Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Cała Hiszpania zastanawia się, czy Carles Puigdemont zdoła wyjechać z Danii

(4)
Hiszpanie chcą sądzić Puigdemonta za rebelię (grozi za to 30 lat odsiadki) i jeszcze w listopadzie rozesłali za nim taki dokument.
 • 2018-01-23 12:46 | Widoknamorze

  Cała Hiszpania zastanawia się, czy Carles Puigdemont zdoła wyjechać z Danii

  To nie tak, ze wybory wygrali przeciwnicy secesji ale nie maja zdolnosci koalicyjnej. Ciudadanos ktorzy wygrali wybory (36 mandatow) maja zdolnosc koalicyjna w tym sensie, ze bez problemow mogliby stworzyc koalicje z innymi partiami. Jednak, gdyby nawet wszystkie te partie chcialy tworzyc wspolny rzad to nie beda mieli wiekszosci. Wiekszosc w katalonskim parlamancie maja zwolennicy niepodleglosci Katalonii i to ich nalezy traktowac jako zwyciezcow w wyborach.
 • 2018-01-23 18:52 | bwn102

  Re:Cała Hiszpania zastanawia się, czy Carles Puigdemont zdoła wyjechać z Danii

  "Choć zorganizowane przez Madryt grudniowe wybory wygrali zwolennicy pozostania w Hiszpanii, to nie mają zdolności koalicyjnej i nie są w stanie utworzyć rządu. Ale proniepodległościowa koalicja większość absolutną ma tylko w teorii, bo trzech jej posłów siedzi w areszcie, a pięciu innych pozostaje na emigracji, z Carlesem Puigdemontem na czele." - autor mocno namotał, bo:
  1. Zwolennicy niepodległości mają 70 posłów w katalońskim parlamencie w którym zasiada 135 posłów. O jakim więc zwycięstwie zwolenników pozostania Katalonii w Hiszpanii pisze autor?
  2 Należy pamiętać wszak że 8 posłów ma ugrupowanie Wspólna Katalonia, które stara się zachować neutralność w sporze pomiędzy niepodległościowcami i lojalistami (przeważnie wtedy wstrzymują się od głosu). W takie sytuacji lojaliści mają już tylko 57 posłów.
  3. Co prawda 5 posłów niepodległościowych jest na uchodżctwie i nie może głosować, ale z kolei posłowie znajdujący się w więzieniu głosować mogą za pośrednictwem pełnomocników. Owi "zagraniczni" posłowie mogą zrezygnować ze swoich mandatów (wtedy mandat przechodzi na następnego na liście z tego samego ugrupowania), mogą też wrócić do Hiszpanii i wtedy po aresztowaniu będą mogli wyznaczyć pełnomocnika ds. głosowań. Praktyka dowodzi, że wcale nie musi być to konieczne. Ostatnio w wyborach na prezydenta parlamentu niepodległościowy kandydat uzyskał 65 głosów, a kandydat lojalistów 56 głosów. Dlaczego więc autor komentowanego artykułu pisze, że większość absolutną niepodległościowcy mają tylko w teorii? Skoro właśnie w praktyce zwolennicy niepodległości, tak łatwo, z taką przewagą kilka dni temu przepchnęli na eksponowane stanowisko szefa parlamentu swojego człowieka?

 • 2018-01-24 03:56 | Falicz Jedrek

  Demokracja ala UE...

  Pro-niepodleglosciowa partia Katalonii nie ma wiekszosci bo trzech jej posłów siedzi w areszcie, a pięciu innych pozostaje na emigracji, z Carlesem Puigdemontem na czele...
  Taka demokracje ma rowniez putinowska Rosja a ostatnio dyktatura wojskowa w Egipcie.
  Ale prawdziwym problemem sa polskie proby wymiecenia postkomusnistycznych zlogow z resortu "sprawiedliwosci"
 • 2018-01-29 23:36 | ajh

  Re:Cała Hiszpania zastanawia się, czy Carles Puigdemont zdoła wyjechać z Danii

  Dlaczego w Hiszpanii możliwe sa takie barbarzynskim kary?
  A bo hiszpański KRS i SN wybierane są przez polityków, a więc podlegają partii PP i Rajoyowi. Hiszpańscy sędziowie ochoczo spełniają życzenia Rajoya. Jest to bodaj jedyny taki system w Europie poza Polską.