Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Franciszek milczy na temat prześladowań Rohingjów. Czy to papieżowi wypada?

(13)
Czy papież, tyle razy ujmujący się za ofiarami czystek etnicznych, może milczeć w kraju, w którym właśnie dokonuje się taka czystka, i to za przyzwoleniem władz?
 • 2017-11-28 21:52 | jakowalski

  Panie Redaktorze Szostkiewicz,

  Przecież papież Franciszek nie po to przyleciał do buddyjskiej Birmy, aby pouczać Birmańczyków, a tylko jako gość, a gościowi, szczególnie będącego głową państwa, nie wypada przecież krytykować czy pouczać gospodarzy, od których przyjął on zaproszenie na oficjalną wizytę na najwyższym szczeblu.
  Poza tym, to muzułmanów bengalskich do buddyjskiej Birmy (dziś Myanmar), okupowanej wówczas przez W. Brytanię, sprowadzili z okupowanego także przez W. Brytanię Bengalu (dziś Bangla Desz) Anglicy, na zasadzie prowadzenia polityki „dziel i rządź” i jako tanią siłę roboczą, mającą zastąpić zbuntowanych birmańskich robotników, a więc to Anglicy powinni teraz wziąć do siebie tych muzułmanów „prześladowanych” w Birmie. Niestety, ale dobrze ponad 90% zbrojnych konfliktów, w tym wojen domowych, toczących się dziś i do niedawna na świecie to są pochodne kolonializmu:
  - brytyjskiego (Aden, Afganistan, Cejlon, Cypr, Egipt, Irak, Kuwejt, Palestyna, Rodezja Południowa czyli Zimbabwe, Sudan);
  - francuskiego (Algieria, Czad, Haiti, Kambodża, Liban, Mali, Niger, Syria, Tunezja);
  i mniejszym stopniu:
  - belgijskiego (Kongo Kinszasa czyli Zair, a szczególnie Katanga oraz Ruanda);
  - holenderskiego (Zachodnia Nowa Gwinea i Timor);
  - hiszpańskiego (Sahara Zachodnia);
  - portugalskiego (Angola i Mozambik) i
  - włoskiego (Etiopia i Somalia) oraz, last but not least
  - amerykańskiego (Filipiny, Jugosławia, Korea, Liberia, Nikaragua, Panama, Wietnam).
  Dlaczego więc omija Pan redaktor ten problem, tak dziś niewygodny w Polsce, jako że od roku 1990 staliśmy się znów, jak przed wojną, wasalem Zachodu?
 • 2017-11-28 22:23 | zalamander

  Re:Franciszek milczy na temat prześladowań Rohingjów. Czy to papieżowi wypada?

  Papież Franciszek już odchodzi. Dużo mówił,nadzieję budził,dokonał NIC... co zatem ma teraz mówić? Nic.
 • 2017-11-28 22:51 | suwer

  Re:Franciszek milczy na temat prześladowań Rohingjów. Czy to papieżowi wypada?

  I tyle jest warte to całe ględzenie papieża. Nawet on kieruje się "poprawnością polityczną" mimo, ze nikt go nie może odwołać, ani też nie musi się on obawiać, ze przegra następne wybory. (Jeżeli, to z biologią). Dwa lata temu będąc w Nowym Jorku widziałem grupkę tych biednych ludzi demonstrujących przed gmachem ONZ. Zrobiłem zdjęcie. Stali w deszczu ze swoimi hasłami "Restore Rohingya's citizen rights", "Stop abuse and killing Rohingya children in Burma", "End racial discrimination". Nikt się nimi nie interesował. Papież też nie zdobył się na żaden gest. Podobno ostrzeżono go, że jeśli wypowie słowo "Rohingja", to rozmowy z miejscowymi oficjelami natychmiast zostaną przerwane. No i co by się takiego stało? Byłby może skandal dyplomatyczny. I co z tego? Przynajmniej świat by się o tym dowiedział. A tak? Papież nie ma jaj.
 • 2017-11-29 00:51 | kruk

  Re:Franciszek milczy na temat prześladowań Rohingjów. Czy to papieżowi wypada?

  @ suwer
  "Papiez nie ma jaj". Mozesz miec racje. Jednak trzeba pamietac, ze papiez nie jest zwykla glowa panstwa tylko przywodca religijnym i w miejscu kipiacym fanatyzmem religijnym moglby spowodowac wiele zlego, gdyby sie zbyt jasno wypowiedzial. To samo mysle o milczeniu pani Aung - ona byc moze tez sie boi zaostrzyc konflikt. Trzeba poczekac z ocena tych postaw. Nie mozna oczywiscie czekac z udzieleniem pomocy Rohingjom.
 • 2017-11-29 01:26 | Falicz Jedrek

  Re:Franciszek milczy na temat prześladowań Rohingjów. Czy to papieżowi wypada?

  Co tam papiez.
  Szostkiewicz glosi i to na kazdy temat...
 • 2017-11-29 03:04 | Kavar

  Re:Franciszek milczy na temat prześladowań Rohingjów. Czy to papieżowi wypada?

