Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Gospodarka według nowego premiera

(32)
Drony, samochody elektryczne, wielkie inwestycje, a jednocześnie apteka dla aptekarza, sklep dla sklepikarza, ziemia dla drobnego rolnika, zaś niedziela dla Kościoła. Z takiej mieszanki ogłoszony premierem Mateusz Morawiecki będzie budować gospodarkę IV RP. Deklaruje, że jest konserwatywnym modernizatorem.
 • 2017-12-13 07:45 | essere

  Komentarz negatywny

  Pan Redaktor krytykje Plan MOrawickiego z pozycji liberalnych i nie opisuje zadnych pozytywnych alternatyw. Nie lubie PiSu z calym jego konserwatywnym zadeciem i nierespektowaniem fundamentow demokratycznych Polski. Ale reprezentowana przez bana ekonomiczna doktryna neoliberalna jest czyms duzo gorszym od PiS, to jak neopanszczyzna. Wstyd w XXIw.

  Zamiast dyskutowac o lepszej alternatywie, Polityka niewprost pisze, jak to wczesniej bylo cudownie. NIE BYLO i tym samym przekonujac, ze bylo, nic nie zwojujecie i zwyczajnie bezwiednie wspieracie PiS. ALe liberalowie ekonomiczni chyba juz tego nie zrozumieja. PiS jest tak latwy do konstruktywnej krytyki w dziedzinie gospodarki i spolecznej, ale w nowy sposob, a nie z perspektywy Balcerowiczowskiej doktryny ekonomiczno-spolecznej.
 • 2017-12-14 17:10 | Aspiryna

  Re:Gospodarka według nowego premiera

  Problem w tym, ze Morawiecki Mlodszy opowiada bajeczki dla naiwnej widowni, typu "milion samochodow elektrycznych", i tak dalej!
 • 2017-12-14 18:05 | jakowalski

  Re:Gospodarka według nowego premiera

  essere
  Wystarczy tylko popatrzeć, jak szybko rozwijała się od czasów reform Denga Xiaopinga, czyli od roku mniej więcej 1980, gospodarka Chin Ludowych (ChRL), a jak relatywnie wolno rozwijała się w tym samym czasie gospodarka Polski.
  GDP w mld USD: ceny bieżące i PPP
  1980 2016 1980 2016
  Chiny 306.2 11202.9 306.8 21255.3
  Polska 56.6 469.5 180.0 1052.0
  Dane IMF (MFW)
  Wynika z tego, że PKP Chin wzrósł w latach 1980-2016 prawie 37 razy (licząc w cenach bieżących) i aż 69 razy (licząc w cenach porównywalnych, czyli PPP). Dla Polski odpowiednio wskaźniki to są zaś zaledwie nieco ponad 8 i prawie 6. Wynika z tego, że Chiny, pod władzą komunistów, zwiększyły w latach 1980-2016 swą gospodarkę aż nawet do około 10 razy więcej niż Polska, od roku 1989 będąca pod wpływem zachodniego kapitału. Innymi słowy - gospodarka Chin Ludowych (ChRL) rozwijała się w tych latach w średnim tempie (tzw. compound annual growth rate) pomiędzy około 10,5% rocznie (licząc w cenach bieżących) a 12.5% (licząc w cenach porównywalnych, czyli PPP), a gospodarka Polski tylko w tempie odpowiednio około 6% i 5% rocznie, a więc mniej więcej dwa razy wolniej niż Chiny Ludowe, pod władzą tych „złych” komunistów. Dziwne, że nie daje to w Polsce nikomu nic do myślenia…
  Pozdrawiam,
  L.
 • 2017-12-15 18:20 | Aspiryna

  Re:Gospodarka według nowego premiera

  Chiny to - faktycznie - drapiezny kapitalizm pod skrzydlami dyktatury.
  Z "komunizmem" nie ma to zupelnie nic wspolnego!
 • 2017-12-16 20:23 | jakowalski

  Re:Gospodarka według nowego premiera

  Aspiryna
  Wręcz przeciwnie - chińscy komuniści planują zbudować zawansowany kapitalizm, aby można go było przekształcić, zgodnie z teorią Marksa i Engelsa, na socjalizm, a później na komunizm. Nie da się bowiem pominąć kolejnych faz rozwoju gospodarki i społeczeństwa, tak samo, jak nie jest możliwe, aby z jajeczka wykluł się od razu dojrzały owad, bez przejścia fazy poczwarki albo też aby łona matki wyszedł od razu, w ułamek sekundy od zapłodnienia, w pełni dojrzały człowiek.
 • 2017-12-16 20:26 | jakowalski

