Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Opozycja pogrzebała nie tylko projekt ustawy aborcyjnej, ale i resztki poparcia

(23)
To Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz będą mogli powiedzieć: byliśmy gotowi do dialogu, daliśmy obywatelom szansę na zgłoszenie ważnych dla nich spraw do Sejmu.
 • 2018-01-11 11:41 | Czesio

  Opozycja

  Jedyną opozycją jest Razem.
  PO bezpowrotnie pogrzebało szansę na to, by być opozycją, są partią nie lepszą od PiS, są piątą kolumną PiS.
  Dziwi mnie zachowanie Nowoczesnej, ale jak widać, jest dokładnie tak samo, jak z PO.
 • 2018-01-11 12:06 | Slawczan

  Re:Opozycja pogrzebała nie tylko projekt ustawy aborcyjnej, ale i resztki poparcia

  Powiedzieć o PO i reszcie ,,totalnej opozycji" plugawce to w sumie jakby ich pochwalić. Dla porównania za nowelizacją ustawy o łowiectwie głosowało 433 posłów PiS i opozycji - WSZYSCY BYLI ,,ZA". Jak więc widać przywileje myśliwych znacznie bardziej leżą na sercu opozycjonistom niż prawa kobiet.
 • 2018-01-11 12:11 | zbigniew

  Re:Opozycja pogrzebała nie tylko projekt ustawy aborcyjnej, ale i resztki poparcia

  i to jest najwiekszy problem potencjalnego wyborcy. Na PIS w zyciu nie zaglosuje, ale na PO juz tez nie, czyli kto mi pozostaje? Przeciez nie Korwin albo Miller? Czyli bede jednym z coraz wiekszej rzeszy tych, co nie pojda do wyborow, co procentowo odbije sie pozytywnie na wyniku PIS (nie daj Boze wiekszosc konstytucyjna?). Coz, suweren widac tak chce, jeszcze zdolnym do refleksji polecam artykul prof. Hartmana w dzisiejszej GW.
 • 2018-01-11 12:17 | snakeinweb

  Re:Opozycja pogrzebała nie tylko projekt ustawy aborcyjnej, ale i resztki poparcia

  Jak Pani jest wyborcą POPiS-u, w tym "opozycji", to sobie uczciwie zasłużyła na takie traktowanie i rozczarowanie.

  Radzę następnym razem głosować na kandydatów niezależnych albo partię Razem. Albo samej zgłosić własną kandydaturę i dać się wybrać do Sejmu. Mamy przecież "demokrację", no nie?
 • 2018-01-11 13:00 | Gostek Przelotem

  Re:Opozycja pogrzebała nie tylko projekt ustawy aborcyjnej, ale i resztki poparcia

  @snakeinweb
  Dawno miałem to napisać - w tym kraju każdy polityk niezależny zostanie w ciągu dwóch tygodni agresywnie wchłonięty lub unieszkodliwiony przez jedną z korporacji (lub mafii, jak je nazywasz). Nie mają szans. Najpierw dostaną propozycje nie do odrzucenia, a jeśli je odrzucą, to szybko zostaną skompromitowani i odsunięci na zawsze od rzycia [sic] politycznego. A jeśli kilku niezależnych się połączy, to powstanie kolejna nowoczesna albo inny Kukiz.
 • 2018-01-11 14:26 | J.E. Baka

  Re:Opozycja pogrzebała nie tylko projekt ustawy aborcyjnej, ale i resztki poparcia

  W sprawach światopoglądowych PO wiele razy pokazywała, że leży wcale nie tak daleko od PiS. W jednym momencie poczułem, że może być inaczej tj. wtedy, kiedy zlikwidowali kościelną komisję majątkową, ale stało się to już w atmosferze skandalu. Staczamy się coraz bardziej w stronę państwa wyznaniowego, bo to w istocie tutaj czarno na białym widać. Kościół zawłaszcza kolejne sfery życia i coraz mocniej mości się w roli wiodącej siły politycznej. Oczywiście to nie on złożył w Sejmie projekt zaostrzający przepisy, ale chyba nikt nie jest taki naiwny, żeby wierzył, że nie stało się to za jego cichym i mocnym poparciem.
 • 2018-01-11 14:48 | a.gruszczynski

  Re:Opozycja pogrzebała nie tylko projekt ustawy aborcyjnej, ale i resztki poparcia

