Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Polski cud gospodarczy: fakty i mity

(14)
Rząd triumfuje, twierdząc, że znalazł nowy, skuteczny mechanizm rozwoju Polski. Im więcej wydatków socjalnych, tym rozwój szybszy. Mamy cud gospodarczy?
 • 2017-12-19 01:40 | Falicz Jedrek

  Co pierwsze: wzrost konsumpcji czy inwestycje i co napedza drugie

  Obecny wzrost dochodow i spadek poziomu bezrobocia (brak ludzi do pracy ale zwiekszjacy sie popyt) w oczywisty sposob napedzi inwestycje
  i juz to zaczyna dzialac...
  co autor powinien gdyby chcial (...) zauwazyc.

  Inwestycje w III kwartale 2017 urosły o 4-5 proc.,
  a w IV kwartale dynamika wzrostu przyspieszy do 8-9 proc.

  Wedlug szefa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa jest szansa na kolejny (!) wzrost inwestycji w 2018 roku do 10 proc.
 • 2017-12-19 17:21 | jakowalski

  Re:Polski cud gospodarczy: fakty i mity

  Jaki „cud”? Polegający na wyeksportowaniu z Polski milionów bezrobotnych oraz likwidacji polskiego przemysłu, polskiej myśli technicznej i polskiej nauki?
 • 2017-12-19 17:24 | Aspiryna

  Re:Polski cud gospodarczy: fakty i mity

  Cud gospodarczy??? Czy takie nadeszly wytyczne ("przekaz dnia") dla PiSowskiej propagandy?

  P.S. Stowarzyszenie Prawników Amerykańskich (American Bar Association) apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o ponowne zawetowanie ustaw o SN i KRS. "Pozostaniemy czujni w naszym zaangażowaniu na rzecz promowania i ochrony rządów prawa oraz zapewnienia, że nasi koledzy mogą wypełniać swoje obowiązki bez strachu i odwetu".
 • 2017-12-19 22:30 | Martin L

  Re:Polski cud gospodarczy: fakty i mity

  Falicz Jedrek
  Nie ma nic gorszego niż żałosna propaganda. Proszę porównać sąsiednie kraje jak wypadają na tle Polski Czechy, Niemcy . Wzrost dochodów, komu młodym lekarzom , ci strajkowali, nauczycielom, pielęgniarkom zarabiają marne 4-5tys. za czysto. Są jakieś oferty pracy za marne 3-5tys. na czysto. Przy takiej koniunkturze nie ma. Spadek bezrobocia bo Polacy masowo wyjeżdżają, bo się obniżyło wiek emerytalny bo trzeba utrzymywać armię dzieciorobów i innych darmozjadów.To jest forma ukrytego bezrobocia że na miejsce masowo wyjeżdżających Polaków przyjadą Ukraińcy to jest rozwój gospodarki, to są żarty. 4 miliony pracuje w UE to jasne ze spadnie bezrobocie. W sąsiednich Czech bezrobocie wynosi 2,6 procenta z podniesionym wiekiem emerytalnym do 67 lat, gdzie wyjechało do UE niecały 1 procent populacji w Polsce to jest kilkanaście procent populacji. Pominę że mają nadwyżkę budżetową i w pełni korzystają z koniunktury. PiS tylko marnuje ogromne szanse na autentyczny rozwój gospodarki. Dwóch Polaków wyjedzie, jeden Ukrainiec przyjedzie. Świetny rozwój gospodarki, zamiast 5ys. zarabia się 2,5tyś bo resztę PiS zabierze na social dla nierobów.

 • 2017-12-20 00:35 | Aspiryna

  Re:Polski cud gospodarczy: fakty i mity

  Krotki cytat:

  "Inwestowanie w Polsce stanęło, a ekonomiści zastanawiają się dlaczego. stawiają hipotezy, który miałyby wyjaśnić niechęć przedsiębiorstw do finansowania nowych projektów: uszczelnianie VAT, a może obniżenie wieku emerytalnego. O sprawie pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

  "W inwestycjach mamy stagnację. Wiadomo to już od czwartkowych danych GUS o strukturze wzrostu gospodarczego w II kw. Sam wzrost PKB - 3,9 proc. - do dobry wynik. Ale to, co go napędza to przede wszystkim konsumpcja prywatna, która wzrosła o 4,9 proc." – pisze "DGP".

  "Dzięki bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy i jeszcze dzięki efektom programu +Rodzina 500 plus+, konsumpcja rośnie najszybciej od od IV kwartału 2008 r." – dodaje.

