Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Na czym polega choroba wysokościowa?

(14)
Ostatnie wydarzenia w Himalajach pokazują, że do każdych ekstremalnych warunków nasz organizm musi się po prostu zaadaptować.
 • 2018-01-29 13:38 | angry_angel

  Organizm musi się "zaadoptować"?

  Czy może raczej musi się "zaadaptować"?
 • 2018-01-29 14:00 | Tanaka

  "Ostatnie wydarzenia w Himalajach pokazują, że do każdych ekstremalnych warunków nasz organizm musi się po prostu zaadaptować."

  Pokazują raczej coś innego. Nie tylko "strefę śmierci" tlenowej, ale niejasną strefę ryzyka, odpowiedzialności za ryzyko i śmierć oraz dramatu nieprzygotowania by w sytuacji zagrożenia, móc mieć wszystkie możliwe środki ratunku w największej dostępności. Tego, najwyraźniej, zabrakło.

  A "dostosowanie organizmu" jest pokazywane od tysięcy lat. Nic tu nie trzeba nowego zobaczyć.
 • 2018-01-29 14:13 | turpin

  '...nasz organizm musi...'


  Nie, nie musi.

  Jak się tam człek nie pcha, to nie musi.

  A jak się pcha - też niekoniecznie musi; ba - jak widać - czasem się jednak nie adaptuje.
 • 2018-01-29 18:36 | Slawomirski

  Re:Na czym polega choroba wysokościowa?

  Niskie cisnienie parcjalne tlenu u podatnych osob powoduje obrzek pluc i potencjalnie smierc. Zdjecia klatki piersiowej byly robione w Aplach na wysokosci okolo 4 000 metreow za pomoca przenosnego aparatu rentgenowskiego i potwierdzily istnienie obrzeku pluc. Wchodzenie na osmiotysieczniki bez dodatkowego tlenu jest objawem glupoty a nie odwagi czy meskosci.

  Slawomirski
 • 2018-01-30 01:32 | R.S.

  Re:Na czym polega choroba wysokościowa?

  Kilka faktow, ktore p.Pawel pomija.
  Choroba wysokosciowa moze wystapic nawet na wysokosci 2,500 - 3,000 metrow. Wskutek konsumowanej nizszej ilosci tlenu nastepuje zaburzenie rownowagi sodowo-potasowej we krwi. Konsekwencja jest kumulacja wody w organizmie. Woda ta najczesciej przenika do pecherzykow plucnych i tam zostaje. Istnieja przypadki, ze woda moze rowniez zgromadzic sie w naczyniach mozgowych. Obrzek jest nieuchronny. Pierwsze symptomy to potworny bol glowy, kazdy krok sprawia bol a mozg jakby obijal sie w pustej skorupie. W przeciagu krotkiego czasu wystepuje goraczka. Alpinisci Himalaisci aklimatyzuja organizm ale kryzys moze nieoczekiwanie wystapic.
  Stosuje sie srodki farmakologiczne "diuretics", niemniej na wysokosci sa one nieskuteczne. Jedyny ratunek to podawac tlen i schodzic nizej. Wiem cos o tym bowiem chorobe wysokosciowa mialem kilka razy w Gorach Skalistych na stosunkowo niskiej wysokosci 9tys-12tys stop. Widoki w magazynach reklamujace narty - natychmiast indukuja we mnie odruchy obronne :(
  Tragedia jaka sie stala moze sie przydazyc wielu ludziom nawet zwyklym turystom rekreacyjnym.
  Przeciwnym sportem w ktorym za duza ilosc tlenu moze powodowac problemy jest nurkowanie z butlami "SCUBA diving". Na glebokosci 30+ metrow czlowiek oddycha odpowiednikiem +200% zawartosci tlenu. Dzialanie tlenu u wielu ludzi powoduje utrate zdrowego rozsadku i halucynacje. Ale to juz inna historia z wyprawy na morze Koralowe w ktorym moj partner kompletnie zglupial - mimo, ze byl lekarzem z Londynu.
 • 2018-01-30 15:01 | jakowalski

  Re:Na czym polega choroba wysokościowa?

