Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Jak wygrać z PiS-em? Schować Balcerowicza i czym prędzej ogłosić koniec transformacji.

(4)
2017-11-24 11:09 | jakowalski
- Co to znaczy ogłosić koniec transformacji?
- Chodzi o uderzenie w drugi mocny punkt PiS, czyli „zmianę”. Opozycja musi zdefiniować symboliczną cezurę między przeszłością a przyszłością. Zakończyć pewien rozdział, ale niekoniecznie mówiąc, że wszystko było złe. „Wtedy trzeba było budować zręby nowoczesnego państwa, infrastukturę, skupiać się na inwestycjach, a nie na konsumpcji, bo budowaliśmy nową Polskę. Ale w pewnym momencie trzeba powiedzieć dość. I myśmy nie zauważyli tego momentu”.
- Musieliby schować tych, którzy zaciekle bronią III RP w mediach: Balcerowicza, Lewandowskiego.
- Oczywiście. Tak jak Kaczyński schował Macierewicza, tak opozycja powinna schować Balcerowicza. Dystans do niego był moją pierwszą radą dla Ryszarda Petru przy zakładaniu Nowoczesnej. „Jak najdalej”.
- Jak mu to pan tłumaczył?
- „Możesz bardzo cenić dentystę, który wyciął ci ogromny ropień i uratował życie. Ale nie będziesz jego przyjacielem, nie będziesz go dobrze wspominał, bo to bardzo bolało. I Balcerowicz jest dokładnie taką postacią. Bardzo bolało i trzymajmy się od niego jak najdalej”.
- Powiedzenie ludziom „zamykamy okres transformacji” pozwoliłoby opozycji się uwiarygodnić. Powiedzieć: „Ok, zrobiliśmy błąd nie polegający na tym, że wszystko było źle. Błąd polegał na tym, że nie zauważyliśmy momentu, kiedy należało zmienić strategię. I przez to otworzyliśmy drzwi dla populistów, którzy nie liczą się z nikim, tylko chcą zagrabić maksymalną ilość władzy dla siebie”.
- PiS wygrał wybory, bo obiecał ludziom koniec transformacyjnej polityki zaciskania pasa i sprawczą rolę państwa w wielu dziedzinach. I to robi. Obiecał uszczelnienie podatków - uszczelnia. Obiecał 500 plus - wypłaca. Obiecał płacę minimalną za godzinę - jest. Bardzo rosną wskaźniki deklaracji udziału w wyborach. Dzisiaj przekroczyły 60 procent, do tej pory były poniżej 50 proc. PiS uruchomił ogromny rezerwuar poparcia ludzi, którzy nie chodzili na wybory z prostego powodu: „Od mojego głosu nic nie zależy, politycy nie dotrzymują obietnic, to wszystko jest lipa”. Nagle zobaczyli, że coś się dzieje. Pójdę na wybory, bo będę bronić moich przywilejów socjalnych. Mój głos ma znaczenie.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,22684120,przeproscie-powiedzcie-ludziom-mieliscie-racje-ze-glosowaliscie.html#Czolka3Img
 • 2017-11-27 20:01 | Kazimierz K

  Re:Jak wygrać z PiS-em? Schować Balcerowicza i czym prędzej ogłosić koniec transformacji.