  Jeśli natomiast chodzi o inwestycje "odbijają one wyjątkowo niemrawo. Zamiast 2-3 proc. wzrostu, mamy 0,8 proc. A po sezonowym wyrównaniu wzrostu inwestycji nie było wcale" - czytamy w artykule."
 • 2017-12-20 12:02 | jakowalski

  Re:Polski cud gospodarczy: fakty i mity

  Marin L.
  Nie narzekaj na ten „socjal dla nierobów”. Pojedź do Johannesburga (gorąco polecam dzielnicę Hillbrow) i zobacz co się dzieje, gdy nie ma ani pracy ani też tego socjalu.
 • 2017-12-20 15:52 | Aspiryna

  Re:Polski cud gospodarczy: fakty i mity

  "Socjal"? Tak, ale dla tych, ktorzy faktycznie tego potrzebuja - nie rozdawnictwo dla szerokich mas!
 • 2017-12-20 18:36 | jakowalski

  Re:Polski cud gospodarczy: fakty i mity

  Aspiryna
  Większość Australijczyków żyje, przynajmniej częściowo, z socjalu. W Polsce socjalu potrzebuje więc nawet do 90% ludności.
 • 2017-12-20 21:36 | Martin L

  Re:Polski cud gospodarczy: fakty i mity

  jakowalski
  "Nie narzekaj na ten „socjal dla nierobów”."
  Daj człowiekowi wędkę naucz go łowić ryby będzie miał jeść do końca życia, daj człowiekowi rybę będzie na ciebie głosował."
  Tylko jak ciężko pracujący Kowalski zachoruję to nie będzie pieniędzy na lekarzy i leczenie mimo ze płacił uczciwie na to składki, to musi podziękować nierobom żyjącym na socjalu. Państwo socjalne, solidarne rozumiem jako jako wsparcie naprawdę potrzebujących kiedy np. straci się zdrowie ,ma ciężko chore dzieci. Na nich nie ma żadnego wsparcia bo ważniejsi są darmozjady żyjące na socjalu, na których ktoś musi robić. PiS zabiera naprawdę potrzebującym a daje pasożytom żeby na nich głosowali.
 • 2017-12-20 21:47 | Martin L

  Re:Polski cud gospodarczy: fakty i mity

  Aspiryna
  Tak powinno to wyglądać, tylko PiS daje za nieróbstwo żeby na nich głosowali kosztem ciężko pracujących zamiast dobrze zarobić musi utrzymać pisowskiego nieroba, a na tych co faktycznie potrzebują to nie ma. Wystarczy tylko ciężko zachorować.
 • 2017-12-21 22:26 | jakowalski

  Re:Polski cud gospodarczy: fakty i mity

  Martin L
  Nie wystarczy dać głodnym wędki, trzeba jeszcze zadbać o to, aby w stawie były ryby. Jakże więc śmieszą mnie więc te „dobre rady” dawane głodnym przez sytych burżujów. Przecież ten Wolny Najmita z wiersza Konopnickiej chciał pracować, chciał poprawić swoją sytuację, ale nie miał on ani pracy, ani też kapitału, a więc umarł pod cudzym płotem, jako że był on formalnie wolnym człowiekiem. I tu widzimy tę całą hipokryzję kapitalizmu i ludzi go popierających, jako że wymagają oni przedsiębiorczości od ludzi pozbawionych zarówno kapitału jak też i pracy, a sami nie chcą ani dać im ani pracy, ani też kapitału. To jest tak jakby wymagać od ucznia postępów w nauce, nie wpuszczając go jednak do szkoły i odmawiając mu dostępu do podręczników.
 • 2017-12-25 13:49 | jakowalski

  Co czwarty Polak uważa, że mamy w kraju kryzys gospodarczy.

  Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Kantar Public aż 28% Polaków uważa, że polska gospodarka jest w kryzysie, a 6% uważa, że jest to kryzys głęboki. Przykładowo: choć średnia płaca rośnie, to zdecydowana większość Polaków zarabia zdecydowanie mniej niż średnia dla całego kraju. Wracając do badań: 28% Polaków uważa, że mamy kryzys, ale 56% uważa, że polska gospodarka się rozwija, ale tylko 8% twierdzi, że rozwój jest dynamiczny, a aż 48% wskazuje, że jest on raczej powolny.
  Więcej tu: http://next.gazeta.pl/next/7,151003,22819864,zaskakujace-wyniki-badan-co-czwarty-polak-nadal-uwaza-ze-mamy.html#BoxBizLinkImg
 • 2018-01-02 07:54 | Kazimierz K

