Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Passent o kryzysie w stosunkach polsko-izraelskich: Nie można ustawą zakazać wspomnień

(20)
 • 2018-01-30 16:06 | żyga

  ustawa

  Une poszaleli .Albo chcą zniszczyć wodza.,stawiając przed trudnymi wyzwaniami.Ja w tym wszystkim doszukuję się innej przyczyny.Otóż ,w czasie debilnego łamania prawa i innych paranoicznych działań, pojawia się teza -Lech Kaczyński miał inne zdanie.Brawo panie Jarosławie .Przywraca pan cześć bratu.Tylko dlaczego takim kosztem Polaków?
 • 2018-01-30 16:54 | krebs06

  Re:Passent o kryzysie w stosunkach polsko-izraelskich: Nie można ustawą zakazać wspomnień

  Smutne to. Jest niegodziwością rozgrywanie kartą antysemicką do bieżących celów politycznych. Napuszone i głupie słowa Morawieckiego, że powinno się posadzić jedno duże drzewo dla narodu polskiego nie zmienią prawdy. Polskie społeczeństwo w czasie okupacji popierało w swojej większości holocaust. Nastroje antyżydowski w czasie okupacji bardzo wzrosły. Co by złego nie powiedzieć o II RP, to ekscesy antyżydowskie były tępione.
  Polecam Judenjagd polowanie na Żydów 1942-1945, póki IPN nie zakaże tej publikacji. Dla mnie to dużo bardziej wstrząsający dokument od Sąsiadów.
 • 2018-01-30 17:03 | SŁOWIANIN STANISŁAW

  Re:Passent o kryzysie w stosunkach polsko-izraelskich: Nie można ustawą zakazać wspomnień

  Można odnieść wrażenie ,że Jedwabne jest nadal możliwe.Tak sobie myślę,że po demontażu pomników żołnierzy Armii Czerwonej ogary poszły w las.
 • 2018-01-30 17:35 | izakan

  Re:Passent o kryzysie w stosunkach polsko-izraelskich: Nie można ustawą zakazać wspomnień

  Czyż nie jest to naszą specjalnością, uchwalanie niezliczonej liczby przepisów, które mają za zadanie naprawienie wszystkiego co rządzący uznają za złe?
  Tyle tylko, że uspokaja to sumienia polityków, którzy uważają , że problem znika, a w rzeczywistości mamy następne martwe prawo i wszystko zostaje po staremu.
  Czy oni na prawdę wierzą, że każdy Polak to bohater bez skazy i zmazy?
 • 2018-01-30 18:24 | Slawomirski

  Re:Passent o kryzysie w stosunkach polsko-izraelskich: Nie można ustawą zakazać wspomnień

  Panstwo niemieckie tepilo Zydow fizycznie i ekonomicznie. Mieszanie do tego panstwa polskiego jest nieuczciwoscia historyczna.

