Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Od 2 grudnia Polki pracują za darmo. W innych krajach sytuacja jest gorsza

(10)
Z raportu World Economic Forum wynika, że potrzeba 217 lat, by zlikwidować różnice płacowe między kobietami i mężczyznami.
 • 2017-12-03 20:47 | turek74

  super wiadomość!

  Czyli jesteśmy w unijnej czołówce?
  Niemcy, Francja, Włochy, Wielka Brytania - dyskryminują kobiety znacznie bardziej niż my. A Polska w rankingu UE zbliża się do ideału!
  W końcu jesteśmy krajem, który już w 1919 r. dał swoim paniom prawa wyborcze - a Europa Zachodnia zwlekała z tym aż do okresu powojennego!
  Wspaniale być dumnym z Polski!
 • 2017-12-04 08:27 | lubat

  Re:Od 2 grudnia Polki pracują za darmo. W innych krajach sytuacja jest gorsza

  Pracowałem w ciągu swojej kariery zawodowej w kilku instytucjach, gdzie pracowały również kobiety. I nigdzie nie było takiej sytuacji, by kobieta zarabiała mniej, niż mężczyzna na tym samym stanowisku. Bywało, że koleżanka zarabiała nawet więcej, bo miała np. dłuższy staż pracy lub inne dodatki.
  Kto więc zaniża zarobki kobiet?
 • 2017-12-04 09:42 | lakkot

  Re:Od 2 grudnia Polki pracują za darmo. W innych krajach sytuacja jest gorsza

  Te dane to sa zwykle srednie, nie biora pod uwage innych wyborow zyciowych, preferencji ani godzin przepracowanych w tygodniu, po prostu bierze sume zarobkow i dzieli przez liczbe osob. To sa dane tendencyjne wykozystywane politycznie, niestety nasza Polityka stala sie gazeta aktywistow po przegranej PO, tak to teraz bedzie wygladac....
 • 2017-12-04 20:49 | AOlsztynski

  Re:Od 2 grudnia Polki pracują za darmo. W innych krajach sytuacja jest gorsza

  @lubat, lakkot

  Dokładnie, mam takie same doświadczenia i odczucia. Zawsze obok mnie pracowały kobiety, które często lepiej zarabiały. Ponadto, stanowiska kierownicze tam gdzie pracowałem (i pracuję), a nie jest to szkoła, też w przewadze od kilkunastu lat zajmuje płeć piękna. Ale liberalna-lewica wciąż nie może się uwolnić od schematu: dyskryminacji kobiet, gejów, zwierząt. Jakby bez monopolu w tych dziedzinach - już nic by im nie pozostało…

  Widocznie w grudniu ideolodzy i aktywiści zaczynają kolejną ofensywę mającą doprowadzić do puczu. Oczywiście po nieudanych zabiegach powiedzą, iż tylko żartowaliśmy. :)
 • 2017-12-06 05:33 | nikc

  Re:Od 2 grudnia Polki pracują za darmo. W innych krajach sytuacja jest gorsza

  Susznie - w innych krajach Polki (i Polacy) pracują za pół darmo, ale za to - przez cały rok (a często nawet dłużej).Czo kraj, to obyszczaj.
 • 2018-12-04 20:03 | ewa filipowicz

  Re:Od 2 grudnia Polki pracują za darmo. W innych krajach sytuacja jest gorsza

  Nie wiem, jak wiarygodne sa statystyki z UK. Przyjechałam do Londynu w 2006, skończyłam farmacje w Brighton. Ponieważ praca jest o cale niebo bardziej kliniczna i zaawansowana niż w Polsce, jest dobrze płatna, około £40000 rocznie. Stawki sa jednakowe dla obu płci. Plec nie gra żadnej roli w zatrudnieniu i płacy. Podobnie jest w innych zawodach w NHS (służbie zdrowia). Moi znajomi z całego świata pokonczyli inne kierunki, głównie ekonomię. I podobnie jak ja, podpisują umowe w stosunku do kwalifikacji i osiągnięć, a nie w stosunku do płci. Dla przykładu, w więziennej aptece, stawka jest &28/hour i jest ona obowiązkowe bez względu na płeć, kolor skóry, wiek itd. Pozdrawiam. Ewa
 • 2018-12-04 22:25 | zly

