Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Kto jest w Polsce chamem

(16)
Coś się dzieje w świecie społecznym. W Polsce, ale nie tylko. Jakby nieuchronnie nadchodziła jakaś ponura era nowego barbarzyństwa: grubiaństwa, prostactwa, wulgarności, słownej (oby tylko) agresji. Szczególnie tam, gdzie w polityce pojawiają się demagodzy i populiści.
  • 2018-02-13 20:17 | pglad

Naszyzm

Przykro to napisać, ale żaden suweren tego nie przeczyta a nawet jak przeczytał to nie zrozumie. Rodzi się naszyzm w najgorszym swoim wydaniu: podporządkowanych, miernych
    i wiernych. Plan Pana Kaczyńskiego niestety dotyczy wszytkskich sfer życia publicznego i prywatnego tak jak komunizm.Wszelkie granice dawno przekroczyliśmy i jak to powiedział Hołdys / ten z Perfectu/ w jednym z wywiadów, już za póżno by to zmienić.
  • 2018-02-14 08:39 | jacusek

Re:Kto jest w Polsce chamem

Dziękuję za ten artykuł. Pamiętajmy o tym, że kultura jest w odwrocie, a to co wydawałoby się normą staje się niestety czymś specjalnym. Czy to zachowanie w sklepie, odpowiednie podejście w przychodni, chęć pomocy (to zwłaszcza w Urzędach). Niestety znowu gloryfikuje się chamstwo. Bo przecież nie będzie nam jeden profesorek z drugim mówić jak żyć. Zeszmacę się pod sklepem - OK. Nabluzgam na kogoś w internecie ok - przecież nic się nie stanie. A co z naszymi dziećmi - dlaczego pozwalamy, żeby się w takich okolicznościach wychowywały. Przecież to nie powinno tak wyglądać. Czy nam jako społeczeństwu to zupełnie nie przeszkadza?
    Czasami staram się udzielać na forach internetowych - niestety do tej pory spotkałem raz merytoryczną dyskusję a nie kompletnie spolaryzowaną wymianę nieuprzejmości. Bardzo mnie to smuci i martwi. Ale pocieszam się, że nic nie trwa wiecznie.
  • 2018-02-14 19:05 | a.bratkowski

" a nie ćwierkać po forach i Twitterach, co tam z rana do łba przyjdzie" . To już chamstwo, czy jeszcze tylko dosadność?
  • 2018-02-14 21:28 | pglad

Czy rzeczywiście nie ma? Jest. Nie podkulać ogona przed chamstwem, ale też nie wchodzić w chamskie tony. Jeszcze bardziej niż kiedykolwiek ważyć słowa, choć ponosi. Dobierać przymiotniki, czasowniki i rzeczowniki, bo skoro człowiek jest wykształcony, powinien to potrafić, a nawet znaleźć w tym przyjemność. Nie wstydzić się wykształcenia, okrzesania, wrażliwości, dobrego gustu. Czytać, myśleć i mówić z sensem, a nie ćwierkać po forach i Twitterach, co tam z rana do łba przyjdzie. Uważać na drugiego człowieka, słuchać (nawet niezbyt mądrego), patrzeć mu w oczy, uśmiechać się. Nie abdykować z poprawności politycznej, jakiejkolwiek zresztą poprawności, i przyzwoitości. Pohamować siebie samego. Na początek.

PODZIWIAM ALE NIE MOGĘ>
  • 2018-02-15 14:07 | dandab

"Chamszczyzna" jest latwa. Inne formy interakcji spolecznej wymagaja wysilku.
    Wiekszosc spoleczenstwa wybiera droge latwa i juz nawet nie zauwaza wszedzie panoszacego sie chamstwa.
  • 2018-02-15 14:19 | psr18gh

