Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Ustawa o IPN popsuje stosunki Polski z Ukrainą. To klęska dyplomacji

(8)
Ma rację prezydent Ukrainy, kiedy mówi, że uchwalona przez Sejm i Senat ustawa o IPN godzi w polsko-ukraińskie stosunki i strategiczne partnerstwo.
 • 2018-02-02 20:24 | woytek

  Re:popsuje stosunki Polski z Ukrainą. Nowa Ukraina to klęska nacjonalistów

  To co się dzieje na Ukranie to totalna klęska nacjonalistów.
  Oligarchowie przejęli majątek narodowy Ukrainy , a nacjonalistom zostawili ideologię i biedę. To sie nazywa robić "dobre" interesy. Nacjonalistom ukraińskim należy współczuć , a nie z nimi walczyć o historyczną prawdę.
 • 2018-02-02 20:54 | Maciej2

  Re:Ustawa o IPN popsuje stosunki Polski z Ukrainą. To klęska dyplomacji

  Z tekstu artykułu wynika, że polska nowelizacja (w odniesieniu do zbrodni wołyńskiej) jest odwetem na podobne prawo, wprowadzone przez Ukraińców. Krytykowaliśmy Ukrainę, że tworzy złe przepisy i w odwecie stworzyliśmy własne prawo, równie złe.

  Rozumiem mechanizm odwetu oraz prawo do odwetu. Zastanawiam się, czy nie mogliśmy być "tym mądrzejszym", który ustąpi. Bo to są jednak, jak słusznie pisze Autorka, w dużej mierze martwe przepisy - żaden z dwóch krajów nie wyda przecież swoich obywateli drugiemu, aby byli sądzeni za szkalowanie bohaterów/zaprzeczanie zbrodni (odpowiednio wersja ukraińska i polska). Trzeba oddać sprawiedliwość PiS, że przynajmniej próbowali być tym mądrzejszym, ale jak zwykle nie wyszło.
 • 2018-02-02 20:56 | Manifest

  Re:Ustawa o IPN popsuje stosunki Polski z Ukrainą. To sukces dyplomacji

  Brawo IPN, jedyny raz. Później rozpędzić.
 • 2018-02-02 21:39 | Alrus

  Re:Ustawa o IPN popsuje stosunki Polski z Ukrainą. To klęska dyplomacji

  Woytek, najpierw współczucie należy się pomordowanym przez zbrodniarzy Polakom, a nie czcicielom tych zbrodniarzy. I dziwię się, że jakikolwiek Polak może o takiej kolejności zapominać.
  Pamięć o przeszłości służy budowaniu przyszłości, a nikt nie szanuje narodu, co pozwala bezkarnie się zabijać. Nadstawianie drugiego policzka nie sprawdza się w polityce, a Polska niewiele żąda, bo tylko uznania, że mordercy byli mordercami.
 • 2018-02-02 22:02 | jakowalski

  Re:Ustawa o IPN popsuje stosunki Polski z Ukrainą. To klęska dyplomacji

  Jakie "partnerstwo"? Z kim? Ukraina jest przecież państwem upadłym.
 • 2018-02-02 23:19 | Aspiryna

  Re:Ustawa o IPN popsuje stosunki Polski z Ukrainą. To klęska dyplomacji

  A tymczasem we Lwowie wywieszaja flagi UPA i to jest oficjalnie usankcjonowane...
  Ukraina nie byla i nie jest pozytywnie nastawiona do Polski, i to sie pewnie nie zmieni!
 • 2018-02-03 10:47 | Satoshi Politico

  Pozytywna nutka

  Sporo już napisano w tekstach „Polityki“ i w komentarzach czytelników na temat geopolitycznej szkodliwości uchwalonej ustawy. Przede wszystkim wskazywano przy tym na wzrost napięcia między rządem Polski a władzami najważniejszego sojusznika tzn. USA. (Administracja Trumpa jest jak wiadomo b. pro-izraelska, na co wskazywały ostatnio oświadczenia w sprawie Jerozolimy.) Ja sam wskazałem już w nieco ironicznym komentarzu do innego tekstu „Polityki” (blog p. Szostkiewicza), że brakuje jeszcze tylko tego, aby zainicjowano w Polsce kult gen. Zeligowskiego i wysunięto pod adresem Słowacji żądania odszkodowawcze za aneksję paru spiskich wiosek we wrześniu 1939 r. Wtedy Polska będzie "miała na pieńku" ze wszystkimi sąsiadami.
  Dziś chciałbym jednak zwrócić uwagę na pozytywny aspekt całej sprawy w stosunku do Ukrainy. Dalszy wzrost napięć między władzami Polski i Ukrainy na tle polityki historycznej sprawia, że perspektywa przystąpienia Ukrainy do UE staje się jeszcze mniej realistyczna, bowiem to Polska pod rządami poprzedniej koalicji była największym orędownikiem integracji europejskiej Ukrainy. Tymczasem przyjęcie tego przeżartego korupcją "upadającego państwa" do UE byłoby znaczącym krokiem w stronę politycznego samobójstwa samej Unii, która potrzebuje odnowy i rekonsolidacji wokół swego północno-zachodniego rdzenia zamiast dalszego rozszerzania "na ładne oczy". Tylko taka Unia może przetrwać i zachować w jakimś stopniu swoje wartości w świecie, który ulega szybko postępującej multipolaryzacji i "re-orientacji" (w rozumieniu Andre Gundera Franka). Ukraina utraciła już swe szanse na integrację z Zachodem. "Okno okazji" dla tego kraju już się zamknęło. Przyszłość Ukrainy to podział terytorialny – przynajmniej de facto. Trzeba też pogodzić się z tym, że szpetne przedmurze geopolityczne UE (tzn. zachodnia część Ukrainy) będzie rządzone przez ugrupowania polityczne odwołujące się do UPA i czczące Stepana Banderę oraz Romana Szuchewycza.
 • 2018-02-03 22:54 | steve118

  Re:Ustawa o IPN popsuje stosunki Polski z Ukrainą. To klęska dyplomacji

  "Ustawa godzi w dobre stosunki Polski i Ukrainy", nie widzi Pani Redaktor większych problemów wynikających z tej ustawy? Tu akurat problemu niema , jest to akurat dobra kontr ustawa do banderowskiej.