Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Turcja zbroi się w Rosji

(6)
2017-12-28 16:30 | jakowalski
2,5 mld dol. dla Putina. Pierwszy kraj NATO kupuje zaawansowany system przeciwlotniczy od Rosji
Turcja zdecydowała się na zakup rosyjskiej broni za 2,5 mld dolarów USA pomimo ogromnych obiekcji ze strony USA, ponieważ uważa, że zakup ten da jej to dostęp do bardzo nowoczesnych technologii, co w przyszłości pozwoli jej samodzielnie rozwijać systemy przeciwlotnicze i antyrakietowe. Wcześniej (czyli w roku 2015 roku) Turcja rozważała też zakup chińskiego systemu obrony przeciwrakietowej HQ-9.
Co ważniejsze, do tej transakcji z Rosją doszło po tym, jak relacje Ankary z Zachodem znacząco się pogorszyły. Rząd Erdogana krytykowany jest na Zachodzie za tzw. autorytarne zapędy, ma on inne zdanie od Amerykanów w kwestii przyszłości Kurdów, kłóci się też z Berlinem między innymi odnośnie mniejszości tureckiej w Niemczech.
Wiadomo też, że ten nowy system przeciwlotniczy nie zostanie zintegrowany z natowskim system obrony przeciwlotniczej. Sam S-400 Triumf jest to nowoczesny system przeciwlotniczy zaliczany do czwartej generacji. Jest on zdolny do zwalczania wszystkich współczesnych i przyszłych środków napadu powietrznego i kosmicznego, z wyjątkiem międzykontynentalnych pocisków balistycznych. W wersji dla Turków system może ponoć zwalczać cele na odległości do 240 km, a wykrywać te, które znajdują się maksymalnie 600 km od niego. Poprzednią wersję rosyjskiego systemu przeciwlotniczego (S-300) użytkują od lat 19900tych Grecy. System ten zakupili oni dla Cypru, ale po protestach Turcji przenieśli go na Kretę. Grecy kupili wtedy dwa dywizjony dysponujące dwunastoma wyrzutniami.
Więcej tu: http://next.gazeta.pl/next/7,151003,22832468,2-5-mld-dol-dla-putina-pierwszy-kraj-nato-kupuje-zaawansowany.html#BoxBizLinkImg
 • 2018-01-01 22:31 | Kazimierz K

  Re:Turcja zbroi się w Rosji

  W sprawie sprzedaży nowoczesnego uzbrojenia trwa na globalnym rynku ostra konkurencja.
  Ciekaw jestem, ile za taki sam system zażądali by Amerykanie.
  Poza ceną trzeba jeszcze uzyskać zgodę na udostępnienie technologii.
  Czy Turcja dla Rosji jest aż tak wiarygodna.
 • 2018-01-02 12:10 | jakowalski

  Re:Turcja zbroi się w Rosji

  Kazimerz
  Turcja dla Rosji jest bardziej wiarygodna niż USA. I vice versa.
 • 2018-01-03 08:50 | Kazimierz K

  Re:Turcja zbroi się w Rosji

  do jakowalski
  Moje pytania miały związek z historią, gdzie jak wiadomo ze względów strategicznych i ekonomicznych, przez ostatnie 400 lat było wiele konfliktów wojennych pomiędzy Rosją a Turcją. Czasy i sytuację geopolityczne się zmieniają, lecz pomimo tego rodzaj tej współpracy jest dla mnie wielce niezrozumiała. Czas pokaże kto na tym więcej straci lub zyska. W tych tematach chcesz uchodzić za znawcę. Dlatego szkoda, że nie odpowiedziałeś na moje pytania.
 • 2018-01-03 12:05 | jakowalski

  Re:Turcja zbroi się w Rosji

  Kazimierz
  1. A co powiesz na relacje pomiędzy Niemcami a Francją? Zaczynali od wspólnego państwa Karola Wielkiego, aby się później bić się, szczególnie w XIX i XX wieku i aby zakończyć jako wrogie Polsce jądro Zachodniej Europy - tej samej, która napadła nas w średniowieczu i którą na szczęście wówczas pokonaliśmy pod Grunwaldem.
  2. Pytasz się, ile za taki sam system zażądaliby Amerykanie? Zapewne znacznie więcej niż Rosjanie, ale nie o cenę tu chodzi, a o jakość (głównie nowoczesność i niezawodność)c tego systemu, a tu Rosjanie biją Amerykę o głowę, gdyż USA może sprzedać Turcji tylko system gorszy, tu konkretnie starszy niż Izraelowi, a więc nic dziwnego, że Turcja nie poszła na taki układ.
  Pozdrawiam
 • 2018-01-03 23:24 | Aspiryna

  Re:Turcja zbroi się w Rosji

  "A co powiesz na relacje pomiędzy Niemcami a Francją? Zaczynali od wspólnego państwa Karola Wielkiego, aby się później bić się, szczególnie w XIX i XX wieku i aby zakończyć jako wrogie Polsce jądro Zachodniej Europy"

  Odlecial pan dosyc mocno! Czyby to kolejny wpis pod wplywem srodkow psychotropowych?