Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Słońce może być groźne: jak się przed nim chronić?

(7)
Im bardziej zaawansowana technicznie jest nasza cywilizacja, tym większe zagrożenie dla niej stanowi Słońce. Wcześniej czy później trzeba się będzie przed nim zabezpieczyć.
 • 2017-12-28 23:20 | p.berg

  Słońce może być groźne?

  Andrzeju

  najciekawsze jest to, że Słońce w ogóle nie jest groźne. Może zaburzyć chwilowo jakieś transmisje, internet, nawet energetyczne linie przesyłowe, ale to na prawdę żadna groźba. Życiu w żaden sposób nie grozi, wręcz przeciwnie. Słońce byłoby bardzo groźne, gdyby było gwiazdą istotnie mniejszą, czyli czerwonym karłem. Wtedy rzeczywiście byłoby dla nas śmiertelnie niebezpieczne, ale wtedy też pewnie w ogóle by nas na Ziemi nie było. Te alarmy dotyczące pogody kosmicznej są... moim zdaniem nieco na wyrost. Pogoda kosmiczna na Ziemi jest wyjątkowo stabilna i trwała. To zasługa Słońca, które jest żółtym karłem najbardziej sprzyjającą życiu gwiazdą ze wszystkich. Naprawdę.

  Pozdrawiam Cię.

  przem berg
 • 2017-12-29 12:37 | jakowalski

  Re:Słońce może być groźne: jak się przed nim chronić?

  Słońce jest groźne, w sensie, ze groźne jest oddziaływanie jego promieniowania na ludzką skórę, szczególnie zaś na skórę rasy białej (europejskiej). Przykładowo nad Australią od lat znajduje się tzw. dziura ozonowa, która sprawia, że z powodu nadmiaru promieniowania ultrafioletowego ryzykowne stało się tam opalanie się nawet po posmarowaniu się kremem zabezpieczającym przed promieniami słonecznymi. W Australii mamy dziś do czynienia z prawdziwą epidemią raka skory (poprawniej nowotworów złośliwych skóry), głównie czerniaka. Rocznie odnotowuje się na świecie średnio pomiędzy 300 a 500 nowych zachorowań na raka skóry na 100 tysięcy mieszkańców, a w krajach o najwyższym nasłonecznieniu i z najgroźniejszą dziurą ozonową, czyli takich jak Australia, nawet powyżej 1000 zachorowań na 100 tysięcy mieszkańców.
 • 2017-12-29 12:38 | jakowalski

  Re:Słońce może być groźne: jak się przed nim chronić?

  Szanowny Panie Redaktorze Berg,
  Co Andrzej napisał do Pana?
 • 2017-12-29 15:37 | kaesjot

  Re:Słońce może być groźne: jak się przed nim chronić?

  @jakowalski

  Nie do końca tak jest jak piszesz.

  Wszyscy wiedzą, że witamina D zapobiega krzywicy u dzieci, ale mało kto jest zorientowany, że nie przestaje być potrzebna u osób dorosłych, zabezpieczając ich przed chorobami naszej cywilizacji.
  Badania wykazały, że niedobór witaminy D jest zjawiskiem bardziej powszechnym niż wcześniej sądzono.
  W rzeczywistości problem ten urósł do rozmiarów pandemii na skalę światową, co zdaje się być prawdopodobnym wyjaśnieniem szerzenia się takich chorób jak m.in. zespół chronicznego zmęczenia, osłabienie siły mięśniowej, choroby serca, nadciśnienie, choroby układu krążenia, choroby tarczycy w tym Hashimoto, cukrzyca, osteoporoza, rak, astma, przedwczesne urodzenia, autyzm, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby autoimmunologiczne, infekcje, gruźlica, PMS, migreny, krótkowzroczność, depresje, choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, a nawet otyłość.
  Według danych reprezentatywnych, zebranych w okresie 1992-2001, zbyt niski poziom tej witaminy stwierdzono aż u 90% populacji dorosłych Brytyjczyków.
  Prawda jest taka, że ten cudowny środek, przez kilka miesięcy w roku jest darmowy, gdyż pochodzi ze słońca, ale aby na skórze powstała witamina D muszą zaistnieć odpowiednie warunki. Ażeby zgromadzić zapas tej witaminy, to w sezonie letnim wystarczyłoby pokazać się w stroju kąpielowym na słońcu przez około 20 minut, koniecznie około godziny 12:00, by nasza skóra wyprodukowała aż 20.000 jednostek witaminy D3. Należy przy tym pamiętać, że witamina D3 powstaje na skórze po około 12 godzinach od opalania i w tym czasie nie można korzystać z kąpieli wodnych, ponieważ zniszczymy produkcję witaminy D na skórze. Nie jest łatwe zatem wyprodukowanie witaminy D na skórze, dlatego większość z nas ma jej ostry niedobór.
  Więcej na ten temat poczytasz sobie np tu: http://www.wikirose.pl/2013/09/witamina-d-jej-niedobor-to-prawdziwa.html
 • 2017-12-29 16:27 | jakowalski