  Re:Gospodarka według nowego premiera

  Aspiryna
  Poza tym, to Plan Morawieckiego polega przed wszystkim na re-ewangelizacji Europy. Szanse jego wykonania są więc mniejsze niż zerowe.
 • 2017-12-16 20:30 | jakowalski

  Re:Gospodarka według nowego premiera

  Aspiryna
  Kapitalizm to jest zawsze i wszędzie dyktatura kapitalistów i kapitału, a więc o czym tu można dyskutować? Najwyżej o tym, jaka forma tej dyktatury jest najbardziej efektywna ekonomicznie A tu mamy wyraźny dowód, że model chiński bije o kilka długości model zachodni.
 • 2017-12-18 18:26 | Aspiryna

  Re:Gospodarka według nowego premiera

  Dodam, ze w Chinach to zupelnie normalne, ze robotnicy pracuja tez w niedziele i swieta (moze Chinski/Ksiezycowy Nowy Rok jest tutaj wyjatkiem). Niech pan sprobuje wprowadzic cos takiego w Polsce!
 • 2017-12-18 21:01 | Aspiryna

  Re:Gospodarka według nowego premiera

  To tez sa Chiny Ludowe (patrz ponizej):

  "Skazanych na karę śmierci handlarzy narkotyków w prowincji Guangdong (u bram Hongkongu) od razu po ogłoszeniu wyroku zabrano w ustronne miejsce i rozstrzelano. Wcześniej władze powiadomiły o wydarzeniu mieszkańców i zaprosiły do uczestnictwa. Ci filmowali zdarzenie komórkami, przyprowadzono też dzieci w mundurkach szkolnych.

  Szokujący spektakl miał miejsce w piątek w Lufeng, miejscowości w zamożnej prowincji Guangdong, u bram Hongkongu 13; doniósł anglojęzyczny portal ThePaper.cn. Cztery dni wcześniej władze powiadomiły o nim miejscową ludność i zaprosiły do uczestnictwa. Z zaproszenia skorzystały tysiące ludzi, stadionowe trybuny pękały w szwach, widzowie filmowali zdarzenie swoimi komórkami"
 • 2017-12-19 09:09 | jakowalski

  Re:Gospodarka według nowego premiera

  Aspiryna
  To w kapitalistycznych USA według ciebie nie ma kary śmierci? I co z Arabią Saudyjską, tym wielkim sojuszniku USA na Bliskim Wschodzie? Tam też nie wykonują publicznie kary śmierci?
 • 2017-12-19 17:34 | Aspiryna

  Re:Gospodarka według nowego premiera

  W USA istnieje kara smierci, tyle ze zazwyczaj uprawomocniana po dlugim procesie i pieciu, lub szesciu apelacjach. Procesy w Chinach to czesto - zwyczajna farsa...

  P.S. O Arabii Saudyjskiej nie bede pisal, bo to nie jest wzor dla nikogo.
  A amerykanska polityka wobec Arabii Saudyjskiej to prawdziwy wstyd!
 • 2017-12-19 17:37 | jakowalski

  Re:Gospodarka według nowego premiera

  „Nieważne jaka będzie Polska: biedna czy bogata, najważniejsze by była katolicka” - Henryk Goryszewski (wicepremier w rządzie Suchockiej).
 • 2017-12-20 12:07 | jakowalski

  Re:Gospodarka według nowego premiera

  Aspiryna
  Procesy w USA to też jest często tylko zwyczajna farsa. Biedny zostaje tam często zamordowany przez państwo w pełnym majestacie prawa za relatywnie niewielkie przewinienie, a bogatemu (np. Simpsonowi - https://en.wikipedia.org/wiki/O._J._Simpson_murder_case) na sucho uchodzi nawet okrutne zabójstwo z premedytacją.
 • 2017-12-20 18:49 | Aspiryna

  Re:Gospodarka według nowego premiera

  Nie jestem pewien, czy bardziej liczyly sie pieniadze Simpsona, czy jego popularnosc i obawa zamieszek (na duza skale) ze strony Afro-Amerykanow...
 • 2017-12-21 22:58 | jakowalski

  Re:Gospodarka według nowego premiera

  Aspiryna
  Stawiam na jego dolary...
 • 2017-12-31 16:37 | born in the prl

  Re:Gospodarka według nowego premiera

  Przypomniałem sobie opowiadanie jakiegoś enerdowskiego pisarza,który opisuje jak to funkcjonariusz STASI posługując się noktowizorem,podjeżdża bezszelestnie do granicy z RFN na "elektrocyklu!!!" i przy pomocy futurystycznej elektrobroni likwiduje
  zgraję kapitalistycznych agentów.Ksiązka była w bibliotece miejskiej za czasów wczesnego Gomółki.Z mrzonek premiera Mateusza pozostanie tylko ściganie.Agentów zastąpi opozycja. (choć to dla PISu też właściwie agenci)""
 • 2018-01-01 12:59 | jakowalski