  do jakowalski
  Myślę, że daremne żale i daremne trudy, gdyż decydenci totalnej opozycji oraz ludzie ich wspierający, nie zrozumieją i nie posłuchają twoich rad. Poza tym nie wystarczy sprytnie wykonać twoich zaleceń, gdyż wiele ważnych spraw, tak po prostu nie da się zamieść pod dywan i udawać, że wszystko jest w porządku. Sprawa profesora Balcerowicza jest tutaj najmniejszym problemem, czego przykładem są ostatnie lata gdy Balcerowicz tylko udawał, że krytykuje program ekonomiczny rządy koalicji PO i PSL. Moim zdaniem swoimi wypowiedziami Balcerowicz obecnie jedynie wzmacnia politykę ekonomiczną PIS, a przecież jego zamiary są wiadome.
  Elity totalnej opozycji całkowicie oderwały się od społeczeństwa licząc, że twardy ich elektorat jakimi są osoby o poglądach liberalnych i neoliberalnych, oraz z opcja pro zachodnią lub wschodnią, zawsze ich będą wspierać. Niestety i te osoby w końcu wobec nich stracą cierpliwość i wiarę. Dlatego totalna opozycja(TO) sięga po wszelkie możliwe rezerwy, jakimi są osoby niezadowolone z obecnej transformacji, którzy często w sposób przypadkowy lub niesprawiedliwy utraciły swoje przywileje emerytalne i rentowe. Dlatego tym ludziom należy pomóc, gdyż nie są wstanie żyć za 850 zł, jeżeli ich renta czy emerytura wynosiła około 3000zł. Należy to jednak realizować na zasadzie konstruktywnej opozycji, gdyż zajadłości i pogardy nikt nie jest wstanie słuchać.
  Aby być dla społeczeństwa przydatnym i wiarygodnym, to TO musi zmienić w sposób całkowity swoją narrację wobec obecnej władzy i społeczeństwa między innymi w następujących sprawach.
  1.Sprawa wolnych niedziel od handlu, czemu sprzeciwia się TO. Przecież ma to bezpośredni związek z prawem do wolnych sobót i niedziel. Ludzie dzisiaj chcą zarabiać i wypoczywać, pracując tylko 40 godzin w tygodniu i nie ma to wyłącznego związku z kościołem.
  2.Sprawa ubóstwa społeczeństwa. Polska do niedawna należało do krajów gdzie ubóstwo społeczeństwa klasyfikowało nas na jednym z ostatnich miejsc w UE. Wraz z przystąpieniem Polski do UE i prawem przemieszczania się ludzi, Polska została narażona na stałą emigrację najbardziej wartościowej części społeczeństwa, a więc młodych ludzi którzy tworzą rodziny. Dlatego nie dostrzeganie tych zagrożeń, przez TO, jest kolejnym samobójem.
  3.Sprawa systemu ubezpieczeń ZUS powinna podlegać gruntownej przebudowie, gdyż moim zdaniem ten system jest całkowicie niesprawiedliwy. Niestety poprzednie koalicja PO i PSL poza podniesieniem wieku emerytalnego dla wszystkich do 67 lat, nic sensownego nie zrobiła w tej sprawie. Obecny rząd ma zatem ogromny problem do rozwiązania, lecz należy iść w rozwiązanie systemowe. Ludzie żyją w Polsce przeciętnie 7 lat krócej niż w Niemczech i dlatego Niemcy zostali zmuszeni do wydłużenia wieku emerytalnego do 67 lat i bodajże po 40 latach pracy. W Polsce nawet po 48 latach pracy nie przysługuje emerytura.
  4.Sprawa Służby Zdrowia również wymaga radykalnych reform których poprzednia władza nie dokonała.
  5.Sprawa podatku Vat, gdzie dopiero radykalne działania obecnego rządu spowodowały zmiany na lepsze. Nasz kraj był zatem eldoradem dla oszustów i złodziei. Moim zdaniem pomiędzy firmami podatek powinien być zawsze ze stawką zero, gdyż podatek Vat powinien być naliczany wyłącznie wobec konsumentów.Taki system praktycznie całkowicie wykluczył by nadużycia w podatku Vat. Niestety TO, nadal w tych sprawach tylko dezinformuje społeczeństwo.
  6.Sprawa afery reprywatyzacyjnej w Warszawie jest dobrym przykładem jak działała władza zaczynając od samorządu, poprzez sądownictwo, prokuraturę, CBA, policję i na rządzie PO i PSL kończąc.
  Podobno w innych większych miastach jak Łódź czy Kraków może być podobnie.
  7.Sprawa braku właściwego zarządu w spółkach skarbu państwa, gdzie poprzez różne podejrzane operacje finansowe działano na szkodę tych spółek.Wieloma tymi działaniami doprowadzono do kolosalnych strat lub upadku tych firm. Przykładem jest LOT, przemysł stoczniowy czy kopalnie, gdzie obecnie większość tych zagrożonych przedsiębiorstw osiąga świetne wyniki finansowe. TO jednak nie wyciągnęła z tego żadnych właściwych wniosków, na okrągło wykorzystując sprawę "Misiewicza".
  8.Sprawa likwidacji OFE, gdzie poprzedni rząd dla ratowania finansów państwa, bez konsultacji ze społeczeństwem i pomimo ogromnego jego sprzeciwu, zlikwidował te środki. Obecny rząd musi obecnie znaleźć jakieś rozwiązanie, aby za 20 lat ludzie mogli nadal otrzymywać godziwe emerytury.Niestety TO widzi tylko ten problem w przywróceniu prawa do obecnego wieku emerytalnego.
  9.Sprawa afery "Sowa i przyjaciele",gdzie z ujawnionych taśm społeczeństwo mogło się dowiedzieć, jakie mamy teoretyczne państwo. Czy główni aktorzy tej afery wyciągnęli z tego jakieś wnioski?
  10.Afera hazardowa, gdzie ustawy nie były tworzone dla dobra społeczeństwa.
  11.Afera Amber Gold, gdzie obecna komisja sejmowa pokazuje jak w II RP władza podchodziła specyficznie do określonych układów biznesowych ze świata przestępczego, z zupełnym brakiem szacunku i troską wobec społeczeństwa.
  Czas może ukaże jakich to dotyczyło konkretnych elit politycznych.
  12.Organizacja manifestacji przez różne organizacje społeczne i polityczne, gdzie w społeczeństwie demokratycznym ludzie mają prawo do manifestowania swojego niezadowolenia i swoich racji. Za poprzedniego rządu praktycznie każda manifestacja podobnie jak to było za PRL, były celowo prowokowane przez służby bezpieczeństwa, co kończyło się burdami i oskarżeniami wobec opozycji, że wspiera te faszystowskie i ksenofobiczne organizacje.Takie postępowanie było celowym łamaniem zasad demokracji i perfidnym wykorzystywanie tych przypadków w walce politycznej. To co jest w Polsce zabronione prawem, określa konstytucja i Kodeks Karny, gdzie najpierw należy zdobyć dowody w sprawie, a dopiero później oskarżać kogoś przed sądem. Poza tym w tych sprawach istnieje domniemanie niewinności. Niestety TO w tych sprawach zupełnie zajmuje inne stanowisko i dodatkowe takie sprawy wykorzystuje przeciwko Polsce.

