Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Trzy pomysły, które odmienią współczesną ekonomię

(2)
Neoliberalny kapitalizm przeżył zawał dekadę temu. Wcześniej ducha wyzionął realny socjalizm. Co dalej? Oto trzy nowe pomysły na inną ekonomię. Kto wie? Może ktoś przymierzy się do nich już w 2018 r.?
 • 2017-12-26 20:34 | a.bratkowski

  Trzy stare pomysły na niby-ekonomię

  Żaden z pomysłów na ekonomię, o których pisze Woś nie jest nowy. Dwa pierwsze są bez sensu. Trzeci może mieć sens tylko w bardzo bogatych krajach, w których dochód podstawowy mógłby zapewnić skromną egzystencję mimo, że stanowiłby niewielki (np. 10%) ułamek średniego dochodu. Kapitalizm od czasu do czasu ma zawał, ale jakoś funkcjonuje dalej - myślę, że przeżyje zarówno socjalizm, jak i trzy pomysły Wosia
 • 2017-12-28 21:07 | jakowalski

  Re:Trzy pomysły, które odmienią współczesną ekonomię

  A. Bratkowski
  Następny zawał może być dla kapitalizmu ostatni, jako że funkcjonuje on obecnie już tylko na podstawie bezwartościowego wirtualnego pieniądza tworzonego z długu i opartej na nim wirtualnej gospodarki finansowej obracającej niczym, czyli wirtualną walutą i wirtualnymi papierami bezwartościowymi które są przedmiotem wirtualnego obrotu przez wirtualnych maklerów na wirtualnych giełdach finansowych istniejących dziś w praktyce głównie w wirtualnej pamięci wirtualnej sieci wirtualnych finansowych komputerów.
  Co do Bezwarunkowego Dochodu Obywatelskiego, to wiadomo, że jest to konik redaktora Wosia. On chce zreformować kapitalizm, czy też raczej przedłużyć jego nieuchronną przecież agonię, a więc ów Bezwarunkowy Dochód Obywatelski jest tylko narzędziem służącym do przedłużenia agonii kapitalizmu, choć trzeba przyznać, że jest to mniejsze zło w porównaniu do obecnego ekonomicznego przymusu pracy i że jest to jedyny sposób aby przedłużyć agonię kapitalizmu w warunkach powszechnego bezrobocia technologicznego, które nas wkrótce czeka jako konsekwencja powszechnej automatyzacji, w tym komputeryzacji i robotyzacji. Pamiętajmy też, że ta komputeryzacja i robotyzacja najbardziej uderzy w najbiedniejsze kraje świata, odbierając im jedyną przewagę konkurencyjną którą one dziś mają a która polega, tak jak w przypadku Polski, tylko i wyłącznie na taniej ludzkiej sile roboczej.