Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Sondaż POLITYKI: w jakim państwie chcemy żyć

(13)
Robimy to, czego oczekują Polacy – to zdanie jak mantrę powtarzają politycy PiS, tłumacząc tym wszelkie decyzje i działania władzy. Postanowiliśmy zatem sprawdzić w sondażu, czego naprawdę chcą Polacy, jakiej Polski, jakiego państwa i ustroju. I jak to się ma do programu rządzących.
 • 2017-12-05 18:59 | stok

  Jakiej Polski chcą Polacy?

  Niestety, Redaktor Janicki koncentruje się na sprawach mało istotnych i nie rozumie wyników sondażu. Za Tuska i Kamysza rodziło się w Polsce najmniej dzieci od kilkuset lat. Było najwięcej samobójstw od kiedy ich liczba jest notowana. Nasze społeczeństwo o mentalności egalitarnej zmuszono do życia w drapieżnym kapitalizmie, kontrastującym z socjalnym państwem niemieckim. Natrętna propaganda systemu emerytalnego PO/PSL, brak rzetelnych konsultacji i nieprawdziwe deklaracje prezydenta Komorowskiego musiały zniechęcić seniorów do takich koncepcji. Obecny rząd jest wspierany danymi z Brukseli. Szybko rośnie dochód narodowy - wbrew zapowiedziom załamania - ze strony opozycjonistów i dziennikarzy. Procent ubogich dzieci w Polsce spadł poniżej średniej UE. Ograniczane są malwersacje podatkowe, które za poprzedników urosły do dziesiątków miliardów EUR rocznie. Zwolennicy niezależności sądów chcą ich kontroli społecznej, tak jak chcą kontroli sejmu i rządu. Sądy i system kontroli mają być tamą dla afer takich jak reprywatyzacja i Amber Gold Recepta dla opozycji jest prosta. Z PISem może konkurować ruch polityczny, który rozezna rzeczywiste potrzeby społeczne i odetnie się od osób o mentalności prezydent Gronkiewicz.
 • 2017-12-05 21:31 | essere

  Re:Sondaż POLITYKI: w jakim państwie chcemy żyć

  Droga Polityko, wreszcie zrozumieliście, że wygrana PiS jest skutkiem ubocznym neoliberalnej doktryny ekonomicznej i jej spolecznych skutkow, a nie zlych cech POlaków. To mądry i dobry tekst. Gartulacje.

  Nowy Obywatel pisze o tym od lat. Jeśli zwrócicie uwagę na tego autora i jego teksty z ostatnich lat https://beta.nowyobywatel.pl/author/marcin-malinowski/ to ułatwi zrozumienie sukcesu PiS. Powodzenia.
 • 2017-12-06 01:47 | kruk

  Re:Sondaż POLITYKI: w jakim państwie chcemy żyć

  Doskonala robota Polityki, celnie dobrane pytania. Oby opozycja umiala to wykorzystac.
 • 2017-12-06 10:14 | Laclos

  Re:Sondaż POLITYKI: w jakim państwie chcemy żyć

  Wyniki ankiety potwierdzają jedynie moje pobieżne obserwacje środowiska mi znanego, czyli inteligenckiego w wieku srednim i starszym. Stad mój niepokój, czy aby na pewno były badane dostatecznie zróżnicowane grupy społeczne? Pewnie tak, gdyż nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej:))) Dlatego wyniki odbieram jako optymistyczne. Ciekawe, czy dokonano rozróżnienia wiekowego, jako ze zdanie osób po 50-tce jednak znaczy mniej niż 20-latków
 • 2017-12-06 11:59 | jakowalski

  Re:Sondaż POLITYKI: w jakim państwie chcemy żyć

  Stok, Esere i Kruk
  Racja „Stok”- redaktorzy „Polityki” żyją bowiem w wirtualnym światku inteligenckiej, (neo)liberalnej „warszawki” i stąd też nie są oni w stanie zrozumieć, że Polacy chcą przede wszystkim żyć w kraju, który zagwarantuje im choćby tylko absolutnie niezbędne minimum bezpieczeństwa socjalnego. Jak to napisał „Esere”, wygrana PiS-u jest skutkiem ubocznym neoliberalnej doktryny ekonomicznej i jej społecznych skutków, a nie złych cech Polaków. Zaś „Kruk”, jak zwykle, nic z tego nie zrozumiał. Po prostu, neoliberalna doktryna reprezentowana w Polsce przez PO i Nowoczesną (a wcześniej także i SLD) doprowadziła większość Narodu do nędzy i utraty poczucia bezpieczeństwa, wygoniła z Polski miliony Polaków i spowodowała zapaść demograficzną znacznie większą niż podczas Wielkiego Kryzysu lat 1930-tych czy też niemieckiej okupacji. Zwyczajnych Polaków nie interesuje przecież sztuczny rozdział władzy pomiędzy jej organy ustawodawcze, wykonawcze i sądownicze, nie interesują ich kompetencje Trybunału Konstytucyjnego czy też, to co piszą o Polsce na tzw. Zachodzie, ale interesuje ich to, czy będą mieli jutro pracę, a więc mieli co włożyć do garnka i czy nie zostaną oni jutro wyrzuceni na bruk przez jakiegoś „czyściciela” kamienic. I stąd, z tej troski o zwyczajnego obywatela, bierze się sukces PiS-u. Ale redaktorzy „Polityki”, jak widać, wciąż nie są w stanie tego zrozumieć. Bowiem tylko przebiciem socjalnych obietnic PiS-u można dziś wygrać z tą partią. Otwiera się tu więc pole do popisu (niezamierzona gra słów) dla lewicy, ale prawdziwej lewicy czyli dla lewicy dbającej o interesy ludzi pracy, a nie o interesy mniejszości seksualnych, ekoterrorystów i radykalnych feministek. Tak więc potrzebna jest Polsce prawdziwa lewica, a nie lewacka partia Razem czy też pseudolewicowy, a w gruncie rzeczy (neo)liberalny SLD.
 • 2017-12-06 13:21 | znafca in spe

