Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?

(29)
Wszystkie filary, na których opiera się liberalny porządek, są dziś pod ostrzałem: demokracja i wolny handel, migracja i społeczeństwo wielokulturowe, historyczne „prawdy” i poprawność polityczna.
 • 2018-02-26 14:20 | żyga

  Re:Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?

  Z tym liberalizmem jest tak, jak z Churchilowską demokracją.Lepszego sprawowania władzy nie wymyślono.A ponieważ ruch w interesie musi być ,to nalęży oddać władze populistom ,aby wydali kesz ,jak to się robi dziś u nas.Jak bieda ściśnie du suwerenowi to przeprosi liberałów ,i zacznie się od nowy taniec z gwiazdami.Problem jeden.Po liberalizmie niektórzy ,inaczej myślący chćą zaprowadzić porządek ,czyli dyktaturę ,co też dziś odczuwamy.
 • 2018-02-26 14:27 | Lubicz56

  Re:Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?

  Za co? To raczej jasne. Dwa światowe kryzysy, ktore nikogo niczego nie nauczyly a trzeci kryzys juz na horyzoncie jeśli nie ante portas. Jeśli 1% ludzi ma więcej bogactwa niż reszta świata, przy czym grupa tych co nie maja nic procentowo i ilościowo stale rośnie, to taka sytuacja musi sie zle skończyć. Dla jasności, sam uwazam sie za liberala w pelni tego slowa znaczeniu.
 • 2018-02-26 14:57 | Satoshi Politico

  Eclipse of Oxford

  Krytyka autora może i jest częściowo trafna, ale jego propozycja rozwiązania problemu nie wydaje się przekonywująca w świetle jego własnych słów: "Nowa wizja społeczeństwa opartego na otwartości powinna uwzględniać różnorodność, heterogeniczność i hybrydyczność Europy ukształtowanej przez globalizację i cyfryzację." Przecież to jest powtórzenie tych wartości, na których opiera się ideologia dzisiejszego liberalizmu. Skoro ideologia ta coraz słabiej mobilizuje masy, to dlaczego odwołanie do poszczególnych wartości dzisiejszego ładu liberalnego miałoby dać odmienny efekt / być bardziej skuteczne? Nowi populiści frontalnie atakują właśnie te wartości ("różnorodność", "hybrydyczność" itp.) Innymi słowy: autor zarzuca "liberałom" brak zdolności do samokrytyki, ale sam nie potrafi odnieść się krytycznie do swego własnego zasobu podstawowych wartości liberalnych.
 • 2018-02-26 15:17 | PAK4

  Re:Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?

  @Żyga:
  Ja bym chętnie zapytał, jaki liberalizm. Bo tu jest parę rzeczy bardzo różnych. Wycofanie państwa z gospodarki to jedno, szacunek dla mniejszości to drugie, a wiara w prawa człowieka coś jeszcze innego.
  Powiedziałbym, że liberalizm wszędzie tu popełnił błędy, ale w każdym przypadku były one inne. Zresztą można pytać jaki "liberalizm" -- ten z lat 70-tych, czy 90-tych? Bo to dwie różne wizje rzeczywistości.

  Ale autorowi wyrzuciłbym coś innego. Bo jak czytam tego typu opinie to brakuje mi jednego. Otóż wszystkie błędy liberałów nie usprawiedliwiają temperatury i bezmóżdża ich krytyki. Tu coś innego idzie przez świat niż błędy. Bo ja wiem? Wzrost aspiracji ponad możliwości? Wirus ideologiczny? Nie rozumiem tego zjawiska, ale je dostrzegam.
 • 2018-02-26 15:31 | Sir Jarek

  Re:Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?

