Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Choroba antysemityzmu toczy Polskę nie od dziś

(17)
Musimy mieć świadomość, że 1968 rok w Polsce to nie 1933 rok w Niemczech – mówi Stefan Sawicki z komisji przyznającej tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
 • 2018-02-03 11:30 | jakowalski

  Nie mylmy antysyjonizmu z antysemityzmem!

  Należy odróżnić raz i na zawsze antysyjonizm, czyli stanowisko krytyczne wobec syjonistycznej ideologii wyznawanej przez elity rządzące państwem Izrael od chwili jego powstania od antysemityzmu, czyli ideologii antysemickiej a więc głównie antyarabskiej i antyetiopskiej (antyabisyńskiej). Antysyjonizm jest przecież stanowiskiem antyrasistowskim, jako że syjonizm jest przecież z definicji ideologią rasistowską, głoszącą prymat tzw. narodu wybranego czyli tu konkretnie żydowskiego nad innymi narodami. Antysyjonizmu nie należy też mylić z krytyką czy wrogością wobec Izraela, jako że antysyjonizm jest tylko stanowiskiem krytycznym wobec polityki elit rządzących Izraelem od roku 1948 do dziś. Tak więc wszelka krytyka posunięć władz państwa Izrael to nie jest antysemityzm a tylko antysyjonizm. Poza tym, to dlaczego w „Polityce” mówi się wciąż o antysemityzmie, a nic nie mówi się o antygoizmie, w tym o antysłowianizmie a szczególnie o antypolonizmie?
 • 2018-02-03 11:33 | jakowalski

  Ustawa o IPN...

  ... NIE wprowadza ograniczeń w dziedzinie badań naukowych!
 • 2018-02-03 12:31 | vandermerwe

  Re:Choroba antysemityzmu toczy Polskę nie od dziś

  Bardzo dobry wywiad. Oby takich wiecej.

  Pozdrawiam
 • 2018-02-03 16:36 | alamakotalive

  Re:Choroba antysemityzmu toczy Polskę nie od dziś

  Naprawdę, przyjemnie jest czytać rozsądne i wyważone wypowiedzi Pana Sawickiego. Nie ma w nich nic z czym rozsądny człowiek by się nie zgodził.
 • 2018-02-03 19:05 | woytek

  Re:Choroba antypolonizmu toczy członków "Przedsiębiorstwa Zagłada"

  Świat składa sie z ludzi młodych i starych zgredów politycznych, którzy z niejednego pieca jedli chleb z masłem. Stare zgredy robią politykę "historyczną" i wciągają do tego piekielnego kotła młodych "humanistów", którzy muszą zarabiajać na chleb z masłem uprawiając propagandę wymyśloną i narzuconą przez starych zgredów.
  Tak się toczy ten wózek pełen "humanistów" , kórzy zabierają głos w obronie "wyższych" wartości, a tak naprawdę to węszą jak obciążyć młodych ludzi poczuciem winy za zbrodnie sprzed 75 laty i wycisnąć parę miliardów z niewinnych dzieci, które nic nie mają wspólnego z awanturami starych zgredów.
 • 2018-02-04 12:22 | Jacek, NH

  Re:Choroba antysemityzmu toczy Polskę nie od dziś

  W związku z godzącą w polską pamięć historyczną, konsekwentną działalnością dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, wzywamy władze Rzeczypospolitej do usunięcia dra Piotra M.A.Cywińskiego ze stanowiska dyrektora Muzeum Auschwitz. Ponadto żądamy przywrócenia Mszy św. i hymnu państwowego pod Ścianą Straceń w Narodowym Dniu Pamięci Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych - Fundacja Paradis Judaeorum
 • 2018-02-04 17:29 | turkmen

  Re:Choroba antysemityzmu toczy Polskę nie od dziś

  ..antysemityzm od wiekow jest na ustach kosciola katolickiego !! zle nauczanie ,brak wiadomosci o powstaniu chrzescijanstwa ,wmawianie wiernym ze to wlasnie zydzi sa winni krwi Jezusa i za ten czyn zostali przekleci na wieki ...itd
 • 2018-02-04 17:41 | ajh

