Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Trump zapowiada: Przeniosę ambasadę USA do Jerozolimy. To może wstrząsnąć Bliskim Wschodem.

(7)
2017-12-05 21:26 | jakowalski
A więc jednak III wojna światowa nie wybuchnie w Europie. Co nie znaczy, ż Europa wyjdzie z niej cało. Jedno jest pewne - dni Izraela są policzone. Niestety, ale razem z syjonistami zginą tam także i Palestyńczycy.
Wiecej tu: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,22740790,trump-zapowiada-przeniose-ambasade-usa-to-jerozolimy-to-moze.html#MTstream
 • 2017-12-06 14:12 | jakowalski

  Re:Trump zapowiada: Przeniosę ambasadę USA do Jerozolimy. To może wstrząsnąć Bliskim Wschodem.

  Trump zapowiada: Przeniosę ambasadę USA do Jerozolimy. Co z tego wyniknie?
  Dodałbym jeszcze:
  1. To grozi nie tylko wybuchem niepokoju w Palestynie, ale na praktycznie całym Bliskim Wschodzie, a co gorsza, może to doprowadzić nawet do wybuchu III wojny światowej, a nie zapominajmy, że Izrael posiada broń jądrową i środki je przenoszenia. Oczywiście, Izrael nie wygra wojny ze swymi arabskimi sąsiadami, ale jest on w stanie narobić sporo złego, łącznie z przeprowadzeniem ataku jądrowego na Europę, „za karę” za brak poparcia przez nią dla izraelskich planów aneksji Jerozolimy i wraz z nią całej Palestyny.
  2. Grozi to też rozpadem NATO, a więc naruszeniem obecnej, jakże przecież delikatnej. równowagi pomiędzy Zachodem i Wschodem. Turcja bowiem zapowiedziała, że jeżeli USA przeniesie swoją ambasadę Jerozolimy, to zerwie ona stosunki dyplomatyczne z USA, a to musi oznaczać przecież wystąpienie Turcji z NATO, a więc praktycznie rozpad tego paktu militarnego, co wzmocni w oczywisty sposób Rosję, Chiny i Indie. Prezydent Turcji nie ma bowiem innego wyjścia - akceptując aneksję Jerozolimy przez Izrael, straciłby on przecież twarz a wraz z nią poparcie Turków.
  3. Przenosząc swoją ambasadę do Jerozolimy, USA stracą także poparcie nawet najbardziej proamerykańskich reżymów bliskowschodnich, czyli Arabii Saudyjskiej a także Kuwejtu, Emiratów, Jordanii i Egiptu, jako że będą one musiały, i to ostro, potępić to uznanie przez USA nielegalnej przecież okupacji Jerozolimy przez Izrael. Oznacza to więc mocne osłabienie pozycji USA w tym regionie, a więc także większą pomoc dla palestyńskich bojowników ze strony naftowych szejkanatów, co może pomóc kolejnej, tym razem zwycięskiej Intifadzie, jako że na nic się tu zda Izraelowi jego broń jądrowa, jeżeli trzeba będzie walczyć z powstańcami na ulicach Jerozolimy. W takiej wojnie okazać się może, że liczy się tylko przewaga liczebna, jako że Żydzi stanowią przecież tylko nieco ponad 1% ludności całego Bliskiego Wschodu (niecałe 6 mln na ponad 450 mln). Przegrają oni więc tę walkę tak samo jak przegrali ja wcześniej biali Rodezyjczycy - po prostu Izrael nie będzie mógł funkcjonować, jeżeli cała jego zdrowa dorosła ludność w wieku, powiedzmy 16-60 lat będzie musiała służyć w wojsku i policji. Oby więc znalazł się w Palestynie odpowiednik Nelsona Mandeli, a w Izraelu odpowiednik Fryderyka de Klerka, i aby doszło tam do pokojowego przekazania władzy palestyńskiej większości przy zagwarantowaniu podstawowych praw dla żydowskich osadników. Jedyną inna ewentualnością jest bowiem krwawa wojna domowa, w której nie będzie zwycięzców, a która uczyni z Izraela w najlepszym przypadku kolejne Zimbabwe, jak nie gorzej, np. kolejną Somalię.
  Obym okazał się fałszywym prorokiem…
 • 2017-12-06 20:27 | jakowalski

  Re:Trump zapowiada: Przeniosę ambasadę USA do Jerozolimy. To może wstrząsnąć Bliskim Wschodem.