  Nie jestem Joanna Szczepkowska, lecz mogę ogłosić:
  Wczoraj skończyła się w Polsce opozycja parlamentarna.
  Dla mnie to nie nowina PO zawsze była "perfumowanym Pis-em.
  Szkoda, że nowoczesność w Nowoczesnej to średniowiecze.
  Zostaje tylko ulica i zagranica.
 • 2018-01-11 15:04 | a.gruszczynski

  Re:Opozycja pogrzebała nie tylko projekt ustawy aborcyjnej, ale i resztki poparcia

  PiS z resztek opozycji załatwi sobie większość konstytucyjną i Unia może "skoczyć"
  ze swoimi pogróżkami o "łamaniu konstytucji". Co jeszcze ma się stać aby PO i Nowoczesna zrozumieli, ze nie istnieje oświecona prawica i na prawo od PiS nic się nie zbuduje. Może to początek normalności i koniec mydlenia oczu? Cywilizowane kraje mają lewicę, prawicę, centrum, a w Polsce platformy, ruchy, kukizy, palikoty, ligi .....i niech tam ktoś dopisze co chce. Zmarnowaliśmy jako obywatele 25 lat dając się mamić politykom i mediom. Ci co nie chodzili na wybory nie mieli złudzeń.
  Hasło "SLD, AWS jeden pies" wiecznie żywe.
 • 2018-01-11 15:31 | Withold

  Re:Opozycja pogrzebała nie tylko projekt ustawy aborcyjnej, ale i resztki poparcia

  @a.gruszczyński

  " a w Polsce platformy, ruchy, kukizy, palikoty, ligi ..."
  No cóż, trzeba czekać na następnego "królika", który wyskoczy z kapelusza.
  Co do posłów z PO i N, którzy nie chcieli debaty. Myślę, że oni po prostu trzęsą d.. ze strachu przed PiS-em. Na śmierdzących tchórzy czy też oportunistów (nie mylić z oporem), a może tylko durniów nie ma co głosować.
 • 2018-01-11 15:46 | Lohkamp

  Re:Opozycja pogrzebała nie tylko projekt ustawy aborcyjnej, ale i resztki poparcia

  Nie wiem czy w Nowoczesnej też, ale w PO poza paroma szczytnymi wyjątkami, niemal nikt się nie postawi Kościołowi, na prawa człowieka ani żadne inne "wymysły" zachodniej demokracji. Po dwóch lat siermiężnej budowy PiS-komuny już mało kto pamięta, że PO nie była perła politycznej wizji demokracji a pojęcie "PoPis" było trafne i potwierdzało się w decyzjach i deklaracjach. W końcu ten niemal całkowity zakaz aborcji powstał za tamtych czasów pod hasłem (cynicznym, typowym dla obecnego stylu) kompromisu aborcyjnego. O "genderze" ględzili bez opamiętania wszyscy choć nikt nie wiedział co to jest, komisję majątkową, owszem zlikwidowano, ale dopiero jak już sklepik z nieruchomościami był pusty. Tej konwencji chroniącej kobiety przed biciem przez pijanych mężów też nie podpisano za czasów PO. Dziś już o niej nawet nikt nie wspomina.
  A ta wczorajsza kompromitacja opozycji jedynie potwierdziła fakt, że po dwóch latach czasu na przemyślenia, nie wyciągnięto żadnych wniosków.
  Jak w latach 2005-07 PO czeka cierpliwie aż JK sam się potknie o własne nogi i przejmie schedę i pozbądźmy się złudzeń, nawet jeśli to się stanie, PO z radością wykorzysta cały ten chory wehikuł władzy skonstruowany przez PiS i będzie nim jechać w tę samą stronę. Tylko się go z zewnątrz (ale tylko od zachodu) lekko przemaluje.
  I jakiś ochłap ludowi, że niby teraz przyszło nowe. Np. swobodny dostęp dziennikarzy do sejmu i ucywilizowanie TVP.

