Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Polska gospodarka musi się zmierzyć z brakiem pracowników

(9)
Bezrobocie to już przeszłość. Dziś polska gospodarka coraz boleśniej odczuwa brak rąk do pracy. To będzie największe wyzwanie nie tylko w 2018 r., ale i w następnych. Jak mu zaradzić?
 • 2018-01-03 01:41 | prenumeratorpolityki

  A moze podniesc pensje???......

  brrrr... przeciez to zabiloby nasz wzrost gospodarczy :)

 • 2018-01-03 09:30 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka musi się zmierzyć z brakiem pracowników

  Realna stopa bezrobocia przekracza obecnie w Polsce, i to znacznie, 20%, gdyż do de facto bezrobotnych należy zaliczyć w Polsce także tych, którzy choć są formalne zatrudnieni, to nic użytecznego nie wytwarzają, a więc co najmniej milion urzędników państwowych, samorządowych i zatrudnionych w firmach prywatnych (np. w praktyce cały warszawski „Mordor”), co najmniej milion zbędnych ludzi na polskiej wsi oraz co najmniej milion Polaków, których wysokie bezrobocie i niskie płace zmusiły do emigracji zarobkowej z przyczyn politycznych. Dodajmy do liczby bezrobotnych te dodatkowe co najmniej trzy miliony de facto bezrobotnych Polaków, a wtedy dopiero uzyskamy prawdziwy obraz bezrobocia w Polsce:
  Zatrudnieni 16,5 mln
  Oficjalnie bezrobotni 1,1 mln
  Razem siła robocza 17.7 mln
  Realnie bezrobotni: 1.1 mln + 3 mln = 4.1 mln
  Oficjalna stopa bezrobocia (1.1/17.7)*100=6.2%
  Realna stopa bezrobocia: (4.1/17.7)*100=23.2% i jest to bardzo zaniżony szacunek, jako że poza granicami Polski pracuje dziś dobrze ponad milion Polaków zmuszonych do wyjazdu z Polski przez tzw. transformację.
  Pozdrawiam
 • 2018-01-04 16:37 | friedman

  Premia za niepracowanie

  Moja sąsiadka z trójką dzieci i mężem zatrudnionym w budowlance na szaro twierdzi, że nie opłaca się pracować w Polsce.

  Gdyby np. jej mąż płytkarz wykazał cały dochód utraciliby szereg świadczeń socjalnych.

  Gdyby ona jako technik drzewny poszła do pracy straciliby cały szereg świadczeń socjalnych.

  Mają dwa samochody, budują się za miastem, jeżdżą na wczasy za granicę, żyją na koszt gorszego sortu. Naprawdę.

  Bardzo chwali politykę Polskiego rządu, mówi że wreszcie przywrócono jej rodzinie godność i dumę. Jedyne czego żałuje to zbyt niskiego minimalnego wynagrodzenia.
  Skoro jej mąż zarabia minimum krajowe legalnie i drugą część nielegalnie, a część świadczeń jaki rodzina wilodzietna mają naliczane od wynagrodzenia minimalnego każda zmiana minimum krajowego jest akcelerowana.

  Jej mąż, który nam po sąsiedzku kładł płytki też jest zachwycony polityką rządu - dzięki temu że szf nie ma ludzi można sobie wybrać czy się chce na czarno, czy na szaro czy na biało, mozna wziąć urlop w szczycie sezonu bo szef wie, że nie ma kto pracować, bo ci dobrze opłacani wyjechali na zachód, ci starzy przeszli na emerytury, a młodych nie ma. Można mieć chuch - bo szef nie zwolni. Ciekawe, że z prymusów w Europie, pracusiów abstynentów znowu nie drapiemy się w górę tabeli spożycia alkoholu.

  Jesteśmy jedynym krajem w Europie, który wobec kurczącego się potencjału ludzkiego wypycha osoby produktywne z rynku pracy, zwłaszcza kobiety. Jesteśmy jedynym krajem w Europie, który jednocześnie wobec pzostałych krajów europejskich:
  -z jednej strony opóźnia wejście pracowników na rynek (7 latki do szkół - a nie 6-5 i 4 jak w Europie)
  - z drugiej strony przyspieczesza zejście pracowników z rynku pracy (w przypadku kobiet zdaje się jesteśmy rekordzista świata) i
  - premiuje za niepracowanie. • 2018-01-05 11:40 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka musi się zmierzyć z brakiem pracowników

  Friedman
  Dałeś zupełnie niereprezentatywny przykład typu „moja znajoma to”. Poza tym, to wszędzie na świecie budowlańcy zajmujący się małymi budowani i drobnymi remontami operują w szarej strefie gospodarki. Problem leży zaś w tym, że państwo w obecnym modelu kapitalizmu utrzymuje się z podatków zamiast z własnej działalności gospodarczej i że opodatkowuje głównie dochody z pracy zamiast opodatkować dochody z kapitału, szczególnie zaś nieprodukcyjny majątek i luksusową konsumpcję „na pokaz” tzw. klasy próżniaczej (idle class).
 • 2018-01-08 13:42 | Fragless1

  Re:Polska gospodarka musi się zmierzyć z brakiem pracowników

  Kowalski, ośmieszasz się tymi wyliczeniami.
 • 2018-01-08 20:48 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka musi się zmierzyć z brakiem pracowników

  Fragless
  To ty się ośmieszasz krtykując to, czego nie rozumiesz.
 • 2018-01-10 08:02 | Fragless1

  Re:Polska gospodarka musi się zmierzyć z brakiem pracowników

  Konkretnie, czego nie rozumiem?
 • 2018-01-10 21:06 | jakowalski

  Re:Polska gospodarka musi się zmierzyć z brakiem pracowników

  Fragless - problem leży w tym, że ty niczego nie rozumiesz.
 • 2018-01-12 08:24 | Fragless1

  Re:Polska gospodarka musi się zmierzyć z brakiem pracowników

  Nic, wszystko, to są słowa klucze. Tak mówią osoby nie mające argumentów.