  Panu Profesorowi się wszystko poplątało...... - Pan pytał - za co ludzkość nie trawi neoliberałów?? Za ACTA?? Za kryzys 2008?? Za dzieci pracujące po 12 godzin?. Za Amazona?? I współczesnych niewolników?? Pan zacznie nazywać problemy po imieniu - bo inaczej Profesorstwo przestanie zobowiązywać. Liberalizm nie ma z Pana pytaniami nic wspólnego. Natomiast reganizm-taczeryzm... - wszystko.
 • 2018-02-26 16:54 | żyga

  Re:Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?

  A w sprawie błędów.Czy one mają decydować o unicestwieniu liberalizmu i demokracji?.Nie.Bo po błędach księży naprzykład ,idąc tym tropem ,należałoby powrócić do idei księży robotników ,która skutecznie zniszczona została przez naszego papieża. Kto wymyśli coś lepszego ,Nobel.Wspólna własność -ocet na półkach.Prywatna -,1 % bogaczy w miliony biednych .Pełne zatrudnienie -,be.Pozostaje problem ile jest błędów w błędach,tych obiektywnych i nie obiektywnych?Bo jak przychodzi kryzys ,a przychodzi w każdym ustroju ,to i liberalizm ma kłopoty I pytanie ,czy potrafi z nich wyjść.Jak będą wychodzić nasi pińcetowcy ,o to jest pytanie?.
 • 2018-02-26 17:53 | samba kukuleczka

  Re:Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?

  Tekst Profesora nosi tytuł „Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?

  Profesor nie stawiał analitycznej diagnozy, globalnej polityczno-społecznej praxis, ale odpowiadał jedynie na tak właśnie postawione pytani.
  Nie czynił specyfikacji na tacheryzm i reaganizm, bo to jest już przede wszystkim nieaktualne, jest jakiś dominujący globalny nurt liberalizmu i nie Profesor we własnym imieniu (być może też za nm nie przepada), ale posiłkując się przykładami dawał do zrozumienia ,że taki trend „nie znoszenia” ma miejsce.
  A dlaczego wyborcy w krajach o których wspominał liberałów nie lubią?
  Ano dlatego, że:
  „...Liberalizm nie broni mniejszości przed większością; to mniejszości – profesjonalni politycy, dziennikarze, bankierzy i śmietanka towarzyska – mówią większości, co jest dla nich najlepsze. Oddając coraz więcej uprawnień instytucjom, na które większość nie ma wpływu – sądom konstytucyjnym, bankom centralnym i Komisji Europejskiej – liberałowie skutecznie pozbawili swój elektorat głosu w polityce. Prywatyzując i deregulując sektor gospodarczy, skutecznie uniemożliwiali wyborcom zmiany kierunku polityki gospodarczej...”

  Stawia Profesor również pośrednio inne pytania:
  Dlaczego ich (liberałów) tak nagle to wszystko zaskoczyło?
  Profesor nie odpowiada osobiście, ale czyni to niejaki...
  Beppe Grillo wyjaśnił to ze swą wrodzoną elokwencją: „Nie jesteście w stanie zrozumieć ani narodzin, ani sukcesu mojego ruchu, ponieważ próbujecie tłumaczyć wszystko na swój własny język. Jesteście przez to po prostu odcięci od rzeczywistości”.

  Profesor twierdzi również , że On dużo może, ale jednak nie wszystko działo się za jego sprawą, bo to...

  „Liberałowie zamiast spojrzeć na siebie, wolą wytykać resztę palcami. Spędzają więcej czasu, wyjaśniając wzrost populizmu niż upadek liberalizmu. Nie chcą spojrzeć w lustro i zauważyć własnych niedociągnięć, które doprowadziły do​​ wzmocnienia populistów na Zachodzie. To nie populiści byli u władzy, kiedy załamały się rynki finansowe. To nie populiści najeżdżali na inne kraje na podstawie wyprodukowanych dowodów, zostawiając je następnie, by gniły w rękach lokalnych watażków. To liberałowie, a nie populiści, tolerowali uchylanie się od podatków i rosnące nierówności, prześladowali demaskatorów obnażających niewygodne prawdy, a nawet torturowali więźniów.”

