Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt musi cieszyć

(5)
Jak każdy akt prawny, wartość i skuteczność nowej ustawy zweryfikuje dopiero praktyka.
  • 2018-01-29 09:30 | żabka konająca

nowelizacja ustawy

Staram się nie oglądać, nie czytać wiadomości o okrutnym traktowaniu zwierząt, to jest rzecz której nie potrafię znieść. Ani zrozumieć. Dlatego cieszę się z nowelizacji tej ustawy i ufam że sam fakt jej uchwalenia pozwoli wielu zauważyć problem. Myślę że to dom rodzinny powinien być pierwszym miejscem nauczania wrażliwości na krzywdę i cierpienie żywych istot, a jeśli nie dom to szkoła i chyba dobrym pomysłem byłoby poświęcenie jednej godziny lekcyjnej, gdzie w zależności od wieku dzieci w przystępny sposób przybliżono by im treść i cel przepisów prawnych.
    Muszę ze smutkiem stwierdzić że postęp w dziedzinie techniki w żaden sposób nie przekłada się na rozwój etyczny ludzi i nie jest prawdą że wyższe cywilizacje bardziej humanitarnie odnoszą się do zwierząt. Może nie równajmy do innych w naszym uznaniu lepszych bo bogatszych, ale sami twórzmy wzory zachowań społecznych od najmłodszych lat.

Ps. wspomniany tu poseł który jako jedyny głosował przeciw nowelizacji ustawy jest powszechnie znany z grubiaństwa i jawnie okazywanej pogardy do kobiet i dzieci; jak widać jest również okrutny wobec zwierząt.
  • 2018-01-29 12:54 | Lizander_78

Re:Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt musi cieszyć

Dwie rzeczy: ubój rytualny, wbrew pozorom, nie jest pozbawiany sensu a samo cierpienie nie jest zadawane zwierzęciu dla samego cierpienia. Ubój rytualny ma za zadanie spuścić ze zwierzęcia jak najwięcej krwi, oczyszcza to mięso, które później dłużej zachowuje świeżość a w trakcie jego przygotowania krew nie koaguluje na potęgę, jak to się dzieje z mięsem kupionym w markecie. Niedogotowane lub niedopieczone mięso z tradycyjnej rzeźni przenosi znacznie więcej patogenów zawartych w krwi niż mięso z uboju rytualnego. Do dziś na wsiach ubija się zwierzęta ciosem w tętnicę dla spuszczenia krwi, która stanowi podstawę wyrobu "tradycyjnej kaszanki". Byłem kilka razy w rzeźniach - masowy ubój, to dopiero zbrodnia na zwierzętach. Większy szacunek i samo poszanowanie zwierzęcia widzę w uboju rytualnym niż w masowym mordzie jaki dobywa się w rzeźniach przemysłowych.
    Od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia wchodzą różnego rodzaju regulacje prawne dotyczące polepszenia stanu zwierząt hodowlanych, i tu chwiałbym zwrócić uwagę na naszą niesamowitą hipokryzję - znacznie bardziej interesuje nas los zwierząt blisko nas, a tymczasem, mimo regulacji prawnych, niespotykane cierpienia nadal dotykają zwierzęta, które widzimy w postaci kawałków mięsa. Prawną ochronę zapewniamy tylko zwierzętom mogącym się poszczyć przynależnością do jakiegoś konkretnego "pana".
    Dla wyjaśnienia - nie jestem żydem, muzułmaninem czy wegetarianinem. Mieszkam na wsi, hoduje zwierzęta i pozyskuję z nich mięso na własne potrzeby. Od znajomych myśliwych odkupuję dziczyznę - ci myśliwi zajmują się stricte łowiectwem tj. polują dla uzyskania mięsa, nie strzelają dla trofeów.
  • 2018-01-29 18:13 | Mad Marx

Uboju rytualnego musi dokonać wykwalifikowany rzeźnik osobiście. W przemysłowych rzeźniach wystarczy, że rzeźnik z uprawnieniami jest przy uboju obecny. Samego uboju dokonują pracownicy bez uprawnień. Widziałem film z rytualnego uboju, nie było na nim okrucieństwa. Jest kilka punktów w tej ustawie budzących wątpliwości- np ten o zaniechaniu leczenia. Traktując go literalnie można będzie skazać właściciela zwierzęcia (np konia albo krowy) któremu przydarzyło się złamanie kończyny albo ostra niedrożność jelit kwalifikująca się do leczenia operacyjnego, który takowego leczenia nie podejmie (jest to koszt ok 10 000 zł).
    Nie sądzę, zeby poprzednie ustawodawstwo było złe , z wyjątkiem kuriozalnego przepisu pozwalającego dowolnej organizacji posiadającej w statutowej działalności dbanie o dobro zwierząt, na odebranie właścicielowi zwierzęcia wg tej organizacji źle traktowanego. Takie uprawnienie powinien posiadać urzędowy lekarz weterynarii, lub osoba imiennie przez niego wskazana. Czy ten przepis został może zmieniony ?
    Też mieszkam na wsi, hoduję zwierzęta, zdarzało mi się też dokonywać gospodarczego uboju. I wiem, że kwestia złego traktowania zwierząt to głównie nie problem niedoskonałego prawa tylko braku jego egzekucji w przypadkach rzeczywiście uzasadnionych i nadużywania w sprawach medialnie głośnych.Kilka lat temu W czasie, kiedy "prozwierzęcy" aktywiści trąbili na cały kraj w sprawie jarmarku w Skaryszewie i podobno źle traktowanych koni na Morskim Oku do poważnych zawodów wystawiono konia, który miesiąc wcześnie przeszedł operację trepanacji czaszki ( w wyniku wypadku na zawodach) Koń, który w ogóle nie powinien być dopuszczony do startu upadł na przeszkodzie i nie udało się go już uratować. Nikt nie poniósł konsekwencji, żadne z towarzystw ochrony zwierząt sprawy nie podjęło, mimo, że sytuacja wyczerpywała znamiona przestępstwa i powinna być ścigana z urzędu.
  • 2018-01-29 19:50 | kaesjot

@Lizander_78
    Dokładnie tak było !
    Uderzeniem obucha siekiery w głowę ogłuszało się świniaka a potem jej ostrzem (albo nożem) rozcinało tętnice i spuszczało krew. Raz jako dzieciak byłem tego świadkiem - później uciekałem by tej fazy nie oglądać i przychodziłem jak już była martwa.
    Na pewno nie podcinano gardła żywej świni. Mięso było i nadal jest naszym pożywieniem i jakoś to żywe stworzenie trzeba uśmiercić, bo nikt z nas żywego stworzenia zębami nie rozrywa i "na żywca" nie zjada.
  • 2018-01-30 10:02 | żabka konająca

smacznego, szczególnie ta dziczyzna musi radować podniebienie. Skoro Pan hoduje zwierzęta dla celów konsumpcyjnych i nie umiera z głodu to cholerę jeszcze te upolowane sarny, jelenie, dziki czy zające.
    Ja znam odpowiedz - dla przyjemności zabijania, dla przyjemności obżerania się i to budzi odrazę.