Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Odpowiedź Sarzyńskiego na polemikę Witolda Zycha

(6)
Doczekałem się obszernej, kilkakrotnie dłuższej niż mój tekst polemiki z oceną, jaką wystawiłem sztuce kawalera Orła Białego Andrzeja Pityńskiego.
  • 2017-11-30 10:35 | jpet

Ubi tu Pater Patriae ubi ego Zych...

Oj tam, oj tam!
    Nomina stultorum scribuntur ubique locorum.
    I to by było na tyle.
  • 2017-11-30 10:44 | Ryba_80

Nie jestem historykiem sztuki

Pierwsze, co zrobiłem po lekturze, to otwarcie nowej strony w przeglądarce i wyszukanie zdjęć "pomników" Pityńskiego. Piszę w cudzysłowie, ponieważ (nie będąc historykiem sztuki) nie mogę ich nazwać inaczej, niż mocno Discopolowy kicz pseudokatolicki. Discopolowy, ponieważ mocno odwołujący się do najniższych ludzkich potrzeb, instynktów i najniższej, najprostszej estetyki. pseudokatolicki, ponieważ umieszcza gdzie tylko może krzyż, oraz inne odwołania do religii. Przy czym nie są to odwołania do serca religii, jakim jest miłość i pomaganie, wspieranie i zwrócenie na drugiego człowieka, ale śmierć, ukrzyżowanie i trupy uciekające spod presji pokrywy trumiennej. Jest przejaskrawiony, nie odwołuje się do estetyki i wspomnienia, ale do uczuć przerażenia, nienawiści.

Niestety, jest to 'artysta' 'dobrej zmiany', który jest groźny i szkodliwy. Warto by było, aby takie rzeźby nie były pomnikami upamiętniającymi tak tragiczne zdarzenia jak Rzeź Wołyńska. Chodzi o to, aby zdarzenie było wspominane i rozważane, ale nie stanowiło wzmocnienia nienawiści, nie budowało strachu, aby pomnik mówił to, czego uczył Chrystus: kochaj swoich nieprzyjaciół, wybaczaj im i ucz ich miłości Swoją miłością.

Ps. Jestem agnostykiem.
  • 2017-11-30 11:13 | jrcanonia

Re:Odpowiedź Sarzyńskiego na polemikę Witolda Zycha

Obejrzałem w Google obszerną dokumentację twórczości Pityńskiego. To nie jest zwyczajny socrealistyczny kicz. Te dzieła przypominają dzieła pacjentów psychiatrii z ich natrętną drobiazgowością. Rzeczywiście pomnik wołyński bije wszystkie rekordy w tej konkurencji. Ale takie curiosa zasługują na uwagę.
  • 2017-11-30 20:27 | kruk

Dr Witold Zych musi szanowac sie ogromnie. I powinien zdobyc slawe jako odkrywca pojecia "sztuki patriotycznej". Chociaz w tym moze go wyprzedzono w Niemczech hitlerowskich. A i socrealizm byl konceptem pokrewnym.
  • 2017-12-01 00:02 | kruk

@ jpet
    Piekne przyslowie i jak pasuje! A to, co od siebie dodales w naglowku jakze trafne.
  • 2017-12-05 00:43 | Aspiryna

Pan Pitynski od dawna zamieszkuje w USA i - przede wszystkim - zaspokaja artystyczne gusta i ambicje tamtejszej "Polonii"!