Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Teraz ubój rytualny? PiS dolewa oliwy do ognia

(27)
Wybór momentu debaty nad ustawą ubojową nie może nie zostać odebrany w Izraelu jako prowokacyjny.
 • 2018-02-12 17:49 | alamakotalive

  Ubój rytualny a sprawa polska

  O ile mnie pamięc nie myli Dania już dawno temu zakazała uboju rytualnego.
 • 2018-02-12 18:03 | Dobson

  Re:Teraz ubój rytualny? PiS dolewa oliwy do ognia

  Korekta obywatelska - w zdaniu "Izrael zajął twarde stanowisko w sprawie nowelizacji, a przecież Żydzi podczas Holokaustu wykazali się biernością, niektórzy kolaborowali z Niemcami." powinno być chyba "że", zamiast "a"
 • 2018-02-12 19:57 | sławek.m

  Re:Teraz ubój rytualny? PiS dolewa oliwy do ognia

  Jestem jak najdalej od popierania PISu ale tutaj się zgadzam. W końcu powinniśmy być konsekwentni. Skoro uznajemy, że zwierzęta hodowane na skóry, psy na krótkich łańcuchach cierpią to te zarzynane na żywca chyba też?
 • 2018-02-12 20:05 | Alrus

  Re:Teraz ubój rytualny? PiS dolewa oliwy do ognia

  To naprawdę niesłychane aby Polska bez pytania o zgodę Izraela śmiała bezczelnie uchwalać sobie jakąś ustawę.
  Nie tak bywało za poprzednich rządów, dzięki czemu mogliśmy się cieszyć widokiem naszych polityków poklepywanych po pleckach. Ani chybi będzie to casus belli, więc niech red. Szostkiewicz zawczasu poszuka solidnego schronu w jakimś przyjaznym państwie. :-)
 • 2018-02-12 20:19 | Laclos

  Re:Teraz ubój rytualny? PiS dolewa oliwy do ognia

  Ja jestem wielkim przeciwnikiem dreczenia zwierzat z powodu rytuału religijnego. I byłam oburzona, kiedy poprzedni rząd wycofał się z zakazu. Tłumaczenie wycofania się wolnoscia relgijną nie przekonuje. W końcu nie respektujemy fanaberii wyznawców religii zabraniającej transfuzji krwi i ratujemy jej przedstawicieli, kiedy grozi im smierć. Tym niemniej wydanie zakazu barbarzyńskiego uboju akurat dziś, w takiej sytuacji międzynarodowej jest albo głupota, albo umyslna prowokacja
 • 2018-02-12 20:39 | woytek

  Re:Teraz ubój rytualny?

  Archaiczne religie powinny same hodować zwierzęta i same je ubijać w według archaicznych przesądów. Stawianie wymagań cywilizowanym narodom, żeby się stosowały się do ich wymagań religijnych jest lekką przesadą.
 • 2018-02-12 23:06 | Kavar

  Re:Teraz ubój rytualny? PiS dolewa oliwy do ognia

  Jestem daleki od popierania PiS,ale w tej sprawie maja absolutna slusznosc. Srodowiska zydowskie powinny sie wstydzic,ze cos takiego jest nadal praktykowane w XXI wieku.
 • 2018-02-13 00:32 | Prowincjusz

  Re:Teraz ubój rytualny? PiS dolewa oliwy do ognia

  Prawdziwy problem to tucz przemysłowy i deratyzacja, to jak wygląda kilka ostatnich sekund życia jest tak naprawdę sprawą drugorzędną.
 • 2018-02-13 00:47 | Martin L

  Re:Teraz ubój rytualny? PiS dolewa oliwy do ognia

  Od kiedy to PiS jest za ochroną zwierząt i przyrody. Puszczę białowieską wycina dewastuje własny kraj, pozbawia zwierząt leśnych naturalnego domostwa, pominę masowe strzelania do zwierząt "katolickiego" Szyszki a tu się przejmuje jakimś ubojem. O własne dziedzictwo narodowe nie potrafią zadbać bo lepiej robiła to KE. Takich łajdaków skończonych hipokrytów dawno w historii Polski nie było. Obrońców przyrody nazywają w PiSie satanistami a tu się przejmują jakimś ubojem. Nie ma takiej skali żeby określić stopień zakłamania i obłudy.
 • 2018-02-13 01:22 | Herstoryk

