Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Choroba antysemityzmu toczy Polskę nie od dziś

(23)
Musimy mieć świadomość, że 1968 rok w Polsce to nie 1933 rok w Niemczech – mówi Stefan Sawicki z komisji przyznającej tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
  • 2018-02-03 11:30 | jakowalski

Nie mylmy antysyjonizmu z antysemityzmem!

Należy odróżnić raz i na zawsze antysyjonizm, czyli stanowisko krytyczne wobec syjonistycznej ideologii wyznawanej przez elity rządzące państwem Izrael od chwili jego powstania od antysemityzmu, czyli ideologii antysemickiej a więc głównie antyarabskiej i antyetiopskiej (antyabisyńskiej). Antysyjonizm jest przecież stanowiskiem antyrasistowskim, jako że syjonizm jest przecież z definicji ideologią rasistowską, głoszącą prymat tzw. narodu wybranego czyli tu konkretnie żydowskiego nad innymi narodami. Antysyjonizmu nie należy też mylić z krytyką czy wrogością wobec Izraela, jako że antysyjonizm jest tylko stanowiskiem krytycznym wobec polityki elit rządzących Izraelem od roku 1948 do dziś. Tak więc wszelka krytyka posunięć władz państwa Izrael to nie jest antysemityzm a tylko antysyjonizm. Poza tym, to dlaczego w „Polityce” mówi się wciąż o antysemityzmie, a nic nie mówi się o antygoizmie, w tym o antysłowianizmie a szczególnie o antypolonizmie?
  • 2018-02-03 11:33 | jakowalski

Ustawa o IPN...

... NIE wprowadza ograniczeń w dziedzinie badań naukowych!
  • 2018-02-03 11:54 | satrustequi

Re:Choroba antysemityzmu toczy Polskę nie od dziś

Taka refleksja na kanwie aktualnych dyskusji w sprawie "polskich obozow smierci" etc.

Rasizm jest obrzydliwy. Zeby okreslic na ile byl obecny w szmalcownictwie itp. nagannych zachowanich trzeba by jednak odjac - a nie jest to latwe - wplyw innych czynnikow. Co mam na mysli? W eksperymencie Zimbardo ludzie zaczeli sie zachowywac karygodnie gdy stworzono warunki po temu. Koledzy studenci zaczeli meczyc drugich kolegow... Otoz nietrudno sobie wyobrazic jesli ktos ma wyobraznie, ze gdyby w 1939-45r. Hitler naznaczyl 3 miliony rdzennych Polakow (a nie polskich obywateli zydowskiego pochodzenia) jako tych ktorzy musza nosic oznaczenie na rekawie, ktorzy musza opuscic dom i pojsc do getta, ktorym nie wolno pomagac i goscic ich w domu pod kara smierci - otoz Prosze Panstwa zachodzi pytanie jaka bylaby skala nagannych zachowan wobec tych napietnowanych zdegradowanych ludzi, Polakow. Bo ze bylaby to chyba nikt rozsadny nie ma watpliwosci. Dopiero odjecie tego nierasowego elementu zla pozwala na okreslenie rozmiarow rasizmu w spoleczenstwie. Polacy donosili w II wojnie takze na Polakow, nie tylko na Zydow. Zabijali sie w partyzanckich oddzialach roznych orientacji politycznych...Doszlo nawet do tego ze wyslano do Oswiecimia pania ktora przysylala donosy do gestapo na znajomych, ktore okazywaly sie w czasochlonnym sledztwie nieprawdziwe - za notoryczne nieprawdziwe donoszenie na rodakow! Pozdrawiam
  • 2018-02-03 12:31 | vandermerwe

Bardzo dobry wywiad. Oby takich wiecej.

Pozdrawiam
  • 2018-02-03 16:36 | alamakotalive

Naprawdę, przyjemnie jest czytać rozsądne i wyważone wypowiedzi Pana Sawickiego. Nie ma w nich nic z czym rozsądny człowiek by się nie zgodził.
  • 2018-02-03 19:05 | woytek

Re:Choroba antypolonizmu toczy członków "Przedsiębiorstwa Zagłada"

Świat składa sie z ludzi młodych i starych zgredów politycznych, którzy z niejednego pieca jedli chleb z masłem. Stare zgredy robią politykę "historyczną" i wciągają do tego piekielnego kotła młodych "humanistów", którzy muszą zarabiajać na chleb z masłem uprawiając propagandę wymyśloną i narzuconą przez starych zgredów.
    Tak się toczy ten wózek pełen "humanistów" , kórzy zabierają głos w obronie "wyższych" wartości, a tak naprawdę to węszą jak obciążyć młodych ludzi poczuciem winy za zbrodnie sprzed 75 laty i wycisnąć parę miliardów z niewinnych dzieci, które nic nie mają wspólnego z awanturami starych zgredów.
  • 2018-02-03 19:50 | satrustequi

Znakomita rozmowa, znakomite wypowiedzi Pana Sawickiego.

