Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Co czeka Katalonię po wyborach regionalnych?

(4)
Biorąc pod uwagę zapowiedzi przyszłego premiera, wiele wskazuje na to, że kolejny rząd autonomiczny trzeba będzie wybierać już wkrótce.
 • 2017-12-23 22:18 | otwieracz puszek

  Wybory w Katalonii... 21 D...

  To jest najbardziej inteligentny tekst, który można o tym w polskiej prasie o tych katalońskich wyborach przeczytać.
  Niestety, wstyd przyznać, najprawdopodobniej jedyny inteligentny...
  Można się trochę nie zgadzać co do takich czy siakich szczegółów, ale pokazuje kwestie istotne.

  PS
  Co do konkurencji, np. taki Newsweek od dwóch dni wycina komentarze, że w ich artykule podają raz 70, a raz 74 mandaty (swoją drogą, walnąć to w 3 kolejnych akapitach to jednak jest sztuka...), i oczywiście nawet nie próbuje czegokolwiek zinterpretować...
 • 2017-12-25 13:24 | otwieracz puszek

  Wybory w Katalonii... 21 D... jeszcze raz...

  CZytając to, co napisałem, mam wrażenie. że byłem lekko niegrzeczny, pisząc, że jest to nabardziej inteligenty artykuł, porównując go z mizerią.
  To nie sztuka wykazać się większę inteligencją niż mizeria, a ten artykuł jest po prostu dobry.

  Rzetelnie podaje fakty (rozkład mandatów), co przerasta możliwosci np. polskiego Newsweeka.
  Jak ktoś nie ma pojęcia, co się dzieje w Katalonii (Polacy ogólnie nie mają...), to dostaje jakieś szersze spojrzenie.
  Pokazuje trudności formalne, które napotykają secesjoniści (tj. wiszącą nad nimi groźbę aresztowania i możliwy paraliż) plus problem z CUP.
  Jest jakakolwiek próba ostrożnej intepretacji, do której można się przyczepić (np. zabrakło mi korelacji ogromnej frekwencji z marginalizacją partii skrajnych tj. CUP czyli "katalońskich lewaków" i postfrankistowskiej Partido Popular, tj. wychodzi na to, że wysoka frekwencja sprzyja partiom bardziej centrowym, zarówno po stronie secesjonistów jak i "prohiszpańskieh"), ale ogólnie jest to trafna tj. sygnalizuje ewentualny trend i jakieś zmęczenie PP.
  Nie widać tu z góry przyjętych założeń ideologicznych, jak np. w Rzeczospolitej, która non stop straszyła CUP i ich planami stworzenia jakiejś neomerksistowskiej Katalońskiej Republiki Rad (jak widać, dosyć komiczne przekonanie, patrząc na wyniki CUP...).
  I na koniec, mało nie poplułem kawą monitora, czytając ostatni akapit o loterii narodowej tj. El Gordo — istotnie, np. w El País wyniki El Gordo zepchnęły wyniki kataloñskich wyborów na dalekie miejsca już przed południem...
 • 2017-12-27 14:55 | andrzejowy

  Re:Co czeka Katalonię po wyborach regionalnych?

  Sytuacja wydaje się dosyć skomplikowana i złożona, ale i tak z dnia na dzień nic się nie zadzieje.
 • 2018-01-04 13:43 | m.melnyk

  Re:Co czeka Katalonię po wyborach regionalnych?

  Drogi Panie Abrelatas! Dziękuję za przemiły komentarz. Ślę najlepsze życzenia noworoczne, z pozdrowieniami autorka tekstu.