Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Jak pokonać autorytarną rewolucję

(13)
Demokraci muszą znów mieć marzenia. Tęsknota za przeszłością nie wystarczy.
  • 2017-12-29 08:59 | Edvin

Słupecka czysta...

Dziękuję za ten wybitny tekst. Doprowadził mnie wczoraj pod drzwi redakcji "Polityki", przy ulicy Słupeckiej 6, na Ochocie. ale nie znalazłem tez przybitych bretnalem ani do drzwi ani do ramy. Podobno legenda o przybiciu 95 tez przez Martina Lutra do drzwi katedry w Wittenberdze nie została potwierdzona przez uczonych w piśmie. Szkoda, że Pan redaktor nie uczcił 500 rocznicy Reformacji tworząc fakt rewolucyjny, dokonany w przestrzeni miasta Warszawy. Ale jeszcze nic straconego. Chociaż pierwsza okazja już przeminęła.
  • 2017-12-29 12:40 | jakowalski

Re:Jak pokonać autorytarną rewolucję

Jak widzę, zwolennicy ancien régime PO, SLD i PSL dalej nie są w stanie zrozumieć, że to obecne wysokie poparcie dla PiS-u wynika głównie z tego, że jest to jedyna jak dotąd partia, która po roku 1989 zajęła się na serio problemami zwyczajnych Polaków i stara się im jakoś pomóc. Obniżyć notowania PiS-u mogłoby więc tylko popełnienie przez Kaczyńskiego jakiego ogromnego, fatalnego błędu, np. zbytnie podlizywanie się klerowi w sprawach obyczajowych typu dalszego zaostrzenie prawa antyaborcyjnego czy też rezygnacja z 500+ dla samotnych matek i par bez ślubu kościelnego. Nie da się bowiem ukryć, że sukcesy PiS-u pochodzą z tego, że jest to obecnie jedyna w Polsce partia polityczna, która na prawdę interesuje się losem zwyczajnych Polaków, ale ponieważ nikt w PO, Nowoczesnej, PSL czy też SLD i Razem nie chce albo też nie jest w stanie tego zauważyć i zrozumieć, to czekają nas długoletnie rządy PiS-u, niezależnie, czy to się przeciwnikom obecnej władzy podoba czy też nie.
  • 2018-01-01 14:40 | a.bratkowski

Żakowski dużo napisał, ale w gruncie rzeczy nic nie napisał. Gołosłowne oceny przeszłości i ogólniki na temat przyszłości, z których nie wynika nic ponad to, że trzeba coś zrobić by było lepiej. Okazuje się, że słaba jest nie tylko opozycja.
  • 2018-01-01 21:09 | jrcanonia

Pozostaje czekanie na cud, że władza PiSu zawali się pod ciężarem narastających błędów i nieprawości. Opozycja pogrążona jest w opłakiwaniu klęski, a Bruksela jakoś nie zamierza wyciagać nas z bagna.
  • 2018-01-01 23:53 | Zosia2345

Jakowalski, czy naprawde uwaza Pan, ze zawlaszczenie sadow,Trybunalu Konstytucyjnego, wycinka Puszczy Bialowieskiej, czy brak dostepu do srodkow antykoncepcyjnych spowodowana jest troska o zwyczajnego polaka? Co o zwyczajnym polaku wie J.K. ktory nigdy nie pracowal, nie ma rodziny, przyjaciol, nigdy nie staral sie o mieszkanie, nie robil zakupow.....Co on wie o zwyczajnym zyciu !
  • 2018-01-02 00:20 | atol1111

kupowanie poparcia, głosów wyborców, nie jest tożsame z interesowaniem się ich losem, choć z pozoru tak wygląda. Pieniądze nie trawa, trzeba pracować by zarabiać. Rozdawnictwo demoralizuje. zamiast 500+ powinny być nieodpłatne przedszkola, posiłki w szkołach, rozliczanie podatków i zgodnie z ilością osób na utrzymaniu i temu podobne wsparcie, bo to wtedy, można nazwać inwestycją w społeczeństwo i zwróci się jak jak młodzi dorosną zdrowi i silni. dodatkowo, takie wsparcie ma wartość edukacyjno-wychowawczą, ludzie uczą się solidarności. 500+ i wszystkie inne darmochy - wrócą pod postacią inflacji czyli ukrytego podatku, a ludzie opanują bumelanctwo. Państwo nie zarabia, to też warto pamiętać, gdy rozdawane są pieniądze.
  • 2018-01-02 12:14 | jakowalski

Atol
    Najpierw daj ludziom pracę i godną za nią zapłatę.
  • 2018-01-02 12:24 | atol1111

