Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Oświecenie w odwrocie

(6)
Fala pseudonaukowych głupstw zalewająca publiczną debatę. Populizm dominujący nad zasadami liberalnej demokracji. Pojawia się pytanie: czy to już antyoświeceniowa kontrrewolucja?
 • 2017-11-07 21:09 | jfk51

  Campo de' Fiori

  chyba Campo de' Fiori.
 • 2017-11-08 10:58 | andzia33

  Re:Oświecenie w odwrocie

  Trudno się nie zgodzić z obawami dotyczącymi upadku rozumu, ale nie należy też tak bez namysłu wyśmiewać wszelkich alternatyw. Mistycy od wieków głośili pewne prawdy, których powoli fizyka kwantowa zaczyna dowodzić, np. że wszystko jest energią, więc transformacje, lewitacja itp. są jak najbardziej wytłumaczalne. Medycyna Wschodu również - w połączeniu z zachodnimi środkami czysto chemicznymi - może pomóc nam zwalczać pewne choroby,z którymi sama chemia I zachodnie podejście sobie nigdy nie poradzą. Itp., itd.
  Nie należy wkładać do jednego worka pseudofaktów, religijnych bajeczek I usankcjonowanej 5000 lat (udokumentowanymi!) Ajurwedy, której reprezentantem jest właśnie Chopra. Nie wszystko da się przecież pojąć rozumem.
  Niemniej bez dwóch zdań należy obalać wszelkie wyimaginowane starchy typu szczepionki czy gluten, stworzone przez jednego nawiedzonego człowieka. Pokazywać ludziom drogę do logicznego myślenia, analizowania. Uczyć dzieci w szkole, od najmłodszych lat, szukania faktów w intenecie, analizowania ich, unikania pułapek. To jest umiejętność jak każda inna, którą należy nauczać od samego początku. Bo skąd inaczej nabierzemy tej wprawy w odsiewaniu bredni od sensownych informacji (choć być może wcale nie z oficjalnych nurtów)?
 • 2017-11-08 12:24 | jakowalski

  Re:Oświecenie w odwrocie

  Jeszcze w czasach średniowiecza, najwyższa kultura w Europie była kulturą islamu, np. pałac w Grenadzie. Obecny prymat tzw. Zachodu zawdzięczamy zaś Oświeceniu a nie Reformacji, a Oświecenie przyszyło przecież do nas z katolickiej Francji. Problemem islamu jest więc to, że u nich nie było jeszcze Oświecenia, gdyż Reformację mieli oni bardzo dawno temu: rozpad na szyitów i sunnitów w wieku VII n.e.
 • 2017-11-08 14:23 | aristoskr

  Re:Oświecenie w odwrocie

  https://aristoskr.wordpress.com/2017/11/08/kiedy-konczy-sie-dyskusja/
 • 2017-11-09 18:13 | stok

  Re:Oświecenie w odwrocie

  Artykuł o ciemnocie Redakcja ozdobiła wizerunkiem JK jako wampira. Jak to się ma ma do hasła 'Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!'? Kaczor ma wady, ale zdecydowanie przewyższa ulubieńca POLITYKI - Tuska.
 • 2017-11-12 10:21 | Campenka

  Re:Oświecenie w odwrocie

  stok
  Jesli ten wampir z przodu przypomina troche JK, to ten z tylu nieco Tuska. Prezesowi nalezy sie pierwszenstwo, a Przewodniczacy nieco w cieniu;-). Ale pluralizm zachowany:)