Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Nowela ustawy o IPN jest nieprecyzyjna i niedbale zredagowana

(12)
Czy nie lepiej prowadzić kampanię edukacyjną, niż produkować prawo o znikomej efektywności?
 • 2018-02-05 09:13 | Dariusz1234

  ustawa o IPN

  Normalnej osobie trudno zorientowac sie jak moglo dojsc do stworzenia takiego bubla prawnego. Wbrew Pana sugestiom ktos kto to pisal byl byle Jaki, pozbawiony Jaki(ejkolwiek) wiedzy prawniczej i efekt jest taki Jaki jest.
  Ustawa nie bedzie dzialala. Nie da sie nikogo skazac w oparciu o jej przepisy, a jesli jakims cudownym sposobem by sie udalo, nie bedzie mogla byc egzekwowana, zadne panstwo nie wyda Polsce “przestepcy” (byc moze poza Wegrami ktorzy naszymi przyjaciolmi sa).
  Okreslenie “ wbrew faktom” jest z rzedu rzucajacych o sciane. Jakim faktom? Oskarzony ma prawo wiedziec co mu sie zarzuca, fakty powinny byc wyszczegolnione. No wiec wbrew jakim faktom publikacje czegokolwiek staja sie przestepstwem?
  Na ile zmieni sie sytuacja w stosunku do obecnej, jesli np renomowane pismo amerykanskie napisze o polskich obozach i po interwencji np Dudy przeprosi i wyjasni ze “polskie” w jej intencjach bylo okresleniem geograficznym? Ciagle bedziemy ich scigali? Czy uzycie tego okreslenia, jakkolwiek naganne, jest zawinionym umyslnie, nieumyslnie czy wcale nie zawinionym?
  I to sa wlasnie efekty dopuszczania na ministerialne stanowiska ludzi skazonych niewiedza, ubogich umyslowo i nie majacych pojecia o sprawach ktorymi zarzadzaja.
 • 2018-02-05 09:29 | Manifest

  Re:Nowela ustawy o IPN jest nieprecyzyjna i niedbale zredagowana

  Wszystko to już jest znane i opisane. Profesor powinien zacząć od likwidacji IPN i od przywrócenia godności pokoleniom powojennym, które odbudowały i zbudowały nową Polskę. Reszta to niewarta jest słowa.
 • 2018-02-05 13:50 | Martin L

  Re:Nowela ustawy o IPN jest nieprecyzyjna i niedbale zredagowana

  PiS od lat promuję swoich "bohaterów" na polityczny użytek, często budzących poważne wątpliwości czy kontrowersje. Do tego ma swoich "hiteryków", którzy na użytek propagandy partyjnej potrafią często pominąć nie wygodne fakty, zmanipulować lub przypisać rzeczy często nieprawdziwe lub wyolbrzymione, nie mające nic z rzetelną prawdą. Tak skonstruowane zapis daje możliwości szerokiego nad interpretowania. Nie chodzi o jakimś tam Izrael czy Ukrainę ale możliwość pewnego nacisku na własnych dziennikarzy i historyków, którzy mogli by kwestionować nowych pisowskich "bohaterów". Do tego celu mogą użyć swoich partyjnych sędziów, prokuratorów. Co to znaczy wbrew faktom, jak dzisiaj mamy nowe zakłamywanie historii przez zwolenników PiS, pisana jest niejako na nowo, na użytek propagandy zaczynając na podręcznikach szkolnych kończąc na publikacjach dzisiejszego IPN.
 • 2018-02-05 16:08 | alamakotalive

  Re:Nowela ustawy o IPN jest nieprecyzyjna i niedbale zredagowana

  Panie Profesorze Sawicki, przymiotnik "polish" owszem na charakter lokacyjny, ale tak sensie geograficznym jak i narodowościowym jak na przykład "polnische Wirtschaft" czy też "Polish jokes". Polish hotspot to nie wyjątkowo ciepłe miejsce w Polsce, ale Chicago. Podobnie evolucja terminu "Nazi concentration camps" into "Polish concentration camp" nie jest ani przypadkowa, ani też napędzana motywami poprawności geograficznej. Wbrew temu co Pan pisze, określenie "Polish concentration camp" jest równie nieprecyzyjne jak i ustawa, którą Pan, zresztą słusznie, krytykuje. Pańskiej uwadze uchodzi fakt ukucia i wykorzystywania tegoż określenia celem przypisania Polsce jako państwu częściowej odpowiedzialności za Holocaust i stworzenia w ten sposób podstaw do domagania się odszkodowań materialnych.
  Nie byłoby dobrze, gdyby kolejny "Polish joke" definiował profesora wyższej uczelni w Polsce, jako kogoś kto nie rozumie znaczenia przymiotnika "polish".
 • 2018-02-05 22:23 | wolenski

  Re:Nowela ustawy o IPN jest nieprecyzyjna i niedbale zredagowana

  alamakotalive
  Ale może i ma zywego kota, ale trochę za mało wiedzy lingwistycznej i czyta nieuważnie. Locus znaczy miejsce i z tego prostego powodu, "loacyjny" nie może znaczyć "narodowościowy". Mowa jest o "Polish" a nie o "polnische". I wyraźnie wskazuję, dlaczego nie nalezy używać "Polish camps". Mam nadzieję, że kotek jeszcze żyje (to jest coś w rodzaju Ala's joke).
  JW
 • 2018-02-05 23:25 | Aspiryna