  No i na koniec mimo że nie maczał Profesor w tym wszystkim palców i mogło by to g… obchodzić ma Profesor kilka rad, a mianowicie:

  „Aby się odbić, liberałowie musieliby przemyśleć swoją wizję demokracji, kapitalizmu, integracji europejskiej. Głoszenie abstrakcyjnych liberalnych haseł i rąbanie antyliberalnych przeciwników nie przyniosą efektu. Nowa wizja społeczeństwa opartego na otwartości powinna uwzględniać różnorodność, heterogeniczność i hybrydyczność Europy ukształtowanej przez globalizację i cyfryzację.”

  I być może jest to teza do dyskusji, ale heteregoniczność i hybrydyczność Europy - może w mniejszej skali- od czasu do czasu ma problemy z zaistnieniem po procesie moderacji postów na niektórych blogach Polityki,czy komentarzy na Gazecie . Tytułów które – może dzisiaj już nie w takim stopniu jak kiedyś – kształtowały dyskurs publiczny i określały kim mamy się zachwycać, a kogo przywitać gwizdami.
 • 2018-02-26 18:09 | alamakotalive

  Re:Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?

  Być może znad Wisły trudniej to dostrzec, ale autor artykułu ma rację.
  Motto Liberałow sformułowała, chyba najdosadniej, gwiazda duńskiej polityki Ritt Bjerregaard:
  My Socjaldemokraci wiemy lepiej czego ludziom potrzeba.
  ("Vi hos Socialdemokratiet ved bedre hvad folk har brug for") • 2018-02-26 18:46 | AOlsztynski

  Re:Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?

  Wreszcie jakiś ciekawy tekst (nie na jedno kopyto).
  Wszystko to prawda. Od co najmniej dekady mam poczucie, iż opisana opcja odchodzi do lamusa. W swoim czasie na tle różnych ideologii był to niewątpliwie postęp. Wszystko jednak przemija. Niewidzialna ręka rynku nie dokonała na czas samokorekty, co było jedną z podstawowych zasad tej doktryny. Ludzie - i stosunki społeczne - w poczuciu swobody (a może swawoli) nie stali się lepsi (co zakładano). Niektórzy widzą nawet pogorszenie...
  Jaka alternatywa? Tego nie wiem. Chyba obecnie najlepsze to zachowanie równowagi: z jednej strony wolny rynek, z drugiej ingerencja państwa, czyli regulowanie dziedzin życia społecznego zgodnie z przyjętą w danym społeczeństwie hierarchią wartości.
 • 2018-02-26 18:53 | Laclos

  Re:Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?

  Za co wyborcy nie lubia liberałów? Chyba jasne. Bo liberałowie nie daja kasy za darmo, tylko każą pracować. A do tego pozwalają rozmaitym z przeproszeniem - elitom mieć swoje pisma, których nie da się czytac, bo takie nudne i niezrozumiałe. To samo można rzec o programach telewizyjnych, filmach, sztukach teatralnych etc. Nie ma jak urawnilowka, oczywiście w dół. No i kasa nam się należy, nie? A reszta, jak jakas polityka zagraniczna, nam powiewa, bo nas to nic a nic nie obchodzi!
 • 2018-02-26 18:58 | midaro

  Re:Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?

  Krótko mówiąc: liberałowie są do bani, wszystko popsuli, mają bić się w piersi i zmienić światopogląd, itd.
  Jak już tak się zmienią, że przestaną być do liberałów podobni, to wtedy (słowami autora): "powinni zrobić to, czego populiści nie są w stanie: przedstawić wizję realistycznych rządów...".
 • 2018-02-26 23:15 | a.bratkowski

  Re:Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?

