Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Timothy Snyder o strachu przed prawdą

(8)
Timothy Snyder, amerykański historyk, znawca dziejów Europy Środkowo-Wschodniej, o tym, dlaczego tak trudno ustalić wspólną historię Polaków, Żydów i Ukraińców.
 • 2018-02-06 19:05 | stok

  Timothy Snyder, amerykański historyk, znawca dziejów Europy Środkowo-Wschodniej, o tym, dlaczego tak trudno ustalić wspólną historię Polaków, Żydów i Ukraińców.

  Timothy David Snyder powiedział: 'Każdy naród miał swoich kolaborantów i sprawców zbrodni.' Co profesor Snyder zrobił, aby poinformować Izraelczyków i Amerykanów o żydowskich pomocnikach niemieckich ludobójców - takich jak Chaim Rumkowski z Łodzi?
 • 2018-02-06 22:22 | Kasia68

  Re:Timothy Snyder o strachu przed prawdą

  Rzadzacy popadaj w jakas parnoje. Rozumie ,ze mozna byc zlym jesli ktos mowi polskie obozy,ale nie sadze by myslal ,ze Polacy je tworzyli.Raczej to jest okreslenie geograficzne ,ze znajdowaly sie na teytorium Polski.Nie wiem czy Partia ,ktora teraz rzadzi czytala "Medaliony" Zofii Nalkowskiej,a moze za ciezka to dla nich byla lektura,i woleli czytac Sienkiewicza o walecznym malym rycerzu.Zofia Nalkowska pisze "Nie dziesiątki tysięcy i nie setki tysięcy, ale miliony istnień człowieczych uległy przeróbce na surowiec i towar w polskich obozach śmierci. Oprócz szeroko znanych miejscowości, jak Majdanek, Oświęcim, Brzezinka, Treblinka, raz po raz odkrywamy nowe, mniej głośne". Czy Zofia Nalkowska pisala ,ze Polacy mordowali? Nie,okreslila polozenie obozow.Czy po wejsciu w zycie ustawy Jej ksiazka trafi na indeks ksiazek zakazanych?
 • 2018-02-07 11:16 | satrustequi

  Re:Timothy Snyder o strachu przed prawdą

  @Kasia68

  Zofia Nałkowska pochylała się ze współczuciem nad polską tragedią, nad krajem zgwałconym przez Niemców. I to niedługo po wojnie, kiedy nawet młodzież wiedziała jeszcze pewne rzeczy, które w 21. wieku nie są już tak jasne dla miliardów mieszkańców globalnej wioski. Która wtedy jeszcze nie była globalna. Dziś musimy troszczyć się co o polskich obozach śmierci pomyśli telewidz i internauta w Indiach, Malezji, Boliwii, Kanadzie. A i w Europie wolno sądzić że w 21. wieku, inaczej niż po wojnie, większość miałaby problem ze wskazaniem które z tych państw nie współdziałało z Hitlerem, a które współdziałało: Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia. Postępująca z czasem niewiedza sprawi, że u progu 22. wieku ponad połowa ludzkości będzie podejrzewać nas o prowadzenie jakichś obozów śmierci i że to była wybitnie polska specjalność wizerunkowa... Problem zatem istnieje, co szlachetnie i inteligentnie dostrzegł parę dni temu niemiecki minister spraw zagranicznych, jak również amerykański Departament Stanu, potwierdzając bolesny fałsz sformułowania "polskie obozy śmierci". Zostałaś daleko w tyle mimo że Polka...
 • 2018-02-07 12:48 | psr18gh

  Re:Timothy Snyder o strachu przed prawdą

  "Trzeba zrozumieć drugiego, jeśli chce się zrozumieć samego siebie. Dla Polaków tymi drugimi, tymi najważniejszymi, są właśnie Ukraińcy i Żydzi." mówi Tomothy Snyder. I tego się trzymajmy.
 • 2018-02-07 13:49 | wladimirz

  Snyder to jest "znafca" II wojny światowej na wschodzie Europy ... ;-)

  On w swoich "dziełach" napisał expressis verbis, że "Rosjanie w niej nie walczyli bo ... nie było Frontu Rosyjskiego tylko 4 Ukraińskie, 2 Białoruskie i jeden Bałtycki", a więc walczyli Ukraińcy, Białorusini i (chyba!) Bałtowie. A Rosjanie i inne narodowości b.ZSRR nie .... ;-)
 • 2018-02-07 14:45 | satrustequi

  Re:Timothy Snyder o strachu przed prawdą

  Mamy w polskim języku takie bardzo komunikatywne słowo hitlerowcy, jakże lepsze w tej najważniejszej funkcji języka niż słowo nazistowski. No i niestety w angielskim jest nazi w miejsce naszego hitlerowski, a o ile cały świat zna jeszcze Hitlera, to wyraz nazi coraz mniej znaczy dla miliardów mieszkańców globalnej wioski. Im dalej od wojny, tym więcej narodów ludzie świata mogą kojarzyć z nazi...z nazizmem. Musimy to rozumieć i jasno tak jak ostatnio poinformować że my nie naziści (to od NSDAP jak pamiętam, ten wyraz, ale kto to jeszcze dziś pamięta, jeśli nawet w Polityce obóz jeniecki nazywa się nazistowskim, choć oficerowie Wehrmachtu o ile pamiętam byli bezpartyjni z mocy prawa).
 • 2018-02-10 01:24 | karul

  Gdy bylem maly

  mowilo sie 'na zlodzieju czapka gore'. I tu jest zrodlo pisowskich wybrykow. A poza tym kazdy prawnik wie, ze proba scigania tego co napisze na internecie jakis Meksykanin przez sad Ziobry nazywa sie eksterytorialnoscia. Typowa wiec polska megalomania jaka widac w dzialaniach innych malo waznych panstw takich jak Kamerun czy Kambodza. Znowu cala para idzie w gwizdek.
 • 2018-02-10 12:05 | AlicjaRz

  Re:Timothy Snyder o strachu przed prawdą

  Prawdą jest, że niewielu Polaków zna takie fakty z historii Ukrainy jak Wielki głód, w czasie którego zmarło od sześć milionów Ukraińców. Trudno zatem się nie zgodzić, że patrzenie na historię Ukrainy przez pryzmat działalności UPA, jest niesprawiedliwe. Rzeczywistość jest bowiem jak zwykle bardziej skomplikowana, niż jest to zazwyczaj ujmowane w wypowiedziach polityków. http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+IM-PRESS+20081020BRI40079+ITEM-015-PL+DOC+XML+V0//PL&language=PL