Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Konfederacja barska: pierwsza polska insurekcja?

(1)
Czym była zawiązana przed 250 laty konfederacja barska? Ruchem garstki nawiedzonych obrońców katolicyzmu i praw staroszlacheckich czy też pierwszą polską insurekcją narodową?
 • 2018-02-28 10:20 | rebel

  Kilka słabych punktów?

  To konfederaci nie dorośli do politycznych wyzwań wzniecając nieudane powstanie, a nie król przeciwstawiający się powstaniu.

  Program konfederacji miał właściwie same słabe punkty:
  - Założenie choćby umiarkowanego sukcesu Turcji w wojnie z Rosją. Turcja została zdecydowanie pobita na lądzie i morzu.
  - Liczono na wsparcie Austrii. Austria wolała uzyskać Bukowinę kosztem Turcji, a następnie po upadku konfederacji wziąć udział w rozbiorach.
  - 20. tys. korpus Rosyjski wystarczył zdobył Bar i przepędził konfederatów poza granice RP.
  - Uniwersał o wystawianiu 72. tys. musiał pozostać na papierze.
  - Odzyskanie Zadnieprza w sytuacji w której konfederaci realnie nie byli w stanie utrzymać się w kraju to już były fantazje.
  - Realne wsparcie Francji było nieprawdopodobne.
  - Założenie, że po "detronizacji" Stanisława Augusta Rosjanie tak po prostu wycofają się z Polski było naiwne. Niby dlaczego Katarzyna zwana wielką miałaby się przejmować tym co ogłosiła konfederacji Barska nie mająca sił by utrzymać Bar.

  Sprawdzono je w praktyce, żadnego nie udało się zrealizować.

  Efekty konfederacji Barskiej było tragiczne:
  - I rozbiór Polski
  - Cofnięcie reform ustrojowych, które zrywały z systemem demokracji szlacheckiej
  - Osłabienie Polski przez trwające kilka lat walki
  - Wzmocnienie wpływów Rosyjskich, Pruskich i Austryjackich
  - Osłabienie Turcji - chyba jedynego kraju, który miał silny interes w podtrzymaniu RP.
  - Wzmocnienie Rosji.