  Wyborcy nie lubią liberałów za to, że zdaniem liberałów 2 + 2 = 4. Dopóki socjaliści wierzyli, że 2 + 2 może się równać osiem, a co najmniej 6, ludzie mieli jakąś alternatywę przy głosowaniu. A teraz centroprawica mówi 4 i centrolewica mówi 4. To co to za wybór? Więc rośnie popularność niestandardowej arytmetyki, bo mimo kryzysu, ludziom powodzi się nieźle, nieporównywalnie lepiej niż za wielkiego kryzysu lat 30-tych XX w. Więc są pewni siebie, a Internet przekonał ich, że takich, którzy nie godzą się na to by 2 + 2 równało się 4 jest więcej, są nas miliony! I dopóki empirycznie nie przekonają się, ile to naprawdę jest 2 + 2, profesorowie z Oksfordu będą mogli sobie psioczyć na liberałów za to, że nie stworzyli raju na ziemi. Profesorowie z Oksfordu nie biorą pod uwagę, że mogą okazać się pierwszymi ofiarami tego odważnego eksperymentu z arytmetyką.
 • 2018-02-27 02:22 | Kavar

  Re:Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?

  Nie widze,w jaki sposob 'liberalizm' moglby zachecac do dalszego sprowadzania muzulmanow do Europy. Co jak co, ale islam liberalny nie jest.
 • 2018-02-27 02:28 | observer

  Re:Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?

  Rzady Liberałów są winne temu że dopusciły do władzy GLOBALIZACJE - która zjadła lokalne gospodarki, pozbawiła ludzi pracy, wyprowadziła fabryki do Bangladaszu i Chin - dlatego ludzie wybrali Trumpa.
  Nastąpiło kolosalne pomylenie pojęć i zakłamanie. W Rosji nie było komunizmu a totalitaryzm, USA nie niesie "freedom" tylko uzależnienie i podbój gospodarczy.
  Kościołowi - liberalizm - sie kojarzy z antykoncepcją i gejami.
  Totalne kłamstwo i fake news.
 • 2018-02-27 05:52 | woytek

  Re:Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?

  Rady liberała dla liberałow przełożył z jezyka angielskiego na język brukselski Julian Sobiech, a to trzeba przełożyć na język fermentujących europejczyków, których zatruwa obłuda i bezsilność obecnych elit.
  Wojnę importują do Europy wasale wojującego globalizmu za milczącą zgodą europejskich elit. Wroga sobie sami wymyślili i go lansują w mediach, szykując grunt pod przyszłą wojnę, a brukselczycy milczą i pochylają się nad cierpieniem kornika, który może utracić żerowisko w Puszczy Białowieskiej ?
 • 2018-02-27 10:24 | Slawczan

  Re:Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?