Pointa Pana Sawickiego- jesli ktos nie wie - dotyczy znanej roznicy religijnej miedzy chrzescijanami i starszymi bracmi w wierze. Znak zapytania raczej po ponownym powinien byc, niz po przyjsciu, taki bowiem jest sens tej roznicy religijnej. Oczywiscie Pan Sawicki wie o czym mowi, wiec raczej w redakcji przesunieto ten znak zapytania?
  • 2018-02-04 12:22 | Jacek, NH

W związku z godzącą w polską pamięć historyczną, konsekwentną działalnością dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, wzywamy władze Rzeczypospolitej do usunięcia dra Piotra M.A.Cywińskiego ze stanowiska dyrektora Muzeum Auschwitz. Ponadto żądamy przywrócenia Mszy św. i hymnu państwowego pod Ścianą Straceń w Narodowym Dniu Pamięci Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych - Fundacja Paradis Judaeorum
  • 2018-02-04 17:29 | turkmen

..antysemityzm od wiekow jest na ustach kosciola katolickiego !! zle nauczanie ,brak wiadomosci o powstaniu chrzescijanstwa ,wmawianie wiernym ze to wlasnie zydzi sa winni krwi Jezusa i za ten czyn zostali przekleci na wieki ...itd
  • 2018-02-04 17:41 | ajh

Po 1968 roku z Polski wyjezdzali glownie do USA 1) Polacy pochodzenia zydowskiego, ktorzy byli przesladowani (np. dlatego, ze ich rodzice byli kiedys komunistami); 2) Polacy pochodzenia zydowskiego, ktorzy bali sie przesladowan, czesto z zonami pochodzenia nie-zydowskiego; 3) ich polscy koledzy, ktorzy korzystali z pomocy od osiedlonych juz w USA przyjaciol pochodzenia zydowskiego.
  • 2018-02-04 18:16 | stok

1. Choroba antypolonizmu toczy poważną część społeczeństwa Izraela nie od dziś. Izraelczycy nie są ani lepsi, ani gorsi niż Polacy, czy na przykład Ukraińcy.
    2. Czy Izraelczykom znane są historie Chaima Rumkowskiego z Łodzi i podobnych żydowskich pomocników niemieckich ludobójców?
  • 2018-02-04 19:40 | woytek

@satrustequi
    "Otoz nietrudno sobie wyobrazic jesli ktos ma wyobraznie, ze gdyby w 1939-45r. Hitler naznaczyl 3 miliony rdzennych Polakow (a nie polskich obywateli zydowskiego pochodzenia) jako tych ktorzy musza nosic oznaczenie na rekawie, ktorzy musza opuscic dom i pojsc do getta, ktorym nie wolno pomagac i goscic ich w domu pod kara smierci - otoz Prosze Panstwa zachodzi pytanie jaka bylaby skala nagannych zachowan wobec tych napietnowanych zdegradowanych ludzi, Polakow."
    Otóż Hitler naznaczył parę milionów Polaków w tych czasach pogardy.
    Polacy i Polki urodzeni w Litzmannstadt / czyli w Łodzi / mieli dopisywane na drugie imie Kazimierz , Kazimiera w celu naznaczeniania ich do końca życia.
    To był stygmat piętnujący ich podły status społeczny . Po latach tych Kazimierzy i te Kazimiery nacjonalista żydowski chce obarczyć odpowiedzialnościa za "polskie obozy zagłady" ? Wstydu nie mają senatorowie amerykańscy uchwalający ustawę nr 447.
  • 2018-02-04 19:59 | Jacek, NH

"Twarz Jana Tomasza Grossa, manipulatora, nienawidzącego Polski kłamcy, który pisał między innymi, że Polacy zabili w czasie II wojny światowej więcej Żydów niż Niemców, który na łamach „New York Timesa”przedstawił Marsz Niepodległości jako marsz kilkudziesięciu tysięcy Polaków, jako marsz Ku Klux Klanu i faszystów. To twarz wściekłego antypolonizmu"
  • 2018-02-04 22:22 | Herbaciarz

