Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Federa apeluje o podpisanie petycji przeciw klauzuli sumienia dla farmaceutów

(13)
Projekt ustawy zakłada, że farmaceuta będzie mógł odmówić sprzedaży leku, jeśli będzie to niezgodne z jego sumieniem.
 • 2018-02-17 09:59 | K.Z.Jamroż

  A podatki?

  Z chęcią odmówił bym płacenia podatków, bo moje sumienie nie pozwala nie wspieranie tej rządzącej bandy idiotów. Niestety, na to chyba nie przystaną.
 • 2018-02-17 10:23 | kstati

  Zasięg klauzuli sumienia

  Wydawało nam się, że pewne zachowania czy relacje są nam narzucone, wymagane przez sam fakt bycia członkiem wspólnoty. Kolejne grupy chcą dla siebie prawa decyzji, tutaj warunkowanej kryterium zwanym sumieniem. Dobrze. Czy dążymy do sytuacji gdy płacenie podatków też będzie podlegało ocenie sumienia. Albo na przykład dotrzymywanie umów?
  Wystarczy otworzyć drzwi, argumenty się same znajdą. Choć biorąc pod uwagę zachowania rządzących, sumienie to przywilej wybranych. Przez aktualną władzę.
 • 2018-02-17 10:33 | jakowalski

  Re:Federa apeluje o podpisanie petycji przeciw klauzuli sumienia dla farmaceutów

  Klauzula sumienia obowiązywać może tylko w prywatnych gabinetach lekarzy niepracujących w państwowej służbie zdrowia ani w państwowych uczelniach medycznych i instytutach. Dlaczego tylko lekarze i farmaceuci maja prawo do takiej klauzuli, a nie np. policjanci, prokuratorzy, strażacy czy sędziowie? Czy strażak może odmówić gaszenia pożaru burdelu powołując się na klauzulę sumienia? Czy policjant może odmówić aresztowania księdza złodzieja powołując się na klauzulę sumienia? Czy sędzia może odmówić sądzenia księdza pedofila powołując się na klauzulę sumienia?
 • 2018-02-17 14:40 | arkadia

  Re:Federa apeluje o podpisanie petycji przeciw klauzuli sumienia dla farmaceutów

  Jeżeli mam lęk wysości, to nie wybieram zawodu kominiarza.Podobnie jest z zawodem farmaceuty.Skoro nie chcę sprzedawać określonych leków polecam zmianę zawodu.
 • 2018-02-17 14:48 | EAR2

  Re:Federa apeluje o podpisanie petycji przeciw klauzuli sumienia dla farmaceutów

  Czyli, stosując konsekwentnie logikę tej ustawy, sprzedawca-wegetarianin w supermarkecie będzie miał prawo odmówić sprzedaży mięsa i jego wyrobów? Bo przecież pochodzą z zabitych zwierząt. A sprzedawca walizek,toreb, butów odmówi sprzedaży wyrobów ze skóry?
  Przeciez to wszystko chore jest! Farmaceuta jest sprzedawcą i ma obowiązek sprzedawać towar, a nie prezentować swoje poglądy polityczne religijne czy jakiekolwiek inne. Sam nie musi tego ani kupować, ani stosować, nikt, absolutnie nikt go do tego nie skłania, ani tym bardziej nie zmusza.
 • 2018-02-17 16:08 | Moniak77

  Re:Federa apeluje o podpisanie petycji przeciw klauzuli sumienia dla farmaceutów

  może powinny zacząć powstawać przykościelne apteki i przychodnie, a z czasem szpitale? finansowane przez Kościół katolicki oczywiście. tam klauza sumienie nie będzie nikogo dziwić. w powszechnej służbie zdrowia i aptekach - to coś więcej niż nieporozumienie. to wszystko to, co napisali tu przede mną i jeszcze więcej. po prostu granda
 • 2018-02-17 16:11 | Moniak77

  Re:Federa apeluje o podpisanie petycji przeciw klauzuli sumienia dla farmaceutów

  p.s. jeszcze a propos tego, że ultra katoliccy lekarze i aptekarze powinni mieć swoje przychodnie i apteki - podobnie czynią weganie i wegetarianie - otwierają własne, klarownie opisane i oznaczone restauracje i sklepy. nie jest tak, że wegetarianin kelner odmawia mi w restauracji typu Dom Polski podania kotleta z menu powołując się na klauzulę sumienia
 • 2018-02-17 17:15 | izakan