  Bardzo słuszne uwagi Pana Profesora. Należy docenić zdolność do samokrytyki w odróżnieniu od naszych rodzimych (pseudo)liberałów, których samozadowolenia nawet koszmarne wyniki wyborów 2015 nie potrafią zmącić.
  Problem z liberałami jest tak naprawdę jeden (mówimy o liberałach europejskich w odróżnieniu od polskich - o nich dalej) - oni stracili kompletnie łączność z ,,bazą". Insza sprawa, że ta ,,baza", w wyniku reganomiki i thatcheryzmu straszliwie się skurczyła. Liberałowie przestali być rzecznikami wyborców (co chyba jest kwintesencją demokracji) a stali się rzecznikami grup interesów. Przy czym wiadomo w takim układzie decyduje SIŁA (ekonomiczna) - najzamożniejsi mogą ZDECYDOWANIE WIĘCEJ, niż reszta. De facto rządzący przestali być rzecznikami interesów społeczeństw , którymi rządzili a stali się zwykłymi sługusami korporacji, finansjery, lobbies etc*. Latami mamiono ludzi - a to prawo do aborcji, a to jej zakaz, a to małżeństwa homoseksualne, a to społeczeństwo otwarte. Prawo do zażywania narkotyków a to ,,ochrona dzieci" w postaci ,,dożywocia za jointa". Gdy już każdy się wyskrobał, naćpał, swobodnie pobzykał i ożenił a w jego sąsiedztwie zamieszkali ludzie którzy przywieźli smaczną i ciekawą kuchnię ale inne elementy ich folkloru są lekko (dobre sobie) przerażające okazało się, że ...nie starcza! Na czynsz, studia, wakacje, praca zniknęła i trzeba sie ,,uelastycznić" i najlepiej pracować 24h etc. Perspektywy dla dzieci tych ludzi wyglądają nieszczególnie. Ludzie policzyli, otrzeźwieli i...pojawili jako nowy target polityczny. Tu wkroczyli populiści. Czy to co głoszą jest słuszne? Raczej nie. Czy problemy o których mówią są realne? Tak. Czy mają rozwiązania - nie! Ot, kociokwik.
  W Polsce mamy szczególne odrzucenie liberalizmu - bo poza nieograniczonym prawem wyzysku oraz wysługiwania się korporacjom w zasadzie liberalizmu NIE BYŁO. Był darwinizm - jedni byli pozbawiani de facto (bo de jure cieszyli się ich pełnią) praw ludzkich i inni zaś pływali(ją) w morzu przywilejów. Nawet tych zachodnich ,,mamideł" nasi ,,liberałowie" nam poskąpili bo przeca byli oni zwykle ,,konserwatywni",co prawda nie jeżeli chodzi o ich życie osobiste - tu było liberalnie, ale o nasze - obywateli. Co gorsza wraz z tym wyzyskiem oraz darwinizmem WERBALNIE głosili wartości, których faktycznie nie wprowadzali w życie (tolerancja, owe wspomniane przeze mnie zachodnie ,,mamidła", otwartość). Nasi populiści - katofaszyści walczą więc z fantomowym zagrożeniem, z czymś co nigdy w III RP nie zaistniało nawet...Wielce to dla nich wygodne. Mają ,,program".
 • 2018-02-27 10:41 | Slawczan

  Re:Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?

  @2018-02-26 14:20 | żyga
  Pragnę Ci przypomnieć, że oprócz liberałów byli także i inni, którzy uważali, mniemali, że są wręcz ukoronowaniem dziejów. Być może dlatego teraz populiści depczą liberałów? Ci myśleli, że nie mają z kim przegrać a jak wiesz stan taki jest wyjątkowo deprawujący...
 • 2018-02-27 11:00 | Slawczan

  Re:Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?

  @2018-02-26 15:17 | PAK4
  KŁAMSTWO - kłamią wszyscy: politycy, naukowcy, biznes. To jest przyczyna. Prezes mówi - sytuacja jest trudna muszę ciąć WASZE zarobki a sam wypłaca sobie premię ,,as usual", naukowcy publikują wyniki badań tak by pasowały tym co owe badania sfinansowali, minister finansów nie zarządza finansami państwa w interesie społeczeństw od których otrzymał mandat ale w interesie tych u których pracował i będzie pracował.
  Co gorsza owe kłamstwa funkcjonują na równych prawach z rzetelnymi wynikami badań, media goniące za klikami więc przedstawiające ,,sensacyjny" obraz świata.
  Na to nakłada się to o czym pisze @2018-02-26 14:27 | Lubicz56.
  Mało? Ja jestem w szoku, że tak długo nam się udawało. Problem polega na tym, że kolesie w Davos z gębami wypchanymi kawiorem dywagują ,,Nierówności na świecie są tak potężne, że zagrażają ludzkości..." ,,Tak - to poważne zagrożeni...Szampanika - mają świetny rocznik...". Tyle o refleksji liberałów
 • 2018-02-27 12:33 | mały fizyk

  Re:Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?