  Re:Gospodarka według nowego premiera

  „born in the prl”
  W przypadku Polski, opozycja to byli zawsze głównie agenci: od Targowicy po KOR. I dalej tak jest. :-(
 • 2018-01-02 04:33 | Patagon

  Re:Gospodarka według nowego premiera

  Aspiryna, jakowalski Morawicki powiedzial o nas jako kraju peryferii jako w ogole pierwszy tak wazny polityk i o probach wybicia sie nas na niepodlegosc ekonomiczna. udalo sie to skandynawom, azjatom, ale juz nie rosjanom. i w kazdym z tych panstw kapital panstowy i sterowanie dostepem do rynku,pozwolilo stworzyc megakoncerny. to czebole w koreii, koncerny japonskie i skandynawskie.pansto sterowalo rozwojem badan i samych koncernow, tyle sprytnie, dobierajac managerow i dajac im wolnosc i oceniajac poprzz zyski i rozwoj jaki wypracowali. u nas bylo odwrotnie przed czym przestrzegali nas japonczycy. dlatego my to tylko rynek zbytu, prace proste-elementarne, dezorganizacja i resortowosc, kontrola obcych nad informacja, emigracja zdolnych i odwaznych. ale to sa kwestie dla was za trudne do rozumienia.
 • 2018-01-02 12:08 | jakowalski

  Re:Gospodarka według nowego premiera

  Patagon
  1. Polska, pozbawiona niepodległości w kluczowym dla rozwoju kapitalizmu wieku XIX, skazana została wtedy na zostanie krajem peryferyjnym. Próba wybicia sie na niepodległość ekonomiczną może się bowiem udać tylko wielkim mocarstwom, takim jak np. USA, Rosja, Chiny i Indie, ale już nie Niemcom czy Brazylii, przez ich polityczne i militarne uzależnienie od USA. Kraje skandynawskie nigdy zaś nie były w pełni niepodlegle ekonomicznie, a obecnie wykupują je Chińczycy, którzy wykupili właśnie np. Volvo. Korea Południowa i Japonia (a także Tajwan i Singapur), pomimo swego ogromnego potencjału ekonomicznego, są gospodarczo, politycznie i militarnie zależne od USA, a więc nie ma tam mowy o jakiejkolwiek niepodległości. Japonia i Korea Południowa, a dawniej także Niemcy Zachodnie z Berlinem Zachodnim, to są (w przypadku Niemiec i Berlina mowa jest tu o czasie przeszłym) okna wystawowe Zachodu, a więc te kraje dostawały (Japonia i Korea Płd., wciąż zresztą dostają, szczególnie zaś Korea Płd.) pomoc ze strony USA, podobnie jak Izrael, który bez tej pomocy nie przetrwałby by przecież nawet miesiąca.
  3. W Japonii, na Tajwanie, w Korei Południowej i w Singapurze (tzw. azjatyckich tygrysach) państwo sterowało rozwojem badan i samych koncernów, dobierając managerów i dając im sporą wolność i oceniając ich, ale nie tylko poprzez zyski, ale głównie poprzez wykonanie narzuconego im z góry strategicznego planu rozwoju. Zyski można bowiem łatwo zmaksymalizować w krótkim okresie czasu, np. wyprzedając posiadany kapitał.
  4. Polska, z powodów wyjaśnionych w punkcie pierwszym, skazana jest w ramach UE na pozostanie rynkiem zbytu oraz miejscem, gdzie wykonuje się pod nadzorem zagranicznych menedżerów prace proste czyli elementarne, gdzie zagranica kontroluje dostęp do informacji i gdzie walczy się z bezrobociem poprzez emigrację. Ale to są kwestie za trudne do rozumienia dla ciebie. :-(
  5. Pamiętaj - Polskę przyjęto do Unii nie po to, aby jej pomóc, ale aby z niej więcej ciągnąć niż to byłoby możliwe pozostawiając Polskę poza Unią. Przykładowo - Serbia więcej dziś korzysta na współpracy z Chinami niż Polska na członkostwie w UE, ale w Polsce o tym się nie pisze poza wydawnictwami niszowymi.
 • 2018-01-03 19:14 | Patagon

