Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wirtualna rzeczywistość skuteczniejsza niż morfina?

(7)
Bardzo możliwe, że już niedługo będziemy wychodzić z gabinetów lekarskich nie z receptą na środki przeciwbólowe, ale z kompletem gogli VR. Najnowsze badania lekarzy z Los Angeles są obiecujące.
 • 2017-11-08 05:14 | KTD

  Re: Czy wirtualna rzeczywistość potrafi uśmierzać ból?

  VR jest tylko częścią tej rewolucji.. Technologia może być pożyteczna, ale równie ważne, jeśli nie ważniejsze, jest zrozumie czy ból jest a czym nie jest.
  Ból jest DOŚWIADCZENIEM generowanym przez mózg w oparciu o interpretacjie dostępnych informacji z danej części ciała i rożnych części mózgu, nie ma znaku równości między bólem a uszkodzeniem tkanki (chociażby ból nie istniejącej ręki czy nogi po amputacji), i nie ma impulsów bólowych tylko są impulsy, które są interpretowane przez mózg jako sygnały POTENCJALNEGO zagrożenia dla organizmu.
 • 2017-11-08 12:34 | jakowalski

  Re:Wirtualna rzeczywistość skuteczniejsza niż morfina?

  KTD
  Wystarczy podłączyć pomiędzy mózgiem a resztą układu nerwowego komputer, który by filtrował sygnały płynące do mózgu i eliminował z nich te, które wywołują ból, a jednocześnie zawiadamiał posiadacza tego mózgu, a także lekarzy, o tym, skąd płyną te sygnały niosące uczucie bólu, co pozwoliłoby na znacznie lepszą diagnostykę, niż ta oparta na pytaniu pacjenta „co panu/pani dolega”, „gdzie pana/panią boli”, „jaki rodzaj bólu pan/pani odczuwa”, „jak silny jest ten ból” i „skąd on pochodzi” etc. To by dopiero była prawdziwa rewolucja w diagnostyce a więc i w medycynie.
 • 2017-11-08 17:06 | KTD

  Re:Wirtualna rzeczywistość skuteczniejsza niż morfina?

  Jakowalski
  Niestety, ale byłaby to ślepa uliczka. Przykłady pacjentów, którzy poddanych znieczuleniu od szyi w dół bez pozbawiania ich świadomości dalej odczuwających ból, są tego przykładem. Ważna częścią rewolucji w leczeniu ludzi z przewlekłym bólem jest zrozumienie ze impuls z tkanki nie jest decydujący w doświadczaniu bólu, gdyż, jak już wspomniałem, ból jest doświadczeniem generowanym przez centralny układ nerwowy.
  Komputery przy swych ograniczonych możliwościach są i bedą pomocne w diagnostyce i leczeniu wielu chorób, ale tylko do pewnego stopnia. Nie powinnismy ulegac hura optymizmowi wierząc, ze technologia to jest panaceum na nasz ból i inne "bolączki".
 • 2017-11-11 15:53 | jakowalski

  Wiki Liks oskarża CIA o podszywanie się pod Kasperski Lab. Certyfikaty zostały sfałszowane.

  Wiki Liks publikuje dziś dokumenty dotyczące szpiegowskiego oprogramowania stworzonego przez CIA. By oszukać komputery ofiar miało ono wykorzystywać podrobione certyfikaty Kasperski Lab.
  Wiki Liks opublikowało kolejne dokumenty, które mają świadczyć o tym, że amerykańskie władze stosują nieczyste zagrania, by zdobyć informacje. Agencja miała bowiem stworzyć system komunikacji Hiwe. Pozwalał on na transmisję danych i poleceń pomiędzy zainfekowanym komputerem, a serwerami CIA.
  Po przejęciu kontroli nad maszyną dane trafiały do agencji za pośrednictwem ogólnie dostępnych serwerów. Transmisja była jednak tak modyfikowana, by nie dało się jej w prosty sposób wykryć. Do maskowania tej transmisji niezbędny był certyfikat SSL. Pozwalał on weryfikować tożsamość przesyłającego dane. Według Wiki Liks certyfikaty zostały podrobione. (…)
  Cała sprawa ma szczególny kontekst, bo Kasperski Lab jest oskarżany przez amerykańskie służby, chociażby FBI, o szpiegowanie na rzecz Rosji. Według Wiki Liks, gdyby ktoś analizował transmisję danych realizowaną przez CIA uznałby, że to właśnie Kasperski Lab jest odpowiedzialne za transmisję, bo na to wskazują podrobione certyfikaty. (Gazeta Wyborcza)
 • 2017-11-11 16:17 | jakowalski

  Re:Wirtualna rzeczywistość skuteczniejsza niż morfina?

