Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Znamy projekt ustawy o PPK. A co z OFE?

(8)
Nadal nie wiadomo, co z OFE, a rząd zachęca do oszczędzania w ramach PPK. Tylko czy można ufać państwu, które ciągle wywraca system emerytalny do góry nogami?
 • 2018-02-16 09:04 | mzak

  Emerytalny bankrut

  Te działania, są nieudolną próbą ratowania bankrutującego systemu emerytalnego.
  ZUS po stronie "winien" ma zapisane ponad 2 bln zł. Po stronie "ma", minus każdoroczną dokładkę budżetu do bieżących emerytur. Dokłada- póki ma, ale mieć nie musi. Więc jest ryzyko że wszelkie oszczędności pójdą na bieżące wypłaty. Oszczędności są w polskich realiach ryzykiem, przede wszystkim w dłuższej perspektywie czasu. Już OFE miały być cudownym rozwiązaniem dla emerytów. Tyle, że mnóstwo pieniędzy wypłynęło poza system. Gdyby to dobrze policzyć- to minimum pół biliona zł.
 • 2018-02-16 13:46 | kaesjot

  Re:Znamy projekt ustawy o PPK. A co z OFE?

  Gdy uschnie ostatnie drzewo, padnie ostatnia ryba , wyschnie ostatni potok ludzie przekonają się , ze pieniędzy nie da się jeść !
  Tylko nowoczesna, wydajna i WŁASNA gospodarka jest gwarantem godziwego bytu całego społeczeństwa - w tym także emerytów.
  Inwestycja na starość to inwestycja w następne pokolenie aby miało możliwości wytworzyć tyle, by starczyło nie tylko dla nich samych lecz także dla ich dzieci oraz rodziców.
  Alternatywa jest Narayama dla emerytów.
  Jeśli do nakarmienia 1000 ludzi potrzeba 1000 przysłowiowych bochenków chleba. Trzeba je wytworzyć albo kupić ale wtedy trzeba wytworzyć coś innego za co dostaniemy potrzebny chleb.
  Tylko Amerykanie mogą kupować towary za wydrukowane dolary ale to już niedługo.
 • 2018-02-16 17:15 | arkadia

  Re:Znamy projekt ustawy o PPK. A co z OFE?

  Ludzie! Nie dajcie się nabrać. Lpiej zbierać przez całe życie potem ewentualnie kupić jakąś kawalerkę pod wynajem i pieniądz pewniejszy niż w ZUS-ie
 • 2018-02-17 02:01 | Martin L

  Re:Znamy projekt ustawy o PPK. A co z OFE?

  satrustequi
  Rzeczywiście. Jak by to nie zrobiło PO, tak zrobiłby to PiS( miał w to programie) i wypłacił w postaci 500+ i obniżenia wieku emerytalnego.
 • 2018-02-17 09:54 | jakowalski

  Re:Znamy projekt ustawy o PPK. A co z OFE?

  OFE były od początku przekrętem polegającym na wyciagnięciu pieniędzy od pracujących Polaków przez zagraniczny kapitał i jego transferze z Polski. OFE to była po prostu kolejna próba wycofania się państwa z jego elementarnych obowiązków w myśl doktryny neoliberalnej, która od dekad rujnuje Polskę, pogrążając ją w coraz większym długu i uniemożliwiając jej nieskrepowany rozwój. Co z tego, że niektórzy Polacy mają sporo wirtualnych złotówek na wirtualnych kontach w wirtualnych prywatnych funduszach, jeżeli w momencie ich wypłacenia, siła nabywcza tych złotówek okaże się tak niska, że państwo będzie musiało pomagać klientom tych funduszy, jak to się wydarzyło np. w Chile.
  Łudzą się więc ci, którzy myślą, że dzięki OFE będą mieli zapewnione dostatnie życie na starość, gdyż wystarczy kolejny kryzys finansowy, który zresztą już nadchodzi albo „tylko” bankructwo funduszu, w którym ulokowali oni swoje oszczędności na starość, abyś musieli oni iść z czapką w ręku po pomoc do ZUS-u. Wiara w OFE polega na braku zrozumienia różnicy pomiędzy emeryturą nominalną a realną i braku rozumienia tego, że w kapitalistycznej gospodarce rynkowej nic nie jest pewne, a więc nie są też pewne wypłaty z jakichkolwiek prywatnych funduszy emerytalnych typu OFE.
 • 2018-02-17 10:31 | BaronH

  Re:Znamy projekt ustawy o PPK. A co z OFE?

  Nie dam nawet złotówki na PISowski system...
 • 2018-02-17 23:29 | jakowalski

  Re:Znamy projekt ustawy o PPK. A co z OFE?

  arkadia
  Skąd weźmiesz lokatorów, którzy będą ci płacić?
 • 2018-02-17 23:29 | jakowalski

  Re:Znamy projekt ustawy o PPK. A co z OFE?

  Kaesjot - Racja!