  Także do życia na Marsie?
 • 2018-01-30 15:01 | jakowalski

  Re:Na czym polega choroba wysokościowa?

  Mowa była o adaptacji ludzkiego organizmu.
 • 2018-01-30 15:40 | azur

  Re:Na czym polega choroba wysokościowa?

  Jak ktoś przemawia na drabince, to jest choroba wysokościowa.
 • 2018-01-30 19:03 | Slawomirski

  Re:Na czym polega choroba wysokościowa?

  azur

  A gdy drabinka jest w studzience...
 • 2018-01-30 22:30 | Slawomirski

  Re:Na czym polega choroba wysokościowa?

  R.S.

  Hyperbaryczna hyperoxia prowadzi do drgawek dlatego w komorach hyperbarycznych nie stosuje sie wysokich cisnien tlenu. Oszolomienie podczas nurkowania jest wynikiem dzialania azotu. Wyjasnil to Haldane.

  Slawomirski
 • 2018-01-31 04:11 | R.S.

  Re:Na czym polega choroba wysokościowa?

  pomijajac fakt ze rozmowa idzie nie na temat to
  przytoczony efekt Haldane'a jest wynikiem hyperwentylacji i wyplukaniem lub obnizeniem CO2 w plucach. Przy braku CO2 mozg nie wydaje polecenia oddychania
  Hyperwentylacja moze czasem wystapic w momencie paniki albo nadmiernej ekscytacji, i nie tylko przy nurkowaniu. Jest bardzo grozna.

  Jesli chodzi o zatrucie tlenem i utrate logicznego myslenia to tutaj zainteresowani znajda odpowiedni material
  https://en.wikipedia.org/wiki/Oxygen_toxicity

  Dodatkowo polecam materialy na temat oxygen toxicity opublikowane przez National Institute of Health
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1114047/

  Symptoms of high pressure oxygen on nervous system
  Impaired intellectual function
  Tremor
  Myoclonus
  Fits

  Mieszanki do glebokiego nurkowania zawieraja tylko 2% tlenu!
  Ludzie odpowiednio wytrenowani i przeszkoleni moga nurkowac na Nitrox-ie mieszanace 40%O2 - 60%N2 ale
  "The trade off is that there is a risk of convulsion from acute oxygen toxicity if the diver descends too deep; for nitrox 40 that would be deeper than 30 m."

  Powracajac do alpinizmu i choroby wysokosciowej to podanie tlenu i zejscie z gor jest najlepszym ratunkiem!
 • 2018-01-31 18:08 | Slawomirski

  Re:Na czym polega choroba wysokościowa?

  Fakt ze ktos moze cos zrobic nie znaczy ze inne osoby powinny to nasladowac. Zdobywanie osmiotysiecznikow bez dodatkowego tlenu jest moim zdaniem postawa antynaukowa. Nie wiem czy wynika ona tylko z ignorancji czy kulturowych uwarunkowan. Jesli Polak i Francuzka weszli na szczyt Nanga Parbat bez dodatkowego tlenu to ich mozgi nie pracowaly normalnie czego efektem bylo wolanie o pomoc gdy Francuzka zaczela troche lepiej myslec na nizszych wysokosciach. Komorki organizmu czlowieka dzialaja w pewnym przedzile cisnien parcjalnych tlenu dlatego hyperoxia i anoxia sa dla nich szkodliwe.

  P.S.
  Wolne rodniki sa odpowiedzialne za toksyczne efekty tlenu.

  Slawomirski
 • 2018-01-31 22:54 | kalaskap

  Re:Na czym polega choroba wysokościowa?

  Prosił bym o małą poprawkę .Reinhold Messner jest obywatelem Włoch a nie Austrii .
 • 2018-06-13 10:35 | Sultan83

  Re:Na czym polega choroba wysokościowa?

  Najwyższa wysokość na jakiej byłem to jakieś 3600 m.n.p.m i już dało się odczuć. Stojąc w miejscu może nie było jakoś ciężką ale idąc pod górę już w momencie się odczuwało. To wyżej musi być o wiele gorzej, przypuszczam.  _______________________
  Kuki [Opinie]