  Re:Nowela ustawy o IPN jest nieprecyzyjna i niedbale zredagowana

  Przecie to "prawo" ma sluzyc glownie celom propagandowym... PiS chcac zadowolic swoich wyborcow pokazuje, ze "wstajemy z kolan" i gotowi jestesmy walczyc z calym swiatem!
 • 2018-02-06 14:47 | Martin L

  Re:Nowela ustawy o IPN jest nieprecyzyjna i niedbale zredagowana

  alamakotalive
  "Pańskiej uwadze uchodzi fakt ukucia i wykorzystywania tegoż określenia celem przypisania Polsce jako państwu częściowej odpowiedzialności za Holocaust i stworzenia w ten sposób podstaw do domagania się odszkodowań materialnych. " Proszę się o to nie martwić na ewentualnej liście są Rumunia Ion Antonescu 300 tyś. Węgry Ferenc Szalazi 400tyś. Słowacja ks. Tiso, Francja rząd Vichy, Włochy republika Salo Mussoliniego.

  Ta ustawa jest ukłonem wobec dzisiejszej skrajnej prawicy sympatyzującej z hitleryzmem i nazizmem. Dzisiaj odwołują się do przedwojennej tradycji skrajnej prawicy. W czasie okupacji szmalcownicy wydawali ukrywających się żydów dla zysku, pomija zupełnie się fakt że wydawano z przyczyn ideologicznych( skrajna prawica) bliskich nazizmowi a z tych źródeł czerpie część dzisiejszej prawicy inspiracje. Sympatyzuje ona z PiS a jest nawet jej częścią.Przypomnę że dla Polskiego Państwa Podziemnego wydanie ukrywających się żydów było aktem zdrady dla sympatyków skrajnej prawicy był to czyn "patriotyczny". Zamiast delegalizować organizacje neonazistowskie jest próba "wybielenia" ich niechlubnej przeszłości czyli antysemityzmu i zrzucenia ich odpowiedzialności za współpracę z okupantem hitlerowskim.
 • 2018-02-06 17:54 | alamakotalive

  Re:Nowela ustawy o IPN jest nieprecyzyjna i niedbale zredagowana

  @wolenski
  Ego Panie profesorze nie zastąpi wiedzy. Poprostu nie rozumie Pan znaczenia przymiotnika "polish" i tyle.
 • 2018-02-06 19:45 | alamakotalive

  Re:Nowela ustawy o IPN jest nieprecyzyjna i niedbale zredagowana

  @ Martin L
  Poczuwam się do obowiązku wyjaśnienia co miałem na myśli pisząc komentarz.
  Nie sympatyzuję z ustawą, PIS, PO czy innymi ugrupowaniami politycznymi w Polsce.
  Wszystko to jest mi kompletnie obojętne.
  Protestuję przeciwko akceptacji określenia "Polish concentration camp". Protestuję ponieważ dotyczy mnie nie jako obywatela Polski, ale jako Amerykanina polskiego pochodzenia.
  Protestuję, ponieważ ponieważ użycie przymiotnika ma na celu nie tyle umiejscowienie samego obozu ile winy za to co się w nim działo. Pan profesor Woleński tego nie pojmuje. Nie pojmuje skutków spin posługującego się niuansami języka. Nie wie nawet, że "Ala ma kota" to pierwsze zdanie w elementarzu Falskiego.


 • 2018-02-07 16:37 | Aspiryna

  Re:Nowela ustawy o IPN jest nieprecyzyjna i niedbale zredagowana

  "Alamakotalive"... Czy sadzi pan, ze jakas polska ustawa jest w stanie zmienic mentalnosc amerykanskiego spoleczenstwa, czy tezz amerykanskich dziennikarzy?
  Skutki moga byc wrecz odwrotne...
 • 2018-02-07 22:17 | Martin L

  Re:Nowela ustawy o IPN jest nieprecyzyjna i niedbale zredagowana

  alamakotalive
  Ta ustawa jest zupełnie bezsensu, uzyskała zupełnie inny wydźwięk. Na Słowacji podano wiadomości dzisiaj o podpisaniu ustawy przez prezydenta RP w której podano że będzie karane więzieniem stwierdzenie że Polacy wydawali Żydów a wydawali. Jaki uzyskano przekaz, wszyscy się dowiedzieli że Niemcy za okupacji postawili obozy Oświęcimiu, Treblince, a Polacy z radością dostarczali im Żydów do tych obozów.
  Nie ma znaczenie teraz że to Niemcy hitlerowskie postawiły obozy, teraz wszyscy dowiedzieli się że wszyscy Polacy to antysemici ,rasiści, którzy z radością uczestniczyli w holokauście, Niemcy tylko zadbali o techniczną stronę. Gratuluję pomyślunku.
 • 2018-02-08 09:19 | wolenski

  Re:Nowela ustawy o IPN jest nieprecyzyjna i niedbale zredagowana

  @wolenski
  Ego Panie profesorze nie zastąpi wiedzy. Poprostu nie rozumie Pan znaczenia przymiotnika "polish" i tyle.
  * Alusiu, zostaw kotka w spokoju i disce puella. "Po prostu" a nie "poprostu" i tyle. A także, jeśli juz wedle tytułów, to "Panie Profesorze" a nie "Panie profesorze" i aż tyle/
  Jan Woleński