  Re:Federa apeluje o podpisanie petycji przeciw klauzuli sumienia dla farmaceutów

  Niech pootwierają apteki w kościołach i sprzedają opłatki i wodę święconą. Dzisiaj odmówią ella one, a jutro środka przeciwbólowego; religianci są zdolni do wszystkiego.
  Trzeba pytać w aptekach, czy stosują klauzulę sumienia - jeśli tak to omijać je z daleka.
 • 2018-02-17 17:44 | Tanaka

  Re:Federa apeluje o podpisanie petycji przeciw klauzuli sumienia dla farmaceutów

  Skoro ci katolicy - bo o nich tu mowa, mają "sumienia", to ich sumienia są chore. A oni sami kłamliwie i bezczelnie usiłują wypychać swoje sumienia ponad inne sumienia.
  Każdy kandydat na studia medyczne i farmaceutyczne wie, że w Polsce legalnie sprzedaje się środki antykoncepcyjne. Wiedzą o tym,, są dorośli, idą na studia medyczne i farmaceutyczne, kończą je, po czym budzą się w nich katolickie sumienia i drą się że nie będą sprzedawać ani zapisywać tego co gwałci ich katolickie sumienia. Kto ma takie wrażliwe na siebie samego i krzywe, bo katolickie, sumienie, ma do wybooru mnóstwo innych rzeczy do robienia w życiu bez gwałcenia sobie sumienia, niż pchać się na katolickiego lekarza czy farmaceutę po to, by odmawiać tym co mają swoje własne sumienia które nie są gwałcone kupowaniem ani stosowaniem legalnych środków antykoncepcyjnych.
  "Chcącemu nie dzieje się krzywda" - głosi stara zasada prawna, jeszcze z czasów Rzymu. Wiedziałeś, że w Polsce sprzedaje się środki antykoncepcyjne w aptekach, a nie w sklepie hydraulicznym, wiedziałeś, że zapisują je lekarze a nie kominiarze - polazłeś na studia medyczne czy farmaceutyczne więc chciałeś i żadna krzywda ci się nie dzieje. Nie masz moralnego ani innego prawa odmawiać zapisania czy sprzedaży antykonceptyków, tym bardziej, że prawo innych do ich nabywania chronione jest prawami podstawowymi i Konstytucją, a nie szajsowato obłudną "klauzulą sumienia".

  Kto ma takie krzywe sumienie katolickie, temu się należy usłyszeć, że ktoś inny ma sumienie niepozwalające mu obsłuzyć i pomóc człowieka z nędznym sumieniem.
 • 2018-02-18 09:47 | &

  Re:Federa apeluje o podpisanie petycji przeciw klauzuli sumienia dla farmaceutów

  Ojakie sumienie tu chodzi. Z Polski zrobiono klan sektarny katolicki ? Mamy sredniowiecze ? A zgodne z sumieniem jest glodzenie narodu, zabijanie i odmawianie leczenia, zostawienie na zamarzanie na smierc ?
 • 2018-02-18 14:15 | popan

  klauzula sumienia

  Jakość sumienia aptekarza odpowiada w innych sytuacjach deklaracjom głębokości wiary (czym i gdzie mierzonej?). Gdybym ujrzał na wywieszce informację,że konkretny farmaceuta: nie oszukuje przy płaceniu podatków, nie zatrudnia na czarno sprzątaczki, płaci personelowi przewidziane taryfą stawki, nie zdradza żony itp, itd, byłbym skłonny uwierzyć, że jego sumienie posiada, oprócz koniunkturalnej, moralną wartość. W polskiej rzeczywistości ta klauzula sumienia to zwykłe oszustwo i odmowa udzielenia pomocy.
  Paralela do szmalcownictwa dość wyraźna.
 • 2018-02-18 19:36 | born in the prl

  Re:Federa apeluje o podpisanie petycji przeciw klauzuli sumienia dla farmaceutów

  Podejrzewam,że klauzula dla farmaceutów przejdzie,bo zadba o to episkopat i ojciec dyrektor.Należy oznakować takie apteki,sporządzać ich wykazy w internecie,prasie aby każdy klient wiedział do jakiej apteki wchodzi.Skoro chcą zamienić przychody na sumienie to proszę bardzo.Trochę zbankrutowanych aptek przydałoby się.I tak jest ich za wiele.
 • 2018-02-21 20:24 | Aspiryna

  Re:Federa apeluje o podpisanie petycji przeciw klauzuli sumienia dla farmaceutów

  Polska, krok po kroku, staje sie ultra-katolickim skansenem mentalnym na skraju Europy... Czy ktos bedzie w stanie ten proces zatrzymac?