''Demokraci muszą znów mieć marzenia. Tęsknota za przeszłością nie wystarczy.'' I z tym się zgadzam, ale mówię NIE, dla wszystkich pseudo-demokratów, którzy z polityki uczynili sobie główne źródło dochodu, żerując na politycznej koniunkturze, a jest ich wielu, którzy porzucili PIS, SLD i podwiesili się pod PO. Są też nowi, jak alimenciarz pan Kijowski. Oczywiście po stronie PIS'u też nie jest lepiej, choćby człowiek bez twarzy Czarnecki. A tak przy okazji Panie redaktorze Żakowski, reprezentuje Pan 4 władzę, więc oczekuję przyzwoitości. Niech Pan już nie popiera ludzi typu Alimenciarz Kijowski, usprawiedliwiał Pan jego nierzetelność w tej kwestii, gdy KOD był na topie anty-rządowych protestów, a on jego liderem. Życie pokazało, jak mało wiarygodny, to człowiek, a niesmak, także do Pana pozostał.
  • 2018-01-02 17:39 | jakowalski

atol1111 2018-01-02 12:24
    Racja do Kijowskiego i Żakowskiego.
  • 2018-01-09 23:35 | LeonNoel

Re: Żakowski redivivus

Jak za najlepszych lat. PO do dzisiaj wspomina jego kampanię zniesławiania osiągnięć III RP. Ale oto, nie traćcie nadziei (Dante a co), p. Jacek ma nowy wytrych do rzeczywistości i teraz naprawdę już wszystkim zrobi dobrze. Co do mnie - to ja dziękuję. Nie jestem taki odważny żeby jeszcze raz ryzykować wszystko za nic. W tłumaczeniu - bardziej wierzę w mądrość p.p. Schetyny i Petru niż p. Jacka.
  • 2018-01-10 23:22 | opv

Ja myślę ,że najprostszy podział który się rysuje , to przepaść pomiędzy nowoczesnymi , bogatymi metropoliami , zasysającymi elity finansowe i intelektualne , zarządzanymi sprawnie przez obdarzonych dużym zaufaniem włodarzy oraz peryferiami, prowincją zarządzaną nieudolnie przez państwo .W metropoliach wartości , na których opiera się polityka takich PIS-ów , nie znajduje praktycznie zwolenników. W kraju o wciąż chłopskiej strukturze PIS ma więc przewagę w wyborach parlamentarnych. W dużych miastach raczej przepadnie w , oczywiście uczciwych wyborach.
  • 2018-01-12 09:50 | Ja-ja

Czytając tekst myślałem ciągle o tym, że pan redaktor nie może albo nie chce pamiętać o tym co już wcześniej sam napisał albo już pojawiło się w " Polityce". Nie znajdziemy dobrych rozwiązań jeżeli nie spróbujemy popatrzeć na całą rzeczywistość nie pomijając trudnych prawd.
    W waszym tygodniku pojawiło się już wszystko co dobrze opisuje nasze czasy. Tylko może niektóre rzeczy wydają się zbyt trudne do przyjęcia.
    Dobrze to wyraziła Joan Baez : -" jest dużo niebezpieczeństw, których ludzie się obecnie słusznie obawiają ale największe jest ciągle wypierane z naszej świadomości- to zmiany klimatyczne. Te zmiany klimatyczne są dla mnie raczej symbolem tego czego nie umiemy unieść w naszej pamięci. Następna rzecz to kapitalizm, który dotarł do muru i pytanie co dalej po kapitalizmie. To przecież podstawa naszej rzeczywistości.
    Te ciągle powtarzane bzdury o wzroście gospodarczym. Czym to zastąpić.
    Ale przecież o tym już pisaliście. Pamiętam takie zdanie lub coś w tym rodzaju " to co się wyłoni to nie będzie zielony kapitalizm, bo to kapitalizm- system polegający na gromadzeniu kapitału kosztem innych ludzi i środowiska, jest sprawcą sytuacji w jakiej się znaleźliśmy. itd, itp.
    Tylko pamiętając o wszystkich problemach możemy myśleć o dobrych rozwiązaniach, a pan pisze o politycznym fragmencie rzeczywistości pomijając inne.
    A może pana to zbyt przeraża.
    Może pytanie "Jak pokonać autorytarną rewolucję zastąpić innym np. czy da się żyć inaczej żeby nie niszczyć tak szybko, albo np. czy możliwy jest ciągły rozwój bez końca?, albo: czy konieczny jest ciągły wzrost PKB, który służy tylko garstce ludzi a szkodzi całej reszcie i środowisku.
    Nie jestem fachowcem od pisania ale ten artykuł wydaje się pomijać istotne rzeczy tak jakby się pan bał, że synteza szybko spowoduje ograniczenia i w konsekwencji brak tematów do pisania. A ja cenię pana właśnie za odwagę pisania o trudnych sprawach.
  • 2018-01-13 01:02 | rickrick

Re: Zakowski-Trockista

... o jakiej przeszlosci pan marzy ???... to wszystko smierdzi trockizmem tylko pan chyba nie zdaje sobie z tego sprawy... ???