  Slawomirski
 • 2018-01-30 18:30 | jakowalski

  Przyganiał kocioł garnkowi

  Mam takie pytanie do redakcji "Polityki": czy w Izraelu wolno jest mówić otwarcie o udziale Żydów w Holokauście (Szoah)? Czy poruszany jest tam publicznie wątek traktujący o tym, że to nie Niemcy czy też Polacy, a Żydzi, konkretnie zaś żydowska policja, czyli Jüdischer Ordnungsdienst (tzw. odmani), wyłapywała i spędzała swych własnych rodaków na te różne Umschlagplatze w Warschau czy też Litzmannstadt i upychała ich w bydlęcych wagonach jadących do niemieckich obozów zagłady, w tym swoich sąsiadów, rodziny i innych, na ogół przypadkowych, Żydów. Przecież w samych już niemieckich obozach (właściwie fabrykach) zagłady, takich jak Auschwitz-Birkenau, Majdanek i Treblinka (a wymieniłem tu tylko te największe niemieckie „fabryki śmierci”) to właśnie nikt inny, jak 100% żydowskie komanda, zapędzały Żydów, czyli swoich rodaków, do komór gazowych, a potem oprawiały ich zwłoki, grzebiąc w pochwach i odbytnicach, wyrywając trupom swoich rodaków złote mostki i koronki. Oczywiście, działali oni pod przymusem, ale mogli przecież odmówić tej współpracy (tak jak np. polscy oficerowie, za cenę życia, odmawiali współpracy z bolszewikami), szczególnie, że tak czy inaczej czekała tych żydowskich kolaborantów zagłada, a odmawiając współpracy z Niemcami przy mordowaniu swych rodaków, ci współpracujący z Niemcami Żydzi, zmusiliby Niemców do wykonywania najbrudniejszej roboty, a wtedy nie jest do końca pewne, czy aby Niemcy czy też strażnicy albo więźniowie innych narodowości zgodziliby się ją wykonywać. Niestety, ale dowodów takiego, a nie innego postępowania elit żydowskich w latach II Wojny Światowej nie znajdziemy ani w warszawskim Muzeum Polskich Żydów, ani w biuletynach i innych wydawnictwach Instytutu Pamięci Narodowej, ani w wypowiedziach obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich ani też w polskich, niemieckich i izraelskich podręcznikach do nauczania najnowszej historii Żydów. A przecież pojednania Polaków i innych narodów z Żydami nie można budować na fundamencie przekłamań i przemilczeń.:-(
 • 2018-01-30 19:18 | Tomek1972

  Re:Passent o kryzysie w stosunkach polsko-izraelskich: Nie można ustawą zakazać wspomnień

  Ech.Prawie nic sie nie zmienilo od prawie 10 miesiecy jak mnie tutaj nie ma.Morawiecki odbil sie tutaj na SRF 1 pare nocy temu na falach tutejszej szwajcarskiej jedynki uslyszalem tylko jedni jego zdanie,za to znaczace,,Polacy macie byc silni``Albo szykuja jakas hece na przyszlosc,albo po prostu odwoluja sie do elementarnej sily.No i nic dziwnego ze Noblistow Polskich nie bedzie...Przedtem gadka o zwiekrzeniu religijnej indoktrynacji w szkolach a teraz to...Juz mi nie jest wstyd.To jest moj ostatni Czerwony Paszport z orzelkiem.Mam jeszcze 5 lat na zmiane.Chhyba wole zostac Kanadyjczykiem,bo Szwajcarem nigdy nie bede w 100%.Za duza domieszka dzikiejnkrwi wschodniej.....Gratuluje Gazecie ze przetrwala trudne czasy.I trwa dalej.A do Pana Passenta wlasnie nucilem sobie dzisiaj przy pracy jakies szlagiery Panskiej bylej Mslzonki .Pozdrowionka ;-)
 • 2018-01-30 19:58 | jakowalski

  Re:Passent o kryzysie w stosunkach polsko-izraelskich: Nie można ustawą zakazać wspomnień

  Wreszcie we „Wiadomościach” powiedziano wyraźnie, że Żydzi mieli nie tylko swoich własnych „szmalcowników”, ale też żydowską policję (odmanów) która była gorsza niż Gestapo.
 • 2018-01-30 20:28 | azur

  Re:Passent o kryzysie w stosunkach polsko-izraelskich: Nie można ustawą zakazać wspomnień

  Bardzo sobie cenię trzeźwy sąd Passenta, tak cenny w dzisiejszych czasach pomieszania pojęć i wszechogarniającego kłamstwa. Przypominają się słowa Miłosza: "...gromadę błaznów wokół siebie mając, na pomieszanie dobrego i złego".
 • 2018-01-30 22:11 | Mimi79

  Re:Passent o kryzysie w stosunkach polsko-izraelskich: Nie można ustawą zakazać wspomnień

  Oczywiście. Ci ze skaza to wyłącznie wywrotowy element i obcy agenci, tudzież oglupiali rodacy na usługach obcych agentów.
 • 2018-01-31 00:40 | kharper