  Mógłbym tak długo jeszcze wiele wymieniać takich spraw, gdzie w wielu krajach zachodnich jedna taka afera uśmierciła by politycznie nie jednego polityka.
  W Polsce jednak z powodu, że w większości mamy media niemieckie, to TO może sobie pozwolić na dużo więcej, na zasadzie "co Cię nie zabije to Cię wzmocni".

  Czy zatem uważasz, że obecne elity z TO, wymagają specjalnej troski i pomocy, tak jak to próbują realizować niektórzy zachodni "przyjaciele" TO.
  Polska potrzebuje dobrej opozycji, gdyż każda władza wymaga kontroli i powinna konkurować z innymi opcjami politycznymi. Mam nadzieje, że taka opozycja po stronie lewicy powstanie, gdyż po stronie bardziej skrajnej prawicy, nie ma miejsca na liczącą się partię polityczna. W Polsce nie ma tradycji na faszyzm oraz nazizm i obecna opozycja nie powinna dla zdobycia władzy innym zarzucać, że w sposób niedostateczny sprzeciwiają się takim trendom. W walce o władze należy przede wszystkim być wyrozumiały dla innych,a swoje racje przedstawiać w sposób uczciwy oraz jednoznaczny i przyznawać się do popełnianych ewentualnych błędów. Dużo lepszy efekty przyniesie opozycji pokazanie ze swej strony ideowości, pracowitości i konsekwencji w działaniu, oraz "niedostrzeganie u innych źbła w oku, gdy w swoim oko tkwi belka".
 • 2017-12-04 22:16 | jakowalski

  Re:Jak wygrać z PiS-em? Schować Balcerowicza i czym prędzej ogłosić koniec transformacji.

  Kazimierz
  A co powiesz na to:
  Po pierwsze Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna natychmiast odejść z polityki oraz zrezygnować z członkostwa w Platformie. Opozycja nigdy nie odzyska wiarygodności, jeśli będzie tolerować w swoich szeregach osoby tak bardzo pozbawione moralności. Po drugie Waltzowie powinni oddać pieniądze. Rozliczyć się z Likiernikiem albo przekazać tę kwotę do miejskiego funduszu, który by wspierał ofiary reprywatyzacji. Waltzowie są zamożnymi ludźmi, ten gest nie byłby dla nich bolesny. Z oświadczenie majątkowego pani prezydent wynika, że ma na koncie 3 miliony 235 tysięcy złotych wolnych środków (nie wiem, ile ma mąż). Jeśli odda pieniądze zarobione na ukradzionej Żydom kamienicy, zostanie jej 1 milion 235 tys złotych, czyli też ogromna kwota.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,161770,22732968,gronkiewicz-waltz-musi-oddac-dwa-miliony-za-noakowskiego-16.html#BoxNewsImg&a=167&c=96
 • 2017-12-05 13:50 | Kazimierz K

  Re:Jak wygrać z PiS-em? Schować Balcerowicza i czym prędzej ogłosić koniec transformacji.

  Trudno mi Twoją propozycję analizować i potwierdzać, gdyż nie mam zamiaru mieć nikogo na swoim sumieniu. Każdy porządny człowiek powinien jednak wiedzieć, a tym bardziej profesor prawa i prezydent miasta Warszawy, jak się powinien zachować w takiej sytuacji.
  W polityce jest to w szczególności wskazane, chyba, że się z góry zakłada, że władza polityczna ma pomóc w zdobyciu nienależnych profitów.
  Z powyższego powody uważam również, że tylko w państwach w których obowiązują przy sprawowaniu władzy najwyższe standardy moralne, odpowiedzialność, odpowiednie prawo i sądownictwo, istnieje możliwość sprawowania sprawiedliwej władzy poprzez demokrację parlamentarną.