  Re:Choroba antysemityzmu toczy Polskę nie od dziś

  Po 1968 roku z Polski wyjezdzali glownie do USA 1) Polacy pochodzenia zydowskiego, ktorzy byli przesladowani (np. dlatego, ze ich rodzice byli kiedys komunistami); 2) Polacy pochodzenia zydowskiego, ktorzy bali sie przesladowan, czesto z zonami pochodzenia nie-zydowskiego; 3) ich polscy koledzy, ktorzy korzystali z pomocy od osiedlonych juz w USA przyjaciol pochodzenia zydowskiego.
 • 2018-02-04 18:16 | stok

  Re:Choroba antysemityzmu toczy Polskę nie od dziś

  1. Choroba antypolonizmu toczy poważną część społeczeństwa Izraela nie od dziś. Izraelczycy nie są ani lepsi, ani gorsi niż Polacy, czy na przykład Ukraińcy.
  2. Czy Izraelczykom znane są historie Chaima Rumkowskiego z Łodzi i podobnych żydowskich pomocników niemieckich ludobójców?
 • 2018-02-04 19:40 | woytek

  Re:Choroba antysemityzmu toczy Polskę nie od dziś

  @satrustequi
  "Otoz nietrudno sobie wyobrazic jesli ktos ma wyobraznie, ze gdyby w 1939-45r. Hitler naznaczyl 3 miliony rdzennych Polakow (a nie polskich obywateli zydowskiego pochodzenia) jako tych ktorzy musza nosic oznaczenie na rekawie, ktorzy musza opuscic dom i pojsc do getta, ktorym nie wolno pomagac i goscic ich w domu pod kara smierci - otoz Prosze Panstwa zachodzi pytanie jaka bylaby skala nagannych zachowan wobec tych napietnowanych zdegradowanych ludzi, Polakow."
  Otóż Hitler naznaczył parę milionów Polaków w tych czasach pogardy.
  Polacy i Polki urodzeni w Litzmannstadt / czyli w Łodzi / mieli dopisywane na drugie imie Kazimierz , Kazimiera w celu naznaczeniania ich do końca życia.
  To był stygmat piętnujący ich podły status społeczny . Po latach tych Kazimierzy i te Kazimiery nacjonalista żydowski chce obarczyć odpowiedzialnościa za "polskie obozy zagłady" ? Wstydu nie mają senatorowie amerykańscy uchwalający ustawę nr 447.
 • 2018-02-04 19:59 | Jacek, NH

  Re:Choroba antysemityzmu toczy Polskę nie od dziś

  "Twarz Jana Tomasza Grossa, manipulatora, nienawidzącego Polski kłamcy, który pisał między innymi, że Polacy zabili w czasie II wojny światowej więcej Żydów niż Niemców, który na łamach „New York Timesa”przedstawił Marsz Niepodległości jako marsz kilkudziesięciu tysięcy Polaków, jako marsz Ku Klux Klanu i faszystów. To twarz wściekłego antypolonizmu"
 • 2018-02-04 22:22 | Herbaciarz

  Re:Choroba antysemityzmu toczy Polskę nie od dziś

  Bardzo ciekawy i mądry wywiad. Wreszcie miarodajny rozmówca i miarodajne opinie. Tylko czy tytuł i podtytuł artykułu oddają treść zawartych w nim wypowiedzi? Jaka choroba toczy toczy niektórych publicystów "Polityki"? Czy może usprawiedliwione jest nawet pytanie - jaka choroba toczy "Politykę?
 • 2018-02-05 21:54 | alamakotalive

  Re:Choroba antysemityzmu toczy Polskę nie od dziś

  Podziwiam pana Sadowskiego. Podziwiam jego obiektywizm i umiar. Nie pozwala sobie narzucić narracji tradycjonalnego polskiego antysemityzmu. Intelektualnie przerasta o niebo profesorów polskich wyższych uczelni zabuerających głos w tej sprawie, nie mówiąc już o dziennikarzach.
 • 2018-02-08 16:58 | Aspiryna

  Re:Choroba antysemityzmu toczy Polskę nie od dziś

  "... NIE wprowadza ograniczeń w dziedzinie badań naukowych!"

