Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Czy praca robotów powinna być opodatkowana

(5)
Coraz więcej firm, również w Polsce, zastępuje pracę ludzi pracą automatów. I coraz częściej mówi się, całkiem serio, o konieczności opodatkowania robotów.
 • 2017-12-12 22:46 | Kosal

  Opodatkowac roboty

  Znowu glupoty pan pisze panie redaktorze. W Polsce brakuje ludzi do pracy a panu sie maza mzonki o opodatkowaniu robotow. Podejrzewam ze mialby pan problem zdefiniowac co to jest robot. Czy maszyna do automatycznego spawania karoserii to automat czy robot. Nie sadze ze z panska wiedza bylby pan wstanie na to odpowiedziec. I takich pseudofachowcow jak pan jest na swiecie duzo ale tych co moga cos wymyslic to nie wiele.Najlepiej siasc przy pustej kartce i zaczac pisac bzdety o czyms co sie nie zna a potem rozczulic sie nad losem robotnika ktory musi pracowac cale osiem godzin.
  Pewnie byloby lepiej aby dostal pieniadze za darmo bo wedlug pana praca fizyczna to samo zlo a jak sie opodatkuje roboty to wszycy bedziemy mili duzo pieniedzy i nie musielibysmy pracowac. Zycze panu redaktorowi duzo zdrowia bo jesli pan zachoruje to nie wiem kto wyniesie basen ktory pan wypelni lezac w szpitalu. Mam nadzieje ze robot sie wtedy zlituje i pomimo podatku wykona ta niegodna prace.
 • 2017-12-13 05:24 | KTD

  Re:Czy praca robotów powinna być opodatkowana

  Głównym celem robotyzacji jest obniżenie kosztów produkcji, a największym wydatkiem są pensje i inne formy wynagrodzenia dla pracownikow.
  Aby obniżyć koszty społeczne (chociażby po to, aby przyszli Trumpowie, Le Penowie, czy Kaczyńscy tego świata z ich populizmem nie mogli znaleść większego poparcia) może powinniśmy wprowadzić nowe prawo mówiące, ze wszyscy zwalniani na skutek robotyzacji powinni dostawać "golden parachute" -odprawy w formie specjalnych akcji danej firmy o wartości 5-10-letnich zarobków z zagwarantowana np 5% roczna stopa procentowa (wyższa jeśli akcje firmy w tym czasie wzrosną o więcej niż 5%), z możliwością odroczenia płacenia podatków od tej sumy na 10-15 lat, albo do wieku emerytalnego. Oczywiście zarobione odsetki powinny być wolne od podatku. Może jeszcze do tego były pracodawca powinien dorzucić dożywotnie, coroczne, darmowe przeloty firmowym odrzutowcam i pełna opłata za coroczne, miesięczne wakacje w dowolnie wybranym przez pracownika miejscu.
  Nie jest to jakaś rewolucyjna propozycja. Wszystkie duże korporacje już pod lat stosuja podobne formy kompensacji za utratę stanowiska pracy. Tylko niestety jeszcze tego nie robią dla wszystkich. Czas to zmienić żeby w przyszłości odciążyć skarb państwa.
 • 2017-12-13 21:36 | kaesjot

  Re:Czy praca robotów powinna być opodatkowana

  @KTD, @Kosal - po co i dla kogo produkuje się różne wyroby ?
  Dla LUDZI - by zaspokajały ich potrzeby !
  Co to są pieniądze ?
  Jest to umowny symbol wartości uprawniający ich posiadaczy do nabycia odpowiadających ich wartości dóbr ( towarów i usług ).
  Jeśli ludzie nie będą zarabiać albo nawet dostawać "za free" pieniędzy nie będą mogli kupować tych dóbr więc po cholerę je się produkuje ?
  Robotom nie są one potrzebne - im wystarczy prąd, powietrze i olej.
  Maszyny (nie ważne czy to roboty czy automaty) WYRĘCZAJĄ, WSPOMAGAJĄ człowieka w pracy zatem on sam może na nią przeznaczyć mniej czasu na pracę a więcej na rozrywkę i wypoczynek. Są to takie same narzędzia jak nóż, łuk, topór, łopata czy pług albo krosna tyle, że na wiele wyższym poziomie techniki i skomplikowania.
  A przecież nikt nie myślał o opodatkowaniu noża czy topora czy tez łuku albo dzidy , które w epoce kamienia łupanego wspomagały człowieka podobnie jak dzisiaj czynią to różne maszyny.
 • 2017-12-14 17:54 | jakowalski

  Re:Czy praca robotów powinna być opodatkowana

  Kosal
  1. W Polsce brakuje od lat pracy dla Polaków, stąd tez ich miliony pracują dziś zagranicą, na ogół w UK i Niemczech.
  2. Robot (nazwa wymyślona przez czeskiego pisarza K. Czapka) jest z definicji automatem w znacznej części autonomicznym i uniwersalnym, nie ograniczonym do wykonywania jednej czynności, np. spawania nadwozi samochodowych. Tak więc nie jest robotem nawet najbardziej zaawanasowany automat spawalniczy funkcjonujący np. na taśmie produkcyjnej samochodów i nadający się tylko do spawania nadwozi samochodowych, ale nie nadający się do spawania np. kadłubów statków. Robot, tak jak komputer musi być bowiem z definicji uniwersalny, a nie ściśle wyspecjalizowany. Aby wynosić baseny w szpitalach, to potrzebny jest zaś robot autonomiczny i w dużej mierze uniwersalny, jako że musi on nie tylko umieć odebrać ten basen od chorego, ale przede wszystkim odróżnić basen od chorego i od innych podobnych naczyń, np. talerzy, odróżnić basen pusty od pełnego, musi on też umieć poruszać się bezkolizyjnie po salach i korytarzach szpitali oraz, last but not least, donieść ten basen bez rozlania go do odpowiednego miejsca, np., ubikacji, opróżnić go tam, umyć, wysuszyć i zanieść z powrotem do łóżka chorego. Jak widzisz, taki robot musi być z definicji bardzo skomplikowanym urządzeniem, znacznie bardziej iż automat spawalniczy na taśmie produkcyjnej. Ale cóż, jeśli humaniści zaczynają pisać o robotach…
 • 2017-12-14 17:56 | jakowalski

  Re:Czy praca robotów powinna być opodatkowana

  Kaesjot
  Opodatkowane powinny być nie roboty, które nie maja przecież obecnie osobowości prawnej, a tylko zyski, które owe roboty wypracowują dla ich właścicieli. Zasada powinna być prosta - niskie, regresywne podatki od dochodów pochodzących z własnej pracy podatnika, a wysokie, progresywne podatki od dochodów pochodzących z cudzej pracy - czy to z pracy zatrudnionych przez kapitalistę żywych ludzi czy też „nieżywych” robotów.