  @2018-02-26 15:17 | PAK4

  "Tu coś innego idzie przez świat niż błędy. Bo ja wiem? Wzrost aspiracji ponad możliwości? Wirus ideologiczny? Nie rozumiem tego zjawiska, ale je dostrzegam."

  Tez mi sie wydaje, ze wiekszosc analiz kryzysu demokracji liberalnej nie oddaje sedna sprawy. A najmniej powyzszy artykul.

  Co do "dobrych" porad Profesora (dla innych), to mam bardzo praktyczne podejscie: kto porady ma, ten niech sam je realizuje. W koncu populistyczni politycy, tez sami swoje pomysly realizuja.
 • 2018-02-28 02:50 | poznan56

  Re:Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?

  Liberalowie XIX walczyli o: wolnosc slowa, prawo do zrzeszania sie w partie polityczne, wolnosc sumienia, Konstytucyjny system rzadzenia, itp.
  Liberlowie XXI w. walcza o: specjalne prawa i przywileje dla mniejszosci homoseksualnej, prawo do jednoplciowych malzenstw, aborcje na zyczenie, "no-gender" toalety w miejscach publicznych, itp.
 • 2018-02-28 05:28 | vandermerwe

  Re:Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?

  "Czy one mają decydować o unicestwieniu liberalizmu i demokracji?"

  Nie musza ale moga. Tym bardziej jesli zwolennicy jednego i drugiego nie zechca dostrzegac bledow i wprowadzac korekt. Inna sprawa, ze nic nie jest wieczne.

  Pozdrawiam
 • 2018-02-28 09:33 | J.E. Baka

  Re:Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?

  Proszę Pana - dwie uwagi 1. Polityka miesza liberalizm z lewicą. To są dwa różne porządki. 2. Wolne żarty - utożsamianie George W. Busha i jego ekipy (nb. to wszystko Republikanie), którzy wywołali i odpowiadają za wojnę w Iraku i interweniowali w Afganistanie oraz usłużnych im polityków z innych krajów z liberalizmem to niedopuszczalne nadużycie. Facet jest typowym religijnym bigotem i neokonserwatystą z południa USA, więc gdzie tu liberalizm?
 • 2018-02-28 14:24 | Slawczan

  Re:Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?

  @2018-02-27 02:22 | Kavar
  To o czym piszesz to taka ,,wewnętrzna sprzeczność liberalizmu" - popierają pomoc i przyjmowanie uchodzców. Problem w tym, że praktycznie w 100% to muzułmanie czyli ludzie, którym wartości liberalane sa raczej OBCE. Co zabawniejsze ci sami liberałowie mają uczulenie na chrześcijańskich nawet nie-zelotów, którzy przy muzułmanach są nieledwie agnostykami...
 • 2018-02-28 14:56 | samba kukuleczka

  Re:Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?

  Aby dyskusja miała jakikolwiek sens niezbędne jest posługiwanie się pojęciami które uczestnicy dyskusji jednakowo definiują, czy interpretują
  Dyskusja nie ma żadnego sensu kiedy w jej trakcie osoby używają pojęcia na przykład „zielony” w rozumieniu:
  dla jednych zielony do na przykład dolar
  dla drugich z kolei zielony to jedna z części składowych tęczy.

  W przypadku liberalizmu prof.. Zelonki jest chyba podobnie.

  Nie będę wyręczać nikogo, ale przedstawię na przykładzie polskiego podwórka kim są, albo byli tzw. liberałowie.

  Na wstępie definicja liberalizmu:

  Liberalizm – ideologia i kierunek polityczny, według którego wolność jest nadrzędną wartością, ma charakter indywidualistyczny i przeciwstawia się kolektywizmowi.

  I teraz mój podział na liberałów i tych którzy na to miano nie „zasługują”.