  Latwo sprawdzic, ze ustawa napisana zostala w bardzo niejasny
  i pozostawiajacy wiele watpliwosci sposob... Typowy "bubel
  prawny", typowy produkt PiSowskiej prawniczej miernoty!
 • 2018-02-09 10:57 | Martin L

  Re:Choroba antysemityzmu toczy Polskę nie od dziś

  2018-02-03 11:30 | jakowalski
  Gomułka wiecznie żywy, ta sama propaganda równo po 50 latach. Nie jesteśmy antysemitami ale antysyjonistami.
 • 2018-02-09 11:56 | Martin L

  Re:Choroba antysemityzmu toczy Polskę nie od dziś

  Aspiryna
  Proszę przeczytać wpis Jacek, NH nazywa marsz z hitlerowskimi hasłami, marszem niepodległości z biało-czerwonymi flagami, ulicami Warszawy, ulicami które są grobami tysięcy nieznanych ludzi z hasłem Sieg Hiel! Dla tych uczestników mordowanie Żydów przez Hitlera było czynem wskazanym a Polacy w tym uczestniczący obronili wiarę katolicką od "żydostwa" czyli byli "patriotami". Wielu dzisiaj popierających PiS myśli podobnie. "Hitler dobrze robił Żydom ale źle Polakom". Nie mogą się z tym afiszować bo obowiązuję "poprawność polityczna" ale można o tym zakazać przypominać. PiS odwołuje się do tradycji skrajnej prawicy wydającej Żydów hitlerowskim Niemcom, sympatyzuje z nimi ale nie może tego otwarcie powiedzieć było by to samobójstwo polityczne. Tak nie jest do końca bubel prawny ma on chronić niechlubną przeszłość sympatyków skrajnej prawicy w przeszłości kolaborującej z okupantem w wydawaniu Żydów a na tą tradycję dzisiaj się PiS powołuję, ta ustawa dokładnie temu może służyć.
  PiS równie dobrze mógłby ze szmalcownika zrobić bohatera narodowego, polskiego patriotę, żołnierza niezłomnego i prawdziwego obrońcę wiary katolickiej.
 • 2018-02-09 20:13 | Martin L

  Re:Choroba antysemityzmu toczy Polskę nie od dziś

  2018-02-03 11:54 | satrustequi
  1"Hitler naznaczyl 3 miliony rdzennych Polakow (a nie polskich obywateli zydowskiego pochodzenia) " Rozumiem że chodzi o ofiary narodowości polskiej a nie obywateli polskich, może pan łaskawie podać źródła czy opracowania podanej liczby ofiar? Dotyczy to obozów koncentracyjnych, masowych egzekucji czy szeroko pojętymi działaniami wojennymi?
  2 Co do antypolonizmu, jak ktoś napluje panu w twarz będzie go pan szanował? Przypomnę istnieją do dzisiaj legalne antysemickie organizacje ja Młodzież Wszechpolska czy ORN która przed wojną odwoływała się do hitlerowskiego antysemityzmu, przypomnę audycje Radia Maryja. Niestety jest to przykre ale za tą "tolerancję" obrywają wszyscy Polacy.

  32018-02-05 14:10 | satrustequi
  " Zielona wyspa za PO i kapitalne wyniki gospodarcze za PiS. " To pękam ze śmiechu, PiS zmarnował ogromną szansę wypracowaną za PO. Proszę popatrzeć na oferty pracy w większych miastach, wynagrodzenie jakie 3 euro podobnie jak za rządów PO trzy lata temu a jeśli się uwzględni inflację, wyższe podatki, drożyznę to wartość nabywcza złotego za PO była większa czyli Polacy zarabiają faktycznie mniej niż za poprzedników. Owszem jest za to więcej darmozjadów żyjących z 500+ kosztem właśnie pracujących. To jest sukcesem. W sąsiednich Czechach nie można znaleźć chętnych do pracy za gów.... 6 euro. Gospodarka się nie rozwija, oparta jest wyłącznie na reprodukcji taniej siły roboczej, "bydła roboczego" czyli program 500+, wkrótce dorosną dzieci najstarsze a będą wyłącznie tanim "bydłem roboczym" pisowskiej gospodarki jeśli będą tak głupi i nie wyjadą.