Bardzo mądry artykuł pani redaktor Ewy Wilk.
    Gdyby tak na początek namówić celebrytów do poprawności językowej i kultury wobec drugiego człowieka. Żadnych "zajefajnie", "nara", itd. Taaak... Ale publikatory wprost żywią się chamstwem celebrytów.
    Szkoły, przy zaangażowaniu nauczycieli i rodziców na każdym poziomie powinny organizować konkursy na dziewczynę/chłopaka z największą kulturą osobistą. Szóstka z kultury osobistej powinna otwierać wiele drzwi, bardziej niż szóstka z religii. Jeżeli kultura osobista stanie się wprost modą młodzieżową, to za 20 lat będziemy mieli zupełnie inne (lepsze) społeczeństwo.
    Pomarzyć dobra rzecz. Niestety gorszy pieniądz wypiera lepszy a produkt o dobrej jakości ginie w zalewie chłamu.
  • 2018-02-15 21:18 | Aspiryna

"Gdyby tak na początek namówić celebrytów do poprawności językowej i kultury wobec drugiego człowieka. Żadnych "zajefajnie", "nara", itd. Taaak... Ale publikatory wprost żywią się chamstwem celebrytów."

Duzo gorsze jest jednak chamstwo prezentowane przez wielu wplywowych politykow...
  • 2018-02-15 21:54 | Aspiryna

"Gdyby tak na początek namówić celebrytów do poprawności językowej i kultury wobec drugiego człowieka. Żadnych "zajefajnie", "nara", itd. Taaak... Ale publikatory wprost żywią się chamstwem celebrytów."

Duzo gorsze jest jednak chamstwo prezentowane przez wielu wplywowych politykow...
  • 2018-03-08 04:30 | Falicz Jedrek

Kto jest w Polsce chamem - czyli tasmy od SOWY

Tasmy od SOWY pokazaly gdzie ulokowane jest chamstwo.
    To chyba opcja popierana przez POLITYKE...
  • 2018-03-08 04:32 | Falicz Jedrek

@ 2018-02-14 08:39 | jacusek...

Obecnie"Kultura w odwrocie"?
    Czyli defincja dysonansu poznawczego - Polecam tasmy od SOWY i wynik ostatnich wyborow.
  • 2018-03-08 18:24 | volongoto41

Szanowna Pani Redaktor!
    Myślałem, że jestem chory. Chciałem już iść do jakiegoś lekarza psychiatry bądź psychologa po poradę i pomoc, bo wszędzie widzę chamstwo. Początkowo sądziłem, że to tylko moja wyobraźnia, ot po prostu, coś mi się w głowie poprzestawiało i to minie. Ale nie. Chamstwo zaczęło mnie dopadać gdy tylko wyszedłem z domu i nie opuszczało mnie, aż do niego wróciłem. A nawet jak wróciłem to dopadało mnie w telewizji, Internecie, mediach, a nawet gdy odbierałem telefon. Teraz jest ono dla mnie wszechobecne, paraliżujące i obezwładniające. Próbowałem z nim walczyć: używałem zatyczek do uszu i specjalnych okularów, aby nie patrzeć na boki. Zakładałem pod koszulę kamizelkę aluminiową, aby mniej odczuwać ukłucia chamstwa, kupiłem specjalne buty ze stalowym noskiem, abym kopiącego mnie chama mógł również odpowiednio potraktować. I to wszystko na nic. Przegrywam. Ciągle przegrywam.
    Pani artykuł wywołał u mnie jednak odrobinę optymizmu. Czytając go doszedłem do wniosku, że chyba jednak nie jestem chory i nie muszę wydawać pieniędzy na psychiatrę, bo Pani widzi podobnie.
    Co prawda istnieje taka możliwość, iż oboje jesteśmy chorzy i o tym nie wiemy. Ale zanim dowiemy się prawdy rozważmy nasze możliwości. Otóż zakładając, iż pani tekst jest prawdziwy, to powinien się ukazać jako „bibuła” adresowana tylko do osób zaufanych. Bo proszę pamiętać, iż cham nie znosi prawdy i pani tekst zostanie przez niego potraktowany jako chamski. Z tego tez powodu może grozić Pani chamski atak. Na ulicy, w pracy a nawet w domu. Jakiś cham podejdzie i trzepnie Panią w twarz. A inny cham będzie się temu przyglądał i powie „należało jej się”. W szpitalu powiedzą „nic się nie stało” i położą Panią przy prosektorium, bez koca i prześcieradła. Podziurawią Panią kroplówką, a gdy Pani zaprotestuje to nazwą Panią niewychowanym chamem. Nikt Pani nie pomoże, bo chamów jest więcej i są silniejsi, więc któż im podskoczy. Sąd uzna, iż niepotrzebnie nadstawiała Pani twarz do uderzenia, prowokował Pani i to Pani wina. Cham po wyroku trzepnie Panią następny raz. Ci co nawet by chcieli Pani pomóc będą udawać, że nic nie widzą, aby ich ktoś tak nie trzepnął. W końcu dojdzie Pani do wniosku, że aby przeżyć trzeba być chamem, a jak się jest wybitnym chamem to można być bogatym, szczęśliwym i gardzić zwykłym chamstwem…
    Proszę zatem o odpowiedź walczymy dalej, czy idziemy do lekarza?