  Najpierw liberałowie, czyli Unia Demokratyczna (Unia Wolności), Kongres Liberalno Demokratyczny, SLD (szczególnie w końcowym okresie), PSL (pomimo swojej „specyfiki” ), AWS , Platforma Obywatelska , PIS ( z czasów Marcinkiewicza, Gilowskiej), Nowoczesna

  Partie antyliberalne – Unia Pracy, przede wszystkim ośmieszana przez wszystkich Samoobrona, dzisiejszy PIS i raczej Kukiz15.

  No i kabaret, czyli Polska Partia Przyjaciół Piwa i partie Janka Korwina-Mikke.

  Być może coś przeoczyłam, ale głównych rozgrywających raczej nie.

  I po tej wyliczance dyskusja może przybrać sensowny wymiar.

  Aha. Jeszcze„...dziennikarze, bankierzy i śmietanka towarzyska”

  Środowiska Gazety Wyborczej, TVN24, Wprost (z sekretarzem KC jako redaktorem naczelnym), państwo Lisowie w różnych konfiguracjach, Polityka ... raczej w formie dosyć zawoalowanej, no i bywalcy rożnego rodzaju dancingów i bali (np. nieśmiertelny Bal Dziennikarzy).

  Bankierzy?

  Tych akurat nie znam.
 • 2018-02-28 16:41 | mały fizyk

  Re:Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?

  @2018-02-28 02:50 | poznan56

  "Liberalowie XIX walczyli o: wolnosc slowa, prawo do zrzeszania sie w partie polityczne, wolnosc sumienia, Konstytucyjny system rzadzenia, itp. "

  A dla wielu wyborcow to zak spowszechnialo, ze im sie wydaje, ze to maja juz na zawsze. Az sie obudza z reka w nocniku :-(
 • 2018-03-01 09:32 | samba kukuleczka

  Re:Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?


  W przypadku liberalizmu istotne jest to kto prowadzi narracje na jego temat.

  Na pewno inaczej będzie brzmiała opowieść osoby która w tym akurat momencie bierze kredyt z banku, jest pełna optymizmu, wierzy w swoją przyszłość, wierzy że przez 20 lat będzie pracować na swoim albo w znakomicie prosperującej firmie, a inna tej która taki kredyt wzięła 10 lat temu i wszystkie plany wzięły w łeb.
  Owszem On pracuje, ale żonę - na której zarobki liczył - akurat zwolnili z jakiejś wytwórni wód gazowanych, dzieciom które miały być takie zdolne ( dziadek mówił,że geny mają po nim) co raz trzeba korepetycje brać, bo w szkole mówią, że bez nich to ani rusz tylko jakaś Szkoła Specjalna.
  Aby spłacać w terminie wzięty kredyt hipoteczny musiał wziąć następne trzy drobne już kredyty.
  Jeszcze inaczej kredyt będzie wyglądał dla pracownika banku, albo członka jego zarządu który po dziadku odziedziczył nie tylko geny, ale zaj… kasę i każdy wzięty kredyt przez „wyznawcę” liberalizmu to kolejny grosz do napchanej i tak już rodzinnej skarbonki i czerpanie pelnymi „garśćmi” z uroków najlepszego z modeli ustrojowych

  Czyli liberalizm jak miłość - niejedno ma imię.
 • 2018-03-01 18:09 | mały fizyk

  Re:Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?

  @2018-03-01 09:32 | samba kukuleczka

  Where is the beef? Co z tych wpisow ma wynikac? No, bo chyba nie, ze "nic nie wiadomo"?!
 • 2018-03-01 19:42 | samba kukuleczka

  Re:Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?

  @mały fizyk

  Where is the beef? Co z tych wpisow ma wynikac? No, bo chyba nie, ze "nic nie wiadomo"?!

  Zapytaj się większych...fizyków.
 • 2018-03-02 10:36 | mały fizyk

  Re:Za co wyborcy tak nie znoszą liberałów?

  @2018-03-01 19:42 | samba kukuleczka

  Tak mi sie wydawalo, ze sama nie wiesz po co piszesz :-(