  Re:Polski cud gospodarczy: fakty i mity

  Mam pytanie , czy któryś z Panów dyskutantów jest pracownikiem lub prowadzi jakiś biznes w Polsce, aby w sposób w miarę obiektywny dyskutować na temat, czy w Polsce mamy obecnie odpowiedni rozwój, lub stagnację gospodarczą.
  W tych tematach żadne opinie społeczne lub sondaże nie są pomocne, gdyż w zależności od preferencji wyborczych, ludzie mają różnorodne odczucia.
  Poza tym tego typu opinie społeczne, zawsze są zależne w jaki sposób w danych okresie ludzie bezpośredni odczuwają zmianę na lepsze lub gorsze.
  Na pomoc socjalną społeczeństwa należy również patrzeć obiektywnie, a nie w zależności od preferencji wyborczych. Poza tym w tych sprawach należy się wykazać dużą przewidywalnością, wyczuciem społecznym i dobrodusznością.
  Obecny kapitalizm bowiem to nie jest już miska strawy dla biednych, lecz powinien to być cały pakiet socjalny, w zależności z kim i z czym mamy do czynienia.
  Wstępując do UE oraz otwierając swój rynek i prawo przemieszczenia się ludzi, powinniśmy dedykować społeczeństwu porównywalny system socjalny . W innym przypadku Polska pozbędzie się przeważnie młodych i wykształconych ludzi od których najbardziej zależy przyszłość. W tych sprawach w żaden sposób nie można ufać politykom, którzy w realnych warunkach nie maja żadnych szans rozwoju, a którzy razem z dziennikarzami robią ludziom wodę z mózgu. Podobnie zresztą było z czasów PRL, gdzie najczęściej w polityce osiągali sukces ludzie "marni ale wierni".
  W tych sprawach najlepiej korzystać z oficjalnych globalnych statystyk, lecz również i w tym przypadku należy wykazać się obiektywizmem i znajomością tematu.
  Według opinii wielu światłych ekonomistów, z wielu względów nie jest dobrze gdy gospodarka i PKB rośnie stale powyżej 5%, a tylko przy takim wzroście jesteśmy w stanie osiągnąć w tej dziedzinie średnią w UE za około 10 do 15 lat. Od powyższych wyników zależy również średnia płaca i dlatego krytykowanie wysokości płac w Polsce jest całkowicie oderwane od znajomości zasad ekonomii.
  Nie zgadzam się również z taką radykalną opinią, że w kapitalizmie wszystko jest zależne od kapitału. W kapitalizmie działającym w warunkach globalnego wolnego i liberalnego rynku, tak naprawdę wszystko zależy od dostosowaniu się do warunków i zapotrzebowania tego rynku, przewidywania jego trendów, możliwości własnego rozwoju i umiejętności współpracy z ludźmi, w tym wychodzenia na przeciw ich potrzebom.
  Od dawna bowiem często sprawdza się maksyma życiowa, że "jedno pokolenie buduje a drugie rujnuje". Jest to dowód, że kapitał nie jest najważniejszą podstawą osiągnięcia celów w biznesie.
 • 2018-01-02 11:42 | jakowalski

  Re:Polski cud gospodarczy: fakty i mity

  Kazimierz
  1. Polskę przyjęto do Unii nie po to, aby jej pomóc, ale aby z niej więcej ciągnąć niż to byłoby możliwe pozostawiając Polskę poza Unią. Przykładowo - Serbia więcej dziś korzysta na współpracy z Chinami niż Polska na członkostwie w UE, ale w Polsce o tym się nie pisze poza wydawnictwami niszowymi.
  2. W kapitalizmie wszystko jest zależne od kapitału - inaczej to ten ustrój nie nazywałby się kapitalizmem. W kapitalizmie działającym w warunkach globalnego rynku, to tak naprawdę wszystko można kupić za pieniądze, jako że w kapitalizmie wszystko jest na sprzedaż, w tym więc także i umiejętności (know how) dostosowania się do warunków i zapotrzebowania rynku, przewidywania jego trendów, możliwości własnego rozwoju i umiejętności współpracy z ludźmi, w tym wychodzenia na przeciw ich potrzebom. Trzeba tylko mieć pieniądze, jako że to wszystko (tu wiedza, czyli know how i pracownicy z odpowiednimi kwalifikacjami) jest w kapitalizmie dostępne na rynku.
  3. Kapitał jest więc w kapitalizmie najważniejszą podstawą osiągnięcia celów w biznesie. Albo jesteś w tym systemie kapitalistą i wtedy żyjesz z pracy innych ludzi, albo też go nie masz i wtedy musisz pracować na tych, którzy go mają. Tertium non datur w tym sensie, że nie mając kapitalu i nie pracując, nie masz w kapitalizmie szansy na przeżycie.