Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Upadek banku SK

(2)
2017-11-28 22:19 | jakowalski
Do 8 różnych miejsc trafiło 28 aresztowanych w związku z oszustwami i wyłudzeniami na szkodę SK Banku w Wołominie. Aż 77 osób zostało zatrzymanym przez CBA w największej akcji w historii Biura a prokuratura postawiła oskarżonym aż 1050 zarzutów, m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej popełniającej przestępstwa bankowe oraz przestępstwa niegospodarności na szkodę SK Banku w Wołominie. Szkoda banku to ponad 1,6 mld zł przez udzielenie 70 kredytów niespłaconych dla 50 powiązanych ze sobą podmiotów gospodarczych, kontrolowanych przez jednego z podejrzanych. Jak wynika z dowodów zgromadzonych w śledztwie brak było podstaw dla ich udzielenia. Rzecznik podała w komunikacie, że wśród aresztowanych są osoby, które według śledczych odgrywały wiodącą rolę w grupie - były prezes, wiceprezes i członkowie zarządu SK Banku, dyrektorzy jego oddziałów i inni byli pracownicy. Sąd zdecydował też o areszcie szefa grupy deweloperskiej, członków jej zarządu i prezesów kilkudziesięciu firm - kredytobiorców SK Banku.
Przypominam też, że umowa kredytowa między NBP a SK Bankiem została zawarta na 3 miesiące przed upadłością banku, a pod zastaw bank centralny wziął portfel kredytów, z których większość to nieściągalne wierzytelności. Pod umową podpisał się ówczesny szef NBP Marek Belka, a rządowych gwarancji udzielił ówczesny minister finansów Mateusz Szczurek. SK Bank ostatecznie upadł 23 listopada 2015 r. Bankowy Fundusz Gwarancyjny musiał wypłacić poszkodowanym klientom ponad 2 miliardy złotych. Resort finansów zapłacił NBP 184 mln zł tytułem gwarancji. Cały majątek banku został wyceniony zaledwie na 274,3 mln zł. Biegli aż 96% kredytów na sumę 1,6 mld zł uznali za niespłacalne.
 • 2017-11-30 17:44 | Kazimierz K

  Re:Upadek banku SK

  Podobno PO chce w sprawie SKOKU Wołomin powołać komisję śledczą, gdyż problemy finansowe tego parabanku, wynikają z przestępczej działalności niektórych prominentnych członków PIS. Gdyby to się potwierdziło, PO miałoby poważną broń przeciwko PIS. Te zarzuty są często formułowane nie tylko na zasadzie hejtu, lecz występują również ze strony znaczących polityków PO i Nowoczesnej.
  Ze strony PIS nie ma jednak wystarczającego odporu na te zarzuty, np: poprzez pozwanie o zniesławienie. Ta sprawa jednak wymaga ostatecznego wyjaśnienia, czy mamy do czynienia ze zwykłym złodziejstwem ze strony zorganizowanych grup przestępczych,lub czy ta sprawa ma jakiś związek z politykami.
  Niezależnie od powyższego, jaki prawem to się mogło stać w państwie prawa(gdzie podobno mamy bardzo dobrą konstytucję i przynależne jej przepisy wykonawcze), gdzie dobrze powinny funkcjonować wszystkie organy państwa.
  Powstaje następne pytanie, kto w tym państwie mniej i bardziej zawinił, że w białych rękawiczkach można wykonywać tak potworne rzeczy, oraz kiedy urzędnicy zaczną w tym państwie za coś odpowiadać?
  Czy takie państwo może dalej istnieć bez dokonania radykalnych wielu zmian w organizacji i ustroju państwa?
  Czy bez dokonania rewolucyjnych zmian, można zabezpieczyć państwo polskie przed podobnymi i innymi znanymi aferami?
  Czy "ulica i zagranica" może nam pomóc w zwalczeniu podobnych patologi i licznych ujawnianych przestępstw przeciwko państwu polskiemu, społeczeństwu i zwykłym ludziom?

  Z powodu, że zorganizowane grupy przestępcze mają coraz mniejsze możliwości okradania państwa w białych rękawiczkach, oraz w coraz skuteczniej są rozbijane różnorodne grupy przestępcze handlujące alkoholem, papierosami, paliwem i narkotykami, występuje coraz większe potencjalne niebezpieczeństwo na różnorodne inne przestępstwa poprzez drobne rozboje, napady, porwania i wymuszania.
  Niestety o takich przypadkach słychać coraz częściej, także ja osobiście mam coraz większe obawy, że może i mnie to spotkać. W tych sprawach społeczeństwo i państwo również raczej jest bezbronne.
  Powstaje więc kolejne pytanie, czy nie lepiej by było jak było, gdyż złodzieje, oszuści i bandyci muszą z czegoś żyć.