  KTD
  Przecież napisałem wyraźnie, ze sygnały docierające do mózgu powinny być komputerowo filtrowane i odpowiednio przekształcane, a nie tylko wyłączane przez całkowite znieczulenie. Kiedy bowiem się je całkowicie wyłączy, to mózg, wiedząc, że ich nie otrzymuje, produkuje fantomy owych sygnałów, czyli niejako fałszuje on informacje, kiedy one do niego nie dopływają.
  Zgoda, ból jest doświadczeniem generowanym przez centralny układ nerwowy, a więc należy odpowiednio filtrować i przekształcać impulsy generowane przez ów centralny układ nerwowy oraz dostarczać do mózgu informacje, które będzie on interpretował jako brak bólu, jednocześnie przesyłając np. do lekarza informacje, jaki narząd wytarza sygnały bólu, jakiego rodzaju bólu i jakiego natężenia są te sygnały bólu, co niewątpliwie pomoże w diagnostyce. Czasem wystarczy tylko obniżyć siłę sygnału. Współczesne komputery są zaś zdolne do takiego filtrowania i przekształcania impulsów nerwowych, które przecież mają charakter prądów elektrycznych.
  Oczywiście, że technologia to jest NIE jest panaceum na nasz ból i inne bolączki, ale przecież leki produkowane metodami (procesami) chemicznymi też są częścią owej technologii, a na pewno o wiele skuteczniejsza będzie inteligentna kontrola komputerowa nad impulsami generowanymi przez poszczególne nasze narządy i przez centralny układ nerwowy, niż kontrola poprzez pozbawione z definicji inteligencji środki farmakologiczne z narkotykami włącznie.
 • 2017-11-12 03:40 | KTD

  Re:Wirtualna rzeczywistość skuteczniejsza niż morfina?

  Komentarz do artykułu red. Walewskiego miał na celu zwrócenie uwagi na to, ze "bodziec bólowy" jest określeniem niezgodnym z obecnym stanem wiedzy o bólu. Żaden impuls generowany przez zakończenia nerwowe nie jest impulsem bólowym. Nie ma takich impulsów i rownież nie ma zakończeń nerwowych, które generują ból.
  Przykład z całkowitym znieczuleniem podałem po to aby zilustrować fakt, ze mózg sam generuje doświadczenie bólu bez udziału impulsów z obwodu. Impulsy z obwodu (ale nie bólowe, bo takich nie ma) maja pewne znaczenie w doświadczaniu bólu w nagłych urazach, ale to rdzeń kręgowy i mózg je moduluja i decyduje czy są istotne czy nie. Brak wpływu impulsów z ciała na doświadczanie bólu ma szczególnie znaczenie przy leczeniu ludzi cierpiących na przewlekły ból. Dlatego uzywania technologii do modelowania jakichkolwiek impulsów płynących z obwodu mija się z celem.
 • 2017-11-12 09:59 | jakowalski

  Re:Wirtualna rzeczywistość skuteczniejsza niż morfina?

  KTD
  Faktem jest, że nasze ciało wytwarza impulsy interpretowane przez mózg jako ból i że te impulsy są przekazywane do mózgu przez układ nerwowy. Tak więc możliwe jest filtrowanie i przetwarzanie tych impulsów, będących w istocie prądami elektrycznymi, przez komputer podłączony pomiędzy zakończeniem rdzenia kręgowego a mózgiem. Pisał o tym dawno już temu S. Lem (lekarz medycyny z wykształcenia) w swoich „Dialogach”. Polecam ich lekturę.