• 2018-03-09 19:34 | patusan

Re:Kto jest w Polsce chamem. Patusan sam na sam...

Tekst doskonale oddajacy polska, jakze smutna rzeczywsitosc naszego, w jakiejs mierze, spoleczenstwa!!! Artykul nadaje sie do odczytywania publicznego w wszystkich scenach zycia publicznego i religijnego (to zamiast listow pasterskich), ku ogolnej przestrodze i rachunku sumienia bo oinaczej zwyciezy "maczuga"!!!
  • 2018-03-09 19:36 | patusan

Re:Kto jest w Polsce chamem. Patusan sam na sam...

Tekst doskonale oddajacy polska, jakze smutna rzeczywsitosc naszego, w jakiejs mierze, spoleczenstwa!!! Artykul nadaje sie do odczytywania publicznego w wszystkich scenach zycia publicznego i religijnego (to zamiast listow pasterskich), ku ogolnej przestrodze i rachunku sumienia bo oinaczej zwyciezy "maczuga"!!!""
  • 2018-03-11 13:50 | rpr

Szanowna Pani Redaktor Ewo,

celnie i wyczerpująco opisała Pani symptomy tego - zresztą od dawna - rozlewającego się szamba.
    To zchamienie jest chyba jedną z głównych przyczyn nędzy obecnego stanu ducha społeczeństwa oraz obecnych polityków. Dlatego proponuję nie poprzestać na tym, lecz pogłębić analizę o przyczyny tej choroby. Może wtedy uda się na to znaleźć lekarstwo, aczkolwiek stan pacjenta jest agonalny.

P.S.
    Także na tym blogu widzę już dwa z tego szamba wycieki. Smutne.
  • 2018-03-13 16:53 | Caramba

A ja kiedyś usłyszałem od mającego rację nasiejszego, cytuję: do szkół nie chodziłem to i głowy mi nie popsuły.
    Rozmówca jednym zdaniem wytrącił mi wszystkie argumenty.
  • 2018-03-27 16:23 | Lolencjusz

Chamstwo niestety nie wzięło się z polityki

I jasne przykład idzie z góry, ale czy ktokolwiek pomyślał o kulturze masowej?Co jest promowane? Czy znamy noblistów czy majdanów? Muzyka disco polo nie jest złem, ale czemu przymykamy na nią oko i tylko takiej prościzny uczymy? Czemu to wspieramy? Kiedyś pieniądz był w ręku kultury i wykształcenia, dzisiaj jest u plebejuszy, nie dziwota więc że prostactwo jest w modzie.
    Na uczelniach profesorowie narzekali że tacy niemyślący studenci są ostatnio, a czy ktoś się temu sprzeciwił? Teraz ktoś kto jest chamem ma też dyplom, czyli kwit na to że jest mądry. Który z profesorków uczelnianych teraz będzie się bił w piersi? A statystyki mówią za siebie, Niemcy mają 6% studiujących, Francja 4%, UK ok 5% a Polska 45% (!!!!!), Polacy mądrzejsi? Czy kasa szła za studentem to trzeba było przyjmować hurtem jak leci. A potem profesory się rozglądają i ooo gmin mają w koło.
    Nigdy nie będzie dobrze kiedy widzi się tylko czubek własnego buta. Brak systemowości, brak poczucia wstydu i myślenie "ale to tylko trochę łamie zasady".
    Media promują byle co i byle co jest modzie. Kto zna Warlikowaskiego a kto zna Maffashion i inne głupoty, głupstewka, które oczywiście sa potrzebne, ale u nas traktowane są z pietyzmem bo ZARABIAJĄ.