Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Ta sama marka, inny skład. Dlaczego żywność w UE różni się jakością?

(15)
Ponad ćwierć wieku po upadku komunizmu Europejczycy wciąż dzielą się na lepszych i gorszych. Decyduje o tym zawartość sklepowych półek.
 • 2018-01-08 11:20 | samba kukuleczka

  Ta sama miarka, inny skład.

  Kolonializm – polityka państw rozwiniętych gospodarczo polegająca na utrzymywaniu w zależności politycznej i ekonomicznej krajów słabo rozwiniętych, wykorzystywaniu ich zasobów ludzkich i surowcowych, a w zamian...No właśnie, a w zamian to o czym traktuje powyższy artykuł.
 • 2018-01-08 11:23 | Malgorzata777

  Ta sama marka, inny skład. Dlaczego żywność w UE różni się jakością?

  Bardzo charakterystyczny przykład braku zainteresowania PiS dla działań realnie wpływających na wyrównanie poziomu życia pomiędzy UE i Polską. Żmudne, nudne, krew się nie leje.
 • 2018-01-08 11:26 | Mad Marx

  Podwójna jakość produktów

  I tyle jest warte nasze "wstawanie z kolan" co polecam uwadze blogosferowych obrońców tzw "dobrej zmiany" Problem różnej jakości jest powszechnie znany od wielu lat i żadna z polskich partii nie próbowała go podnosić w instytucjach Unii. I tak jest do dziś. Jeżeli zastosować zasadę "Cui Bono" to można przypuszczać, że polscy politycy, niezależnie od ideologicznego sztafażu siedzą w kieszeni międzynarodowych korporacji
 • 2018-01-08 15:16 | J.E. Baka

  Re:Ta sama marka, inny skład. Dlaczego żywność w UE różni się jakością?

  "Polskie instytucje zajmujące się ochroną konsumentów nie przeprowadziły żadnych badań porównujących żywność w kraju i za granicą".
  I to wystarczy za cały komentarz.
 • 2018-01-08 15:21 | J.E. Baka

  Re:Ta sama marka, inny skład. Dlaczego żywność w UE różni się jakością?

  Panie @Mad Marx proszę jeszcze raz przeczytać artykuł, bo to naprawdę nie boli. Jest tam wspomniane, że sprawą zajęła się Róża Thun, ale tego nikt nie wspomni w PiS-owskiej Polsce, bo o opozycji mówi się w kręgach rządowych i TVP albo źle, albo nie mówi się wcale. Nasi ministrowie, wzorem Radziwiłła uważają, że jest dobrze jak jest.
 • 2018-01-08 20:29 | Aspiryna

  Re:Ta sama marka, inny skład. Dlaczego żywność w UE różni się jakością?

  Nie zawsze to wszystko jest takie proste... na przyklad, Coca-Cola produkowana w USA zawiera "high-fructose corn syrup" (syrop kukurydziany o duzej zawartosci fruktozy - cos tanszego i gorszego!), a Coca-Cola produkowana w (biedniejszym) Meksyku zawiera zwyczajny cukier...
 • 2018-01-09 10:40 | Slawczan

  Re:Ta sama marka, inny skład. Dlaczego żywność w UE różni się jakością?

  Kilka uwag:
  1. Gdy są u nas ujawniane różne afery (jak na przykład stosowanie soli drogowej) NIGDY nie ujawnia się nazw firm coś takiego robiących. Zawsze informuje się o fakcie ale NIGDY kto.
  2. ,,Polskie instytucje zajmujące się ochroną konsumentów nie przeprowadziły żadnych badań porównujących żywność w kraju i za granicą" o ich ,,pracy" świadczy ich aktywność - kiedyś napisałem do Federacji Konsumentów maila z zapytaniem o konkretny problem. Po 4 tygodniach i mailach przypominających dostałem odpowiedź tzw. kopytko czyli pełną prawniczych frazesów i paragrafów odpowiedź nie zawierającą żadnych konkretów.
  3. Kiedyś na Wyborczej był blog gdzie pytano przedstawicieli koncernów o owe ,,subtelne różnice". Np. przedstawicielka niemieckiego koncernu chemicznego zapytana czy niemieckie proszki do prania są silniejsze od tych produkowanych na polski rynek potwierdziła to ale wyjaśniła, że czynią tak W TROSCE O ŚRODOWISKO NATURALNE bo Polacy od ,,czasów komunizmu (!!! ponad 20 lat!!!) mają przyzwyczajenie do tego, że detergenty są kiepskiej jakości więc sypią jej zdecydowanie za dużo więc oni je rozcieńczają". Cóż ceny nie rozcieńczają a i rozcieńczalnik nie jest chyba obojetny chemicznie?
  Inny kwiatek (Danone): zapytani dlaczego ich jogurty zawierają sporo cukru i mleko w proszku (a ono nie należy do zwykłych składników jogurtu bo ten powstaje w procesie naturalnej fermentacji bakterii jogurtowych)- ROBIMY TAK NA WYRAŹNE ŻYCZENIE polskich klientów. No ja nie prosiłem o dosypkę mleka w proszku bo wiem, że jogurt naturalnie zgęstnieje...
 • 2018-01-09 11:00 | Lohkamp

  Re:Ta sama marka, inny skład. Dlaczego żywność w UE różni się jakością?