  'papież powinien podkreślić to, co łączy buddyzm i chrześcijaństwo;
  Owszem,obie religie laczy to,ze zagraza im agresywny i krwiozerczy islam. Pamietac nalezy,ze dla muzulmanow buddysci to 'czciciele idoli' przeznaczeni do eksterminacji, wiec to chyba logiczne,ze kraj buddyjski pozbywa sie wewnetrznego wroga.
 • 2017-11-29 11:32 | jakowalski

  Re:Franciszek milczy na temat prześladowań Rohingjów. Czy to papieżowi wypada?

  suwer
  A pomyślałeś, co robią islamscy ekstremiści w buddyjskiej Birmie? Poza tym, to protokół dyplomatyczny wymaga, aby gość nie krytykował otwarcie swojego gospodarza. Wojtyła te nie krytykował więc otwarcie polityki Gierka czy Jaruzelskiego, kiedy odwiedzał on PRL. Podobnie tez Wojtyła nie krytykował ani tez nie pochwalał otwarcie polityki Pinocheta, kiedy odwiedzał on Chile. Inną sprawą jest zaś to, co było powiedziane w zaciszu gabinetów władzy. Wojtyła na pewno krytykował politykę Gierka i Jaruzelskiego a pochwalał politykę Pinocheta, ale nie mógł tego robić otwarcie. Nawet papież musi bowiem przestrzegać protokołu dyplomatycznego. Absolutnym władcą jest on bowiem tylko u siebie, czyli w Watykanie.
 • 2017-11-29 13:51 | z daleka

  Re:Franciszek milczy na temat prześladowań Rohingjów. Czy to papieżowi wypada?

  Konflikt tych spolecznosci jest skomplikowany, muzulmnska imigracje popierali Brytyjcy kolonizatorzy, ktorzy sa tworcami tego konfliktu do czego zupelnie sie nie przyznaja za to chetnie odbieraja nadane tytuly, bowiem lokalne władze brytyjskiego miasta Oksford odebrały wlasnie Aung San Suu Kyi najwyższe odznaczenie Freedom of the City, "Z powodu jej bezczynności wobec prześladowania mniejszości Rohingjów". Wladze Oksfordu nie zdobyly sie na refleksje ze to wlasnie oni, Brytyjczycy ponosza odpowiedzialnosc za ten dramat. Juz w trakcie wycofania sie Brytyjczykow z Indii slynny tworca Pakistanu Jinnah domagal sie by muzulmanskie tereny Birmy staly sie czescia Pakistanu Wschodniego. Nietolerancja i agresja wobec buddyjskich mieszkancow tych terenow nie jest bynajmniej wymyslem buddyjskich nacjonalistow, przyczyna ostatniej fali zamieszek bylo zamrodowanie i zgwalcenie przez 3 muzulmanow Ma Thidy Htwena kobiety wyznania buddyjskiego. Ata Ullah, przywodca muzulmnskich Rohingya (Arakan Rohingya Salvation Army), ktorego czlonkowie zaganiali bambusowymi kijami ludzi do meczetow jest hojnie wspierany przez fundamentalistow z Arbaii Saudyjskiej, gdzie zreszta sie wychowal i edukowal w islamskiej szkole a wojskowe szkolenie odbyl pod okiem talibow w Pakistanie. Sama zas Aung San Suu Kyi nie ma kontroli nad armia birmanska i probuje utrzymac kruche porozumienie z wojskowymi, ktorzy maja w swoich rekach tzw ministerstwo spraw wewnetrznych, armie i kontroluja granice kraju, Co prawda pare dni temu władze Birmy i Bangladeszu podpisały porozumienie w sprawie repatriacji setek tysięcy osób, które przekroczyły granicę w ostatnich miesiącach na skutek zamieszek i rząd Birmy zapewnia, że może ich przyjąć z powrotem tak szybko, jak Bangladesz będzie w stanie ich odesłać ale jak to praktycznie ma wygladac nikt tego jeszcze nikt nie wie. Cały proces ma się rozpocząć w okresie do 2 miesięcy.

  Obecnie nie tylko Europa czy Biliski Wschod ale takze Azja staje sie arena zwarc z islamem. Zwaracia miedzy buddyzmem a islamem trwaja w poludniowej Tajlandii, Birmie, na Sri Lance oraz w himalajskim Ladhaku. Towarzysza temu historyczny lek oraz demografia. Mieszkancy tych terenow obawiaja sie, ze podziela los Xinjiang, Afganistanu,czy Pakistanu, ktore kiedys byly buddyjskimi regionami zanim pojawili sie tam muzulmanie o samych Indiach oczywiscie nie wspominajac.W himalajskim Ladhaku populacja muzulmanow wzrosla do 49% wobec 51% populacji buddyjskiej,w innych krajach populacja muzulmanska stale rosnie a zmuszanie do konwersji na islam w chwili zawierania zwiazku malzenskiego jest na porzadku dziennym.Urodzone z tych zwiazkow dzieci automatycznie wychowywane sa w islamskiej wierze.Tuz przezd wybuchem ostatniej wojny buddyzm nalezal do jednej z najwiekszych religii swiata jednak na skutek postepow komunizmu w Azji oraz intensywnej ewangelizacji populacja buddyjska gwaltownie sie skurczyla. Po upadku komunizmu w krajach azjatyckich luke te natychmiast wypelnili chrzescijanscy misjonarze roznych odlamow probujac zgarnac dla siebie jak najwiecej wiernych zas obecnie doszla do tego islamizacja hojnie sponsorowana przez bogate kraje muzulmanskie Zatoki Persekiej. Pew research Center przewiduje, ze populacja buddyjska zmniejszy się z 488 milionów do 486 milionów ludzi, natomiast chrześcijaństwo i islam wciąż beda rosnac, szczegolnie islam, ktory wzrosnie do 30 procent światowej populacji do roku 2050. Innymi słowy, do tego czasu będzie sześć razy więcej muzułmanów niż buddystów.
 • 2017-11-29 14:11 | lubat

