Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Węgiel coraz mniej się światu opłaca. Ale Polska wciąż inwestuje

(10)
Do końca 2030 roku prawie wszystkie węglowe elektrownie w Europie będą przynosić straty – wynika z raportu brytyjskiego think tanku Carbon Tracker.
 • 2017-12-17 14:03 | jakowalski

  Wyjdźmy z Unii!

  A węgiel będzie się nam znów opłacać.
 • 2017-12-18 08:31 | Mimi79

  Re:Węgiel coraz mniej się światu opłaca. Ale Polska wciąż inwestuje

  To zalezy jak liczyc. Jesli w cenach energi i kosztach spolek to moze tak. Jesli w zwiekszonych kosztach na zdrowie i srodowisko, to nie. Ta wieksza ilosc wegla i elektrowni weglowych nie pozostanie bez wplywu na srodowisko i zdrowie Polakow. Tyle, ze o tym rzad woli nie mowic, kiedy laduje kupe pieniedzy w wegiel, a nie ma ochoty na postawienie sluzby zdrowia na odpowiednim poziomie.
 • 2017-12-18 13:27 | jakowalski

  Re:Węgiel coraz mniej się światu opłaca. Ale Polska wciąż inwestuje

  Mimi
  Jeżeli zaczęlibyśmy liczyć realne koszta wypadków drogowych oraz dewastacji środowiska przez transport samochodowy, to litr paliwa (benzyny i oleju napędowego) powinien kosztować nie około 4 i pół złotego, a co najmniej nieco ponad 5 zł. Powinniśmy bowiem do ceny tego paliwa dodać realne koszta wypadków śmiertelnych oraz koszta lecenia ofiar wypadków samochodowych i ludzi chorych z powodu wdychania spalin (głównie z silników wysokoprężnych). Podobno życie ludzkie nie ma wartości, w sensie że jest ono bezcenne (ma nieskończoną wartość), ale przyjmijmy tylko, że każdy, kto został poszkodowany przez śmierć bliskiej osoby w wypadku samochodowym powinien otrzymać odszkodowanie w wysokości co najmniej miliona złotych. Ponieważ w zeszłym (2016) roku na polskich drogach zginęły 2993 osoby, a każda z nich miała co najmniej 2 bliskie osoby, to prosta arytmetyka mówi nam, że koszta drogowych wypadków śmiertelnych należałoby wycenić na co najmniej 6 miliardów złotych, a koszta pozostałych wypadków z ofiarami w ludziach na najmniej 4 miliardy złotych (zakładam koszt leczenia i rehabilitacji przeciętnej ofiary wypadku drogowego na co najmniej 100 tys. zł.) Wychodzi nam więc, że koszta wypadków samochodowych wynoszą co najmniej 10 mld złotych rocznie, czyli co najmniej pół procenta PKB (przyjmuje za GUS-em, że PKB Polski wyniósł 1851 mld zł w roku 2016). Ponieważ w zeszłym roku zużyliśmy około 27 mln metrów sześciennych paliw płynnych czyli około 27 miliardów litrów, to wydaliśmy na nie co najmniej 120 miliardów złotych (zakładam średnią cenę litra paliwa czyli etyliny i oleju napędowego w wysokości 4 zł i 50 groszy), a powinniśmy wydać o co najmniej 10 miliardów złotych więcej, czyli 130 mld co dałoby nam średnią cenę litra paliwa w wysokości co najmniej 4 zł i 80 groszy, czyli co najmniej o 7% więcej. Jeśli zaś dodamy do tego koszta leczenia ludzi chorych z powodu wdychania spalin (głównie z silników wysokoprężnych), to wyjdzie nam, że powinniśmy płacić o co najmniej złotówkę więcej za litr paliwa. Jeżeli przyjmiemy, że średni przebieg samochodu w Polce wynosi tylko 10 tys. km rocznie i że średnie zużycie paliwa wynosi 10 l na 100 km (średnia zawyżona przez ciężarówki i autobusy oraz ruch miejski), to znaczy, że przeciętny samochód zużywa rocznie w Polsce około tysiąc litrów paliwa, co kosztuje jego właściciela około 4500 zł rocznie, a powinno go to kosztować co najmniej 5 tys. zł. Przyjmując, że mamy obecnie w Polsce około 15 mln czynnych samochodów, to wychodzi mi, że powinniśmy wydać co najmniej 7 mld złotych rocznie więcej na paliwa, o ile nie pomyliłem się tych w moich, robionych „na kolanie” szacunkach.
 • 2017-12-18 13:37 | azur

  Re:Węgiel coraz mniej się światu opłaca. Ale Polska wciąż inwestuje

  No to co, najwyżej Polaków będzie mniej.
 • 2017-12-18 13:44 | kaesjot

  Re:Węgiel coraz mniej się światu opłaca. Ale Polska wciąż inwestuje

  Węgiel ma tę zaletę, że posiadamy go we wystarczającej ilości natomiast inne surowce energetyczne musimy kupić.
  Aby je kupić to trzeba mieć pieniądze czyli trzeba coś sprzedać a wcześniej to wyprodukować.
  Co to może być?
 • 2017-12-18 20:21 | jakowalski

  Re:Węgiel coraz mniej się światu opłaca. Ale Polska wciąż inwestuje

  Kaesjot 2017-12-18 13:44
  Otóż to. Przeciwnicy polskiego węgla chcą Polskę jeszcze bardziej zadłużyć w zachodnich bankach. Pytanie - w czyim oni działają interesie? Ja uważam, że na pewno nie w interesie Polski i Polaków.
 • 2017-12-19 09:22 | Fragless1

  Re:Węgiel coraz mniej się światu opłaca. Ale Polska wciąż inwestuje

  Sprawa jest prosta, wystarczy zainwestować w zgazowywanie (a może nawet upłynnianie) węgla. Będziemy mieli własne ekologiczne paliwo.
 • 2017-12-21 23:02 | jakowalski

  Re:Węgiel coraz mniej się światu opłaca. Ale Polska wciąż inwestuje

  Fragless
  Za Niemca mieliśmy w Polsce wytwórnie benzyny z węgla. Resztki takiego rektora do przeróbki węgla na paliwa płynne można podobno do dziś oglądać w Policach pod Szczecinem.
 • 2017-12-22 15:44 | Fragless1

  Re:Węgiel coraz mniej się światu opłaca. Ale Polska wciąż inwestuje

  Produkcja była rozwijania także po wojnie. Do momentu, jak nie zabroniła tego Moskwa. Już o tym dyskutowaliśmy.
 • 2017-12-23 12:13 | jakowalski

  Re:Węgiel coraz mniej się światu opłaca. Ale Polska wciąż inwestuje

  Fragless
  Moskwa niczego wówczas Polsce nie zakazywała a tylko zaczęła nam sprzedawać tak tanią ropę i tak tani gaz, że przeróbka węgla na gaz i paliwa płynne przestała się w Polsce opłacać. I dlaczego teraz nie przerabiamy węgla na gaz i paliwa płynne? Możesz to nam wyjaśnić, zamiast znów zwalać winę na Moskwę, a la Prezes Kaczyński?