Bardzo ciekawy i mądry wywiad. Wreszcie miarodajny rozmówca i miarodajne opinie. Tylko czy tytuł i podtytuł artykułu oddają treść zawartych w nim wypowiedzi? Jaka choroba toczy toczy niektórych publicystów "Polityki"? Czy może usprawiedliwione jest nawet pytanie - jaka choroba toczy "Politykę?
  • 2018-02-05 13:27 | satrustequi

@Herbaciarz

Tez zwrocilem na to uwagę. Pan Sawicki z Izraela bardzo inteligentnie, a tytul z Polski jak z prymitywnego tabloidu - mam na myśli dobor tytułu do myśli która nam Pan Sawicki przekazuje, bo do innego artykulu tytul swietnie by pasowal, bo owszem choroba antysemityzmu toczy wiele krajów nie od dziś i Polska zdecydowanie należy do tych krajów.
  • 2018-02-05 13:50 | satrustequi

Teraz o Antypolonizmie.O chorobie antypolonizmu. Polityko, sama chcialas.

Na zywo miałem z nia raz do czynienia. Na studiach za oceanem, gdzie pierwszy raz w zyciu zetknalem się z ludzmi okreslajacymi siebie jako Zydzi. Bo miałem do czynienia z 1-2 Polakami-Zydami wcześniej, ale oni byli polscy,a ja w ogole nawet nie pomyslalem przez sekundę o nich jako niepolakach, mimo nazwiska i wyglądu. Plynna piekna polszczyzna. Studentka zaatakowala mnie bez zadnego powodu, nawet z nia nigdy nie rozmawiałem, w pracowni komputerowej uczelni, co mnie zdziwilo bo w Kanadzie nie spotykasz się z otwarta agresja slowna. Ponowila abuse. Wtedy spytałem: Lady, what country are you from? Israel! ...Jako filosemita, potomek tych sympatycznych Polakow z filmu Romana Polanskiego zrozumialem o co chodzi i cicho grzecznie odpowiedziałem: I am from Poland. Wiecie co na to odpowiedziala? Osoba z która nigdy nie miałem kontaktu, ale która znala moje pochodzenie? I KNOW! Odpowiedziala niesamowicie agresywnym tonem. Na tym rozmowa się skonczyla, a gdy spotkaliśmy się na korytarzu uczelni kilka dni później przywitala mnie pierwsza, wyraźnie zalujac swojego ataku i rozumiejąc już ze ja może z tych lepszych Polakow. Tak przynajmniej sobie wyobrażam empatycznie, bo ja do zadnej nacji nic nie mam, a z Zydami w moim zyciu miałem kontakt lepszy - średnio - niż z Polakami ha ha ha! Autentycznie, Zydzi mnie poza nia - studentka nie znajaca mnie w Ameryce - lubili i bardzo pomagali.
  • 2018-02-05 14:10 | satrustequi

I jeszcze jedno. Mnie się wydaje ze dzięki nieuniknionym życiowym aliansom damsko-męskim, przez stulecia koegzystencji z milionami utalentowanych gości, mamy sporo genów żydowskich w polskim tyglu. To zreszta widać w chyba nieoczekiwanym ekonomicznym kunszcie Polakow w ostatnich kilkudziesieciu latach... Zielona wyspa za PO i kapitalne wyniki gospodarcze za PiS. Pozdrawiam!
  • 2018-02-05 20:08 | satrustequi

Prawde mowiac jestem zniesmaczony kierunkiem oklepanym w polskich swiatlych mediach i chciałbym poczytać wreszcie serie artykulow w nich, dlaczego tak nasza Polska wybraną była przez diasporę bo to fajni ludzie nas wybierali i warto dowiedzieć sie w całej serii artykułów dlaczego akurat naszą Polskę wybierali i nas Polaków. Bo do tej pory serwuje się nam caly czas w seriach artykulow tę historie tuz przed jej zakończeniem tylko. Ja naprawdę poproszę tak od 15. wieku. Dziekuje.
  • 2018-02-05 21:54 | alamakotalive

Podziwiam pana Sadowskiego. Podziwiam jego obiektywizm i umiar. Nie pozwala sobie narzucić narracji tradycjonalnego polskiego antysemityzmu. Intelektualnie przerasta o niebo profesorów polskich wyższych uczelni zabuerających głos w tej sprawie, nie mówiąc już o dziennikarzach.
  • 2018-02-08 16:58 | Aspiryna

"... NIE wprowadza ograniczeń w dziedzinie badań naukowych!"