 • 2018-01-11 16:26 | jakowalski

  Re:Opozycja pogrzebała nie tylko projekt ustawy aborcyjnej, ale i resztki poparcia

  Jak widzę, zwolennicy ancien régime PO, SLD i PSL dalej nie są w stanie zrozumieć, że to obecne wysokie poparcie dla PiS-u wynika głównie z tego, że jest to jedyna jak dotąd partia, która po roku 1989 zajęła się na serio problemami zwyczajnych Polaków i stara się im jakoś pomóc. Obniżyć notowania PiS-u mogłoby więc tylko popełnienie przez Kaczyńskiego jakiego ogromnego, fatalnego błędu, np. zbytnie podlizywanie się klerowi w sprawach obyczajowych typu dalszego zaostrzenie prawa antyaborcyjnego czy też rezygnacja z 500+ dla samotnych matek i par bez ślubu kościelnego. Nie da się bowiem ukryć, że sukcesy PiS-u pochodzą z tego, że jest to obecnie jedyna w Polsce partia polityczna, która na prawdę interesuje się losem zwyczajnych Polaków, ale ponieważ nikt w PO, Nowoczesnej, PSL czy też SLD i Razem nie chce albo też nie jest w stanie tego zauważyć i zrozumieć, to czekają nas długoletnie rządy PiS-u, niezależnie, czy to się przeciwnikom obecnej władzy podoba czy też nie.
 • 2018-01-11 16:27 | jakowalski

  Re:Opozycja pogrzebała nie tylko projekt ustawy aborcyjnej, ale i resztki poparcia

  No cóż, redaktorzy „Polityki” żyją przecież w wirtualnym światku inteligenckiej, (neo)liberalnej „warszawki” i stąd też nie są oni w stanie zrozumieć, że Polacy chcą przede wszystkim żyć w kraju, który zagwarantuje im choćby tylko absolutnie niezbędne minimum bezpieczeństwa socjalnego. Jak to napisał „Esere”, wygrana PiS-u jest skutkiem ubocznym neoliberalnej doktryny ekonomicznej i jej społecznych skutków, a nie złych cech Polaków. Zaś „Kruk”, jak zwykle, nic z tego nie zrozumiał. Po prostu, neoliberalna doktryna reprezentowana w Polsce przez PO i Nowoczesną (a wcześniej także i SLD) doprowadziła większość Narodu do nędzy i utraty poczucia bezpieczeństwa, wygoniła z Polski miliony Polaków i spowodowała zapaść demograficzną znacznie większą niż podczas Wielkiego Kryzysu lat 1930-tych czy też niemieckiej okupacji. Zwyczajnych Polaków nie interesuje przecież sztuczny rozdział władzy pomiędzy jej organy ustawodawcze, wykonawcze i sądownicze, nie interesują ich kompetencje Trybunału Konstytucyjnego czy też, to co piszą o Polsce na tzw. Zachodzie, ale interesuje ich to, czy będą mieli jutro pracę, a więc mieli co włożyć do garnka i czy nie zostaną oni jutro wyrzuceni na bruk przez jakiegoś „czyściciela” kamienic. I stąd, z tej troski o zwyczajnego obywatela, bierze się sukces PiS-u. Ale redaktorzy „Polityki”, jak widać, wciąż nie są w stanie tego zrozumieć. Bowiem tylko przebiciem socjalnych obietnic PiS-u można dziś wygrać z tą partią. Otwiera się tu więc pole do popisu (niezamierzona gra słów) dla lewicy, ale prawdziwej lewicy czyli dla lewicy dbającej o interesy ludzi pracy, a nie o interesy mniejszości seksualnych, ekoterrorystów i radykalnych feministek. Tak więc potrzebna jest Polsce prawdziwa lewica, a nie lewacka partia Razem czy też pseudolewicowy, a w gruncie rzeczy (neo)liberalny SLD.
 • 2018-01-11 16:30 | jakowalski

  Re:Opozycja pogrzebała nie tylko projekt ustawy aborcyjnej, ale i resztki poparcia