  Nie można ustawą zakazać wspomnień

  wspomnien o PZPR tez nie mozna zakazac szanowny panie redaktorze, ani krzyw popelniomych przez ich czlonkow
 • 2018-01-31 01:37 | woytek

  Re:Passent o kryzysie w stosunkach polsko-izraelskich: Nie można ustawą zakazać wspomnień

  Ta ustawa nie zakazuje wspomnień, więc wystąpienie mojego ulubionego dziennikarza , Daniela Passenta , jest nie na temat .
 • 2018-01-31 04:23 | mmla

  Re:Passent o kryzysie w stosunkach polsko-izraelskich: Nie można ustawą zakazać wspomnień

  Już w latach 80-tych, kiedy w Polsce mało kto o tym mówił, zauważałem pojawiające się (z rzadka) w NYTimes określenia Polish death camps albo Polish concentration camps. Nie znam jednego przypadku, by określenie to nie miało oznaczać miejsca, gdzie obozy były ulokowane. Oczywiście, sformułowanie jest niebezpieczne ze względu na nieuświadomionego czytelnika. Nikt kto posiada elementaną wiedzę historyczną w pułapkę nie wpadnie. Tak więc tępienie tego mało precyzyjnego określenia ma sens. Ale bez popadania w histerię. Próba wsadzania kogoś do więzienia dlatego, że wyraził się dwuznacznie to paranoja. A to tylko drobna część ustawy, którą patriotyczni geniusze z PiS chcą wprowadzić. Nawet Waszczy, mistrz gaf, może się schować. Inna rzecz, że jeżeli chodzi o Netanyahu versus Duda czy Morawiecki, to wart Pac pałaca, a pałac Paca.
 • 2018-01-31 04:57 | Falicz Jedrek

  :Passent o kryzysie w stosunkach polsko-izraelskich: Nie można ustawą zakazać wspomnień - co Pan powie...?

  Czy D. Passent chociaz czytal te ustawe?...chyba nie albo celowo przekreca i wtedy to fatalnie o nim swiadczy...:

  „Art. 55a. 1. Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie określone w art. 6 (...)
  lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni..."

  Moze trzeba wyjasnic na zasadzie analogii, ktora zgaduje latwiej bedzie D. Passentowi zrozumiec...parafrazujac.:

  "„ Kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Zydowskiemu lub Państwu Izrael odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie określone w art. 6 (...) oraz zbrodnie stalinowskie sowieckiego i podleglego mu aparatu przemocy i komunistycznego terroru
  lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni,..itd

  Inaczej mowiac tak jak nie mozna oskarzac narodu zydowskiego o wspoldzialanie i wspolodpowiedzialnosc za Holokaust z powodu kolaboracji wielu przedstawicieli elit zydowskich tak i nie mozna bedzie WBREW FAKTOM pod grozba kary obarczac Polskiego Narodu jako zbiorowosci oraz polskiego panstwa odpowiedzialnoscia za zbrodnie niemieckie. Tylko tyle i az tyle. Nie chodzi tu o szmalcownika Kowalskiego ani o Mosze Rozecwajga, ktory sluzyl ochotniczo w zydowskiej policji bedacej na uslugach Niemcow.
 • 2018-01-31 07:36 | janussss

  Re:Passent o kryzysie w stosunkach polsko-izraelskich: Nie można ustawą zakazać wspomnień

  Nie ma osoby na swiecie ktora sadzi ze Polacy zbudowali i zarzadzali obozami ,sprawa 'obozow' to zwyczajna polska hucpa . Oczywiscie chodzi o wolnosc badan tzw. polskiego sasiedzkiego holocaustu w ktorym glownie chlopi polscy wydali, wymordowali od 100.000 do 200.000 Zydow. Po wojnie odbylo sie 21.000 procesow Polakow ktorzy wydali , zamordowali Zydow.
 • 2018-01-31 12:07 | artur702