Latwo sprawdzic, ze ustawa napisana zostala w bardzo niejasny
    i pozostawiajacy wiele watpliwosci sposob... Typowy "bubel
    prawny", typowy produkt PiSowskiej prawniczej miernoty!
  • 2018-02-09 10:57 | Martin L

2018-02-03 11:30 | jakowalski
    Gomułka wiecznie żywy, ta sama propaganda równo po 50 latach. Nie jesteśmy antysemitami ale antysyjonistami.
  • 2018-02-09 11:56 | Martin L

Aspiryna
    Proszę przeczytać wpis Jacek, NH nazywa marsz z hitlerowskimi hasłami, marszem niepodległości z biało-czerwonymi flagami, ulicami Warszawy, ulicami które są grobami tysięcy nieznanych ludzi z hasłem Sieg Hiel! Dla tych uczestników mordowanie Żydów przez Hitlera było czynem wskazanym a Polacy w tym uczestniczący obronili wiarę katolicką od "żydostwa" czyli byli "patriotami". Wielu dzisiaj popierających PiS myśli podobnie. "Hitler dobrze robił Żydom ale źle Polakom". Nie mogą się z tym afiszować bo obowiązuję "poprawność polityczna" ale można o tym zakazać przypominać. PiS odwołuje się do tradycji skrajnej prawicy wydającej Żydów hitlerowskim Niemcom, sympatyzuje z nimi ale nie może tego otwarcie powiedzieć było by to samobójstwo polityczne. Tak nie jest do końca bubel prawny ma on chronić niechlubną przeszłość sympatyków skrajnej prawicy w przeszłości kolaborującej z okupantem w wydawaniu Żydów a na tą tradycję dzisiaj się PiS powołuję, ta ustawa dokładnie temu może służyć.
    PiS równie dobrze mógłby ze szmalcownika zrobić bohatera narodowego, polskiego patriotę, żołnierza niezłomnego i prawdziwego obrońcę wiary katolickiej.
  • 2018-02-09 20:13 | Martin L

2018-02-03 11:54 | satrustequi
    1"Hitler naznaczyl 3 miliony rdzennych Polakow (a nie polskich obywateli zydowskiego pochodzenia) " Rozumiem że chodzi o ofiary narodowości polskiej a nie obywateli polskich, może pan łaskawie podać źródła czy opracowania podanej liczby ofiar? Dotyczy to obozów koncentracyjnych, masowych egzekucji czy szeroko pojętymi działaniami wojennymi?
    2 Co do antypolonizmu, jak ktoś napluje panu w twarz będzie go pan szanował? Przypomnę istnieją do dzisiaj legalne antysemickie organizacje ja Młodzież Wszechpolska czy ORN która przed wojną odwoływała się do hitlerowskiego antysemityzmu, przypomnę audycje Radia Maryja. Niestety jest to przykre ale za tą "tolerancję" obrywają wszyscy Polacy.

32018-02-05 14:10 | satrustequi
    " Zielona wyspa za PO i kapitalne wyniki gospodarcze za PiS. " To pękam ze śmiechu, PiS zmarnował ogromną szansę wypracowaną za PO. Proszę popatrzeć na oferty pracy w większych miastach, wynagrodzenie jakie 3 euro podobnie jak za rządów PO trzy lata temu a jeśli się uwzględni inflację, wyższe podatki, drożyznę to wartość nabywcza złotego za PO była większa czyli Polacy zarabiają faktycznie mniej niż za poprzedników. Owszem jest za to więcej darmozjadów żyjących z 500+ kosztem właśnie pracujących. To jest sukcesem. W sąsiednich Czechach nie można znaleźć chętnych do pracy za gów.... 6 euro. Gospodarka się nie rozwija, oparta jest wyłącznie na reprodukcji taniej siły roboczej, "bydła roboczego" czyli program 500+, wkrótce dorosną dzieci najstarsze a będą wyłącznie tanim "bydłem roboczym" pisowskiej gospodarki jeśli będą tak głupi i nie wyjadą.