  Re:Teraz ubój rytualny? PiS dolewa oliwy do ognia

  To może trafić do jego elektoratu, ale nie do opinii międzynarodowej. Zwłaszcza w Izraelu i USA.
  Mniejsza o opinię publiczną w Izraelu, która ma bardzo specyficzny charakter z powodu dominującego tam szowinistycznego Syjonizmu i syndromu oblężonej twierdzy. Na nią nie ma sposobu.

  Opinia publiczna w USA jest natomiast skutecznie (u)kształtowana przez "Przemysł Holokaust", czyli wciąż nowe filmy, książki i artykuły o Zagładzie, muzea, ustawodawstwo oraz, last but not least syjonistyczne organizacje nacisku (Lobbies). Niezbędna jest tam więc polityczna i medialna, zawsze głośna i krzykliwa krytyka wszystko, co podkopuje dwa zabetonowane w politycznej poprawności "aksjomaty". Pierwszy, ukazujący Żydów jako najbardziej pokrzywdzony "narod" świata. W cudzysłowie, bo uznawanie wsszystkich Żydów, bez względu na miejsce zamieszkania, język ojczysty i religię - nie wszyscy wyznają Judaizm, to tylko ideologiczny, czysto teoretyczny fundament Syjonizmu.
  Drugi traktujący Shoah jako coś bezprecedensowo wyjątkowego, różniącego się drastycznie od tak wielu podobnych (niektórych gorszych) ludobójstw XX w.
 • 2018-02-13 08:31 | z daleka

  Re:Teraz ubój rytualny? PiS dolewa oliwy do ognia

  Jak pisze autor "Ostatecznie jednak się z niego wycofano, gdy nawet Kościół rzymskokatolicki zaprotestował w imię zasady wolności religijnej." KK i jego gora jest opanowany przez fundamentalistow katolickich, ktorzy sa jednoczesniej szowinistami gatunkowymi stad tak bardzo krzywia sie na wszelkie proby chronienia praw zwierzat, popieraja polowania (sami tez poluja zreszta), hodowle zwierzat futerkowych no i islamsko-judaistyczne podcinanie zwierzetom gardel na zywca, twierdzac, ze na tym polega wolnosc religijna! Atoli, jak slusznie zauwazyla pewna komisarz UE z Holandi" Wolnosc religijna konczy sie tam gdzie zaczyna sie cierpienie zwierzat" Donald Tusk podczas owczesnej debaty w Sejmie o uboju rytualnych, stwierdzil ze byl za, bo chcial zwiekszyc mozliwosci zatrudnia dla swych rodakow! Byly szef PO a obecny Prezydent UE mial jak widac wizje, ze moglibysmy rozwiazac problem zatrudnienia i stac sie narodem, trudniacym sie masowym ubojem zwierzat dla muzulmanow i zydow. Pozniej ci sami rodacy dziwia sie, ze sa postrzegani jako lud prymitywy, ktory niczym nie moze sie poszczycic i ktory jedynie jest tematem polish jokes. Niewatpliwie przyzwalanie by nasz kraj byl sciekiem dla roznych okrutnych praktyk wobec zwierzat, ktore zakazano juz w innych krajach czy szczycenie sie duza iloscia ubojni gdzie mozna na zywca podcinac zwierzetom gardla dla odbiorcow z Izraela czy Bliskiego Wschodu bybajmniej nie wplynie na to, ze jako narod zyskamy uznanie na swiecie. nikt nigdzie na swiecie nie bedzie docenial osiagniec narodu rzeznikow, mysliwych, howocow zwierzat futerkowych, i przemyslu miesnego bez wzgledu na to ile szmalu uda sie ukrecic na tym szemranym interesie.
 • 2018-02-13 09:40 | essere