  A w redakcji "Polityki" nie wiedzą, jak na to zareagować. :-(
 • 2017-12-06 22:38 | Aspiryna

  Re:Trump zapowiada: Przeniosę ambasadę USA do Jerozolimy. To może wstrząsnąć Bliskim Wschodem.

  Coz... Trump (sterowany przez swojego "prowadzacego" Kushnera) zrobil to co zapowiadal. Zobaczymy jak to zaowocuje...
 • 2017-12-07 12:41 | jakowalski

  Re:Trump zapowiada: Przeniosę ambasadę USA do Jerozolimy. To może wstrząsnąć Bliskim Wschodem.

  Aspiryna
  To mi wygląda, a piszę to całkowicie na serio, na prowokację KGB, mającą na celu zdyskredytowanie Ameryki w oczach III świata, w tym głównie państw regionu Bliskiego Wschodu oraz muzułmańskich, w tym więc także Pakistanu (z jego bronią jądrową), Bangladeszu i Indonezji oraz Indii, z jej ogromną „mniejszością” muzułmańską, liczącą tam prawie 200 milionów ludności, czyli niemalże tyle co cała Brazylia, a więcej niż ludność takich, sporych przecież pastw, jak wspominane już Pakistan i Bangladesz oraz Nigeria, Rosja, Meksyk i Japonia a znacznie więcej niż ludność Niemiec - najludniejszego państwa Europy Zachodniej. Idzie za tym więc także rozbicie NATO a za nim UE i o to chyba tu chodzi, tyle że jest to bardzo ryzykowna gra, jakoż może ona doprowadzić nawet do wybuchu konfliktu nuklearnego.
 • 2017-12-07 13:40 | jakowalski

  Trump swoją decyzją rozpalił Bliski Wschód. Płoną flagi USA a Hamas wzywa do intifady.

  Ta reakcja wywołała falę protestów na Bliskim Wschodzie. Do wycofania się z tej decyzji wzywa Irak. Dziś ma się zebrać z tej sprawie Rada Bezpieczeństwa ONZ. W czwartek do nowego powstania przeciwko Izraelowi wezwał palestyński Hamas. Według lidera tej grupy piątek ma być dniem gniewu. To jest reakcja na decyzję amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy stolicą Izraela.
  „Powinniśmy wołać i pracować nad rozpoczęciem nowej intifady” - powiedział lider Hamasu Ismail Hanija podczas przemowy w Strefie Gazy. Wezwał Palestyńczyków, muzułmanów i Arabów do zorganizowania w piątek protestów przeciwko Stanom Zjednoczonym. Lider Hamasu nazwał piątek dniem gniewu. „Niech 8 grudnia będzie pierwszym dniem nowej intifady” - mówił lider palestyńskiego Hamasu.
  Więcej tu: ttp://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,22750259,trump-swoja-decyzja-rozpalil-bliski-wschod-plona-flagi-usa.html#MTstream
 • 2017-12-09 00:11 | jakowalski

  Re:Trump zapowiada: Przeniosę ambasadę USA do Jerozolimy. To może wstrząsnąć Bliskim Wschodem.

  Jedna osoba nie żyje, ponad 200 zostało rannych na terenach palestyńskich. Na Zachodnim Brzegu tysiące osób wyszły na ulice w proteście przeciwko ostatniej decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa, który uznał Jerozolimę za stolicę Izraela.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/56,114944,22759551,bliski-wschod-w-ogniu-dni-gniewu-i-setki-rannych-po-decyzji.html#Prze