Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Oscary 2018: „Kształt wody” najlepszym filmem roku

(2)
Statuetkę za najlepszy film odebrali w tym roku twórcy „Kształtu wody”, opowieści o wykluczeniu.
  • 2018-03-06 05:46 | supertramp

Re:Oscary 2018: „Kształt wody” najlepszym filmem roku

Nie łudziłem się, że będzie bardzo dobrze, ale też nie spodziewałem się, że będzie aż tak źle. Nagrodzono średniactwo z polityczną poprawnością w tle. Ceremonia dość nudna, przemowy banalne, humor taki sobie, błyskotki Swarowsky’ego bijące w oczy, usilne lansowanie rasowej otwartości (stąd nadliczebność artystów o ciemnym kolorze skóry… jakby w Hollywood nie zauważano tego, że nadal jest to pewna forma rasizmu, tylko takiego... à rebours). Ponownie rzuciło mi się też w oczy podejście do kobiety jako ofiary – już nie tylko seksizmu, ale i dyskryminacji.
    Wszystko to spowodowało, że sama sztuka kina odeszła jakby na dalszy plan – co zresztą znalazło odzwierciedlenie w wielu nominacjach, jak również w przyznanych Oscarach. W konsekwencji pierwiastek filmowy zostaje zastąpiony propagandowym. Hollywood chce z siebie zrobić rzecznika spraw społeczno-politycznych ale zbyt dobrze mu to nie wychodzi i jest mało przekonywujące. Od biedy z liberalizmem może być Hollywoodczanom do twarzy, ale z moralizatorstwem to już nie za bardzo, bo tu hipokryzja staje się po prostu niestrawna (vide: fake puritanism).
    Głosowania Akademii, czyli przyznanych Oscarów, nie będę komentował, bo zajęłoby to zbyt wiele miejsca (wspomnę tylko że uznanie „Kształtu wody” za Najlepszy Film roku wydaje mi się zupełną przesadą, a scenariusza do „Uciekaj!” za najlepszy z wszystkich nominowanych – małym skandalem). Może więc tylko – gwoli uzupełnienia – podam moją prywatną klasyfikację filmów nominowanych w kategorii Best Picture (z uwagą, że jest to raczej zabawa, niż wyrokowanie o ich artystycznej wartości).

Uciekaj! – 4/10
    Kształt wody – 5/10
    Czas mroku - 6.5/10
    Czwarta władza - 6.5/10
    Tamte dni, tamte noce - 7/10
    Lady Bird - 7/10
    Trzy billboardy za Ebbing, Missouri - 7.5/10
    Dunkierka - 8/10
    Nić widmo - 8/10

Więcej:
    https://wizjalokalna.wordpress.com/2018/03/04/oskary-2018-czyli-o-co-tyle-halasu/
  • 2018-03-06 10:59 | azur

Re:Oscary 2018: „Kształt wody” najlepszym filmem roku

Te wszystkie Oskary są śmiechu warte, tak jak ich uczestnicy.