  Re:Teraz ubój rytualny? PiS dolewa oliwy do ognia

  A tak co do meritum, nie uwaza Pan Redaktor, ze im szybciej sie bedzie cywilizowalo prawo ochrony zwierzat, wliczajac w to okrutne i niegodne rytualne zabijanie zwierzat, tym lepiej? Cywilizowany, humanistyczny czlowiek powinien sie tylko cieszyc, ze w tym zamieszaniu politycznym moze Polska stanie sie troche bardziej humanitarna - prosze popatrzyc na konstytucje Szwajcarii, czy Nowej Zelandii w tej kwestii. Jesli efektem ubocznym sporu z Izraelem bedzie w Polsce lepsze prawo ochrony zwierzat, to brawo, brawo, brawo brawissimo Kaczynski i jego kot. I to pisze, jako lewicowy wyborca, ktory sie wcale nie cieszy ze sposoby refromy sadow, czy sytuacji w TR i ktory jest za liberalna ustawa przerywania ciazy.

  Co do 'zaostrzania sporu z Izraelem', dosc powszechnie sie uwaza, ze awantura o IPN jest posrednio powiazana z ustawa repryzwatyzacyjna. Jakos nie moge przeczytac w Polityce, ze to nieprawda, BO specjalne traktowanie jednego z narodow II RP w reprywatyzacji byloby dyskryminacja obywateli IIRP pochodzenia polskiego, niemieckiego, tatarskiego, ukrainskiego,czy bialoruskiego? Na szczescie to sie nie zdazy, bo kazda partia, ktora by to zrobila, wie dokladnie, ze przegralaby wybory w demokratycznej Polsce nie za anysemityzm, tylko za dyskryminacje wlasnych obywateli. Musi obowiazywac rownosc wzgledem prawa obywateli tego samego panstwa roznych narodowosci. Zgodzi sie Pan Redaktor?

  Dodam, ze wlasciciele przedwojennych obligacji mogli wygrac w sadzie smieszna nawiazke. Mam wiec nadzieje, ze cala reprywatyzacja bedzie symboliczna, bez dyskryminacji na tle narodowosciowym, a w ten sposob zaoszczdzone pieniadze polskich podtanikow zasila np. publiczna ochrone zdrowia, czy edukacje. NIESTETY tylko PiS zdaje sie to rozumiec, wiec Polityka niech sie dalej dziwi, ze PiSowi 'rosnie'.

  Az sie prosil sparafrazowac Pania Posel Grzeskowiak, ktora mowila o przypadkowym narodzie w kontekscie wartosci chrzescijanskich;o)
 • 2018-02-13 10:39 | ziomekp.1

  Re:Teraz ubój rytualny? PiS dolewa oliwy do ognia

  "Polecam" red. Szostkiewiczowi obejrzeć tzw. ubój rytualny na żywo, jeżeli po obejrzeniu nadal będzie się upierał iż ze względów religijnych można na to pozwalać to.........................
  Ubój rytualny to BARBARZYŃSTWO!!!!!
 • 2018-02-13 11:08 | PAK4

  Re:Teraz ubój rytualny? PiS dolewa oliwy do ognia

  Jak dla mnie prawa zwierząt powinny stać wyżej niż tak rozumiana wolność religijna -- choćby dlatego, że są jednak bardziej namacalną wartością. Postawa Kościoła nie dziwi mnie -- polski Kościół jest mocno na bakier z ekologią (nawet w tej mierze, w jakiej znajduje ona odzwierciedlenie w Biblii).
  Inna rzecz, że moment na przyjmowanie tej ustawy jest wybrany najgorzej z możliwych.
 • 2018-02-13 11:43 | dewes

  Wycofał? Nie...

  To p. Rzepliński wraz ze zdegenerowanym gremium uznał, że religijne przekonania mają przewagę nad niepotrzebnym dręczeniem zwierząt.
 • 2018-02-13 14:02 | Lubicz56

  Re:Teraz ubój rytualny? PiS dolewa oliwy do ognia

  2018-02-13 01:22 | Herstoryk

  ... Opinia publiczna w USA jest natomiast skutecznie (u)kształtowana przez "Przemysł Holokaust" …

  Panie Herstoryk, to może Pan zdziwić a nawet naruszyć pańskie widzenie świata ale Holocaust naprawdę miał miejsce. A wyjątkowość tej zbrodni w historii ludzkości tworzy z niej niepodważalny aksjomat, czy się to Panu podoba, czy też nie.