  Co do partii Razem, proponowanej tu jako antidotum na POPiS i Staroczesną oraz Kukiza, to przypominam, że praktycznie cała współczesna lewica jest w głębokim kryzysie na całym świecie, jako że odeszła ona od nauk Marksa i tym samym przestała ona dbać o interesy ludzi pracy, a zajęła się tematami zastępczymi, takimi jak przywileje dla gejów i lesbijek, feminizmem, popieraniem nielegalnej imigracji z III świata etc. Zamiast lewicy mamy więc dziś tylko pseudolewicę - taką jak np. w Polsce pseudosocjaldemokratyczna SLD i pseudolewacka partyjka „Razem”. Przecież SLD dawno temu, pod kierownictwem Kwaśniewskiego i Millera. zdradziła interesy ludzi pracy, a pseudolewicowa a nawet i pseudolewacka partyjka „Razem” reprezentuje w Polsce w istocie interesy pewnych kręgów wielkiego ponadnarodowego zachodniego kapitału, jako że głosi ona ideę sprowadzenia do Polski setek tysięcy tzw. uchodźców (czytaj nielegalnych imigrantów ekonomicznych) z III świata aby powiększyć popyt i jednocześnie obniżyć płace, a więc aby zwiększyć zyski zachodnich firm działających w Polsce. Tyle, że Pan Zanberg (de facto szef tej partyjki) i jego partyjni koledzy oraz koleżanki zapomnieli, że ci rzekomi uchodźcy nie przyjechali do Europy aby pracować, a tylko aby pobierać zasiłki, a więc nie zwiększą oni podaży siły roboczej, czyli że nie obniżą oni płac (tak jak to np. zrobili w UK legalni imigranci z Polski a wcześniej Turcy w RFN), a wzrost popytu spowodowany ich przybyciem będzie tylko pozorny, jako że kupować oni będą albo na kredyt, którego nigdy nie spłacą, albo też za zasiłki, finansowane z podwyższonych podatków płaconych przez pracujących Europejczyków, czyli że ta nielegalna imigracja z III świata zwiększy tylko zadłużenie i obniży poziom życia ludzi pracy w Polsce a generalnie w Europie, a wcale nie zwiększy ona zysków kapitału. Ale co ja poradzę na to, że owa partyjka Razem i jej elektorat są, tak jak SLD i elektorat tej partii, tylko tzw. użytecznymi idiotami (useful idiots) w służbie pewnych kręgów zachodniego, ponadnarodowego kapitału?
 • 2018-01-11 16:31 | jakowalski

  Re:Opozycja pogrzebała nie tylko projekt ustawy aborcyjnej, ale i resztki poparcia

  P.S. Pani Redaktor - co z Pani blogiem? Opuściła Pani "kraj pachnący (podobno) żywicą"?
 • 2018-01-11 16:40 | ed73

  Re:Opozycja pogrzebała nie tylko projekt ustawy aborcyjnej, ale i resztki poparcia

  O opozycji bez znieczulenia: "...jako narzędzie jest nieskuteczna, jako maskotka – zbędna, a jako część debaty publicznej potrzebna już tylko sama sobie. Do dotychczasowych sympatyków PO i Nowoczesnej coraz wyraźniej dociera, że nie warto tej gry pozorów przedłużać."
  Skandal, to mało powiedziane. Hańba - to też mało. Po jaką cholerę płacimy im poselskie diety?! Mają za nic "służbę wyborcom", w du... nas mają.
  Mam 66 lat, urodziłam dwóch zdrowych synów, więcej rodzić nie będę, ale głosować w wyborach będę! Na pohybel tym wszystkim, którzy za nic mają swoich wyborców, ich głosy, ich potrzeby. Karty wyborcze PRZEKREŚLĘ WSZYSTKIE!
  Kury macać i krowy pasać, a nie przypisywać sobie role reprezentantów narodu.
  Daliście du... podczas głosowania ustawy ws. walki z afrykańskim pomorem świń - żaden z was nie zadał sobie trudu przeczytania, nad czym głosujecie i PiS was ograł jak bandę durniów. Pozwoliliście na polowania pod naszymi oknami bez naszej zgody - zgodziliście się na ubezwłasnowolnienie nas, obywateli. Teraz ja was skreślam!
 • 2018-01-11 17:48 | jrcanonia

  Re:Opozycja pogrzebała nie tylko projekt ustawy aborcyjnej, ale i resztki poparcia

  Opozycja? Jeszcze dwa lata ciepłej posadki na koszt państwa i KONIEC!
  Samiśmy taką wybrali!
 • 2018-01-11 21:07 | Gembal

  Re:Opozycja pogrzebała nie tylko projekt ustawy aborcyjnej, ale i resztki poparcia

  Lewica skłóca opozycję zgłaszając bezsensowny, nierealny i niepopularny projekt, zamiast skupić się na odpieraniu projektu antyaborcyjnego, wokół czego można by konsolidować społeczeństwo.
 • 2018-01-12 09:13 | olkwimina

  Re:Opozycja pogrzebała nie tylko projekt ustawy aborcyjnej, ale i resztki poparcia

  W sumie 40 posłów opozycji 'zniknęło' podczas głosowania. Ciężko mi uwierzyć w emanacje umysłu kolektywnego w tym przypadku. Może to przejaw mojej pogłębiającej się paranoi, ale sądze, że bardziej prawdopodobne jest to, że ktoś z klubów PO lub .N to zorganizował i skoordynował. Celem było policzenie szabel i pokazanie przewodniczącym partii, ze nie kontrolują ruchów frakcyjnych w swoich ugrupowaniach. Może się okazać, że jednak się nam opozycja parlamentarna próbuje zjednoczyć, ale przez podzial i na dodatek z PiS. W koncu tam sa konfitury!