  Re:Passent o kryzysie w stosunkach polsko-izraelskich: Nie można ustawą zakazać wspomnień

  Historii nie pisze się ustawami. Historia pisze się sama, trzeba ją tylko badać i odnotowywać dokumentami. Z drugiej strony nie jestem w stanie zrozumieć postawy Jarosława Kaczyńskiego, którego cała rodzina jest pochodzenia żydowskiego. Będąc Żydem wspiera politycznie faszystowskie łyse pały, którym marzy się ponownie palenie Żydów. Żyd Jarosław Kaczyński antysemitą? Paranoja goni paranoję.
 • 2018-01-31 13:30 | jakowalski

  Re:Passent o kryzysie w stosunkach polsko-izraelskich: Nie można ustawą zakazać wspomnień

  Czy "Polityka" jest pismem polskim czy tylko polskojęzycznym?
 • 2018-01-31 16:33 | alamakotalive

  Re:Passent o kryzysie w stosunkach polsko-izraelskich: Nie można ustawą zakazać wspomnień

  Trudno się oprzeć wrażeniu, że diatryby o nastrojach nurtujących polskie społeczeństwo w czasie okuopacji niemieckiej umieszczanych na tym i innych blogach pisane są przez individua, które tej okupacji nie doświadczyły. Passent nie pisze, choć świetnie o tym wie, że ratujący go Polacy ryzykowali swoje i swoich rodzin życie. Nie pisze również, że tacy jak ci którzy wydali jego rodziców byli likwidowani przez polskie podziemie - podziemie póżniej zwalczane przez władzę, której on się przez tyle lat wysługiwał.
  Passent wydaje się również zapominać, że on sam był częścią systemu nie tylko ustawowo zakazującego wspomnień, ale fałszującego historię narodu.
  Jest takie stare polskie przysłowie o skorupce ...
 • 2018-01-31 17:49 | jakowalski

  Re:Passent o kryzysie w stosunkach polsko-izraelskich: Nie można ustawą zakazać wspomnień

  kobieta_po_50
  Kolejny popis żydowskiej bezczelności.
  Zapis o kłamstwie oświęcimskim jest święty. Na ten temat nie wolno dyskutować pod groźbą prokuratora i więzienia.
  Ale bezczelne kłamstwa na temat polskich obozów to sprawa, która jak najbardziej może być dyskutowana, a Polska nie ma prawa się przed takimi chamskimi oskarżeniami bronić.
  W żaden sposób.
  Ustawa o IPN uwzględniała WSZYSTKIE uwagi żydowskiej ambasady. A i tak, reakcją na ustawę jest histeria i najgorsze, kłamliwe obelgi w stronę Polski i Polaków.
  Żydzi po prostu chcą mieć możliwość swobodnego plucia na nas i nie chcą się zgodzić na żaden zapis, który by ich w tym pluciu ograniczał.
  Kto podpisał takie pisemko?
  Ano sami dobrzy znajomi "przyjaciele" Polaków.
  Anne Applebaum, Timothy Garton Ash, Witold Bereś, Anna Bikont, Barbara Engelking, Konstanty Gebert, Jan Tomasz Gross, Jan Hartman, Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Maria Janion, Aleksander Kwaśniewski, Kazimiera Szczuka, Róża Thun, Olga Tokarczuk, Grzegorz Turnau, Monika Płatek...
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,22965292,prawica-oskarza-hgw-wydala-narodowcom-zgode-na-pikiete-tyle.html#Z_BoxNewsLink0&a=66&c=96
 • 2018-02-04 10:52 | janussss

  Re:Passent o kryzysie w stosunkach polsko-izraelskich: Nie można ustawą zakazać wspomnień

  More than 200,000 Jews were killed, directly or indirectly, by Poles in World War II, says historian Jan Grabowski, who studied the brutal persecution of the victims. His conclusion: There were no bystanders in the Holocaust.

  By Ofer Aderet Feb 11, 2017