  Najchętniej, zamiast pisać te oczywistości pod pańskim adresem, dałbym Panu w pysk ale to byłby chyba zbyt wielki zaszczyt.
 • 2018-02-13 14:24 | Slawczan

  Re:Teraz ubój rytualny? PiS dolewa oliwy do ognia

  Panie Redaktorze jestem jak najdalszy od popierania ,,dobrej zmiany" - ba, uważam, że każdy kopniak jej wymierzony jest niczym prztyczek w nos komuny ale...chyba trochę Pan się zagalopował.
  Ubój rytualny został u nas dopuszczony TYLKO I WYŁĄCZNIE z przyczyn MERKANTYLNYCH. Argumenty o ,,wolności religijnej", w tym wypadku były i są niczym fabuła w odlschoolowym pornosie - jedynie pretekstowe. Czy widział Pan kiedykolwiek jak w realu wygląda to ,,kultywowanie tradycji religijnej"*? Ja widziałem filmik - naprawdę trzeba mieć zadziwiająco mocne nerwy by to oglądać a co dopiero robić. Wykrwawianie zwierząt u ludów żyjących na pustyni miało wzgląd praktyczny - obecność krwi w tkankach przyspiesza rozkład mięsa, potem zostało to obudowane róznymi bajkami. W dzisiejszych czasach NIE MA i NIE POWINNO BYĆ miejsca na takowe barbarzyństwo. Szczególnie praktykowane na skalę przemysłową. Owszem - jeżeli gmina żydowska czy wspólnota muzułmańska potrzebuje ubicia zwierzęcia w takowy sposób - to cóż może powinniśmy im jednorazowo (na to czy inne święto - jak np. Bajram u muzułmanów) pozwolić. Ale nie róbmy z tego przemysłu. Tutaj @2018-02-12 17:49 | alamakotalive pisze, że np. Dania u siebie zakazała takowych praktyk. Dania prawdziwe ,,mięsne mocarstwo" i sobie odpuściło taaaką kasę? Bo banda ,,lewaków - obrońców zwierząt" tak chciała? Fajny, ładny, szczęśliwy kraj, nieprawdaż? Otóż ta sama Dania a de facto koncern Danish Crown zbija na tym ogromne pieniądze w POLSCE (grupa Sokołow to ich 100% własność). Czy mamy babrać się w tej barbarii dla zysków Duńczyków? Jeżeli oburzy to Izrael to przecież nic nie stoi przeszkodzie by Izrael kupił te zwierzęta, przetransportował je do siebie i u siebie zabił w preferowany sposób. Niestety czas na załatwienie tej sprawy został wybrany wyjątkowo niefortunnie a zapewne (jako, że jest to rok wyborczy w Izraelu) pewne wzwiedzione patriotycznie kręgi w Izraelu z radością zareagują z przeczulicą właściwą wszelkim religiopatriotom.
  Jeżeli PiS chce ukrócić hodowlę zwierząt futerkowych (wiele krajów Zachodu zafundowało sobie fajność przenosząc to barbarzyństwo do ,,probiznesowej" Polski)czy zabijania zwierząt ze szczególnym udręczeniem to pozostaje nic tylko przyklasnąć. No i pracować na Kaczelnikiem przypominając mu jego własne słowa nt. myśliwych by i naszym ,,łowczym" przykrócić przywilejów.
  Nie popadajmy w paranoję - jeżeli PiS chce zrobić coś pożytecznego to nie zachowujmy się jak PiS gdy był opozycją - ,,nie bo nie bo be".
  *ciekawym czy KRK by też tak bronił ,,tradycji religijnej" np. w postaci obrzezania dziewczynek?
 • 2018-02-13 16:18 | Slawczan

  Re:Teraz ubój rytualny? PiS dolewa oliwy do ognia

  @2018-02-13 11:43 | dewes
  ,,Katon" Rzepliński zresztą nie widział też niczego godzącego w zapisaną w Konstytucji neutralność światopoglądową Państwa w uprzywilejowaniu Kościoła katolickiego przez rządy.
 • 2018-02-13 17:04 | ewa leonarda