  Dobrego dnia życzę i przepraszam za niezdrową dawkę political fiction.
 • 2018-01-12 10:24 | chojejo

  Re:Opozycja pogrzebała nie tylko projekt ustawy aborcyjnej, ale i resztki poparcia

  10/10.
 • 2018-01-12 14:52 | schwarzerpeter

  @ Lohkamp

  Niestety - nic dodac, nic ujac. Kosciol sterroryzowal wladze w Polsce, doprowadzil do stworzenia panstwa wyznaniowego i PO zaakceptowala ten fakt.
 • 2018-01-12 16:40 | Jarek16

  Re:Opozycja pogrzebała nie tylko projekt ustawy aborcyjnej, ale i resztki poparcia

  Nowoczesna się w końcu samookreśliła. Jest mniej liberalna i wolnościowa i bardziej prokościelna niż konserwatywno-chadecka PO. W tej sytuacji logicznym posunięciem byłoby poparcie przez N nowego rządu PIS. Premier Morawiecki jest prorynkowy, a sprawy społeczne pozostawia kościołowi. Niestety nie ma własnej partii oprócz paru posłów taty. W tej sytuacji klub parlamentarny N jest całkiem obiecującym zalążkiem nowej prawicowej partii. Klub ma 25 posłów, z których 10 popiera PIS, 3 zawiesiła swoje członkostwo w partii, a 1 poseł jest właśnie zajęty organizowaniem nowej partii. Pani Labnauer jako matematyczka z łatwością obliczy, że przeciągnięcie kilkoro z głosujących przeciwko PIS posłów i połączenie sił z tatą premiera stworzy w Sejmie nowa jakość. Nowoczesna mogłaby się stać ważnym koalicjantem PIS, a Morawiecki politykiem wagi ciężkiej.
 • 2018-01-13 11:50 | AOlsztynski

  Re:Opozycja pogrzebała nie tylko projekt ustawy aborcyjnej, ale i resztki poparcia

  Dopóki opozycjoniści nie wyjdą poza swe schematy myślowe (od co najmniej 15 lat te same) nie mają żadnych szans na zbliżenie się do wygranej!!!
 • 2018-01-13 20:27 | jakowalski

  Re:Opozycja pogrzebała nie tylko projekt ustawy aborcyjnej, ale i resztki poparcia

  Jarek
  Pani Lubnauer, jako matematyczka, żyje w nierealnym świecie, w którym z jednej kuli można zrobić dwie tej samej wielkości co oryginalna. Jak wiadomo, tzw. paradoks Banacha-Tarskiego (Hausdorffa-Banacha-Tarskiego) polega na tym, że korzystając z tzw. pewnika wyboru (aksjomatu teorii mnogości gwarantującego istnienie zbioru, nazywanego w pseudonaukowym żargonie matematycznym „selektorem” zawierającego dokładnie po jednym elemencie z każdego zbioru należącego do danej rodziny niepustych zbiorów rozłącznych) można zwykłą trójwymiarową kulę „rozciąć” na skończoną liczbę części, a następnie używając wyłącznie obrotów i translacji (czyli przekształceń prostej, płaszczyzny lub dowolnej przestrzeni afinicznej (abstrakcyjnej strukturze uogólniającej te własności przestrzeni euklidesowych, które są niezależne od pojęć odległości i kąta) które można intuicyjnie rozumieć jako równoległe przesunięcie wszystkich punktów dziedziny bez deformacji i obracania) złożyć dwie kule o takich samych promieniach jak promień kuli wyjściowej. Tyle, że to wszytko nie ma nic wspólnego z realnymi materialnymi kulami a bardzo dużo wspólnego z iście religijną wiarą matematyków w ich iście religijne aksjomaty.
  Wiecej tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Paradoks_Banacha-Tarskiego