  Re:Gospodarka według nowego premiera

  2018-01-02 12:08 | jakowalski
  to mile gdy uwazasz moja nowa ojczyzne za sw mikolaja ktory rozdaje prezenty nie potrafiac liczyc chocby do sumy zerowej. a ta suma pozwolila nam cieszc sie wolnoscia i bezwojniem na swiecie.
 • 2018-01-03 19:14 | Patagon

  Re:Gospodarka według nowego premiera

  2018-01-02 12:08 | jakowalski
  to mile gdy uwazasz moja nowa ojczyzne za sw mikolaja ktory rozdaje prezenty nie potrafiac liczyc chocby do sumy zerowej. a ta suma pozwolila nam cieszc sie wolnoscia i bezwojniem na swiecie.
 • 2018-01-03 22:34 | Patagon

  Re:Gospodarka według nowego premiera

  jeszcze w 1990 roku pkb pl i koreii byly takie same, korea tez nie miala tak rozpoznawalnych marek jak obecnie. dlaczego dzis maja 2,5 x wiekszy niz my? a moja kobieta jezdzi niepsujacym sie Sonata, auto ma rok i ponad 10 tys mil, miala wczesiej sonica tez nowy, z ktorym byly klopoty. odp jest prosta, bo nie mamy tak patriotycznych elit jak przed dogrywka wiekiej wojny (II wojna). korea albo singapur byly pustyniami bez przemyslu z gnojem rozrzucanym na polach. dzis na uni w singapurze pracuje wielu naukowcow ze swiata, kongresy AI sa najlepssze. a my rekawy zakasac milczec i tyrac jak aut
 • 2018-01-04 08:11 | Fragless1

  Re:Gospodarka według nowego premiera

  Dobrze, że już nie piszesz jak to super było za czasów PRL-u. Teraz czas na Chiny...
 • 2018-01-04 21:03 | jakowalski

  Re:Gospodarka według nowego premiera

  Patagon
  Otóż to. W roku 1996 opublikowałem w Australii to: "Is South Korean Model of Market System Appropriate for Poland as the Goal of the Transition?" Melbourne: Monash University, 1996 (Polish Studies Occasional Papers Series Nr 1).
 • 2018-01-06 18:17 | Patagon

  Re:Gospodarka według nowego premiera

  a co tam pisales, zwykle podaje sie skrocone resume. pewno dowodzisz ze ta pomoc to darowizny. zgadzam sie dla izraela, japonii, korei i singapuru byly importowe ulatienia, ale potem systematycznie musieli splacac dlug wdziecznosc, zreszta nie splacony do dzis
 • 2018-01-06 18:30 | Patagon

  Re:Gospodarka według nowego premiera

  zwykle pisze sie skrocone resume - nie moge tego znalezc. zgadzam sie ze kilka tygrysow mialo ulatwienia exportowe, ale musialy to zracac zreszta dzis. i taki cos nie przejdzie z pl.
 • 2018-01-07 11:03 | jakowalski

  Re:Gospodarka według nowego premiera

  Patagon
  To moje opracowanie na temat Korei dostępne powinno być w bibliotece Slavic Studies, Monash University w Melbourne:
  http://guides.lib.monash.edu/slavic-studies
 • 2018-01-07 11:11 | jakowalski

  Re:Gospodarka według nowego premiera

  Patagon,
  Izrael jest studnią bez dna: czarną dziurą, która pochłania wszystko, co się do niej wrzuci. Korea Południwa, Tajwan czy Singapur to jest zaś coś zupełnie innego - oczywiście, że te kraje wciąż mają ułatwiony dostęp na rynek USA, ale to są prawdziwe, nowoczesne gospodarki a szczególnie zaś Korea i Tajwan, a nie wydmuszki takie jak Izrael, który polega przecież w 100% na militarnej, dyplomatycznej a przede wszystkim ekonomicznej pomocy ze strony amerykańskich i innych zachodnich(w znaczeniu natowskich i unijnych) podatników, a więc w tym także, niestety, i polskich.
 • 2018-01-07 21:34 | Patagon

  Re:Gospodarka według nowego premiera

  2018-01-07 11:03 | jakowalski

  podaj adres strony ja nie mam cierpliwosci na przeszukiwania
 • 2018-01-08 11:26 | jakowalski

  Re:Gospodarka według nowego premiera

  Patagon - napisz na lech.keller(at)gmail.com
 • 2018-01-09 06:40 | Patagon

  Re:Gospodarka według nowego premiera

  nie porozmawiamy,wlasciewie po co ja tu jeszcze zagladam ?
 • 2018-01-09 15:39 | jakowalski

  Re:Gospodarka według nowego premiera

  Patagon
  As Your Highness wishes.