  Re:Sondaż POLITYKI: w jakim państwie chcemy żyć

  Bez PiSu!!!!
 • 2017-12-06 16:46 | jakowalski

  Re:Sondaż POLITYKI: w jakim państwie chcemy żyć

  znafca in spe
  Bez (neo)liberałów z PO, Nowoczesnej i SLD.
 • 2017-12-06 17:00 | jakowalski

  Re:Sondaż POLITYKI: w jakim państwie chcemy żyć

  A na ile ten sondaż był reprezentatywny? Czy przypadkiem nie ograniczono się w nim do prenumeratorów „Polityki”, posiadaczy telefonów stacjonarnych albo posiadaczy dostępu do Internetu? Czy dotarto do małych miast i wsi oraz osób spoza sfer burżuazji i inteligencji, na ogół dziś zresztą niepracującej?
 • 2017-12-07 13:06 | Berda

  Re:Sondaż POLITYKI: w jakim państwie chcemy żyć

  "Polacy nie chcą demolowania demokratycznego ustroju, ale też nie chcą minimalnego państwa z ciepłą wodą w kranie. Nie akceptują klerykalizacji kraju, ograniczania obywatelskich wolności, upartyjnienia sądownictwa, planów zaostrzenia aborcji, ale z drugiej strony wyraźnie oczekują silnego państwa, które przy okazji będzie liberalne, ale zarazem opiekuńcze, praworządne, ale skuteczne."
  Krótko mówiąc, Polacy chcą modelu socjaldemokratycznego w stylu zachodnioeuropejskim. Nie ma tu żadnego zaskoczenia, bo zawsze tak było. Większość Polaków chce raczej Danii niż USA. Zdziwieni mogą być tylko najtwardsi zwolennicy doktryny neoliberalnej, która wśród tzw. opiniotwórczych elit trzyma się zadziwiająco mocno.
 • 2017-12-08 12:04 | jakowalski

  Re:Sondaż POLITYKI: w jakim państwie chcemy żyć

  Berda
  Otóż to. Gdybyśmy mieli w Polsce takie zasiłki jak w Szwecji, to pewnie mało kto by u nas protestował przeciwko przyjęciu do Polski kilku tysięcy tzw. uchodźców i dawaniu im zasiłków. Ale w sytuacji, gdy miliony Polaków żyją poniżej progu ubóstwa, kiedy ogromna większość bezrobotnych Polaków nie ma prawa do zasiłku, to trudno jest oczekiwać, aby Polacy poparli to, że niepracujący obcy będą mieli w Polsce lepiej niż ciężko pracujący Polacy. Niestety, ale elity PO i Nowoczesnej, „zauroczone” importowaną do nas z Ameryki skrajną doktryną (neo)liberalną, nie są w stanie tego zrozumieć, jako że im wszystko jest podawane na tacy przez służbę. Popełniają one więc, zresztą na ogół nieświadomie, błąd Marii Antoniny, a wiemy przecież dobrze, jak ona skończyła.
 • 2017-12-31 09:14 | AOlsztynski

  Re:Sondaż POLITYKI: w jakim państwie chcemy żyć

  Pytania dość tendencyjnie postawione, ale ogólnie zainteresowanie się jakiego Polacy chcą państwa - oceniam pozytywnie. Można zadać pytanie np. „czy kobieta ma prawo dysponować swoim ciałem” albo „czy wyłącznie kobieta ma decydować o życiu nienarodzonego dziecka”. I odpowiedzi mogą oznaczać zupełnie coś innego niż ustalający takie pytania.

  Szkoda, że pomysł Polityki spóźniony jest co najmniej o 30 lat! Trzeba było zadać je chociażby w roku 2015, a nie teraz ubolewać i płakać nad rozlanym mlekiem.

  Opozycji to nie pomoże, bo Redakcja zapomniała o kluczowej kwestii to jest zaufaniu wyborców, a właściwie braku tego zaufania, które po 8 latach rządzenia tej opcji całkowicie się wyczerpało.

  Nie wiem co musiałoby się stać, żeby Polacy uwierzyli panom Schetynie, Nitrasowi, Szczerbie...
 • 2017-12-31 09:20 | AOlsztynski

  Re:Sondaż POLITYKI: w jakim państwie chcemy żyć

  @berda, kowalski

  No właśnie. Ponieważ elitom III RP żyło się bardzo dobrze, o żadnych korektach systemu nie myśleli (bo po co?).
  Głębokie reformy przeprowadzane przez partię Kaczyńskiego generalnie Polacy popierają. I chyba trudno się dziwić.

  A propos lepszego kapitalizmu:

  http://antyliberalny1.blogspot.com/2017/12/kapitalizm-z-ludzka-twarza.html
 • 2018-01-03 15:12 | henorit

  Re:Sondaż POLITYKI: w jakim państwie chcemy żyć

  powiem krótko nie takiej chce DEMOKRACJI.............socjal +.........tyle lat pracy w KOMUNIE za grosze ciężko pracowałem na wychowanie swoich dzieci i teraz gdy dorosły ktoś karze z moich składek i odbieranej pensji płacić na innych czyli komuna w innym wydani........kiedyś za komuny było do jednego gara pracować i dawać teraz też będzie i gdzie tu demokracja i sprawiedliwość.....teraz gdy dzieci ciężką pracą odchowałem myślałem że w końcu zacznę zarabiać na siebie i coś w swoim biednym życiu zwiedzę widzę że nie bo nie ma DEMOKRACJI !!!!