  Re:Franciszek milczy na temat prześladowań Rohingjów. Czy to papieżowi wypada?

  Papież powiedział, moim zdaniem, dokładnie to, co mógł powiedzieć, nie szkodząc nikomu. Powiedział w sumie to, czego świat od niego oczekiwał, nie używając "zakazanego" słowa. Nikt rozsądny, a szczególnie głowa Kościoła, nie rzuca słów tylko dla zasady i nie licząc się ze skutkami.

  A propos prześladowań (czy "prześladowań") Rohingya zastanawia mnie, dlaczego światowe media się tak zaangażowały akurat w obronę tej grupy muzułmanów, przemilczając zbrodnie wobec innych muzułmanów, o wiele bardziej okrutne, np. Jemen czy Sudan Południowy. Rohingya byli prześladowani i przepędzani także wcześniej, ale wtedy to niespecjalnie rajcowało świat zachodni. Myślę, że przyczyną tego zainteresowania losem ludu Rohingya jest fakt, że Birma, bardziej z konieczności niż przyjemności, flirtuje z komunistycznymi Chinami. Sądzę, że ta "obrona" ludu Rohingya jest zakamuflowaną wojną zastępczą z wpływami Chin. Gdyby władze Birmy były proamerykańskie, o Rohingya byłaby w mediach taka sama cisza, jak o trwającej hekatombie w Jemenie.
 • 2017-11-29 17:54 | jakowalski

  Re:Franciszek milczy na temat prześladowań Rohingjów. Czy to papieżowi wypada?

  Z Daleka
  Racja - Przecież konflikt tych społeczności jest o wiele bardziej skomplikowany, niż to przyznaje prozachodnia ostatnio „Polityka”. Przecież muzułmańską imigrację do buddyjskiej Birmy popierali od początku brytyjscy kolonizatorzy, którzy są prawdziwymi twórcami tego konfliktu, ale do czego zupełnie się nie przyznają, a za to chętnie odbierają nadane tytuły. Lokalne władze brytyjskiego miasta Oksford odebrały właśnie Aung San Suu Kyi najwyższe odznaczenie Freedom of the City, „Z powodu jej bezczynności wobec prześladowania mniejszości Rohingów”. Te „politycznie poprawne” władze Oksfordu nie zdobyły się jednak na refleksję że to właśnie oni, Brytyjczycy ponoszą pełną odpowiedzialność za ten dramat w ich byłej kolonii. Są one więc „useful idiots” muzułmańskiej ekstremy, atakującej UK a więc też i City of Oxford.
 • 2017-11-29 17:57 | jakowalski

  Re:Franciszek milczy na temat prześladowań Rohingjów. Czy to papieżowi wypada?

  Lubat
  Tak, Gdyby władze Birmy były proamerykańskie, to o tych Rohingach byłaby w zachodnich mediach taka sama cisza, jak o trwającej właśnie hekatombie w Jemenie a spowodowanej przez Arabię Saudyjską - sojusznika USA nr 2 (zaraz po Izraelu) w tym regionie świata.
 • 2017-11-30 00:05 | suwer

  Re:Franciszek milczy na temat prześladowań Rohingjów. Czy to papieżowi wypada?

  @jakowalski
  @kruk

  Ja to rozumiem, ale jakie znaczenie mają wobec tego wizyty papieża? Pardon, pielgrzymki. Papieże wyłącznie pielgrzymują. I te jego słowa o trosce, poparciu i współczuciu. Co to wszystko jest warte? Powiedział Grzegorz XVI do Kordiana: "Niech Polaki modlą się, czczą cara i wierzą..." (Akurat aktualne :)Ech, szkoda gadać.
 • 2017-12-01 17:35 | jakowalski

  Re:Franciszek milczy na temat prześladowań Rohingjów. Czy to papieżowi wypada?

  Suwer
  Przecież sam napisałeś, że papieże wyłącznie pielgrzymują, A pielgrzymi nie krytykują przecież tych, którzy im użyczają gościny. Poza tym, to „oddajcie (…) cesarzowi to, co jest cesarskie, a Bogu to, co boskie”. Ewangelia według Św. Mateusza 21 (całość wersety 15-21).