Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Tak się budowała gdańska rafineria

(4)
O budowie rafinerii w Gdańsku zdecydowano w 1971 r. Miała przetwarzać ropę arabską, a nie tę z ZSRR.
 • 2018-02-02 09:18 | GregoriusP

  Sporo bledow w tym artykule i niescislosci

  Pierwsze slysze, zeby do Gdanska sprowadzano radziecka, kupowana na zachodzie,rope tankowcami.
  Nitka rurociagu do Plocka miala umozliwic przerow w MZRiP (Mazowieckich Zakaldach Rafineryjnych i Petrochemicznych) arabskiej ropy.
  W latch 80-tych nitka ta bylo wykorzystywana do tloczenia ropy w przeciwnym kierunku niz planowano. Sytuacja ekonomiczna spowodowala, ze zaniechano zakupåy arabskiej ropy, a do Gdanska tloczono radziecka rope z Plocka, zeby utrzymac tam produkcje. Wiazalo sie to ze zmianami technicznymi w rafinerii i przestawienie jej do przerobu innej ropy.
  Warto byloby wspomniec o generalnym wykonawcy RG - plockiej Petrobudowie.
  Ani BP, ani Amoco nigdy nie zajmowalo sie projektowaniem, ani dostawa technologii dla jakiejkolwiek rafinerii.
  Technologie dostarczalo UOP, projektowal Snam, a budowala Petrobudowa.

  Trzeba tez pamietac o flocie polskich 100-tysiecznikow - tankowcow regularnie dostarczajacych rope arabska do Gdanska. W latach 80-tych poszla na "zyletki".
 • 2018-02-02 16:26 | jakowalski

  Re:Tak się budowała gdańska rafineria

  Trzeba ją zburzyć, bo komunistyczna!
 • 2018-02-02 21:21 | Wrotek

  Re:Tak się budowała gdańska rafineria

  @GregoriusP,
  są relacje, że wobec odmowy sprzedaży ropy radzieckiej do Płocka Polacy kupowali ją w Amsterdamie. Czy praktycznie zastosowanie takiego importu ropy po wybudowaniu rurociągu Gdańsk-Płock było - tego nie wiem. Projekt jednak rurociągu tego mógł być właśnie po to, skoro Płock miał ograniczenia technologiczne będąc zaprojektowany na ropę radziecką.

  Generalny wykonawca Rafinerii Gdańskiej to akurat kilkukrotnie się zmieniał.Najpierw był to Mostostal Płock, potem Petrobudowa Płock, a na końcu Gdańskie Przedsiebiorstwo Budownictwa Przemysłowego. (info nawet na oficjalnej stronie Lotosu).

  A co do technologii: ponownie bardziej skomplikowane, więcej projektantów dla poszczególnych aspektów.
 • 2018-02-03 10:29 | GregoriusP

  Re:Tak się budowała gdańska rafineria

  Nie bylo nigdy transportow radzieckiej ropy do Plocka via Gdansk. Byly za to transporty radzieckiej ropy z Plocka do Gdanska w czasach kryzysu. Intencja tego rurociagu bylo w prawdzie przesylanie arabskiej ropy do Plocka, ale raczej dzialalo w druga strone, zeby utrzymac Rafinerie Gdanska na chodzie. Rurociag byl tak zaprojektowany, ze mogl przesylac rope w obu kierunkach.
  Koncerny takie jak BP czy Shell nie oferoowaly i nie oferuja technologii. Technologie i zwiazane z tym katalizatory - najwazniejsze elementy - oferowaly firmy typu UOP, MontecassiniEdison i ICI - przed napisaniem artykulu warto zasiegnac informacji u chemikow.
  Generalnym wykonawca byla Petrobudowa, a GPBP powstalo pozniej na jej bazie. Malo brakowalo, a bym cala moja rodzina sie przeniosla z Plocka do Gdanska.