  Re:Od 2 grudnia Polki pracują za darmo. W innych krajach sytuacja jest gorsza

  Jak zwykle bzdury, nieuwzględniające faktu,że wiele kobiet pracuje na niepełny etat bądź nie bierze nadgodzin. Nie wiem skąd dziennikarze biorą te średnie.
 • 2018-12-05 06:21 | Dreamingwildcat

  Re:Od 2 grudnia Polki pracują za darmo. W innych krajach sytuacja jest gorsza

  Dokładnie. Zgadzam się z przedmówcami. Podobnie jak w UK, w USA czy w Niemczech stawki dla pracowników naukowych, klinicystów, pracowników technicznych sa dokładnie takie same bez względu na płeć. Zresztą podobnie jest w Polsce, gdzie przynajmiej w środowiskach akademickich stawki są identyczne dla obu płci... Oczywiście, jeśli kobieta pracuje na niepełny etat np. 3 dni w tygodniu, a mężczyzna na tym samych stanowisku 5 dni w tyg. to zrozumiałe jest, że będzie zarabiał więcej... Nie wynika to jednak z dyskryminacji ze względu na płeć tylko z prostych kalkulacji matematycznych: pracujesz mniej godzin to mniej zarabiasz...Pozdrawiam, Judyta
 • 2018-12-05 13:58 | Satoshi Politico

  Re:Od 2 grudnia Polki pracują za darmo. W innych krajach sytuacja jest gorsza

  Artykuł nie zawiera niestety b. ważnej informacji na temat metodologii obliczeń. Nie wiadomo bowiem, czy chodzi o "unadjusted gender pay gap" czy też "adjusted gender pay gap". Pierwsze wyliczenie to faktycznie proste podzielenie sumy dochodów wszystkich kobiet/mezczyzn przez liczbę tych osób. Drugie wyliczenie opiera się na średniej stawce godzinowej porównywane w obrębie zbliżonych form pracy itp. To bardzo skomplikowane wyliczenie uwzględniające te różnice w czasie, charakterze pracy i wiele innych zmiennych, na które słusznie wskazali niektórzy komentatorzy. Brak informacji, jaki rodzaj gender pay gap leży u podstaw przekazanych informacji to poważne niedociągnięcia autora. Znam z badań socjologicznych różnice w Niemczech: unadjusted ok. 20%, adjusted 6-7%. Skoro w Niemczech zgodnie z podana informacja kobiety rzekomo pracują za darmo od 11 pazdziernika czyli przez ok 80 dni, to mamy do czynienia z ponad 20 procentami. Innymi słowy artykuł oparty jest faktycznie na dyletanckich wyliczeniach. Zachodzi więc podejrzenie, że celem tekstu jest lansowanie pewnej tezy w przestrzeni publicznej a nie rzetelne informowanie o wynikach badań, opartych na niesolidnej metodologii.
 • 2018-12-06 11:16 | Dr Skues

  Re:Od 2 grudnia Polki pracują za darmo. W innych krajach sytuacja jest gorsza

  Jedną ze skutecznych metod uprawiania propagandy jest uporczywe powtarzanie kłamstw i półprawd.
  To nie jest różnica płac, tylko różnica zarobków. To jest istotne rozróżnienie. Te dane statystyczne uwzględniają jedynie średnie zarobki kobiet i mężczyzn w danym okresie. Taka jednoczynnikowa analiza jest bezużyteczna i wprowadzająca w błąd, tym bardziej, że sugeruje ona systemowy wyzysk. Na zarobki wpływa bowiem wiele czynników - zwykle się analizuje ok. 20. W artykule nie wspomniano o : wykonywanych zawodach, stanowiskach, wykształceniu, ilości godzin przepracowanych w miesiącu. Jeżeli skorygować powyższą średnią o te czynniki, to płeć ma wpływ jedynie na ok. 7% zróżnicowania i nie wynika z systemowej dyskryminacji, a z życiowych wyborów kobiet, w szczególności tych związanych z macierzyństwem.
  Dobre podsumowanie (po angielsku) przedstawione przez feministkę:
  https://youtu.be/QcDrE5YvqTs