzi?
 • 2017-11-02 15:20 | kgosc

  Re:PKP zmodernizuje dworce w całym kraju. Ale czy zrobi to z głową?

  -> jakowalski

  To, że nie ma pieniędzy na windy z prawdziwego zdarzenia i ich konserwację nie oznacza, że nic nie należy robić. Choć pochylnie i szyny są rozwiązaniem połowicznym, to przynajmniej części użytkowników pomogą.
  Na dodatek szyny kosztują grosze w stosunku do wartość całej inwestycji.
  Pochylnie kosztują, jak przypuszczam, tyle samo co schody, za to ułatwiają życie wszystkim. Jedynym problemem jest miejsce potrzebne na ich wybudowanie, ale nowe perony są najczęściej tak długie, że w większości miejsc nie byłby to problem.
 • 2017-11-03 11:19 | jakowalski

  Re:PKP zmodernizuje dworce w całym kraju. Ale czy zrobi to z głową?

  kgosc 2017-11-02 15:20
  A tu zgoda. Często wystarczą bowiem mało kosztowne remonty, w tym usuniecie śmieci, umycie i odmalowanie budników i murów, usunięcie bazgrołów zwanych graffiti etc. i utrzymanie czystości na stacjach i przystankach kolejowych i autobusowych. Można by przy tym pożytecznie zatrudnić urzędników, którzy dziś niepotrzebnie przedkładają papiery w urzędach państwowych, samorządowych i w tzw. korporacjach oraz bezrobotnych.