  Re:Teraz ubój rytualny? PiS dolewa oliwy do ognia

  O ile się nie mylę, że w wielu krajach Europy ubój rytualny został zakazany ze względów humanitarnych.
  Oraz takich, że dręcząc zwierzęta sami sobie wystawiamy świadectwo
 • 2018-02-13 17:07 | ewa leonarda

  Re:Teraz ubój rytualny? PiS dolewa oliwy do ognia

  Nie chcę się wymądrzać, ale jeżeli chodzi o ubój rytualny, to usprawiedliwianie go względami religijnymi nie jest prawnie uzasadnione, gdyż ta wolność jest ograniczona przez twz. stałe ograniczenia praw i wolności konstytucyjnych, zasady bezpieczeństwa i porządku publicznego.
  W niewielu krajach europejskich, gdzie ubój rytualny jest dopuszczalny, istnieje wymóg wcześniejszego ogłuszenia zwierzęcia, tak by nie mogło czuć bólu.
  Czy Polityka czyta literaturę fachową na ten temat?
 • 2018-02-13 19:17 | rs_

  Re:Teraz ubój rytualny? A co z rytualnym okaleczaniem niemowląt

  A co z rytualnym okaleczaniem niemowląt? To również barbarzyństwo.
 • 2018-02-13 22:01 | Kavar

  Re:Teraz ubój rytualny? PiS dolewa oliwy do ognia

  @Slawczan
  ' Owszem - jeżeli gmina żydowska czy wspólnota muzułmańska potrzebuje ubicia zwierzęcia w takowy sposób - to cóż może powinniśmy im jednorazowo (na to czy inne święto - jak np. Bajram u muzułmanów) pozwolić.'
  Nie,nie powinnismy. Powinnismy kategorycznie zakazac takiego czynu,SZCZEGOLNIE grupom religijnym.Na swieta Bajram niech sobie szykuja dania wegetarianskie, jesli nie chca jesc normalnego miesa. Zareczam,ze Allahowi bedzie wszystko jedno.
  Tak samo jak kategorycznie powinnismy zakazac obrzezywania chlopcow z przyczyn pozamedycznych. Ohydne,barbarzynskie praktyki nie moga byc uprawiane pod plaszczykiem religii. Wolnosc religijna konczy sie tam, gdzie zaczyna sie cierpienie zyjacego stworzenia.
  Na glosy oburzenia w Izraelu odpowiadalbym tylko cierpkim 'Szoste przykazanie: nie zabijaj' i oswiadczyl,ze w Polsce rozszerzono je takze na naszych 'braci mniejszych'.
 • 2018-02-14 04:05 | Herstoryk

  Re:Teraz ubój rytualny? PiS dolewa oliwy do ognia

  @Lubicz56 2018-02-13 14:02
  Panie Lubicz!
  Przedewszystkim nikt racjonalnie myślący, z minimalną choćby znajomością historii nie neguje Holokaustu. Przypisywanie mi tego to świadoma insynuacja.

  Holokaust jest tak samo "wyjątkowy" jak ludobójstwo Hererów, ludobójstwo Ormian, ludobójstwo Ukraińców, ludobójstwo Kikujów, ludobójstwo Khmerów, czy ludobójstwo Tutsich. Każde z nich miało źródło w takim czy innym "iźmie", stereotypowaniu, podsuwaniu kozła ofiarnego i zwyczajnej chamskiej chciwości oraz skuteczność opartą na prymitywnym plemiennym/grupowym myśleniu, typowym dla gatunku. Trąbienie o rzekomej "wyjątkowości" Holokaustu należy do tej samej kategorii co głoszenie się "narodem wybranym", "wyższą rasą", chlubienie się "manifest destiny" lub "misją cywilizacyjną", czy szermowanie argumentem o ziemi z boskiego nadania.
  Należy ostro potępiać każde ludobóstwo i każdą opartą na ideologii i chciwości agresywną przemoc. Wyszczególnianie któregoś jest orężem politycznym i propagandowym, służącym w znacznym stopniu do kneblowania krytyki i relatywistycznych wymówek dla jakiegoś draństwa.