  Re:Słońce może być groźne: jak się przed nim chronić?

  Kaesjot
  TAK, pełna zgoda co do tej witaminy, ale pamiętaj, że w dziurze ozonowej (a dokładniej pod nią) nie jesteśmy chronieni przed szkodliwym dla nas ultrafioletowym „widmem” (dokładnej zakresem, częstotliwością, długością etc.) promieniowania słonecznego. Pisałem zresztą o Australii a nie o Polsce, gdyż nasłonecznienie jest przecież u nas znacznie mniejsze niż w Australii a dziura ozonowa tez znacznie mniejsza. Pamiętam też, że jako dziecko byłem, zgodnie z zalecaniami lekarzy, regularnie naświetlany lampą kwarcową, a dziś uważa się takie zabiegi za wręcz szkodliwe. Chodzi tu, jak zwykle, o optimum czyli o optymalne nasłonecznienie: za małe, to mamy niedobór witaminy D, a za duże, to mamy znacznie zwiększone ryzyko „złapania” raka skóry.
  Pozdrawiam
  LK
 • 2018-01-03 09:20 | jakowalski

  Re:Słońce może być groźne: jak się przed nim chronić?

  Kaesjot - jeszcze to:
  Codziennie łykasz tabletki z witaminą D albo wapń? Naukowcy: to bez sensu i może zaszkodzić
  (…) „w niektórych przypadkach wspomaganie się kapsułkami z tzw. witaminą słońca, nie tylko nie pomaga, ale może wręcz zaszkodzić. Badania zespołu doktora Jia-Guo Zhao wykazały, że u niektórych osób dodatkowa dawka witaminy D ma związek z częstszymi złamaniami bioder. (…) Nie oznacza to jednak, że chińscy ortopedzi negują pozytywny wpływ witaminy D czy wapnia na zdrowie i budowę kości. Ważne, by pochodziły nie z tabletek kupowanych w drogerii czy aptece tylko z przebywania na słońcu i produktów spożywczych, które zawierają ich odpowiednio dużo. To m.in. ryby (zwłaszcza węgorz oraz śledź w oleju), a także nabiał, wątróbka i niektóre grzyby (borowiki, pieczarki).”
  http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,22847035,zazywasz-codziennie-witamine-d-albo-suplementy-diety-naukowcy.html#MTstream
 • 2018-07-04 13:48 | Ramalek

  Re:Słońce może być groźne: jak się przed nim chronić?

  Myślę, że w normalnym chwilowym kontakcie jest nieszkodliwe, a jak ktoś się smaży jak frytka, bo chce być czarny, no to już takiemu do rozumu nie przemówisz. Czasem widzę takich turystów z wakacji, ani to dobrze nie wygląda, ani nie zdrowe. Ja tam sobie wolę pod parasolem poleżeć.


  _______________________
  Moje opinie i test pierwszej darmowej pożyczki Vivus:
  http://www.eit-centrum.waw.pl/vivus-pozyczka-opinie/ Opinie o Vivus.
  Przetestowałem na sobie pierwszą pożyczkę za darmo z Vivus.