  O kwestii różnej jakości tych samych produktów na Zachodzie i w Polsce słyszałem w polskich mediach wielokrotnie. Ale we wszystkich tych przypadkach rej wodzili przedstawiciele producentów zapewniający, że wszystko jest cacy i jakiś polski instytut od badania żywności żywo popierających tych pierwszych. Zapewne jest tak jak w każdej jednostce badawczej - jaka kasa taki wynik.

  Ale już do szału mnie doprowadzała argumentacja między innymi Unilevera, że produkty polskie na rynku polskim różnią się np. od niemieckich, bo Polacy mają inne gusta. Oczywiście, uwielbiamy niewydajne proszki do prania, śmierdzące płyny do prania i ceny wyższe od tych w Niemczech.
  Podoba mi się też argument, że produkty zachodnie produkowane odrębnie na rynki wschodnie są lepsze bo mają etykiety w języku polskim. No naprawdę wspaniale. Jakby kto nie wiedział, jak się używa proszku do prania i czym się je nutellę.
 • 2018-01-09 14:00 | Belladonna

  Re:Ta sama marka, inny skład. Dlaczego żywność w UE różni się jakością?

  Juz 40 lat temu jak zwykly smiertelnik w PRL odkryl ze wyroby tej samej marki produkowane na zachodzie i produkowane na zachodnich licencjach w kraju maja inny sklad , jakosc produktu byla nizsza a cena wyzsza.Jezeli tak dlugi okres czasu zajmuje zeby podjac temat -to jak dlugi czas zajmie badanie problemu i jeszcze jak dlugo bedziemy czekac na prawne sformulowanie i wprowadzenie w zycie przepisow ktore zmusza producentow do sprzedawania produktow o tej samej jakosci.?????????????????A pociagniecie do odpowiedzialnosci tych co oszukuja konsumentow????????????????Na to pytanie nie doczekamy sie odpowiedzi.W odroznieniu do samba kukuleczka-nazywam to kapitalizmem. • 2018-01-09 18:46 | stok

  Re:Ta sama marka, inny skład. Dlaczego żywność w UE różni się jakością?

  W Polsce jest najgorzej, bo tylko tutaj rządzący - grupa Tuska i Kamysza - pozwolili stosować odpad chemiczny - tak zwaną 'sól wypadową' do wędlin. Nie ma żadnych możliwości, żeby nakarmić tymi świństwami tych polityków.
 • 2018-01-09 20:30 | Hmm?

  Re:Ta sama marka, inny skład. Dlaczego żywność w UE różni się jakością?

  Widzę w komentarzach, że czytelnicy Polityki rzeczywiście i realnie są mentalnie komunistami! Te biadolenia nad tym, że rząd nie jest wszechogarniający i nie ma ministra od jakości proszku! Te żądania ingerencji, pogonienia kota wrednym kapitalistom za ich wredne wyliczenia i idące za nimi zmiany w recepturze... Noo... wina PiS!!! "Wstawanie z kolan" jest nic nie warte, kiedy skład płynu do płukania nie taki. Bo lepiej Polakom na kolanach, ale z pachnącym po niemiecku praniem... hi hi.
 • 2018-01-10 00:26 | Aspiryna

  Re:Ta sama marka, inny skład. Dlaczego żywność w UE różni się jakością?

  "Inny kwiatek (Danone): zapytani dlaczego ich jogurty zawierają sporo cukru i mleko w proszku"

  Akurat te skladniki zawiera wiele (nie tylko "Danone") innych jogurtow innych firm i sprzedawanych w roznych miejscach na swiecie... niestety!

  P.S. Co to znaczy "sporo cukru"? Czy jest to pan w stanie (ilosciowo) porownac z podobnymi produktami na rynku?
 • 2018-01-10 11:08 | znafca in spe

  Re:Ta sama marka, inny skład. Dlaczego żywność w UE różni się jakością?

  Jezeli chodzi o zywnosc to ta z "zachodu" jak i ta ze "wschodu" jest niezbyt wysokiej jakosci.
 • 2018-01-11 19:41 | Aspiryna

  Re:Ta sama marka, inny skład. Dlaczego żywność w UE różni się jakością?

  "Widzę w komentarzach, że czytelnicy Polityki rzeczywiście i realnie są mentalnie komunistami!"

  Lepsze to nizli PiS-owska mafijna kato-komuna!
 • 2018-01-15 23:24 | Edvin

  Re:Ta sama marka, inny skład. Dlaczego żywność w UE różni się jakością?

  Czy szanowny autor nie zechciałby poświęcić kolejnego artykułu rynkowemu fenomenowi w postaci sklepów "Z niemiecką chemią", gdzie sprzedaje się z powodzeniem, niemiecką chemię domową, po niemieckich cenach z z niemiecką jakością: zapewniającą trwałość prania i mycia, a także trwały zapach upranej odzieży. Jak sądzę nie byłoby problemów ze zdjęciami witryn sklepowych szczycących się "niemiecką jakością"! To chyba najlepszy dowód na "europejską jakość dwóch prędkości".