  PS. Dawanie w pysk jest oczywiście szczególnie racjonalnym i kulturalnym argumentem i ostatecznym rozwiązaniem jakiejś kwestii (pun intended).
 • 2018-02-14 04:34 | Slava65

  Re:Teraz ubój rytualny? PiS dolewa oliwy do ognia

  Australia jest naturalnie jednym z najwiekszych eksporterow i producentow miesa. Obecna ustawa rytualnego zabijania wymaga ogluszania. Sa tylko roznice miedzy zabijaniem koszernym (najpierw jest podcinane gardlo i natychmiastowo zwierze jest ogluszane). Halal - zwierze jest ogluszane i natychmiastowo ma podcinane gardlo, czy tak samo jak nie rytualne. Halal i koszerne wymagaja dodatkow aby zwierzeta byly nie okaleczne, uszkodzone czy bite. Jesli PiS wprowadzi cos podobnego to ja sie z tym zgodze pomimo, ze ogolnie nie zgadzam sie w innych kwestiach. Bliski Wschod nie ma problemu z kupowaniem takiego miesa od nas.
 • 2018-02-14 04:54 | maciekplacek

  Re:Teraz ubój rytualny? PiS dolewa oliwy do ognia

  Zupelnie jest mi obojetne jak ubijaja krowy, swinie, kurczaki czy kaczki, etc., ale to zakrawa na naprawde kiepski dowcip, ktory zupelnie slusznie wywoluje backlash. Kraj oddzielony od Polski kawalkiem swiata sie oburza, ze my tu w Polsce wprowadzamy zakaz zabijania nie wg. ich religijnych wymagan. WTF ! Nie lubia polskiej wolowiny, drobiu jakos tam ubijanego, niech kupuja w USA. Tutaj w kazdej rzezni rabin ma swoja dyzurke. Choc nie tak dawno byla z tym afera. Brali niezle $$$, ale glowy krowami (i nie tylko) sobie nie zawracali. I ilus tam ortodoksyjnych naiwnie kupujac kosher dostawali...
  Nie wiem co, ale pewnie w piekle wyladuja.
  Kilku rabinow skonczylo w Greybar Hotel.

  Herstoryk Droga pani, pani obsesyjna wrecz wolowa nienawisc do USA juz niestety jest poza zasiegiem wspolczesnej medycyny. Tym bardziej, ze nie ma pani najmniejszego pojecia what's what w USA. RTV, sputnik czy al jazeera (znana jako "ale zdira") nie jest pozadanym zrodlem informacji.
 • 2018-02-14 09:53 | Slawczan

  Re:Teraz ubój rytualny? PiS dolewa oliwy do ognia

  @2018-02-13 22:01 | Kavar
  Generalnie masz rację - a jest mi ona jako ateiście szczególnie bliska. Niestety ,,tutaj jest jak jest" i nie da się wszystkiego na raz wykorzenić.
  Co od ostatniego akapitu - niestety argument na bakier z logiką. Zabijamy przeca bo jemy mięso. Róbmy to po prostu tak by zwierzę jak najmniej cierpiało. Coś jak z religią - z chęcią bym pozbył się tych przesądów ale dekretem tego się nie da zrobić. Podobnie nie da się zadekretować wegetarianizmu.
 • 2018-02-14 18:48 | Kavar

  Re:Teraz ubój rytualny? PiS dolewa oliwy do ognia

  @Slawczan
  Rozumiem, przy ostatnim argumencie troche mnie ponioslo. Po prostu ewentualne protesty ze strony Izraela uwazam za tak krancowo glupie,ze nalezaloby je odeprzec rownie durnym kontrargumentem.To czego nie rozumiem,ze zwolennikiem uboju rytualnego jest Szostkiewicz,podobno wierzacy i praktykujacy katolik. Skoro jest zagorzalym chrzescijaninem, to powinien chyba przekonywac Zydow i Arabow do przyjecia wiary w Chrystusa,a nie usprawiedliwiac ich obrzydliwe zwyczaje?